Jump to content

Βοήθεια για καινούργιο ενυδρείο!


nicole

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούργια στο χώρο των ψαριών και θέλω πάρα πολύ να φτιάξω ένα ενυδρείο. Έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις στο φόρουμ και έχω καταλάβει ορισμένα πράγματα. Γνωρίζοντας όμως τη μεγάλη ευθύνη του να έχεις ένα ζωτανό οργανισμό, θέλω να ξεκινήσω με κατι απλό. Με ένα δηλαδή ψάρι για αρχή, όπως μονομάχος.

Σκέφτομαι να του πάρω ένα ενυδρείο 30L, με φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπα, κ.τ.λ.

Αλλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Πρώτον, σχετικά με το περιβόητο θέμα του στρωσίματος. Κάπου διάβασα για σκευάσματα, όπως το Safe start, όπου μετά από μερικές μέρες μπορώ να βάλω το ψάρι μου μέσα, χωρίς να χρειάζεται να κάνω την άλλη διαδικασία που πρέπει να περάσει περίπου ένας μήνας για να μπει το ψάρι. Ξέρετε αν είναι αξιόπιστα αυτά τα σκευάσματα? και μήπως γνωρίζετε πόσο περίπου κοστίζουν, γιατί ήδη συνειδητοποιώ ότι πρέπει να αγοράσω ένα σωρό εξοπλισμό!

Δεύτερον, κάπου διάβασα ότι καλό είναι να βάλω στο ενυδρείο ένα σαλιγκάρι ή μια γαρίδα για να το κρατάει καθαρό. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω, πέρα από σαλιγκάρι, γιατί δεν το πολυσυμπαθώ? τα 30L είναι αρκετά? Ταιριάζει κάτι με μονομάχο, γιατί διάβασα οτι είναι λίγο επιθετικός ως προς τα άλλα ψάρια...

Και τέλος, αν χρειαστεί να λείψω για μια βδομάδα, τι γίνεται? Το νερό μπορώ να το αλλάξω πριν ή μετά, το φως το ρυθμίζω με χρονοδιακόπτη. Για την τροφή όμως τι γίνεται? Υπάρχει κάποια λυση?

Ξέρω ότι σας ζάλισα με τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά πραγματικά θέλω να έχω μελετήσει καλά, προτού αγοράσω το ψάρι, για να μη το βασανίζω μετά!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούργια στο χώρο των ψαριών και θέλω πάρα πολύ να φτιάξω ένα ενυδρείο. Έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις στο φόρουμ και έχω καταλάβει ορισμένα πράγματα. Γνωρίζοντας όμως τη μεγάλη ευθύνη του να έχεις ένα ζωτανό οργανισμό, θέλω να ξεκινήσω με κατι απλό. Με ένα δηλαδή ψάρι για αρχή, όπως μονομάχος.

Σκέφτομαι να του πάρω ένα ενυδρείο 30L, με φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπα, κ.τ.λ.

Αλλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Καλως ηλθες!!! τα 30 λιτρα ειναι μια χαρα για ενα μονομαχο....

Δεύτερον, κάπου διάβασα ότι καλό είναι να βάλω στο ενυδρείο ένα σαλιγκάρι ή μια γαρίδα για να το κρατάει καθαρό. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω, πέρα από σαλιγκάρι, γιατί δεν το πολυσυμπαθώ? τα 30L είναι αρκετά? Ταιριάζει κάτι με μονομάχο, γιατί διάβασα οτι είναι λίγο επιθετικός ως προς τα άλλα ψάρια...

Και τέλος, αν χρειαστεί να λείψω για μια βδομάδα, τι γίνεται? Το νερό μπορώ να το αλλάξω πριν ή μετά, το φως το ρυθμίζω με χρονοδιακόπτη. Για την τροφή όμως τι γίνεται? Υπάρχει κάποια λυση?

