Jump to content

Αρχάριος στα πρόθυρα υπερπληροφόρησης


Costis M

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα! :thumbup:

Μόλις αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο (Juwel Rekord 800) με σκοπό να βάλω γκάππυ και αργότερα neon tetra και ίσως γατόψαρα. Εχω όμως διαβάσει γύρω στις 500 αντικρουόμενες συμβουλές για το στρώσιμο και έχω χαθεί.

Η λογική μου λέει ότι το σιωπηλό στρώσιμο (http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php) είναι το καλύτερο για φυτεμένο ενυδρείο.

Πριν προχωρήσω θα ήθελα την άποψη τον ειδικών του φόρουμ. Λειτουργεί όντως και αν ναί ποιά είναι τα πιο εύκολα στη διατήρηση φυτά που μπορώ να βάλω (πχ egeria densa). Υπάεχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! :thumbup:

Μόλις αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο (Juwel Rekord 800) με σκοπό να βάλω γκάππυ και αργότερα neon tetra και ίσως γατόψαρα. Εχω όμως διαβάσει γύρω στις 500 αντικρουόμενες συμβουλές για το στρώσιμο και έχω χαθεί.

Η λογική μου λέει ότι το σιωπηλό στρώσιμο (http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php) είναι το καλύτερο για φυτεμένο ενυδρείο.

Πριν προχωρήσω θα ήθελα την άποψη τον ειδικών του φόρουμ. Λειτουργεί όντως και αν ναί ποιά είναι τα πιο εύκολα στη διατήρηση φυτά που μπορώ να βάλω (πχ egeria densa). Υπάεχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλως ηρθες καλε μου φιλε θα σου προτινα για πρωτο ποστ σου να ελεγες μερικα λογια για σενα και να συστηθεις με εμας εσω περα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11 τοτε θα ειχες πολλες ανταποκρισεις απο πους aquazonites τελος παντων θα σου δωσω μερικες συμβουλες οσα εχω μαθει και εγω αρχικα θα πρεπει να αρχισεις να στρωνεις το ενυδρειο σου τι εννοω με αυτο..??Θα σου απαντησω αμεσως μετα αρχικα ομως να σου πω την κυρια διαδικασια αρχισε ως εξης

Τοποθετhσε στο ενυδρείο ένα στώμα το πολύ 2 εκ από ενα υποστρωμα για τα φυτα το οποιο θα προμηθεύει τα φυτά με τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για δυνατές ρίζες και πράσινα φύλλα.

(Βεβαια δεν ειναι αναγκαστικο εαν θελεις )Στη συνεχεια καλυψε το με φρεσκοπλυμένο χαλίκι δημιουργώντας ένα στρώμα περίπου 5 εκ. Καλύτερα να μην χρησιμοποιησεις χαλίκι με μυτερές άκρες για τον λόγο ότι είναι πολύ εύκολος ο τραυματισμός ορισμένων ψαριών που ζούν και τρέφονται στο βυθό όπως τα γατόψαρα corydoras. κ.ο.κ(το χαλικι αν γινεται να ειναι σκούρο και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι λευκό. Τα έντονα επίσης χρώματα ενοχλούν τα ψάρια και προκαλούν στρες. Επιπλέον, τα υπέροχα χρώματα των ψαριών αναδυκνύονται καλύτερα όταν υπάρχει σκούρο χαλίκι. (μπορεις να χρησιμοποιησεις εαν θες είτε φυσικό (ποταμίσιο) 2-4 mm ή ποταμίσια άμμος μεγέθους 1,5mm.Στη συνεχεια μπορεις να τοποθετησεις την διακοσμηση οπως ριζες και πετρες η ακομα και διακοσμητικα ενυδρειου αλλα και τον απαραιτητο τεχνικο εξοπλισμο ο οποιος ειναι ο εξης 1)θερμοστατης

