Jump to content

Τι ΠΑΣΧΑ θα κάνουν τα ψαράκια μου?


Recommended Posts

Καλησπέρα

Όπως καταλαβαίνετε ανυπομονώ να φύγω για τις διακοπές του Πάσχα,

καλά εγώ θα φάω τον οβελία τα ψαράκια μου όμως πώς θα αντέξουν 4 μέρες νηστικά?

3 σκαλαράκια, 3 red eye, 11 cardinal tetra, 2 γατόψαρα, 3 σαλιγκαράκια

τι λύση μου προτείνετε ώστε όταν επιστρέψω να μην βρω τα σκαλάρια μου να έχουν κάνει Πάσχα με μεζέ τα μικρά μου cardinal tetra

:thumbup:

ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους σας

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντα να τους αφήσεις μια πρόχειρη σούβλα και ένα κομματάκι οβελία, ώστε να σουβλίσουν και αυτά και να κάνουν Πάσχα :thumbup::thumbup::thumbup:

Σοβαρά τώρα... μπορείς να προμηθευτείς από ένα μαγαζί τροφή διαρκείας και να τους την ρίξεις λίγο πριν φύγεις. Αυτή διαλύεται σιγά σιγά στο νερό και έτσι τρώνε όλα τα ψαράκια. Αν και για τις μέρες που θα φύγεις δεν υπάρχει πρόβλημα. 4 ημέρες ακόμα και ατάιστα να μείνουν δεν υπάρχει κίνδυνος να ψοφήσουν από έλλειψη τροφής!

Καλό Πάσχα ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να πάς και σε πιο ακριβή λύση που είναι η αυτόματη ταίστρα.

Τα θετικά της δεν νομίζω να χρειάζεται να τα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για 4 μερες δεν θα παθουν τιποτα απ τη στιγμη που ειναι ενηλικα και εγω καποια θα τα αφησω χωρις φαγητο γιατι δεν μου φτανουν οι ταϊστρες, το εχω ξανακανει τα Χριστούγεννα και δεν ειχα καμμια απώλεια

Link to comment
Share on other sites

Για διάστημα τεσσάρων ημερών δέν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εφ όσον τα ψάρια είναι ενήλικα ή δέν ανοίκουν σε κάποιες ειδικές κατηγορίες (π.χ.predatory fish)

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείτε ενήλικα? ;)

Tα ψαράκια τα έχω αγοράσει προ 2 εβδομάδων τα μισά και τα άλλα μισά πρίν ένα μήνα και ήταν μικρά και τα σκαλαράκια και τα cardinal!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι νεογέννητα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Κάνε ενα καθαρισμό απο τυχόν σάπια φύλλα, μια μικρή αλλαγή νερού, τσέκαρε θερμοκρασία και γενικά την συμπεριφορά στο καθένα ξεχωριστά, δώστους να φάνε καλά πριν φύγεις και ξεμπέρδεψες !

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Εγώ θα σου έλεγα αφού τα ψαράκια τα έχεις μόνο δύο εβδομάδες να μην φύγεις και τα αφήσεις μόνα τους! :D

Αν παρόλα αυτά επιμένεις και δεν σε νοιάζει τι θα απογίνουν, θα μπορούσα να δανειστείς από κάποιο μέλος μία αυτόματη ταϊστρα για τις 4 μέρες που θα λείπεις. Εγώ έχω μία της Eheim την οποία δεν τη χρειάζομαι για το Πάσχα και είναι στη διάθεσή σου εφόσον την πάρεις (και φυσικά την φέρεις :) ) από το σπίτι μου (Ευαγγελισμός).

Πάντως και εγώ θα συμφωνήσω ότι 4 μέρες νηστεία μάλλον καλό θα τους κάνει παρά κακό.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα αφού τα ψαράκια τα έχεις μόνο δύο εβδομάδες να μην φύγεις και τα αφήσεις μόνα τους!  :D

Αν παρόλα αυτά επιμένεις και δεν σε νοιάζει τι θα απογίνουν, θα μπορούσα να δανειστείς από κάποιο μέλος μία αυτόματη ταϊστρα για τις 4 μέρες που θα λείπεις. Εγώ έχω μία της Eheim την οποία δεν τη χρειάζομαι για το Πάσχα και είναι στη διάθεσή σου εφόσον την πάρεις (και φυσικά την φέρεις  :) ) από το σπίτι μου (Ευαγγελισμός).

Πάντως και εγώ θα συμφωνήσω ότι 4 μέρες νηστεία μάλλον καλό θα τους κάνει παρά κακό.

Θεόφιλος

19464[/snapback]

Ευχαριστώ Θεόφιλε για την προσφορά σου :thumbdown:

αλλά τελικά αποφάσισα να τα αφήσω να κάνουν και αυτά μια 4ήμερη νηστεία λόγο ημερών

και όταν επιστρέψω θα τους πετάξω λίγο κοκορέτσι να κάνουν και αυτά Πάσχα :lol:

Καλό Πάσχα

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...