Jump to content

Ποιοτητα νερου


Recommended Posts

Καλξμερα. Μωλις εκανα μετρησεις στο νερο και τα αποτελεσματα ηταν

ph 7

gh 14

kh 15

nh3/nh4 0

Ειναι καταλληλα για ψαρια? Αν ναι για ποια και αν οχι πως θα τα κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

ph 7

gh 14

kh 15

nh3/nh4 0

Ειναι καταλληλα για ψαρια?

1. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

2. Ποσα λιτρα ειναι και τι διαστασεις?

3. Με τι τεστ μετρας? (πεχα ιδιως)

4. Ημερομηνια ληξης ειδες?

5. Το νερο ειναι βρυσης?

6. Θεσσαλονικη εισαι?

7. Τι ψαρια θελεις να βαλεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το τρεχω πανω απο εναν μηνα. Ειναι γυρω στα 25 καθαρα λιτρα, ολα ειναι tetra test, δεν ειναι ληγμενα, νερο βρυσης και τελος ναι, απο Θεσσαλονικη. Ψαρια τωρα δεν εχω(οσα ειχα τα εδωσα λογω λιτρων). Δεν θελω κατι συγκεκριμενο. Απλα κατι που να ταιριαζει στις συνθηκες αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το τρεχω πανω απο εναν μηνα. Ειναι γυρω στα 25 καθαρα λιτρα, ολα ειναι tetra test, δεν ειναι ληγμενα, νερο βρυσης και τελος ναι, απο Θεσσαλονικη. Ψαρια τωρα δεν εχω(οσα ειχα τα εδωσα λογω λιτρων). Δεν θελω κατι συγκεκριμενο. Απλα κατι που να ταιριαζει στις συνθηκες αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεκανα. Το ph ειναι λιγο κατω απο 7.5

φιλε μου μιας και ειμαστε απο την ιδια πολη... με οσα παιδια παιδια εχω μιλησει απο θεσσαλονικη δεν βρηκα καποιον που να μετραει καθαρο νερο βρυσης κατω απο 7,8 - 7,9.... λιγο κατω απο 7,5 στην θεσσαλονικη πρωτη φορα ακουω....

στο θεμα μας παντως με τετοιες τιμες νερου δλδ 7,3 - 7,4 που λες και για τοσο λιγα λιτρα μονο καποιο μονομαχο ή γαριδοενυδρειο θα σου προτηνα... μπορεις απλος να βαλεις μετα φιλαρακια τα οποια θα σου μαλακωσουν το νερο και θα κατεβασουν και λιγο το ΡΗ... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μιας και ειμαστε απο την ιδια πολη... με οσα παιδια παιδια εχω μιλησει απο θεσσαλονικη δεν βρηκα καποιον που να μετραει καθαρο νερο βρυσης κατω απο 7,8 - 7,9.... λιγο κατω απο 7,5 στην θεσσαλονικη πρωτη φορα ακουω....

Σταθη και ομως εχω 7,5 ΡΗ τεστ ΑΡΙ(πρεπει να μενουμε στην ιδια περιοχη).

Link to comment
Share on other sites

ειχα μιλησει με παιδια απο αθηνα για μετρισεις νερου και μου ειχαν πει οτι επιδη ειναι τεραστια το νερο παιζει απο περιοχη σε περιοχη....

πχ. αλλο νερο εχουν στην δροσια αλλο στον μαραθωνα... και ειναι λογικο...

για την Θεσ/νικη μιας και ειμαστε τοσο μικρη δεν περιμενα τοση διαφορα...γιατι εγω οπως ειπα μετραω καθαρο ΡΗ 8.....

παιδια αν επιτρεπετε σε ποια περιοχη πανω κατω μετρατε 7,5... εγω μιλαω για χορτιατη, ασβεστοχωρι, πολιχνη ρετζικη...

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Σταθη και η Θεσσαλονικη δεν ειναι μικρη. Δηλαδη εγω που μενω δυτικη (αρκετα δυτικα) Θεσσαλονικη εχω διαφορες απο εναν που μενει π.χ. Καλαμαρια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν επιτρεπετε σε ποια περιοχη πανω κατω μετρατε 7,5... εγω μιλαω για χορτιατη, ασβεστοχωρι, πολιχνη ρετζικη...

Πολιχνη.

Link to comment
Share on other sites

Με kH 15, δυσκολο να μενει 7 το πεχα.

Φυλαξε νερο και μετρα πεχα μετα απο 2-3 ωρες.

Οπως και να εχει, εχουμε δυο δεδομενα, το νερο μπορει να μην ειναι πολυ αλκαλικο αλλα ειναι πολυ σκληρο και τα λιτρα ειναι 25.

Καταλληλο ψαρι ειναι ενας betta (αλλα με την προσθηκη φυλλων catappa για να εξομαλυνει τις συνθηκες) ή ενας Carinotetraodon travancoricus (αλλα εχοντας προμηθειες και μικρων σαλιγγαριων).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...