2)φιλτρο εσωτερικο ή εξωτερικο 3)αεραντλια

4)θερμομετρο και τελος το πιο σημαντικο και ειδικα αν εχεις φυτα με απαιτησεις ειναι ο φωτισμος (να διευκρινισω οτι ειναι αναγκαιος και να μην εχεις φυτα αλλα αν εχεις οι απαιτησεις αυξανονται σου προτινω την ροζ της arcadia χωρις να κανω διαφημιση!!! Απλα αυτη χρησιμοποιω..Επειτα θα αρχισεις να προστετεις νερο στο ενυδρειο σου εως οτου φτασει στην μεση τωρα ηρθε η ωρα για τα φυτα.Κοντυνε τις ρίζες των φυτών ελαφρά με ένα κοφτερό ψαλίδι και απομακρύνετε τυχόν νεκρά ή σαπισμένα φύλλα.Μετα Σκάψε με το δάκτυλό σου μια τρύπα στο χαλίκι στο οποίο είχες προτύτερα τοποθετήσει και υποστρωμα.Τοποθετήσε προσεκτικά τις ρίζες μέσα στην τρύπα και καλυψε με χαλίκι. Πιεσε ελαφρά το χαλίκι και τραβηξε λίγο το φυτό ώστε οι ρίζες να έχουν κατεύθυνση προς τα κάτω.Στη συνεχεια χρησιμοποιησε λιπασματασ για φυτα ειτε σε υγρη μορφη ειτε σε ταμπλετες αυτο δεν θα στο πω εγω .Παντως θα σου προτινα να αρχισεις με ευκολα φυτα οπως κερατοφυλλο η ανουμπια κ.ο.κ.Επισης σημαντικος παραγοντας ειναι και το CO2 κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολλα ποστακια..ααα κατι σημαντικο ειναι να βαλεις στο ενυδρειο σου βελτιωτικα νερου Το νερό της βρύσης περιέχει χλωρίνη και λοιπά απολυμαντικά όπως επίσης και διαλυμένα άλατα και βλαβερά βαρέα μέταλλα. Τοαντιχλωριο στο εμποριο δεσμεύει άμεσα τα ιόντα βαρέων μετάλλων, καθαρίζει το νερό, και ουδετεροποιεί τα αποτελέσματα της βλαβερής χλωρίνης και των διαλυμμένων αλάτων.Επειτα χρησιμοποιησε sera nitrivec (δεν κανω διαφημιση απλα δεν ξερω αλλο ) για να ενεργοποιησεις βιολογικα το νερο.Αυτο είναι ίσως το πιο σημαντικό βήμα. Το sera nitrivec περιέχει αρκετές διαφορετικές βιολογικές αποικίες βακτηρίων για τον καθαρισμό των τοξικών, και δημιουργεί μια μικρο- χλωρίδα με σκοπό την γρηγορη διάσπαση των επιβλαβών ουσιών μέσα σε μικρο χρονικο διαστημα .Βεβαι δεν φτανει αυτο πρεπει να ακολουθησεις τον κυκλο του αζωτου σου συνιστω να διαβασεις το αρθρο του κυριου Ιωαννη Στελλα για τον κυκλο του αζωτου .Κανε μια αναζητηση στο φορουμ πατα ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ και θα το βρεις.Μια καλη μεθοδος για να το πετυχεις ειναι να προσθετεις προσθετω και λιγη τροφη για δημιουργηθουν αποικιες βακτηριδιων οι οποιες θα κατεβαζουν τα νιτρωδη του ενυδρειου κ.ο.κ.Τελος κανε μετρησεις και πες μας

ΠΡΟΣΟΧΗ μην βιαστεις να βαλεις ψαρια τελειωσε με τον κυκλο του αζωτου ,σταθεροποιησε το ενυδρειο σου και μετα... :hysterical::wub:

Λοιπον σου ειπα μερικα πραγματα οσα ηξερα και εγω.. :P:hysterical::hysterical: .Περιμενω νεα σου οτι χρειαστεις πμ και εγω εδω ειμαι βεβαια ρωτα περιμενε και αλλες απαντησεις απο πολυυυυυυυ πιο εμπειρους απο εμενα και εγω απο αυτους τους ανθρωπους εμαθα οτι εχω μαθει θα βρεις σιγουρα ακρη απλα υπομονη και καλη συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!!! :hysterical::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κωστή καλώ όρισες.

Να υπενθυμήσω μερικά πραγματα όπως αερόπετρα και φυτεμένο ενυδρείο ΔΕΝ πανε μαζί, είδικά σε ενυδρεία χωρίς ψαράκια. υποστρώματα και λιπάσματα να ΜΗΝ χρησιμοποιούντε απο αρχάριους γιατί το πιο πιθανό είναι να γεμίσουν αλγές μιας και δεν γνωρίζουν τις ανάγκες των φυτών, ειδικά ΧΩΡΙΣ co2...

