Jump to content

Τι τρωνε τα πλεκοστομους?


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω τι τρωνε τα πλακοστομους, γιατι δεν εχω κρατησει κανενα πανω απο 6 μηνες.

Κατι εχω ακουσει για πατατα και αγγουρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι τρωνε τα πλακοστομους, γιατι δεν εχω κρατησει κανενα πανω απο 6 μηνες.

Κατι εχω ακουσει για πατατα και αγγουρι!!!

Που το ακουσες;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η διατροφή των πλεκόστομων εξαρτάτε από το είδος, και μπορεί να είναι χορτοφάγοι, παμφάγοι, σαρκοφάγοι κ.α.

Εσύ τί είδος έχεις?

Θα σου πρότεινα βέβαια πρίν βάλεις ωμά λαχανικά να εξοικειωθείς με αυτά τα ψάρια ταΐζοντας τα κάποια τροφή του εμπορίου ειδικά για πλέκο. :)

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου το ειπε,

και πρεπει να ειναι χορτοφαγοι δηλαδη σαν τους κοινους <<γλυφτες>> αφου τους εχω δει που πανε και δαγκωνουν τα αγγουρια. Απλα ρωταω να δω αν υπαρχει καποια ειδικη τροφη εκτος απτις ακαθαρσιες που τρωνε.

Έγινε επεξεργασία - filippos96
Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου το ειπε,

και πρεπει να ειναι χορτοφαγοι δηλαδη σαν τους κοινους <<γλυφτες>> αφου τους εχω δει που πανε και δαγκωνουν τα αγγουρια. Απλα ρωταω να δω αν υπαρχει καποια ειδικη τροφη εκτος απτις ακαθαρσιες που τρωνε.

:) Δεν τρωνε ακαθαρσιες

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ προτεινω να μας δωσεις μια φωτο..

H αν θες να κατσεις να βρεις με ποιον απο αυτους..μοιαζει...

Υ.Γ Σου προτεινω την φωτογραφια μιας και ειναι κοντα στους 419+:)

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν εχω φωτο γιατι δεν εχω αυτη τη στιγμη <<γλυφτη>> στο ενυδρειο αλλα επειδη σκοπευω να ξαναβαλλω δεν θελω να μου ξαναψωφησει.

2)Ααααα sorry αλλα εγω ηξερα οτι τρωνε τη γλιτσα και συνιθως η γλιτσα ειναι απο ακαθαρσιες, οχι???!!!

Thanks anyway

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο

http://www.planetcatfish.com

που σου λεει και ο κωσταςμ

Δες πρωτα τα L001 και L083.

Μετα τσεκαρε και τα υπολοιπα 455+ για να μας πεις ποιον εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δέν μπορώ να απαντήσω μετά από αυτά που διάβασα πάλι.....απλά άν θέλεις ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι πλεκοστομοι που λες εσυ τρωνε την αλγη και οχι τις ακαθαρσιες. η αλγη ειναι η πρασινιλα που εμφανιζεται στα τζαμια, πετρες, χαλικι, παντου και στην ουσια ειναι ειδος φυτου. παρομοιασε την αλγη σαν το ανεπιθυμιτο χορταρι που εχει ενας κηπος και βγαζουμε. στα ενυδρεια η αλγη ειναι ανεπιθυμητη, κυριως γιατι καλυπτει τα τζαμια, με αποτελεσμα να μην βλεπουμε μεσα στο ενυδρειο καθαρα και επισης ειναι καποιες φορες ενδειξη οτι ισως κατι εχει παει στραβα με τη ποιοτητα του νερου.

το θεμα ειναι οτι οι πλεκοστομοι, επειδη μεγαλωνουν αρκετα και πραγουν πολλες ακαθαρσιες, θελουν λιτρα και μαλακο νερο. μηπως εσυ τον εχεις σε μικρο ενυδρειο με λαθος νερο? εχεις κανει ποτε σου μετρησεις?

αν μπορεις δωσε μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου(ΡΗ,GH,KH), φιλτρο και υλικα που εχει μεσα, συγκατοικοι, διακοσμητικα-κρυψωνες, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο

http://www.planetcatfish.com

που σου λεει και ο κωσταςμ

Δες πρωτα τα L001 και L083.

Μετα τσεκαρε και τα υπολοιπα 455+ για να μας πεις ποιον εχεις.

θα ειναι πολυ δυσκολο να αναγνωρισεις μονος σου το ειδος. καλο ειναι οταν παρεις και αφου δεν σου πει το πετ σοπ (ή και να σου πει, απλα για επαληθευση) να μας δειξεις φωτο ωστε να σου πουν το ειδος οσοι γνωριζουν καλα τους πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι τρωνε τα πλακοστομους, γιατι δεν εχω κρατησει κανενα πανω απο 6 μηνες.

