Jump to content

Λίγη βοήθεια...


Sophie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να παραθέσω τις απορίες μου μιας και χρειάζομαι βοήθεια. Έχω ενα Juwel, Lido 120lt. Το τρέχω 5 μήνες περίπου. Έχω βάλει χαλίκι (άσπρο & καφέ), κάποια τεχνητά φυτά και από κατοίκους 6 τιγράκια, 2 σκαλάρια και 1 γκουράμι. Στα φύλλα των τεχνητών φυτών δημιουργείται καφέ άλγη, τα πλένω αλλά μετά από λίγες μέρες η άλγη κάνει την επανεμφάνισή της. Τι πρέπει να κάνω για να την εξαφανίσω??

Και κάτι ακόμα, θέλω να πετάξω τα τεχνητά φυτά και να βάλω εύκολα φύτα αργής ή γρήγορης ανάπτυξης (φυτά που δεν απαιτούν την παροχή CO). Μπορώ να προβώ σε αυτή την αλλαγή τώρα που είναι μέσα τα ψάρια??

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο οτι εχω διαβασει η συνθεση σου δεν ειναι και απο... τις καλυτερες. Για καθαρισμο αλγης μπορεις να βαλεις γαριδουλες και σαλιγκαρια (με αλλαγη βεβαια της συνθεσης σου). Οσο για τα φυτα αποψη μου προχωρα :) . Δεν νομιζω να στρεσσαριστουν αν το κανεις πολυ προσεχτικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι να διώξω τα σκαλάρια και να πάρω ένα κοπάδι γατόψαρα.

Δεν θα χρειαστεί κάποιο υπόστρωμα πριν βάλω τα φυτά??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι φυτα θελεις να βαλεις. Το υποστρωμα δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο για ευκολα φυτα. (Εκτος βεβαια αν τα παραφορτωσεις με φυτα.)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι να διώξω τα σκαλάρια και να πάρω ένα κοπάδι γατόψαρα.

Δεν θα χρειαστεί κάποιο υπόστρωμα πριν βάλω τα φυτά??

Αν βαλεις ευκολα φυτα δε θες υποστρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες μονο αυτα τα 2 σκαλαρια, μονο ετσι θα ηταν αρκετα τα λιτρα.

Λαθος θες κοπαδακι για τα σκαλαρια :)

Δεν μπορεις να βαλεις 2!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω αν δεν γνωριζει καποιος να μην δεινει λαθος απαντησεις......

στο θεμα μας...

ενυδριεο 120 λιτρα

ψαρια

6 τιγράκια, 2 σκαλάρια και 1 γκουράμι.

να σου πω μερικα πραγματα...

1. τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για τα λιτρα σου.. και τα τιγρακια και τα σκαλαρια θελουν πολι μεγαλυτερα ενυδρεια... τα σκαλαρια σιγκεκριμενα το λιφοτερο 200 - 250 λιτρα με πολυ υψος στο ενυδρειο. ιδανικο οι 60 ποντοι +....

επισης τα σκαλαρια ειναι καλο να τα εχουμε σε κοπαδακια... οχι 2 μονα τους....

τα tiger barbs που εχεις και μαλιστα 6 ειναι απο τα αρκετα agresive ψαρια... (επιθετικα)... γιαυτο το λογο πρεπει να προσεχουμε τους συγακτικους τους... τελος θελουν πολλαααα λιτρα και οχι 120...

για τα φυτα που ρωτησες στα 120 λιτρα βαζεις πολλα φυτα "ευκολα" δλδ μικρων απετησεων... μερικα απο αυτα ειναι...

Ανουμπιες (δεμενες πανω σε ξυλο ή πετρα), Βαλισνερια αμερικανα, κεραφοφυλο για την επιφανια, εχινοδοροι, φτερες.. κτλ κτλ... ολα αυτα τα φυτα που σου ανεφερα θελουν μονο ενα τυπιοκ φωτισμο και τπτ παρα πανω...

ετσι το ενυδρειο σου θα δειξει καλυτερο απο τα πλαστικα... δεν το συζηταμε...

αυτα για αρχη... καλη συνεχεια :)

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι να διώξω τα σκαλάρια και να πάρω ένα κοπάδι γατόψαρα.

Δεν θα χρειαστεί κάποιο υπόστρωμα πριν βάλω τα φυτά??

Εδω να αναφερουμε ενα λαθος που κανουμε ολοι μας λιγο-πολυ...

οταν μιλαμε για την αμμο - το χαλικι κτλ που εχουμε στον πιθμενα του ενυδρειου μιλαμε για το Βυθο!!! υποαστρομα ειναι αυτο που μπενει κατω απο το βυθο για φυτα μεγαλων απετησεων....

επιδη ρωτησες για γατοψαρα... καλυτερα ψαξε λιγο μονη σου και δες τις απαιτησεις του καθε ψαριου...

ποσα λιτρα θελει. τιμες νερου, με τι σιμβιοωνει καλυτερα κτλ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω την σύνθεση των κατοίκων. Τα φυτά που θέλω να βάλω είναι τα εξής: Apogoneton crispus, ceratophyllum demersum, echinodorus bleheri, anubias petite, bacopa monnieri, ludwigia repens και microsorum pteropus. Είναι καλές επιλογές? Πρέπει να προσθέω ή να αφαιρέσω κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

είπες ότι έχεις χαλίκι έτσι; Τα γατοψαρα θέλουν ψιλή άμμο για να μην τραυματίζονται τα μουστάκια τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...