Κωστή ο κύκλος του αζώτου είναι κατι πολυ απλό, απλα αργό!

Τον τρόπο που διάλεξες δεν τον ξέρω αλλά δεν πιστέυω πως θα δουλέψει έτσι όπως πρέπει.

να στον απλοποιήσω για να σου δώσω να καταλάβεις τι γίνετε.

υπάρχουν 3 στοιχεία: ΝΗ4 - Νο2 και Νο3. Η αμμωνία πολύ τοξική για τα ψαρια και δεν πρεπει να υπάρχει ποτέ για κανένα λόγο στο ενυδρείο, με τον καιρό διασπάτε και γίνεται Νο2, λιγότερο τοξικό για τα ψάρια αλλα τοξικό... το οποίο πάλι θα καταναλωθεί απο την στιγμή που θα δημιουργιθούν τα Νο3. Τοξικά σε μεγάλες συγκεντρόσεις >25-30μλ/λ.

Όποιον τροπο στρωσήματος και να διαλέξεις θα γίνει το παραπάνω.

Ο καλύτερος** τρόπος για στρώσιμο είναι αυτός ΧΩΡΙΣ ψαρια στο ενυδρείο πολυ απλά γιατί δεν θα ταλαιπωριθεί κανένα ψαράκι και για κανένα αλλο λόγο. η επιλογή δική σου. ο κυκλος για να ολοκληρωθεί θελει απο 25 εώς 50 μέρες.

**Υπάρχει ακόμα ένας τρόπος που είναι ο πιο γρήγορός και άμεσος. Να χρησημοποιήσεις υλικά απο στρωμένο ενυδρείο.

Το νιτριβέκ που έκανα χρήση σε 2 ενυδρεία που έστρωσα δεν αφαιρεσε ούτε αμωνία ούτε Νο2 και σταμάτισα να το χρησημοποιώ και δεν το προτείνω...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

το λεγόμενο σιωπηλό στρώσιμο που προτείνει το link καθόλου δεν μου άρεσε. Είναι το ίδιο με το στρώσιμο με ψάρια (όπου πετάς τα ζωντανά μέσα και προσεύχεσαι να την βγάλουν καθαρή) που απλά έχει προσθέσει και φυτά ώστε να γίνεται πιο εύκολα η διάσπαση της αμμωνίας.

Και πάλι όμως δεν ρίχνει βακτήρια μέσα, οπότε περιμένει να δημιουργηθούν από μόνα τους και απλά φυτεύει για να μην κινδυνεύσουν τόσο τα ψάρια. Α! και αναφέρει και κάπου ότι πρέπει να κάνεις και μετρήσεις στο νερό... ευτυχώς δεν το ξέχασε και αυτό.

Το καλύτερο στρώσιμο γίνεται με μπόλι από στρωμένο ενυδρείο, ή με βακτήρια όπως ο συνδυασμός των safestart και bactozym της tetra. Μέθοδοι δοκιμασμένες, γρήγορες, ασφαλείς και αποτελεσματικές.

και τα αποτελέσματα από το aquazone http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...12982&st=30

Ειλικρινά είμαι κατά του στρωσίματος με ψάρια, το θεωρώ βάρβαρο και γι' αυτό απαντάω τσαντισμένος όχι με σένα φυσικά, αλλά με τον τυπά του link.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καλή διαμονή.Διάβασε αυτά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

:thumbup:

Υ.Γ. Κάποια λινκ ήδη έχουν παρατεθεί και πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

Βρήκα και άλλη μια εμπεριστατωμένη απάντηση εδώ:

http://www.fishkeeping.co.uk/modules/newbb...forumpost124876

Οπότε θα πάω για κανονικό στρώσιμο χωρίς ψάρια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι σε ποιό στάδιο να βάλω τα φυτά. Είναι καλύτερα στο τέλος:

aquamike: χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί έχω ήδη φτάσει μέχρι το 4ο βήμα ακριβώς όπως προτείνεις. Μου έλυσες και την απορία για το πως ακριβώς φυτεύουν!

