Jump to content

τι να κανω για να διορθωσω την κατασταση?


LunaDark

Recommended Posts

Καλησπερα!!!ειμαι καινουρια στο χομπι και με πολλες αποριες!!!!

Περιπου 6 μηνες πριν, πηρα ενα ενυδρειο απο το carrefour χωρητικοτητας 80 λιτρων αν θυμαμαι καλα.πεταξα τον εξοπλισμο και αγορασα καινουριο φιλτρο, θερμοστατη και λαμπα(κοκκινη).Εβαλα υποστρωμα, χαλικι 2-3 διακοσμητικες πετρες και ξεκινησα το στρωσιμο με κατι φαρμακα που μου εδωσε ο πετσοπας.Κατοπιν εβαλα 3 φυτα και μετα απο μερες 3 αγγελοψαρα.Α,εβαζα και κατι αλλα φαρμακα να μαλακωσει το νερο κ δεν θυμαμαι τι αλλο.Περνουσε ο καιρος και αγορασα 1 μεγαλο μαυρο αγγελοψαρο το οποιο μετα απο καποιο καιρο ψοφησε και εναν κλοουν γλυκου νερου ο οποιος αν και τον πρωτο καιρο κρυβοταν μετα εγινε υπερδραστηριος.Μετα εβαλα 1 γλειφτη 1 φαντασματακι(δεν ξερω πως λεγεται ειναι διαφανες και μακροστενο) και 1 καρχαριακι.Καπου εκει επιασε καλοκαιρι και η θερμοκρασια αυξανοταν.Δουλευα παρα πολυ και δεν μπορουσα να κανω πολυ συχνες αλλαγες νερου.Ο κλοουν ηταν υπερδραστηριος και στρεσαρε τα αγγελοψαρα τα οποια κρυβονταν ενω αυτος εκανε τα τρελα του.Παραλληλα εμφανιστηκε μαυρη αλγη στο τζαμι(τουφιτσες).

Τελικα τα αγγελοψαρα το φαντασματακι κ ο γλυφτης ψοφησαν και φαγωθηκαν απο τα υπολοιπα(αηδια...δεν προλαβα)

Πλεον κανω συχνες αλλαγες νερου εχω μεινει με τον κλοουν(συνεχιζει να ειναι υπερδραστηριος) το καρχαριακι και 2 μικρα γλυφτρακια.Στο τζαμι εχει εμφανιστει και πρασινη αλγη(πιτσιλιες) την μαυρη την ψιλοκαθαρισα με χαρτι.

Τι κανω λαθος?Τι ψαρια και ποσα να βαλω?Ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια?Μετα την αλλαγη νερου πρεπει να βαζω καποιο φαρμακο?Πρεπει γενικα να βαζω καποιο φαμακο?Ποσα φυτα να παρω ακομα?Πως θα φυγει η αλγη?

Please,τα φωτα σας...οχι για μενα....για τα φουκαριαρικα τα ψαρακια....

-Διαβαζω οσο μπορω τα σχετικα θεματα,απλα χρειαζομαι μια πιο εξατομικευμενη γνωμη-

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ξεκίνησες λάθος το ενυδρείο σου είναι περιττό να το πώ. Προμηθεύσου τεστ μετρήσεων να δούμε που βρίσκεσαι.

Απομάκρυνε τον clown και το καρχαριάκι,προσανατολίσου σε κάποια ψάρια που κάνουν όμορφα κοπάδια και θα τα ξαναπούμε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον termitis.

Προφανώς έχεις κάνει κάποια -για να μην πω αρκετά- λάθη με αποτέλεσμα να πεθαίνουν τα ψαράκια σου.

Αφού όπως λες το ενυδρείο σου "τρέχει" 6 μήνες, τότε πρέπει να έχει στρώσει, αν και πρέπει να μετρήσεις τις παραμέτρους του νερού (pH, KH, GH κ.λ.π) προκειμένου να σου δοθούν οι απαντήσεις. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απαντώ στις ερωτήσεις που θέτεις στο τέλος του ποστ σου:

1. ανακατεύεις ψάρια διαφορετικών απαιτήσεων σε συνθήκες νερού

2. σε 80lt μπορείς να βάλλεις ένα ωραίο κοπαδάκι από 1 είδος ψαριού, κάποιο που σου αρέσει

