Jump to content

Με ποιοα φυτα να ξεκινησω?


Recommended Posts

γεια σε ολους!Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα με gappy,και 8ελω να βαλω μερικα φυτα αλλα δεν εχω ασχολιθει ποτε και δεν ξερω τι παιζει.με ποια να ξεκινησω;τι διαδηκασια χρειαζεταιγια να κανω μια σωστη αρχη?

post-15357-1253312918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ο φωτισμός σου είναι μικρότερος από 0,5 βατ/λίτρο, μπορείς να βάλεις αρκετά φυτά χαμηλών απαιτήσεων χωρίς την προσθήκη CO2, χωρίς ειδικό υπόστρωμα και χωρίς ιδιαίτερη λίπανση (θα αρκούσαν κάποιες ταμπλέτες γενικής λίπανσης στην αρχή που ο βυθός είναι ανώριμος και φτωχός σε συστατικά). Αν θέλεις να δώσεις μια κάποια βιοτοπική διάσταση στο ενδυρείο σου θα μπορούσες να επιλέξεις φυτά αντίστοιχης γεωγραφικής προέλευσης με τα ψάρια σου (δηλαδή από την αμερικανική ήπειρο όπως εχινόδορος, βαλισνέρια αμερικάνα κλπ) και να συμπληρώσεις και με κάποια εύκολα και κοσμοπολίτικα (πχ κερατόφυλλο που θα αποτελέσει και πρώτης τάξης καταφύγιο για τα μωρά γκαπάκια που θα αποκτήσεις σύντομα). Ένα κατάλογο με φυτά καθώς και με πληροφορίες για τις απαιτήσεις τους και τη γεωγραφικής τους προέλευση μπορείς να βρεις εδώ http://www.tropica.com

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω η καλύτερη επιλογή για τα φυτά είναι οι λάμπες που ροζίζουν λιγάκι όπως η groLux της sylvania και η fluora της osram. Πλήρη και κατατοπιστική αρθρογραφία για ζητήματα φωτισμού μπορείς να βρεις εδώ: Aquazone Forum > ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ (Freshwater) > Εξοπλισμός Γλυκού Ενυδρείου > Φωτισμός

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να βρεις javamoos θα καλύψει τα ξύλα που έχεις στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...