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά καταναλώνουν Νο3 τα οποία χρειάζεσαι στον κύκλο, καλύτερα να βάλεις οταν τελειώσει. αλλα απο την άλλη η ποσότητες που καταναλώνουν είναι πολυ μικρές.... ας απαντήσει καποιος με εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

φίλε tsago, τα ΝΟ3 είναι το τελικό προιόν του κύκλου του αζώτου, που σημαίνει ότι δεν χρειάζονται για να προκύψει κάτι άλλο, ο κύκλος τελειώνει σε αυτά. Επιπλέον είναι άκακα για τα ψάρια και ωφέλιμα για τα φυτά σε μικρές συγκεντρώσεις.

Επειδή ακριβώς ο κύκλος τελειώνει παράγοντας τα νιτρικά και επειδή εκτός από τα φυτά δεν υπάρχει άλλος τρόπος "κατανάλωσής" τους, ένας από τους λόγους που κάνουμε τις αλλαγές νερού είναι η μείωσή τους.

επομένως μπορείς να βάλλεις φυτά από την αρχή του ενυδρείου σου φίλε Costis M!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δική μου, μπούκωσέ το στα φυτά και μόλις πάρουν τα πάνω τους (να παρατηρείς καθημερνή ανάπτυξη) βάλε τα πρώτα 2-3 ψαράκια, μέτρα αμμωνία και όταν σιγουρευτείς οτι δεν ανεβαίνει βάλε ακόμα 2 σε μια εβδομάδα και συνεχίζεις μετρώντας παράλληλα.

Η συμβουλή μου στηρίζεται στο οτι τα φυτά θα καταναλώνουν την αμμωνία και ταυτόχρονα θα αναπτύσσονται και οι πληθυσμοί βακτηρίων στο φίλτρο. Έτσι τα πρώτα ψάρια θα στρώσουν το φίλτρο χωρίς να εκτεθούν σε αμμωνία και τα υπόλοιπα ψάρια θα μπουν σε ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο.

Δοκιμασμένο, αρκεί να μετράς καθημερινά και να μην ταΐζεις φουλ τις πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

να στον απλοποιήσω για να σου δώσω να καταλάβεις τι γίνετε.

υπάρχουν 3 στοιχεία: ΝΗ4 - Νο2 και Νο3. Η αμμωνία πολύ τοξική για τα ψαρια και δεν πρεπει να υπάρχει ποτέ για κανένα λόγο στο ενυδρείο, με τον καιρό διασπάτε και γίνεται Νο2, λιγότερο τοξικό για τα ψάρια αλλα τοξικό... το οποίο πάλι θα καταναλωθεί απο την στιγμή που θα δημιουργιθούν τα Νο3. Τοξικά σε μεγάλες συγκεντρόσεις >25-30μλ/λ.

είπα κατι αλλο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

Βρήκα και άλλη μια εμπεριστατωμένη απάντηση εδώ:

http://www.fishkeeping.co.uk/modules/newbb...forumpost124876

Οπότε θα πάω για κανονικό στρώσιμο χωρίς ψάρια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι σε ποιό στάδιο να βάλω τα φυτά. Είναι καλύτερα στο τέλος:

aquamike: χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί έχω ήδη φτάσει μέχρι το 4ο βήμα ακριβώς όπως προτείνεις. Μου έλυσες και την απορία για το πως ακριβώς φυτεύουν!

και εγω χαιρομαι που σε βοηθησα!!! :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν τελικά τα φυτά ανταγωνίζονται τα βακτήρια επιβραδύνοντας τον κύκλο ή τελικά βοηθούν; Μήπως είναι καλύτερα να μπούν τα φυτά μετά την εμφάνιση ΝΟ3; Κάποιοι λένε μετά τη δεύτερη εβδομάδα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να βασανίσω τα ψαράκια οπότε θα μπούν τελευταία και ας βλέπω ένα κενό ενυδρείο για ένα μήνα.

viciouscircle: αυτό που λες είναι ουσιαστικά το σιωπηλό στρώσιμο που είπα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

1. τα φυτά καταναλώνουν ΝΟ3

2. στον κύκλο του αζώτου από ΝΗ3 προκύπτει ΝΟ2, από ΝΟ2 προκύπτει ΝΟ3, από ΝΟ3 δεν προκύπτει τίποτα, δηλαδή ο κύκλος σταματά.