3. ιδανική θερμοκρασία εξαρτάται από τι ψάρια έχεις

4. στις αλλαγές πρέπει να βάζεις αντιχλώριο

5. δεν χρειάζονται άλλα φάρμακα που πασάρουν κάποια μαγαζιά

6. όσα θες, πνίξτο στα φυτά και θα γίνει στολίδι (λατρεύω τα πυκνοφυτεμένα)

7. να ανάβεις λιγότερες ώρες το φως του ενυδρείου, να μην το βλέπει ο ήλιος ποτέ και να ταίζεις λιγότερο

Η άποψή μου είναι να διαλέξεις 1 είδος ψαριού που να σαρέσει, κοίτα τις παρουσιάσεις ενυδρείων άλλων μελών εδώ στο φόρουμ.

Μετά θα διαβάσεις γι' αυτό το είδος και θα σε βοηθήσουμε όλοι να φτιάξεις το ενυδρείο κ το νερό του όπως πρέπει και να το συντηρείς!

και να μην ξαναπάρεις ότι σου δώσει ο πετσοπάς!

Είναι αδιανόητος ο συνδυασμός ψαριών που σου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

ωχ....καταλαβα.....και ρε παιδια το καρχαριακι κ τον κλοουν τι να τα κανω?

πρεπει να φυγουν και τα γλυφτρακια?

σκεφτομαι τοτε να βαλω γκαπι,ποσα πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να φυγουν και τα γλυφτρακια?

εγω προσωπικα εχω να δω ''γλυφτρακια'' απο το γυμνασιο... :)

ΥΓ.επιτελους ας μαθουμε πως τα λενε τα κακομοιρα τα ψαρακια σ'αυτη τη χωρα.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοίξεις κάποια αγγελία και να τα χαρίσεις!

Εκτός αν έχεις τα κότσια να πας πίσω στο μαγαζί που σου τα πούλησε να τα δώσεις πίσω!

Πες του ότι τα συντηρούσες ακριβώς όπως σου πρότεινε, μαζί με τα ψάρια που σου πρότεινε και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί αν είναι άρρωστα ή καταπονημένα αφού τήρησες κατά γράμμα τις οδηγίες του!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησες καλα (ενυδρειο και εξοπλισμο) αλλα μετα το χαλασες (συνθεση ψαριων και συντηρηση ενυδρειου).

Για καθε ψαρι που εχεις και μαλιστα ΠΡΙΝ το αγορασεις, θα διαβαζεις τι αναγκες εχει σε παραμετρους νερου, χωρο (λιτρα και διαστασεις ενυδρειου) περιβαλλον ενυδρειου, αριθμο ατομων ομαδας, αναλογια αρσενικων θηλυκων (αν χρειαζεται) και διαιτα.

Το κλοουν δεν κανει για το ενυδρειο σου γιατι γινεται 20-30 εκ. ψαρι και θελει ομαδα 5-6 ατομων (αλλιως κρυβεται συνεχεια ή/και γινεται νευρικο)

Το "καρχαριακι" ποιο απ'ολα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα γκριζομαυρο με πορτοκαλι πτερυγια.

Ρε παιδια σορι που δεν ξερω τα ονοματα αλλα ειμαι ακομα πρωταρα.

Γαμωτο,αγχωθηκα τωρα

και ποσο αντιχλωριο να βαζω σε καθε αλλαγη νερου?

ο κλοουν σε τι λιτρα πρεπει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

στο μπουκαλάκι έχει την αναλογία, κάθε εταιρείας είναι διαφορετικό. το seachem prime νομίζω είναι το πιο οικονομικό από άποψη αναλογίας.

δεν πειράζει για τα ονόματα, για τα λίτρα ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος, πολύ φοβάμαι πάντως αλλά πρέπει να τον πας πίσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα γκριζομαυρο με πορτοκαλι πτερυγια.

Ρε παιδια σορι που δεν ξερω τα ονοματα αλλα ειμαι ακομα πρωταρα.

Γαμωτο,αγχωθηκα τωρα

και ποσο αντιχλωριο να βαζω σε καθε αλλαγη νερου?

ο κλοουν σε τι λιτρα πρεπει να μπει?

το καρχαριάκι λογικά είναι το silver shark - bala shark

Καρχαριακι μαυρο με πορτοκαλι πτεριγια και ουτα ειναι μονο αυτο...Rainbow Shark....

