Jump to content

Ti ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΝΥΝΔΡΕΙΟ!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΑΦΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΕΝΥΝΔΡΕΙΟ.

ΕΧΩ ΕΝΑ 120Λ ΜΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 1 Χ Ο,40 Χ Ο,30 ΤΟ ΣΤΡΟΝΩ ΤΟΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΧΑΛΙΚΙ, ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΥΤΑ ΤΑ ΟΠΕΙΑ ΣΟΡΡΥ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΗΜΑΜΕ ΠΩΣ ΛΕΓΩΝΤΑΙ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥΠΕΙΤΑΙ ΤΙ ΦΥΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ?

ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΦΥΤΑ ΧΑΜΙΛΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ!!!!!

:):thumbup::):D

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες, θα μπορούσες να βάλεις σπαθυφυλο ή κερατοφυλο μπορείς να βάλεις αρκετές γαρίδες ή neon tetra ή black neon ή ροδοστομους ή ότι άλλο σου προτείνουν οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα. :)

Κατά δεύτερον, αν καθήσεις και ψάξεις στο forum θα βρεις τις απαντήσεις σε ΟΛΕΣ σου τις ερωτήσεις.

Αν δεν καλυφθείς από αυτά που λέγονται (που πίστεψέ με θα σε καλύψουν), τότε συνεχίζεις με τις ερωτήσεις σου για να πάρεις απαντήσεις από άλλους πιο έμπειρους. :thumbup:

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες κι απο μενα!μικρα ψαρια κοπαδιαστα οπως προειπαν και προσωπικα τελειως,πλατυ!Αν μπορουσα θα τα εβαζα με τους Δισκους μου!Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά κι απο μενα :)

Εγω θα σου πρότεινα για αρχη να βάλεις ζωοτόκα ψαρια οπως Molly,platy ή ξιφοφόρους.Είναι ευκολα ψάρια με λίγες απαιτήσεις και κινούναι πολύ ωραία στο ενυδρείο.Επίσεις αν βαλεις αρσενικά και θηλικά πολύ συντομα θα έχείς πολλά νέα ψαράκια μεσα στο ενυδρείο σου(οπως κι εγώ :thumbup: ).Απο φυτα δεν ξερω και πολλα, αν θες βαλε καμια anubia ή καπια Cabomba :)

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup::) όπως πολύ σωστά σου είπαν και οι προλαλήσαντες,κανε μια αναζητηση και θα παρεις τις απαντήσεις που θες! :D

Υ.Σ.και θα σε παρακαλεσουμε να γραφεις με μικρα πεζα,ελληνικα γραμματα...ειναι κανονας ! :P

καλη συνέχεια.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Μια που πολύ πρόσφατα ήμουν κι εγώ στη θέση σου, θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες βασικές κατά τη γνώμη μου πληροφορίες, από τη σκοπιά ενός επίσης αρχάριου που έχει ρίξει αρκετό διάβασμα το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ...

Το πρώτο πράγμα που θα θελα να σε συμβουλέψω είναι να έχεις υπομονή (από τα βασικότερα προσόντα στο χόμπυ) και να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Πριν βάλεις ψαράκια να βεβαιωθείς ότι το φίλτρο σου έχει στρωθεί και η διακόσμηση του ενυδρείου σου έχει ολοκληρωθεί. Για όλα αυτά να υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς παραπάνω από ένα μήνα...

Μια που ανέφερα τη διακόσμηση θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τα ψεύτικα διακοσμητικά και να προτιμήσεις φυσικά υλικά όπως ξύλα και πέτρες. Τα διακοσμητικά θα σου πρότεινα να τα επιλέξεις αφού αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις ώστε να αναπαριστά όσο το δυνατό πιστότερα το φυσικό τους περιβάλλον.

