Jump to content

Θερμοκρασια Νερου


haf

Recommended Posts

Ειμαι στην δευτερη μερα στρωσιματος και παρατηρω οτι η θερμοκαρσια νερου ειναι 28,5 (με λάμπα κλειστη)

Ειναι φυσιολογικο?

Εχω ρυθμισει τον θερμοστατη στους 26 και οταν τον εβγαλα απο το νερο ηταν κρυος που σημαινει οτι δεν λειτουργουσε.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην δευτερη μερα στρωσιματος και παρατηρω οτι η θερμοκαρσια νερου ειναι 28,5 (με λάμπα κλειστη)

Ειναι φυσιολογικο?

Εχω ρυθμισει τον θερμοστατη στους 26 και οταν τον εβγαλα απο το νερο ηταν κρυος που σημαινει οτι δεν λειτουργουσε.

1)Μην βγάζεις τον θερμοστάτη από το νερό αν δεν έχεις βγάλει πριν την πρίζα και δεν έχουν περάσει 5 λεπτά.

2)Οι θερμοστάτες δεν έχουν πάντα αξιόπιστη ένδειξη θερμοκρασίας, είναι jagger? Αν ναι μπορείς να τον ρυθμίσεις να "γράφει" σωστά τη θερμοκρασία, αν όχι απλά μείωσε τη ρύθμιση μέχρι να πάει στους 25 (τώρα που στρώνεις αν δεν έχεις φυτά και ψάρια είναι μια καλύτερα να το έχεις στο 28)

3)Δεν σημαίνει οτι επειδή δεν λειτουργούσε εκείνη τη στιγμή δεν λειτουργεί γενικά, αναβοσβήνει σαν το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας ειναι για να ζεσταινει το νερο, δεν πιστευω να νομιζες οτι ρυθμιζοντας τον στους 26 θα την κατεβαζε?

Οχι αυτο το καταλαβα.

Ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια??Εχω μονο φυτα μεσα για την ωρα

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

26-27 αφου εχεις φυτα, εκτος κι αν ειναι ανθεκτικα φυτα που ετσι μπορεις να εισαι και πιο πανω (29) για λιγο πιο συντομο στρωσιμο.

Οταν βαλεις ψαρια θα κοιταξεις τις απαιτησεις των συγκεκριμενων ψαριων σε θερμοκρσασια και θα ρυθμισεις τη μεσαια τιμη με αποκλιση μερικους βαθμους αναλογα την εποχη του χρονου.

(πχ λεει το προφιλ του ψαριου 20-28 εσυ ρυθμιζεις απο 22-26 απο χειμωνα σε ανοιξη και μετα σε καλοκαιρι κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

26-27 αφου εχεις φυτα, εκτος κι αν ειναι ανθεκτικα φυτα που ετσι μπορεις να εισαι και πιο πανω (29) για λιγο πιο συντομο στρωσιμο.

Τόσο λίγο πιο σύντομο που προσωπικά δεν θα ταλαιπωρούσα τα φυτά, το λέω γιατί το είχα ψάξει παλιότερα, καλύτερα να το αφήσει 26 και αυξήσει όσο γίνεται τη οξυγόνωση με μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο λίγο πιο σύντομο που προσωπικά δεν θα ταλαιπωρούσα τα φυτά, το λέω γιατί το είχα ψάξει παλιότερα, καλύτερα να το αφήσει 26 και αυξήσει όσο γίνεται τη οξυγόνωση με μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο. :rasp:

Συμφωνω ειναι λιγος ο χρονος που θα κερδισει και δεν αξιζει για τα φυτα, αλλα σκεφτηκες το αλλο?

Οτι για 29 δεν θα χρειαστει να κανει τπτ (ειναι ηδη εκει η θερμοκρασια).

Ενω για τους 26 εχει "δουλιτσα" (ανεμηστηρια κλπ που ενεχει εξατμιση νερου και αναπληρωση με απιονισμενο :angry2: )

Αν και μπαινουμε στα κρυα σιγα σιγα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ειναι λιγος ο χρονος που θα κερδισει και δεν αξιζει για τα φυτα, αλλα σκεφτηκες το αλλο?

Οτι για 29 δεν θα χρειαστει να κανει τπτ (ειναι ηδη εκει η θερμοκρασια).

Ενω για τους 26 εχει "δουλιτσα" (ανεμηστηρια κλπ που ενεχει εξατμιση νερου και αναπληρωση με απιονισμενο :rasp: )

Αν και μπαινουμε στα κρυα σιγα σιγα.

Υποθέτω οτι απλά δεν έχει ρυθμίσει τον θερμοστάτη, αν όχι ...ας περιμένει τα κρύα... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω τον θερμοστατη απο το ρευμα για να δω αν πραγματι λειτουργει και αν η θερμοκρασία πέσει.

Πιθανοτατα να μην εινα σωτα ρυθμισμενος ασχετα αν τον εχω στους 26

Link to comment
Share on other sites

Εχει λαμπακι για ενδειξη ΟΝ?

Ναι,

γυρισα τον θερμοστατη στο full και ενεργοποιηθηκε στους 28-29 κατεβασα την θερμοκρασια του στους 24 και θα περιμενω να δω αν κατεβει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αστο ετσι.

Ακομα εχουμε ζεστες ομως μη περιμενεις και πολλα.

Προχθες επεσε λιγο μονο με τη δροσια.

δεν εχεις αδικο, μετον θερμοστατη κλειστο εχω σταθερα 27,8

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...