και μαυρό ΜΟΝΟ με προτοκαλι ουρα το...Redtail Shark

ΥΓ παρακαλω να γραφετε πιο αναλητικα και να μην απανταμε αν δν ειμαστε σιγουροι....

για το κλοουν που ρωτησες clown loach.. παει σε κοπαδια 6+ ατομα και θελει πολυ μεγαλα ενυδρεια.... ενδικτηκα το τελικου μεγεθος φθανει τα 30+ cm.....

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

ναι rainbow ειναι...κριμα γιατι μου αρεσαν και τα 2...

Λεω να τα ανταλλαξω η να τα χαρισω και να παρω 3 θηλυκα γκαπι και ενα αρσενικο,4-5 γαριδες και μερικα σαλιγκαρια,τι λετε?Επισης να φυτεψω πολλα φυτα ακομα.

Φοβαμαι ομως τις γεννες....

Link to comment
Share on other sites

ναι rainbow ειναι...κριμα γιατι μου αρεσαν και τα 2...

Λεω να τα ανταλλαξω η να τα χαρισω και να παρω 3 θηλυκα γκαπι και ενα αρσενικο,4-5 γαριδες και μερικα σαλιγκαρια,τι λετε?Επισης να φυτεψω πολλα φυτα ακομα.

Φοβαμαι ομως τις γεννες....

Αν δεν θέλεις γέννες για τον ενα ή αλλο λόγο,τοτε σκέψου να βάλεις μόνο αρσενικά που ειναι και πιο όμορφα.

Καλως ήρθες και απο μένα!

Link to comment
Share on other sites

γιατί φοβάσαι τις γέννες;

να φυτέψεις να φυτέψεις!! Αλλάζει τελείως το ενυδρείο όταν είναι φυτεμένο!

Υ.Γ.

Είδα ότι είσαι νομό Αχαϊας, αν είσαι κοντά στην Πάτρα θα μπορούσα να σου δώσω κάποια κλαδέματα από το δικό μου για να μην πληρώνεις τσάμπα και βερεσέ. Και γκαπάκια θα μπορούσα να σου δώσω αν θες δικής μου αναπαραγωγής, υγιέστατα αγοράκια και κοριτσάκια!

Link to comment
Share on other sites

Στην πατρα μενω...Κλαδεματα?Φυτρωνουν φυτα απο κλαδεματα?Α,κι εγω αγορασα τα φυτα μου 10Ε το ενα!!!!Με εκλεψαν η τοσο κανουν?Τι ενυδρειο εχεις?Αν θες μπορω να σου δωσω τα ψαρια μου και να μου δωσεις γκαπι

Φοβαμαι τις γεννες γιατι δεν ξερω τι θα κανω τα μωρα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά λοιπόν, μπορώ άνετα να σε βοηθήσω και από κοντά!

Τα μόνα που έχεις να κάνεις για τις γέννες είναι να προσέξεις να υπάρχουν αρκετά φυτά και κρυψώνες ώστε να επιβιώνουν τα μικρά από τους γονείς που δεν καταλαβαίνουν και τα θεωρούν κιμά και 1 καλό φίλτρο με μεγάλο κάδο για μπόλικο βιολογικό! Από εκεί και πέρα η φύση κάνει το θαύμα της! Όταν γεμίσεις μωρά είτε τα χαρίζεις σε κάποιον από εδώ είτε σε κάποιο μαγαζί.

Τα περισσότερα φυτά είτε βγάζουν μόνα τους "ποδαράκια" με μάτι που μεγαλώνει και γίνεται νέο φυτό, είτε όταν τα κλαδεύεις φυτεύεις τα κλαδέματα! Ασε, γενικά μας κλέβουν.. μην το συζητήσουμε. Κάποια φυτά σπάνια κάνουν όντως τόσο, αν σου πούλησαν όμως ανούμπιες ή βαλισνέριες και άλλα εύκολα 10Ε τότε κλαψ' τα χρήματά σου!

Έχω 1 φουλ φυτεμένο με γαρίδες, 1 φυτεμένο με guppies, 1 με έναν πλέκο 8 χρονών και 1 τελευταίο με 4 αγγελόψαρα και 1 μελανοταινία. Είναι φουλ, δεν θα ήθελα και άλλα ψάρια! Ευχαριστώ όμως.

Link to comment
Share on other sites

τελεια!!!

λοιπον τοτε θα κανονισω να χαρισω καπου τα ψαρακια και μετα θα σου στειλω π.μ. να βρεθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...