Jump to content

Βοηθεια για αλλαγη ψαριων


Recommended Posts

Παιδια, εχω ενα ενυδρειο,54αρι,εδω και ενα μηνα. Εχω μεσα εναν γλυφτη,2 γατοψαρα, εναν γκαλαχερ και μια κιντρινη κιχλιδα.. Το σκεφτηκα ομως, και λεω να το γυρισω σε ηρεμα ψαρακια, που θα γεμισουν πιο ωραια το ενυδρειο μου,καθως δεν ειναι και πολυ μεγαλο.. Η ερωτηση μου ειναι η εξης..η κιτρινη κιχλιδα σιγουρα θα αναγκαστω να τη δωσω, ο γκαλαχερ ομως, θα μπορεσει να μεινει?

Εχω σκοπο να παρω guppies,neon tetras,κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ενα ενυδρειο,54αρι,εδω και ενα μηνα. Εχω μεσα εναν γλυφτη,2 γατοψαρα, εναν γκαλαχερ και μια κιντρινη κιχλιδα.. Το σκεφτηκα ομως, και λεω να το γυρισω σε ηρεμα ψαρακια, που θα γεμισουν πιο ωραια το ενυδρειο μου,καθως δεν ειναι και πολυ μεγαλο.. Η ερωτηση μου ειναι η εξης..η κιτρινη κιχλιδα σιγουρα θα αναγκαστω να τη δωσω, ο γκαλαχερ ομως, θα μπορεσει να μεινει?

Εχω σκοπο να παρω guppies,neon tetras,κλπ.

μπααααα.......!!

το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις ολα και να ξεκινησεις απο την αρχη μια νεα συνθεση.

φωτογραφιες απο το καθε ειδος θα βοηθουσε να αναγνωριστουν τα ''γατοψαρα'' και οι ''γλυφτες''

η κιτρινη κιχλιδα λογικα ειναι η sp yellow??κανενας αφρικανος θα μας πει..

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ενα ενυδρειο,54αρι,εδω και ενα μηνα. Εχω μεσα εναν γλυφτη,2 γατοψαρα, εναν γκαλαχερ και μια κιντρινη κιχλιδα.. Το σκεφτηκα ομως, και λεω να το γυρισω σε ηρεμα ψαρακια, που θα γεμισουν πιο ωραια το ενυδρειο μου,καθως δεν ειναι και πολυ μεγαλο.. Η ερωτηση μου ειναι η εξης..η κιτρινη κιχλιδα σιγουρα θα αναγκαστω να τη δωσω, ο γκαλαχερ ομως, θα μπορεσει να μεινει?

Εχω σκοπο να παρω guppies,neon tetras,κλπ.

Φωτογραφιες αν θες να υπαρξει καποια συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες αν θες να υπαρξει καποια συνεχεια :)

η κιχλιδα ειναι ολοιδια με την φωτο σου στο αβαταρ.. τα γατοψαρα ειναι τα μαυρα-http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+888+1172&pcatid=1172 , και ο γκαλαχερ ειναι αυτος(δεν ειναι απτο δικο μου ενυδρειο αλλα σχεδον ιδιος)-http://www.aquazone.gr/vb/attachment.php?attachmentid=10016&d=1188307384

Οποτε, μαλλον τα δινω και τα 2 ε? λεω να βαλω σιγουρα τετρας,το κλασσικο το κοπαδακι..και γκαπις.

Link to comment
Share on other sites

η κιχλιδα ειναι ολοιδια με την φωτο σου στο αβαταρ.. τα γατοψαρα ειναι τα μαυρα-http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+888+1172&pcatid=1172 , και ο γκαλαχερ ειναι αυτος(δεν ειναι απτο δικο μου ενυδρειο αλλα σχεδον ιδιος)-http://www.aquazone.gr/vb/attachment.php?attachmentid=10016&d=1188307384

Οποτε, μαλλον τα δινω και τα 2 ε? λεω να βαλω σιγουρα τετρας,το κλασσικο το κοπαδακι..και γκαπις.

Απο το ενυδρειο σου με τα ψαρια θελω φωτογραφια.

Οχι να μου δειξεις ποια ειναι τα ψαρια..

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

φίλε το καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν πολλά και διάφορα είδη ψαριών. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε αυθαίρετους συνδυασμούς γιατί τα ψάρια δεν θα περνάνε καλά, δεν θα δείχνουν τα χρώματά τους όπως πρέπει, θα αρρωσταίνουν και θα πεθαίνουν συνέχεια.

Βρες ποιο είδος σου αρέσει πιο πολύ, φτιάξε το νερό και το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις απαιτήσεις του και θα δεις εντελώς διαφορετική εικόνα από ότι να το είχες με όλα τα άλλα είδη που γουστάρεις παρέα!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε το καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν πολλά και διάφορα είδη ψαριών. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε αυθαίρετους συνδυασμούς γιατί τα ψάρια δεν θα περνάνε καλά, δεν θα δείχνουν τα χρώματά τους όπως πρέπει, θα αρρωσταίνουν και θα πεθαίνουν συνέχεια.