Υπάρχουν πολλά όμορφα φυτά χαμηλών απαιτήσεων που εκτός από τη συμβολή τους στην αισθητική αναβάθμιση του ενυδρείου, θα προσφέρουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ψαράκια σου. Κάποια από αυτά είναι ψηλά και φυτεύοντα στο πίσω μέρος (βαλισνέριες, κερατόφυλλο, υγροφίλες) και κάποια άλλα είναι χαμηλότερα και ταιριάζουν περισσότερο φυτεμένα μπροστά (κρυπτοκορίνες, εχινόδοροι κλπ). Επίσης ανθεκτικά φυτά είναι οι ανούμπιες και οι φτέρες που δε φυτεύονται αλλά στερεόνονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες.

Από ψαράκια νομίζω ότι ιδανικά για αρχάριους είναι τα ζωοτόκα (γκάππυ, μόλλυ, πλατύ κλπ) γιατί το νερό που χρειάζονται δεν διαφέρει από το νερό του δικτύου στις περισσότερες περιοχές της χώρα (σκληρό και ελαφρώς αλκαλικό), άρα δε θα χρειάζεται κάποια προετοιμασία πριν τις αλλαγές. Αν βάλεις ζωοτόκα να αποφύγεις είδη που υβριδίζουν μεταξύ τους (γκάππυ/μολλυ και πλατύ/ξιφοφόρους) και να τηρήσεις την αναλογία 1 αρσενικό για περίπου 2-3 θηλυκά (χαρεμάκι).

Θα σε συμβούλευα επίσης εκτός από τα βασικά (αντιχλώριο, τροφές) να φροντίσεις να προμηθευτείς και υγρά τεστ για να μπορείς να μετράς τις παραμέτρους του νερού σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ, GH/KH).

Η τελευταία αλλά πολύ σημαντική συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Έχεις την τύχη να βρεις αυτό το φόρουμ πριν ξεκινήσεις οπότε έχεις την ευκαιρία να ενημερωθείς για κάθε σου κίνηση πριν την υλοποιήσεις. Οπότε σου εύχομαι καλό διάβασμα και καλή συνέχεια στο όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Μια που πολύ πρόσφατα ήμουν κι εγώ στη θέση σου, θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες βασικές κατά τη γνώμη μου πληροφορίες, από τη σκοπιά ενός επίσης αρχάριου που έχει ρίξει αρκετό διάβασμα το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ...

Το πρώτο πράγμα που θα θελα να σε συμβουλέψω είναι να έχεις υπομονή (από τα βασικότερα προσόντα στο χόμπυ) και να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Πριν βάλεις ψαράκια να βεβαιωθείς ότι το φίλτρο σου έχει στρωθεί και η διακόσμηση του ενυδρείου σου έχει ολοκληρωθεί. Για όλα αυτά να υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς παραπάνω από ένα μήνα...

Μια που ανέφερα τη διακόσμηση θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τα ψεύτικα διακοσμητικά και να προτιμήσεις φυσικά υλικά όπως ξύλα και πέτρες. Τα διακοσμητικά θα σου πρότεινα να τα επιλέξεις αφού αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις ώστε να αναπαριστά όσο το δυνατό πιστότερα το φυσικό τους περιβάλλον.

Υπάρχουν πολλά όμορφα φυτά χαμηλών απαιτήσεων που εκτός από τη συμβολή τους στην αισθητική αναβάθμιση του ενυδρείου, θα προσφέρουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ψαράκια σου. Κάποια από αυτά είναι ψηλά και φυτεύοντα στο πίσω μέρος (βαλισνέριες, κερατόφυλλο, υγροφίλες) και κάποια άλλα είναι χαμηλότερα και ταιριάζουν περισσότερο φυτεμένα μπροστά (κρυπτοκορίνες, εχινόδοροι κλπ). Επίσης ανθεκτικά φυτά είναι οι ανούμπιες και οι φτέρες που δε φυτεύονται αλλά στερεόνονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες.

