Jump to content

παιδια βοηθεια!


Recommended Posts

:angry2: παιδια θελω βοηθεια!

σας παρακαλω ας με βοηθεισει καποιος πιο εμπειρος!

θελω να μπω στον μαγικο υποθαλασιο κοσμο!

θα παρω ενα 60 λιτρο ενυδρειο για τα γενευλεια μου! :rasp:

θελω να το κανω φυτεμενο.....γλυκου νερου.....

εχω πολλες αποριες!

τι ακριβως ειναι η παροχη CO2? ειναι απαρετιτη? υπαρχουν φυτα με λιγοτερες απετησεις?

ποσα ψαρια μπορω να βαλω σε ενα τετιο ενυδρειο? εχω ειδη 2 χρυσσοψαρακια, ενα απο τα κλασικα, και ενα στρουμπουλο.....ειναι μικροτερο στο μηκος απο τα κλασικα και ειναι φουσκοτο σαν μπαλιτσα!

......θελω να βαλω και μονομαχους.....μπορω? αν ναι 1? ή και παραπανω?? θελω να βαλω και εναν γλυφτη.... μπορω?

εχετε να μου προτεινετε αλλα ψαρια???

πρεπει να βαλω αμμο? χαλικι? χοντροκοκη αμμο?

οτι προσθετη πληροφορια εχετε να παρεχετε θα την δεκτω με ευλαβεια!!! :bowdown:

ευχαριστω προκαταβοληκα!!!!

Έγινε επεξεργασία - g@ngster95
Link to comment
Share on other sites

Το CO2 ειναι απαραιτητο μονο αν θελεις να βαλεις φυτα με μεσαιες και πανω απαιτησεις. Μπορεις να βαλεις ομως πολυ ομορφα φυτακια με χαμηλες απαιτησεις. Ανουμπιες. κερατοφυλλο. Αυτα δεν χρειαζονται παροχη CO2 για να τα βγαλουν περα. Τα 2 χρυσοψαρα που τα εχεις? Δεν μπορεις να βαλεις χρυσοψαρα με μονομαχο γιατι τα πρωτα ειναι κρυου νερου ενω ο μονομαχος τροπιλο ψαρ. (διαφορα σε θερμοκρασια). Αν αποφασισεις να παρεις μονομαχο ΜΟΝΟ 1!. Υπερασπιζονται με παθος την περιοχη τους και θα αλληλοσκοτωθουν

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια πριν βαλεις τα ψαρακια σου πρεπει να ΄στρωσει΄ το ενυδρειο σου εεε....

σε ευχαριστω φιλε μου!

ναι το ξερω.....εχω διαβασει τα αρθρα περι στροσιματος......

ομονομαχος ειναι τροπικο? τοτε γτ τον ποθλανε για γυαλα?

ξερεις τπτ για τον γλυφτη?

να βαλω αμμο ή χαλικι?

ποια αλλα ψαρια κρυου νερου μπορουν να συμβιωσουν μαζι???

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

:angry2: παιδια θελω βοηθεια!

σας παρακαλω ας με βοηθεισει καποιος πιο εμπειρος!

θελω να μπω στον μαγικο υποθαλασιο κοσμο!

θα παρω ενα 60 λιτρο ενυδρειο για τα γενευλεια μου! :rasp:

θελω να το κανω φυτεμενο.....γλυκου νερου.....

εχω πολλες αποριες!

τι ακριβως ειναι η παροχη CO2? ειναι απαρετιτη? υπαρχουν φυτα με λιγοτερες απετησεις?

ποσα ψαρια μπορω να βαλω σε ενα τετιο ενυδρειο? εχω ειδη 2 χρυσσοψαρακια, ενα απο τα κλασικα, και ενα στρουμπουλο.....ειναι μικροτερο στο μηκος απο τα κλασικα και ειναι φουσκοτο σαν μπαλιτσα!

......θελω να βαλω και μονομαχους.....μπορω? αν ναι 1? ή και παραπανω?? θελω να βαλω και εναν γλυφτη.... μπορω?

εχετε να μου προτεινετε αλλα ψαρια???

πρεπει να βαλω αμμο? χαλικι? χοντροκοκη αμμο?

οτι προσθετη πληροφορια εχετε να παρεχετε θα την δεκτω με ευλαβεια!!! :bowdown:

ευχαριστω προκαταβοληκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρα και φυτα ξεχνα το (θα στα φανε).

Ξεκινα με ευκολα φυτα που δεν εχουν απατιτησεις (σε εξτρα φωτισμο διοξειδιο και λιπασματα) και ειναι και αυτα εξισου ομορφα, αλλιως θα μπλεξεις αν ξεκινησεις απο την αρχη με πολυπλοκες διαδκασιες.

Μαθε τα βασικα πως να συντηρεις το ενυδρειο, να φτιαχνεις το νερο , να το ελεγχεις και μετα πας στο επομενο επιπεδο με πιο δυσκολα φυτα κλπ

Το ιδιο θα κανεις και μετα ψαρια, θα διαλεξεις ευκολα.

Θεσ/νικη εισαι, εχετε σκληρο νερο, οτι πρεπει για ζωοτοκα (πχ guppies) για να μη χρειαζεται να μαλακωνεις νερο κλπ Θα σου ελεγε ακι για αφρικανες αλλα αυτες θελουν νταμαρι ενυδρειο με πετρες και χωρις φυτα.

Πρωτα διαβασε αυτα τα βασικα για να ζησουν τα ψαρια.

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων, Για αρχάριους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

χρησιμοποιησε τη μηχανη αναζητησης με θεματα που σε ενδιαφερουν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

πχ βαλε τη λεξη "ευκολα" για να βρεις θεματα με ευκολα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...