Βρες ποιο είδος σου αρέσει πιο πολύ, φτιάξε το νερό και το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις απαιτήσεις του και θα δεις εντελώς διαφορετική εικόνα από ότι να το είχες με όλα τα άλλα είδη που γουστάρεις παρέα!!

Εννοειται αυτο φιλε μου.γιαυτο και το ψαχνω τωρα, που ειναι νωρις σχετικα..και αν διαλεξω τα ηρεμα ψαρακια, θα δωσω πισω τα 2 που εχω, που δεν ταιριαζουν με τα ηρεμα..θα παω να ρωτησω σημερα και να δω και αν τα δεχονται πισω..απλα, για τις διαστασεις του ενυδρειου μου, που ειναι νορμαλ,μαλλον θα προτιμουσα τα πολλα και μικρα(φανταχτερα) παρα λιγα και μεγαλουτσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε τωρα μπορουμε να συνεχισουμε :thumbup:

Σου ζητησα φωτογραφιες για να επιβαιωσω οτι δεν εισαι απο αυτους τους spamers που εχουμε δει τον τελευταιο καιρο στο aquazone.

Λοιπον..

Το γκαλαχερ δεν μπαινει σε κανενα ενυδρειο

Η κιχλιδα θελει χαρεμακι 3θυλ/1αρσ και μεγαλυτερο μηκος/λιτρα ενυδρειου

Ο pleco θελει περισσοτερα λιτρα!

Θα σου ελεγα να βαλεις guppy και να το φυτεψεις καλα :)

Θα το ευχαριστηθεις πολυ καλυτερα :)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου επιτρέπουν ένα μόνο είδος κοπαδόψαρου και τίποτα άλλο. Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να επιστρέψεις όλα σου τα ψάρια πίσω και να ξεκινήσεις από την αρχή, το οποίο σημαίνει πως θα κάνεις την επιλογή του είδους των ψαριών που θα βάλεις και από κει και πέρα να μιλήσουμε για ιδανική διακόσμηση κλπ κλπ.

Μετρήσεις τιμών νερού έχεις κάνει? Το ενυδρείο "τρέχει" ένα μήνα. Τα ψάρια πόσο καιρό "τρέχουν" μέσα σε αυτό το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου επιτρέπουν ένα μόνο είδος κοπαδόψαρου και τίποτα άλλο. Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να επιστρέψεις όλα σου τα ψάρια πίσω και να ξεκινήσεις από την αρχή, το οποίο σημαίνει πως θα κάνεις την επιλογή του είδους των ψαριών που θα βάλεις και από κει και πέρα να μιλήσουμε για ιδανική διακόσμηση κλπ κλπ.

Μετρήσεις τιμών νερού έχεις κάνει? Το ενυδρείο "τρέχει" ένα μήνα. Τα ψάρια πόσο καιρό "τρέχουν" μέσα σε αυτό το ενυδρείο?

Λοιπον παιδια, ακουστε τι εκανα. εδωσα πισω την κιχλιδα (καταρχας). Ρωτησα στο πετσοπ για το αν μπορει να συνηπαρξει ο γκαλαχερ με ενα κοπαδι απο νεον η rasborras..(καρδιναλιοι νομιζω).μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα, καθως ο γκαλαχερ ειναι ψαρι βυθου,αλλα και ημιαγριο. Πηρα 4 ψαρακια-rasborras,και το πρωι λειπαν τα 2, με το στομαχι του καρχαρια γεματο.. τωρα τι να κανω δηλαδη? αυτα για την ακριβεια http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1065

Έγινε επεξεργασία - Markos76ers
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

μπερδέυτικα... συγνώμη. ο γκαλαχερ είναι ο red tail shark?

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ακουστε τι εκανα. εδωσα πισω την κιχλιδα (καταρχας). Ρωτησα στο πετσοπ για το αν μπορει να συνηπαρξει ο γκαλαχερ με ενα κοπαδι απο νεον η rasborras..(καρδιναλιοι νομιζω).μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα, καθως ο γκαλαχερ ειναι ψαρι βυθου,αλλα και ημιαγριο. Πηρα 4 ψαρακια-rasborras,και το πρωι λειπαν τα 2, με το στομαχι του καρχαρια γεματο.. τωρα τι να κανω δηλαδη? αυτα για την ακριβεια http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1065

Mετα απο τον τρομερο συνδιασμο που σου ειχε προτεινει ο πετσοπας για πιον λογο τον ξαναεμπισευτηκες και δεν ρωτησες εδω..??

Δωσε οσο ειναι νωρις τον Γκαλαχερ....

Link to comment
Share on other sites

μπααααα.......!!

το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις ολα και να ξεκινησεις απο την αρχη μια νεα συνθεση.

Tο γκαλαχερ με τιποτα.Και διαλεξε η guppakia η neon. Θα λεγα βαλε μονο[/size=4] γκαπις.