Κατι εχω ακουσει για πατατα και αγγουρι!!!

Αλήθεια, σε τι ενυδρείο τους είχες; Μιλάμε για το 60 λίτρα με χρυσόψαρα που γράφεις στο προφίλ σου; Θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις πλεκο μαζι με χρυσοψαρα,πρωτον λαθος συνθεση και δευτερον αποκλειεται να

προλαβαινει ο πλεκο να φαει οτι τροφη ριχνεις γιατι θα την τρωνε τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις πλεκο μαζι με χρυσοψαρα,πρωτον λαθος συνθεση και δευτερον αποκλειεται να

προλαβαινει ο πλεκο να φαει οτι τροφη ριχνεις γιατι θα την τρωνε τα χρυσοψαρα.

Σιγουρα κακως τον έχει... αλλα εαν δε χωραει στο στομα του χρυσοψαρου, θα φαει ο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κακως τον έχει... αλλα εαν δε χωραει στο στομα του χρυσοψαρου, θα φαει ο πλεκο.

Δεν θα προλαβει να πεσει στον βυθο η τροφη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τωρα πλεκο ειχα παλια στο ενιδριο με τρπικα απλος ροταω για να μα8ω.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τωρα πλεκο ειχα παλια στο ενιδριο με τρπικα απλως ρωταω για να μα8ω.

Ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες και για το χρονο που αφιερωσατε αν 3ερετε κατι αλλο πειτε το.

Έγινε επεξεργασία - filippos96
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν μπορώ ή πόσο θα σε βοηθήσει αυτά που θα σε πω,γιατί και εγώ αρχάριος είμαι....Έχω δυο χρυσόψαρα και έναν κοινό γλείφτη χορτοφάγο.τρώει ξύλο κατά προτιμήσει μαλακό,άλγη και μερικά λαχανικά θα δεισ τι θα του αρέσει βάζοντας λιγο κατα προτιμήσει βρασμένο,αν δεν το φαει μεσα σε μια ωρα βγαλτο(ο δικος μου τρωει μπανανα,αχλαδι,μπρόκολο κ.α η αληθεια ειναι οτι δεν το δίνω και πολυ μια φορα τον μήνα περιπου).η γλείφτεσ είναι πολύ εξυπνα ψαρια τα χρυσοψαρα μία δεν κανουνε προστα του σε θέμα μυαλού με εχει εντυποσιασει πολλες φορες και εχω να λεω γενικος για τουσ γλείφτεσ εμφανισιακά δεν ειναι εντυπωσιακοι,θα ελεγα διαφορετικοί απο αλλα ψαρια.

αν θελεισ να βαλεισ όμως,μεσα,μαζι με χρυσοψαρα που οοοόλοι εδω θα σου πουν δεν ειναι σωστο και έχουν δικιο,πρέπει να ειναι ιδιο μεγεθος με τα χρυσοψαρα,μεγαλυτερο δεκτο αλλα οχι να εχουν μεγαλη διαφορα με τα χρυσοψαρα γενικος...ο δικο μου ειναι μεγαλούτσικος δηλαδη οχι ψείρα σαν αυτα που πουλανε τα μικρα στα πετ σοπ,μην παρεισ τετοιο ειναι ευαίσθητα,να ξερεισ οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.απο θεμα τροφησ,αυτη του εμποριου άκουσα οτι ειναι δυνατή εχει δηλαδη πολλές βιταμίνες...ενα την εβδομάδα φτανει...μπορώ να σε πολλα πολλα για τον δικο μου αλλα καλυτερα ασε...ενα θα σε πω,οταν είναι να ρίξω <<φυλλαράκια>> για τα ψάρια,πριν καλα καλα τα ριξω με του που ανοιγω το καπακι ειναι ήδη απο κατω γυρίζει ανάσκελα και αρπαζει ενα πανω στο νερο πριν το φαει κάποιο χρυσοψαρο,ασε ιστοριες να θεσ...ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ,θερμοκρασια γύρω στους 25 το έχω...οι έμπειροι ελπιζω να μην με κατακρίνουν για αυτά που είπα,απλώς εγω είπα μερικα απο αυτα που είδα και τα λίγα που γνωρίζω,ελπιζω να βοηθησα.

Έτσι και αλλιώς εδώ είμαστε όλοι μια οικογένεια που προσπαθεί να βοηθήσει ο ένας τον άλλον.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...