Ξέρω ότι σας ζάλισα με τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά πραγματικά θέλω να έχω μελετήσει καλά, προτού αγοράσω το ψάρι, για να μη το βασανίζω μετά!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

σε τοσο λιγα λιτρα που θα εχεις δεν μπορεις να βαλεις καποιο Πλεκοστομο για να σου τρωει την αλγη.. οποτε η μονη λυση ειναι ενα apple snail..

μια βδομαδα το ψαρι σου δεν θα εχει προβλημα χωρις τροφη.. αρκη να μην ειναι παραπανω. για το φωτισμο μπορεις απο ενα οποιοδιποτε μαγαζι με ηλεκτρολογικα να παρεις ενα χρονοδιακοπτη. κοστιζει γυρω στα 7 ευρω.

σε 30 λιτρα το νερο πρεπει να αλαζετε καθε βδομαδα το 30%... Για κανενα λογο (εκτος απο σοβαρη ασθαινια) δεν πρεπει να αλλαζετε παραπανω.. οποτε φροντισε να εισαι σωστη σε αυτο... τωρα μια μερα πανω μια κατω δεν πειραζει.

για περισοτερο διαβασμα πανω στο μονομαχο ριξε μια ματια εδω...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=253022

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες πρώτων σε ένα 30 λίτρο ενυδρείο μπορείς να βάλεις μερικά φυτά . ένα Safe start κοστίζει το πολύ 5 ευρό και μετά από μερικούς μήνες μπορείς να βάλεις μια γαρίδα ή και δυο

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες πρώτων σε ένα 30 λίτρο ενυδρείο μπορείς να βάλεις μερικά φυτά . ένα Safe start κοστίζει το πολύ 5 ευρό και μετά από μερικούς μήνες μπορείς να βάλεις μια γαρίδα ή και δυο

Φυτά σκεφτόμουν να έβαζα... όχι κάτι απαιτητικό... μάλλον ανούμπιες. Υπάρχει κάτι άλλο που να μην χρειάζεται CO2?

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτα που λενε για τους μονομαχους ειναι ψεματα.εγω εβαλα 2 μονομαχους μαζι μονο και μονο για να τους δω να σφαζονται,αλλα τιποτα δεν εγινε δυστυχως....δοκιμασα τα παντα και τιποτα,εδειχναν σαν να μην θελουν να μαλωσουν.τελως παντων μπορεις να βαλεις στο ενιδρυο σου εκτος απο μονομαχους και πιρανχα.ομως θα σου πω ενα κολπακι για θεαμα.τα πιρανχα να τα ταιζεις με ζωντανα ψαρια.πιστεψε με το θεαμα ειναι φαντασμαγορικο!!αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτα που λενε για τους μονομαχους ειναι ψεματα.εγω εβαλα 2 μονομαχους μαζι μονο και μονο για να τους δω να σφαζονται,αλλα τιποτα δεν εγινε δυστυχως....δοκιμασα τα παντα και τιποτα,εδειχναν σαν να μην θελουν να μαλωσουν.τελως παντων μπορεις να βαλεις στο ενιδρυο σου εκτος απο μονομαχους και πιρανχα.ομως θα σου πω ενα κολπακι για θεαμα.τα πιρανχα να τα ταιζεις με ζωντανα ψαρια.πιστεψε με το θεαμα ειναι φαντασμαγορικο!!αυτα απο μενα

Aκομα να φαει ban αυτος..??

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτα που λενε για τους μονομαχους ειναι ψεματα.εγω εβαλα 2 μονομαχους μαζι μονο και μονο για να τους δω να σφαζονται,αλλα τιποτα δεν εγινε δυστυχως....δοκιμασα τα παντα και τιποτα,εδειχναν σαν να μην θελουν να μαλωσουν.τελως παντων μπορεις να βαλεις στο ενιδρυο σου εκτος απο μονομαχους και πιρανχα.ομως θα σου πω ενα κολπακι για θεαμα.τα πιρανχα να τα ταιζεις με ζωντανα ψαρια.πιστεψε με το θεαμα ειναι φαντασμαγορικο!!αυτα απο μενα

Αρχάρια είπαμε ότι είμαι, όχι χαζή! και δεν είμαι αιμοχαρής! άκου πιράνχας!