Από ψαράκια νομίζω ότι ιδανικά για αρχάριους είναι τα ζωοτόκα (γκάππυ, μόλλυ, πλατύ κλπ) γιατί το νερό που χρειάζονται δεν διαφέρει από το νερό του δικτύου στις περισσότερες περιοχές της χώρα (σκληρό και ελαφρώς αλκαλικό), άρα δε θα χρειάζεται κάποια προετοιμασία πριν τις αλλαγές. Αν βάλεις ζωοτόκα να αποφύγεις είδη που υβριδίζουν μεταξύ τους (γκάππυ/μολλυ και πλατύ/ξιφοφόρους) και να τηρήσεις την αναλογία 1 αρσενικό για περίπου 2-3 θηλυκά (χαρεμάκι).

Θα σε συμβούλευα επίσης εκτός από τα βασικά (αντιχλώριο, τροφές) να φροντίσεις να προμηθευτείς και υγρά τεστ για να μπορείς να μετράς τις παραμέτρους του νερού σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ, GH/KH).

Η τελευταία αλλά πολύ σημαντική συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Έχεις την τύχη να βρεις αυτό το φόρουμ πριν ξεκινήσεις οπότε έχεις την ευκαιρία να ενημερωθείς για κάθε σου κίνηση πριν την υλοποιήσεις. Οπότε σου εύχομαι καλό διάβασμα και καλή συνέχεια στο όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.

ΑΨΟΓΗ απάντηση :):thumbup::)

Καλως ηρθες και απο εμένα!!!!

Link to comment
Share on other sites

@gramp

μπράβο σου!

Μόνο να προσθέσω ότι η καλύτερη επένδυση είναι 1 μεγάλο, καλό και δυνατό φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες, θα μπορούσες να βάλεις σπαθυφυλο ή κερατοφυλο μπορείς να βάλεις αρκετές γαρίδες ή neon tetra ή black neon ή ροδοστομους ή ότι άλλο σου προτείνουν οι υπόλοιποι

ΔΕΝ βαζουμε γαρίδες και ψαράκια βυθου σε ΝΕΑ ενυδρεία!!!

Γειά κι απο μενα :)

Εγω θα σου πρότεινα για αρχη να βάλεις ζωοτόκα ψαρια οπως Molly,platy ή ξιφοφόρους.Είναι ευκολα ψάρια με λίγες απαιτήσεις και κινούναι πολύ ωραία στο ενυδρείο.Επίσεις αν βαλεις αρσενικά και θηλικά πολύ συντομα θα έχείς πολλά νέα ψαράκια μεσα στο ενυδρείο σου(οπως κι εγώ :thumbup: ).Απο φυτα δεν ξερω και πολλα, αν θες βαλε καμια anubia ή καπια Cabomba :)

cambomba caroliana δεν είναι φυτό χαμηλών απαιτήσεων! μηπως εννοείς bacopa (australis, caroliana, monieri) ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ ησουνα πολυ κατατοπιστικος!

Το μονο που δεν καταλαβα ποιος ειναι στα αναφερομενα ψαρακια ο σωστος συνδυασμος?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Συμφωνω με gramp και tsagos στις παρατηρησεις τους.

Για το συνδυασμο ψαριων και εφοσον θα στησεις ενυδρειο με ζωοτοκα ξεκινας με το ειδος που σου αρεσει περισσοτερο, και μετα εξεταζεις ποιο αλλο ειδος απο τα υπολοιπα ειναι καλο να συμβιωσει μαζι του (χωρις να ειναι απαραιτητο να μπει κι αλλο ειδος, εγω πχ προτιμω περισσοτερα ατομα του ιδιου ειδους παρα σαλατα ειδων σε ενα ενυδρειο, ιδιως οταν ειναι λιγα τα λιτρα)

Για τους πιθανους υβριδισμους (δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβουν αλλα καλο ειναι να προσεχουμε για να μη γεννιουνται δυστυχα ζωα) εδω εχει τα ειδη των ζωοτοκων και ποιοι συνδυασμοι πρεπει να αποφευγονται.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυνδρειο εχω προσθεσει αλλα 5 φυτα, ανουμπιες βασικα θα ηθελα να μου πειται τι αλα ψαρια μπορω να βαλω στο ενυνδρειο μου εκτος απο ζοοτοκα ( γκαπη μολυ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...