Jump to content

Γεννητούρια


iwanna

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είχα αναφερθεί και παλιότερα ότι έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων.

Έχω γύρω στα 50-55 μικρόψαρα εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα (αρλεκίνους, ροδόστομους, ζεβράκια, καρδινάλιους...)

Παρατήρησα σήμερα το πρωί ότι ξεπρόβαλαν ορισμένα μικρά ψαράκια από μια ανούμπια, πολύ μικρά!! :thumbup:

Προχθές όμως ολοκλήρωσα μι αθεραπεία για άλγη (protalon, σταγόνες με 2 μπουκαλάκια).

Υπάρχει κίνδυνος για τα μικρά;

Αν τα βάλω σε μια γυάλα με απόχη θα κάνω καλα;;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να βγάλεις μερικές φωτογραφίες μπας και μάθουμε τί ψαράκια είναι!

Από την άλλη... Με τόσα ψάρια μέσα στο ενυδρείο είναι μάλλον δύσκολο να σου επιβιώσουν. Στη γυάλα είναι αδύνατο να επιβιώσουν. Μόνο αν έχεις άλλο ενυδρείο γεννήστρα μπορούν να σωθούν!

Link to comment
Share on other sites

βασικά πρέπει να είναι balloon.

Την προηγούμενη βδομάδα πρόσθεσα 3 θηλυκά και 1 αρσενικό

Molly Balloon???

Link to comment
Share on other sites

Molly, αυτα τα πορτοκαλί

Ρίξε πολύ... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κερατόφυλλο και θα σου σωθούν κάμποσα! Επίσης τάιζε ή με τροφή σε σκόνη ειδική για μωρά ή πολύ καλά τριμμένα φυλλαράκια τροφής.

Μη πειράξεις τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω γύρω στα 50-55 μικρόψαρα εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα (αρλεκίνους, ροδόστομους, ζεβράκια, καρδινάλιους...)

Και μόλυ???

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...και 5-6 γκάπι... :thumbup:

Βασικά μόλις ήρθα από το πετσοπ και μου είπαν ότι μάλλον τα γκάπι γέννησαν καθώς είναι η εποχή τους τώρα.

Μου έδωσαν μια "φωλιά" για να τα απομονώσω και μια ειδική τροφή.

Μου είπαν ότι όταν βλέπω ψάρι με φουσκωμένη κοιλιά, έχει αυγά. Ισχύει αυτό;

ένα γκάπι είναι έτσι και επίσης 2 μόλυ...

Μόλις μπορέσω θα κάνω ποστ φωτό.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εβαλες μονο που δεν εχουν καμμια δουλεια εκει μεσα γιατι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου. :thumbup: Και κατα την προσωπικη μου αποψη .......... τι σας τραβαει σ'αυτα τα επιτηδες παραμορφωμενα ψαρια (Μπαλουν); Ελεος!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε πολύ... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κερατόφυλλο και θα σου σωθούν κάμποσα! Επίσης τάιζε ή με τροφή σε σκόνη ειδική για μωρά ή πολύ καλά τριμμένα φυλλαράκια τροφής.

Μη πειράξεις τίποτα άλλο!

Μηπως πρεπει να κανεις ενα .............. ταξιδακι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εβαλες μονο που δεν εχουν καμμια δουλεια εκει μεσα γιατι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου. :thumbup: Και κατα την προσωπικη μου αποψη .......... τι σας τραβαει σ'αυτα τα επιτηδες παραμορφωμενα ψαρια (Μπαλουν); Ελεος!!!! :P

Δεν είχα ιδέα γιαυτό που λες. Τώρα διάβασα κάποια άρθρα στο ιντερνετ. Μου άρεσε το χρώμα όταν τα είδα στο πετσοπ κυρίως και ότι είναι ήρεμα ψάρια (κολυμπάνε ήρεμα)

Τώρα όσο για τις διαφορετικές συνθήκες, στο πετσοπ μου είπαν ότι όλα αυτά τα ψάρια είναι συνηθισμένα σε τέτοιες συνθήκες γιατί δεν είναι μεγαλωμένα στη φύση αλλά στην αιχμαλωσία...Ξέρω ότι θα σχολιαστεί :hysterical: αλλά όλα τα ψάρια μου έχουν απίστευτα χρώματα, τρομερή κίνηση...Τα προσέχω, κάνω συχνές αλλαγές νερού και γενικά τα φρονίζω αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τις πιο μεγαλες "εξυπναδες" (μη γραψω τιποτα αλλο) θα στις πουν οι "επαγγελματιες", αρκει να γεμισεις την τσεπη τους. Φυσικα αυτα που σου ειπαν ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, οπως δεν σε ενημερωσαν για τα τροποπημενα ψαρια που σου πουλησαν. Καλο ειναι να αποφευγεις να τους πιστευεις τοσο ευκολα. Επισης τα γκαπυ σου δεν γεννησαν γιατι ειναι η εποχη τους. Και κατι ακομα ετσι για ενημερωση σου ..... αν βγαλεις σημερα τα αρσενικα τους απο το ενυδρειο, τα θηλυκα θα γεννανε για τους επομενους 6 μηνες ......... ουτε αυτο στο ειπαν ...... ετσι δεν ειναι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα γιαυτό που λες. Τώρα διάβασα κάποια άρθρα στο ιντερνετ. Μου άρεσε το χρώμα όταν τα είδα στο πετσοπ κυρίως και ότι είναι ήρεμα ψάρια (κολυμπάνε ήρεμα)