Link to comment
Share on other sites

Aκομα να φαει ban αυτος..??

γιατι να φαω ban παρακαλω????γιατι τετοια λογοκρισια θεε μου?την αποψη μου ειπα.ομως στην συναντηση που εχει το φορουμ να δω πως θα με κανετε ban

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ξερουμε ποιος εισαι και ποιος ειναι ο σκοπος σου εδω μεσα...

Αν θες ελα στην ανεπισημη συναντηση στις 26 Σεπτεμβριου να σε γνωρησουμε απο κοντα...

Επεισης πρεπει να γνωριζεις πως τα πιρανχα που προτεινες στην φιλη μας δεν μπαινουν σε 30 λιτρα νερου...

Υ.Γ καλυτερα να μην χαλαμε το θεμα της φιλης μας....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το σπαθυφυλο δεν θέλει πολύ CO2

Link to comment
Share on other sites

Αρχάρια είπαμε ότι είμαι, όχι χαζή! και δεν είμαι αιμοχαρής! άκου πιράνχας!

δεν ειπα οτι εισαι χαζη αγαπητη μου,απλα προσπαθω να σε βοηθησω.το ξερεις οτι μπορεις να βγαλεις λεφτα απο τα ψαρια?μπορεις να ψαρεψεις πεστροφες για παραδειγμα,να τις κρατησεις για αναπαραγωγη και να τις πουλησεις στην ψαραγορα!!!!τρομερη ιδεα!

οσο για εσενα koing kong :) στα μουτρα σου

Link to comment
Share on other sites

nicole μια χαρά θα είσαι με αυτά.....μια αυτόματη ταιστρά χρειάζεσαι αν λοίπεις εβδομάδα....φίλε Sta8hs000 το ψάρι μπορεί να κάτσει 1 εβδομάδα χωρίς φαί αλλά δεν είναι καλό (και εσύ αντέχεις εβδομάδα χωρίς να φάς αλλά το στομάχι παίζει βιολί)....

koing μην συνχύζεσαι άδικα, η φίλη μας κατάλαβε αν λέει σωστά πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις....Τσαμπα ασχοληθηκα...

Οσο για το φαι λενε πως ο ανθρωπος μπορει να ζησει και μεχρι 21 μερες χωρις φαι και μονο με νερο..

Οποτε αφου το ψαρι εχει νερο...Μπορει να ζησει μεχρι 21 μερες...:thumbup:

(Aστειευομαι φυσικα)

@nicole φαινεται πως εχεις διαβασει αρκετα πραγματα και απο οτι καταλαβα εχεις συνηδητοποιησει αρκετες απο τις αναγκες του καθε οργανισμου...Εισαι σε σωστο δρομο και με λιγο διαβασμα ακομα θα κανεις το ψαρακι σου πραγματικα ευτιχισμενο...:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι εισαι χαζη αγαπητη μου,απλα προσπαθω να σε βοηθησω.το ξερεις οτι μπορεις να βγαλεις λεφτα απο τα ψαρια?μπορεις να ψαρεψεις πεστροφες για παραδειγμα,να τις κρατησεις για αναπαραγωγη και να τις πουλησεις στην ψαραγορα!!!!τρομερη ιδεα!

οσο για εσενα koing kong :) στα μουτρα σου

Αν και είμαι συντονιστής και θα έπρεπε να προσέχω τα λόγια μου εν τούτης από τα λεγόμενα σου η έχεις μαύρα μεσάνυχτα ή μας δουλεύεις.

Ποντάρω το δεύτερο και θα εισηγηθώ την αποχώρηση σου από το φόρουμ.

Και γενικά με έχουν κουράσει τελευταία οι διάφοροι διαστρωμένοι και εξυπνάκηδες που εμφανίζονται στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

nicole μια χαρά θα είσαι με αυτά.....μια αυτόματη ταιστρά χρειάζεσαι αν λοίπεις εβδομάδα....φίλε Sta8hs000 το ψάρι μπορεί να κάτσει 1 εβδομάδα χωρίς φαί αλλά δεν είναι καλό (και εσύ αντέχεις εβδομάδα χωρίς να φάς αλλά το στομάχι παίζει βιολί)....

koing μην συνχύζεσαι άδικα, η φίλη μας κατάλαβε αν λέει σωστά πράγματα....