Τα λίτρα σου επιτρέπουν ένα μόνο είδος κοπαδόψαρου και τίποτα άλλο. Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να επιστρέψεις όλα σου τα ψάρια πίσω και να ξεκινήσεις από την αρχή,

τι δεν καταλαβες; ρωτησες σε πετ σοπ και πηρες απαντηση που ήθελες; είχε καμια σχεση η απαντηση που σου έδωσε με αυτά που προειπώθηκαν εδώ; δεν σε βάζει σε σκέψεις αυτο;

παντα φιλικά!

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

απο το σιτε που μας εδωσες:

The Harlequin Rasbora should be kept in schools of 8-10 individuals and housed with other small, peaceful fish. The mild nature of the Harlequin Rasbora makes it a great community fish.

για πιον λόγο ρωτας και στο τέλος κανεις αλλα; δωσε λιιιγο περισσοτερο σημασία! Ως τωρα για το καλό σου και για το καλό των ζωντανών μιλούσαμε...

**ζωντανων** δεν συμπεριλαμβανονται εκείνα που είναι μεσα στο στόμα του γκαλαχερ

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου επιτρέπουν ένα μόνο είδος κοπαδόψαρου και τίποτα άλλο. Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να επιστρέψεις όλα σου τα ψάρια πίσω και να ξεκινήσεις από την αρχή, το οποίο σημαίνει πως θα κάνεις την επιλογή του είδους των ψαριών που θα βάλεις και από κει και πέρα να μιλήσουμε για ιδανική διακόσμηση κλπ κλπ.

Μετρήσεις τιμών νερού έχεις κάνει? Το ενυδρείο "τρέχει" ένα μήνα. Τα ψάρια πόσο καιρό "τρέχουν" μέσα σε αυτό το ενυδρείο?

Λοιπον παιδια, ακουστε τι εκανα. εδωσα πισω την κιχλιδα (καταρχας). Ρωτησα στο πετσοπ για το αν μπορει να συνηπαρξει ο γκαλαχερ με ενα κοπαδι απο νεον η rasborras..(καρδιναλιοι νομιζω).μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα, καθως ο γκαλαχερ ειναι ψαρι βυθου,αλλα και ημιαγριο. Πηρα 4 ψαρακια-rasborras,και το πρωι λειπαν τα 2, με το στομαχι του καρχαρια γεματο.. τωρα τι να κανω δηλαδη? αυτα για την ακριβεια http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1065

Αφου δεν ακους όσους χωρις προσωπικό όφελο και εμπιστέβεσε περισσότερο τον έμπορο, γιατί ρωτάς τι να κάνεις; Για να σου ξαναπούνε τα ίδια και εσύ να κάνεις πάλι ότι νομίζεις; Κρίμα για τα ψαράκια σου; Όχι μόνο για τους αρλεκίνους άλλα και για το παγκάσιους (γκάλαχερ).

Μα τι έχετε πάθει όλοι με αυτά τα pangasius; Τόσο όμορφα σας φαίνονται;

Διάβασε το παρακάτω άρθρο το υφίλου delta66, για να καταλάβεις μερικά πράγματα.

Pangasius, Ενας καρχαριας στο ενυδρειο σας

Επίσης φιλικά και καλή συνέχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ακους όσους χωρις προσωπικό όφελο και εμπιστέβεσε περισσότερο τον έμπορο, γιατί ρωτάς τι να κάνεις; Για να σου ξαναπούνε τα ίδια και εσύ να κάνεις πάλι ότι νομίζεις; Κρίμα για τα ψαράκια σου; Όχι μόνο για τους αρλεκίνους άλλα και για το παγκάσιους (γκάλαχερ).

Μα τι έχετε πάθει όλοι με αυτά τα pangasius; Τόσο όμορφα σας φαίνονται;

Διάβασε το παρακάτω άρθρο το υφίλου delta66, για να καταλάβεις μερικά πράγματα.

Pangasius, Ενας καρχαριας στο ενυδρειο σας

Επίσης φιλικά και καλή συνέχεια... :)

Αρα,η λυση ειναι να δωσω και το γκαλαχερ πισω, και να βαλω ενα κοπαδι μεσα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: κοπαδι νεον η ρασμπορας μπαινει με guppies η οχι?δηλαδη, αν επιλεξω νεον , το ενυδρειο θαχει μονο αυτα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα,η λυση ειναι να δωσω και το γκαλαχερ πισω, και να βαλω ενα κοπαδι μεσα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: κοπαδι νεον η ρασμπορας μπαινει με guppies η οχι?δηλαδη, αν επιλεξω νεον , το ενυδρειο θαχει μονο αυτα μεσα?

στις σελίδες που κοιτας για τα είδη των ψαριών είναι και καποιες απο τις αναγκες τους...

οι αρλεκίνοι ζουν σε οξινο νερό και τα γκάπι σε αλκαλικό >7 με 8 δηλαδη....

καλό είναι να κοιτάμε και τις αναγκες των ψαριών εκτός απο τις δικές μας!

Για το ph και την σκληροτιτα του νερού είσαι ενήμερος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...