Τώρα όσο για τις διαφορετικές συνθήκες, στο πετσοπ μου είπαν ότι όλα αυτά τα ψάρια είναι συνηθισμένα σε τέτοιες συνθήκες γιατί δεν είναι μεγαλωμένα στη φύση αλλά στην αιχμαλωσία...Ξέρω ότι θα σχολιαστεί :thumbup: αλλά όλα τα ψάρια μου έχουν απίστευτα χρώματα, τρομερή κίνηση...Τα προσέχω, κάνω συχνές αλλαγές νερού και γενικά τα φρονίζω αρκετά.

Αυτο σημαινει οτι στα περισσοτερα pet shop αφου δεν μπορουν να έχουν 15 διαφορετικες συνθηκες για τα ψαρια τους έχουν μια μέση τιμη για όλα, γύρο στο 7,5.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι τα ψαρια ειναι οκ....

Γιατι λοιπόν απλα τα ψαρακια να επιβιωνουν αντι να ζουν στις συνθηκες που τους ορισε η φυση??? :P

Παντως εαν δεν κανεις καποια προετοιμασια για το νερο της βρυσης, τοτε σιγουρα είναι καταλληλο για molly, platy και gappy, αλλα οχι για αρλεκίνους, ροδόστομους, ζεβράκια, καρδινάλιους

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι στα περισσοτερα pet shop αφου δεν μπορουν να έχουν 15 διαφορετικες συνθηκες για τα ψαρια τους έχουν μια μέση τιμη για όλα, γύρο στο 7,5.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι τα ψαρια ειναι οκ....

Γιατι λοιπόν απλα τα ψαρακια να επιβιωνουν αντι να ζουν στις συνθηκες που τους ορισε η φυση??? :thumbup:

Παντως εαν δεν κανεις καποια προετοιμασια για το νερο της βρυσης, τοτε σιγουρα είναι καταλληλο για molly, platy και gappy, αλλα οχι για αρλεκίνους, ροδόστομους, ζεβράκια, καρδινάλιους

Ηταν το επομενο που θα ρωταγα.- :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τις πιο μεγαλες "εξυπναδες" (μη γραψω τιποτα αλλο) θα στις πουν οι "επαγγελματιες", αρκει να γεμισεις την τσεπη τους. Φυσικα αυτα που σου ειπαν ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, οπως δεν σε ενημερωσαν για τα τροποπημενα ψαρια που σου πουλησαν. Καλο ειναι να αποφευγεις να τους πιστευεις τοσο ευκολα. Επισης τα γκαπυ σου δεν γεννησαν γιατι ειναι η εποχη τους. Και κατι ακομα ετσι για ενημερωση σου ..... αν βγαλεις σημερα τα αρσενικα τους απο το ενυδρειο, τα θηλυκα θα γεννανε για τους επομενους 6 μηνες ......... ουτε αυτο στο ειπαν ...... ετσι δεν ειναι; :thumbup:

όχι δεν μου το είπαν. Αν βγάλω τα αρσενικά, θα γεμισει το ενυδρείο με μικρά ψαράκια δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι στα περισσοτερα pet shop αφου δεν μπορουν να έχουν 15 διαφορετικες συνθηκες για τα ψαρια τους έχουν μια μέση τιμη για όλα, γύρο στο 7,5.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι τα ψαρια ειναι οκ....

Γιατι λοιπόν απλα τα ψαρακια να επιβιωνουν αντι να ζουν στις συνθηκες που τους ορισε η φυση??? :thumbup:

Παντως εαν δεν κανεις καποια προετοιμασια για το νερο της βρυσης, τοτε σιγουρα είναι καταλληλο για molly, platy και gappy, αλλα οχι για αρλεκίνους, ροδόστομους, ζεβράκια, καρδινάλιους

Κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, βάζω την ανάλογη ποσοτητα από tetravital και aquasafe...

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 3 και παραπάνω μήνες. Εννοείται ότι κάνω συχνά μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, βάζω την ανάλογη ποσοτητα από tetravital και aquasafe...

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 3 και παραπάνω μήνες. Εννοείται ότι κάνω συχνά μετρήσεις...