Για μια βδομαδα το πολυ δεν χρειαζετε να παρει ταιστρα... το εχουμε συζητησει παλαιοτερα το θεμα αυτο.

Καλυτερο να μεινει λιγο νυστικο παρα να κολησει η ταιστρα και να γεμισει το νερο τροφη......

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι συντονιστής και θα έπρεπε να προσέχω τα λόγια μου εν τούτης από τα λεγόμενα σου η έχεις μαύρα μεσάνυχτα ή μας δουλεύεις.

Ποντάρω το δεύτερο και θα εισηγηθώ την αποχώρηση σου από το φόρουμ.

Και γενικά με έχουν κουράσει τελευταία οι διάφοροι διαστρωμένοι και εξυπνάκηδες που εμφανίζονται στο φόρουμ.

μπορεις να κανεις οτι θελεις.μαθε ομως αυτo:and as we wind on down the road,our shadows taller than our soul[...] where all are one and one is all,to be a rock and not to roll.and she's buying a stairway to heaven

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλες! ήδη ξεδιαλυνε κάπως το τοπίο.

Μόνο αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η χρήση σκευάσματος όπως το Safestart είναι κατάλληλη, για να μην πάθει τίποτα το ψάρι...

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλες! ήδη ξεδιαλυνε κάπως το τοπίο.

Μόνο αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η χρήση σκευάσματος όπως το Safestart είναι κατάλληλη, για να μην πάθει τίποτα το ψάρι...

Ευχαριστώ και πάλι!

Θα σου τα πει καλυτερα ο Σπυρος αυτα... υπομονη :)

Link to comment
Share on other sites

μέσα έχεις ψάρι άμα δεν έχεις δεν υπάρχει πρόβλημα όταν βάλεις το safe start άστο για μια ή δυο μέρες

Link to comment
Share on other sites

στρατος γλαρος για ρίξε και μια μετάφραση σε αυτο που έγραψες.....

nicole δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το σκεύασμα αυτό μην ανυσηχείς...

φίλε Sta8hs000 δεν είναι λόγος αυτός να μην πάρει ταίστρα (δλδ αν κολήσει και γεμίσει) αν είναι έτσι να μήν πάρει και θερμοστάτη γιατί αν κολήσει θα βράσει το ψαράκι....φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

στρατος γλαρος για ρίξε και μια μετάφραση σε αυτο που έγραψες.....

nicole δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το σκεύασμα αυτό μην ανυσηχείς...

φίλε Sta8hs000 δεν είναι λόγος αυτός να μην πάρει ταίστρα (δλδ αν κολήσει και γεμίσει) αν είναι έτσι να μήν πάρει και θερμοστάτη γιατί αν κολήσει θα βράσει το ψαράκι....φιλικά πάντα

γνωμη σου.....

Link to comment
Share on other sites

στρατος γλαρος για ρίξε και μια μετάφραση σε αυτο που έγραψες.....

nicole δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το σκεύασμα αυτό μην ανυσηχείς...

φίλε Sta8hs000 δεν είναι λόγος αυτός να μην πάρει ταίστρα (δλδ αν κολήσει και γεμίσει) αν είναι έτσι να μήν πάρει και θερμοστάτη γιατί αν κολήσει θα βράσει το ψαράκι....φιλικά πάντα

ασφαλως και θα το μεταφρασω γιατι εκτος απο τις χιλιαδες αρετες μου ειμαι και αγγλομαθης.

και καθως κατεβαινουμε στο δρομο,οι σκιες μας πιο μεγαλες απτην ψυχη μας [..] οπου ολοι ειναι ενας και ενας ειναι ολοι,να εισαι ροκ και να μην ρολαρεις.....ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...