3. Επομένως δεν έχει νόημα να λέμε ότι τα φυτά ανταγωνίζονται τον κύκλο του αζώτου επειδή καταναλώνουν ΝΟ3

Δεν ξέρω όμως αν τα φυτά "καταναλώνουν" και ΝΗ3.

Πάντα φυτεύω τα ενυδρεία που φτιάχνω και ας μην είναι στρωμμένα, ύστερα με μπόλι το στρώνω. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

ο φίλος vicious circle το σιωπηλό στρώσιμο πρότεινε, με την διαφορά ότι επιμένει στις μετρήσεις και το λιγοστό τάισμα, που το thread που πόσταρες ίσα που τα ανέφερε.. Αν πρόκειται για το πρώτο ενυδρείο κάποιου εγώ δεν θα το πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/style_images...images/list.gif

ΝΗ3 είναι αμμώνιο ή αμμωνία;

Η αμμωνία. Το αμμώνιο είναι ΝΗ4+

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BC%...%BD%CE%AF%CE%B1

...κοίτα να δεις που θα θυμηθούμε τη χημεία του λυκείου με όλα αυτά.... :P

(ομολογώ πως ψάρωσα με την αλλαγή χρώματος στο τεστ GH/KH :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

aquamike ....... Προσωπικα δεν νομιζω οτι βοηθησες σωστα. Ειδικα αυτο που εχεις γραψει για το υποστρωμα ειναι τελειως λαθος σαν συμβουλη. Ευτυχως διορθωθηκε παρακατω αλλα απ'οτι καταλαβα το λαθος εχει γινει ηδη και στο ενυδρειο του φιλου.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα κατιόντα αμμωνίου ΝΗ4 είναι το ίδιο βλαβερά με την αμμωνία ΝΗ3.

το τεστ της api που έχω γράφει πάνω ότι μετράει συγκεντρώσεις ΝΗ3/ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

- Αμμωνιο γινεται οταν πεφτει το πεχα κατω απο 7 δηλαδη σε οξυνο νερο.

Η τοξικοτητα της αμμωνιας ειναι μικροτερη σε πιο χαμηλο πεχα.

Οποτε δεν ειναι το ιδιο τοξικο το αμμωνιο οσο η αμμωνια.

Εδω για αμμωνιο/αμμωνια. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Και πιο λεπτομερως εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

- Τα κορυ (που διαβασα στο πρωτο ποστ) θελουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αμμο και οχι χαλικι και μαλιστα ως πιο σωστη βιοτοπικα, ασπρη ή μπεζ.

- Τα βακτηρια νιτροποιησης υπαρχουν παντου και οχι μονο μεσα στα μπουκαλακια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

aquamike ....... Προσωπικα δεν νομιζω οτι βοηθησες σωστα. Ειδικα αυτο που εχεις γραψει για το υποστρωμα ειναι τελειως λαθος σαν συμβουλη. Ευτυχως διορθωθηκε παρακατω αλλα απ'οτι καταλαβα το λαθος εχει γινει ηδη και στο ενυδρειο του φιλου.- :thumbup:

Ωχ τώρα που έβαλα (πολύ καλής ποιότητας υπόστρωμα) τι πρέπει να προσέχω για να μη γεμίσει άλγες;

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απόλα να μην βγει στην επιφάνεια... 2ον πρέπει να φυτέψεις!

Σκόπευα να φυτέψω μετά το στρώσιμο. Λέτε να έχω πρόβλημα τώρα στην αρχή;

Είναι πάντως απίστευτο ότι σε αυτό το χόμπι καθένας έχει διαφορετική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Σκόπευα να φυτέψω μετά το στρώσιμο. Λέτε να έχω πρόβλημα τώρα στην αρχή;

Είναι πάντως απίστευτο ότι σε αυτό το χόμπι καθένας έχει διαφορετική άποψη...

δεν θα εχεις προβλημα αρκει να μη βγαζεις λιπασματα στο νερο οταν κανεις εργασιες και μεταφυτευσεις γενικα.

ΥΓ μετα απο 6-12 μηνες το υποστρωμα "ληγει"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...