Το οτι δεν βλεπεις καποιο προβλημα δεν σημαινει οτι δεν εχεις η οτι δεν θα εμφανιστει στο αμεσσο μελλον. Πιστευεις οτι διαθετεις την καταλληλη εμπειρια για να το λες τοσο ευκολα; :thumbup: Διακρινω μια δοση επιμονης η κανω λαθος; :P

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μου το είπαν. Αν βγάλω τα αρσενικά, θα γεμισει το ενυδρείο με μικρά ψαράκια δλδ;

Αναφερομαι στα γκαπυ ...... οι γεννες θα συνεχιζονται κανονικα γιατι τα θηλυκα αποθηκευουν το γεννετικο υλικο απο τα αρσενικα.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, βάζω την ανάλογη ποσοτητα από tetravital και aquasafe...

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 3 και παραπάνω μήνες. Εννοείται ότι κάνω συχνά μετρήσεις...

Και οπως καταλαβες πλεον έχεις... και εμφανηστηκε τωρα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να κανεις ενα .............. ταξιδακι; :P

Το ετοιμάζω το ταξίδι... μην ανησυχείς :thumbup:

Το μη κάνεις τίποτα πήγαινε στα μωρά! Αν μπουν σε γεννήστρα πολύ φοβάμαι πως δεν θα αντέξουν. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, προσωπικά βρίσκω μεγαλύτερο πρόβλημα την ιχθυοφόρτωση, παρά την μερική ή ολική ασυμβατότητα των ειδών!

Κατ'εμέ, πρέπει να σωθούν πρώτα τα μικρά και μετά να ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα!

Όπως και να έχει, όλα όσα αναφέρονται πιο πάνω με βρίσκουν σύμφωνο. Απλά εγώ θα τα έπαιρνα τα πράγματα με τη σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Γραφε "καθαρα" για να καταλαβαινουν ολοι ......... Πυθια!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, βάζω την ανάλογη ποσοτητα από tetravital και aquasafe...

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 3 και παραπάνω μήνες. Εννοείται ότι κάνω συχνά μετρήσεις...

To νερό μπαίνει απο την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο και εκεί προσθέτεις tetravital και aquasafe?Οι επιπτώσεις των συνθηκών διαβίωσης φαίνονται αργότερα.....Αλλο επιβίωση και άλλο ορθές συνθήκες διαβίωσης=μακροζωία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν βλεπεις καποιο προβλημα δεν σημαινει οτι δεν εχεις η οτι δεν θα εμφανιστει στο αμεσσο μελλον. Πιστευεις οτι διαθετεις την καταλληλη εμπειρια για να το λες τοσο ευκολα; :P Διακρινω μια δοση επιμονης η κανω λαθος; :hysterical:

Κάνεις λάθος αγαπητέ! :thumbup:

Έχω κάθε διάθεση να μάθω γιαυτό και δεν αρκούμαι στο πετσοπ και ζητάω τη δική σας βοήθεια. Διαφορετικά δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω εδώ. Σαφώς και σας θεωρώ μακράν εμπειρότερους από το πετσοπ μου.

Όταν λέω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα (δεν κάνω διάγνωση) εννοώ ότι όλα τα ψαράκια μου είναι ΟΚ (ζουν αν το θες), δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στις τιμές του νερού, όλες οι τιμές είναι σταθερές, τα χρώματά τους είναι τέλεια και είναι πολύ κινητικά και παιχνιδιάρικα.

Τα ζεβράκια-αρλεκίνους-ροδόστομους-καρδινάλιους τα έχω γύρω στα 2 χρόνια, αύξησα μερικά πρίν 4 μήνες περίπου, και την προηγούμενη βδομάδα έβαλα 4 μόλυ & 5 γκάπυ.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η μαύρη άλγη πάνω στις ανούμπιες μου, που μόλις τελείωσα θεραπεία. <-- Γιαυτό μου είπαν ότι ευθείνεται η έλειψη διοξειδιου.

Το σύστημα εμφανισιακά είναι ίδιο με αυτό.

ΑΛΛΑ έχω την εντύπωση πως δεν δουλεύει όπως παλιά...Στο bubble-counter έβλεπα 1-2 φυσαλίδες το λεπτό...

Και θέλω να το αντικαταστήσω.

Καλύτερη λύση μου είπαν είναι μπουκάλα με βαλβίδα (αλλά μόνο και μόνο η βαλβίδα της τέρα αν δεν κάνω λάθος κάνει 130 ευρώ...)

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω από δεκτή.

Έγινε επεξεργασία - iwanna
Link to comment
Share on other sites

To νερό μπαίνει απο την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο και εκεί προσθέτεις tetravital και aquasafe?Οι επιπτώσεις των συνθηκών διαβίωσης φαίνονται αργότερα.....Αλλο επιβίωση και άλλο ορθές συνθήκες διαβίωσης=μακροζωία :thumbup:

Έτσι ακριβώς αλλά πως μπορώ να το κάνω διαφορετικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...