Jump to content

αγγελοψαρα


ακαμ

Recommended Posts

γεια σας! :P

σκεφτομαι να αγορασω αγγελοψαρα αλλα θα ηθελα να ξερω πρωτα μερικες πληροφοριες... τι τρωνε (εκτος απο την τροφη του εμποριου), ποσο μηκος φτανουν, ποσα λιτρα νερου χρειαζεται ενα αγγελοψαρο κ.λ.π

ευχαριστω εκ των προτερων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για ποιο ειδος αγγελοψαρου μιλας???

γενικα να ξερεις οτι τα σκαλαρια θελουν ενυδριεο 250 λιτρα το λιγοτερο με πολυ υψος... περιπου 60cm...

καλο ειναι να μην εχεις μονο μια τροφη (οτι ψαρι και αν εχεις) μπορεις λπν να εχεις καποιες απο τις τροφες του εμποριου οπως σπιρουλινα, προτεινουχες τροφες, φιλαρακια και μπορεις να τους δινεις και bloodworms...

επισης τα αγγελοψαρα ειναι καλο να τα εχουμε σε κοπαδια και οχι μονα τους η ανα 2.... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά, λέει όσα ζητάς!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για ποιο ειδος αγγελοψαρου μιλας???

γενικα να ξερεις οτι τα σκαλαρια θελουν ενυδριεο 250 λιτρα το λιγοτερο με πολυ υψος... περιπου 60cm...

καλο ειναι να μην εχεις μονο μια τροφη (οτι ψαρι και αν εχεις) μπορεις λπν να εχεις καποιες απο τις τροφες του εμποριου οπως σπιρουλινα, προτεινουχες τροφες, φιλαρακια και μπορεις να τους δινεις και bloodworms...

επισης τα αγγελοψαρα ειναι καλο να τα εχουμε σε κοπαδια και οχι μονα τους η ανα 2.... :hysterical:

ευχαριστω :thumbup::P (δηλαδη 6 ειναι καλα, ε???)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου παραθέτω ένα lihk με βασικές πληροφορίες για τα αγγελόψαρα

http://en.wikipedia.org/wiki/Pterophyllum

Θα συμφωνήσω με τον Στάθη για τα λίτρα του ενυδρείου,γενικά να υπολογίζεις 40 λίτρα τουλάχιστον για κάθε ψάρι.Καλό είναι να μπουν σε κοπαδάκι.Θα πρέπει επίσης να τους προσφέρεις ποικιλία τροφων.Εάν τελικά επιλέξεις αυτά τα ψάρια,θα σου πρότεινα στο ενυδρείο σου να βάλεις λευκή ψιλή άμμο και αρκετά ξύλα.

Φυσικά θα πρέπει να μας ενημερώσεις για το ενυδρείο σου(διαστάσεις,λίτρα) και για τον εξοπλισμό που διαθέτεις,ώστε να εξελιχθεί ευκολότερα η συζήτηση.

Καλό διάβασμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και τα παιδια, κοπαδι 6 ατομων τουλαχιστον, που σημαινει πολλα λιτρα. τα 250 λιτρα για μενα ειναι το ελαχιστο οριο και με σωστη διακοσμηση. δυστηχως τα σκαλαρια ειναι παρεξηγημενα στο θεμα του απαιτουμενου ογκου ενυδρειου. υψος μεγαλο, οπως πραναφερθηκε.

πολλα ξυλα, χτισμενα στην μια πλευρα και ελευθερος χωρος για κολυμπι στην αλλη. βαλισνερια σαν φυτο και φυτα επιφανειας ωστε να υπαρχουν σκιες να ξεκουραζονται. ψιλη λευκη και μη ασβεστολιθικη αμμο. γενικα οτι εχεις μεσα πρεπει να ειναι μη ασβεστολιθικο.

μαυρο, οξυνο και μαλακο νερο βοηθουν στη μακροζωια τους και στην αμυνα τους απεναντι σε ασθενειες. σχετικα χαμηλη ροη φιλτρου, ιδανικη θεμοκρασια 27-28 βαθμων. αποφευγουμε μικρα κοπαδοψαρα, οπως νεον και καρδιναλιους γιατι ισως τα φανε. απο συζητησεις που ειχα στο παρελθον αν θελεις να βαλεις και τετοια ψαρακια καλυτερα να τα βαλεις πρωτα και να εχεις κρυψωνες.

οσον αφορα το μεγεθος τους, σε καλες συνθηκες νερου και ογκου ενυδρειο, με καλη διατροφη μπορει να φτασουν και τα 25 εκατοστα!!!

γενικα σκεψου το λιγο παραπανω γιατι αν και τα σκαλαρια για πολλους ειναι ευκολα ψαρια δεν παυει να ειναι αμαζονιος, που θελει φροντιδα και μεγαλη πρετοιμασια νερου. για μενα ειναι ενα βημα πριν τη θαλασσα.

να δειξεις προτιμηση σε αλτουμς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη ξεχναμε οτι μιλαμε σε νεο χομπυστα.

Τα σκαλαρια εκτροφης θα ηταν πιο ανθεκτικα ψαρια για το ενυδρειο του.

Επισης θα αντεχαν το νερο με παραμετρους βρυσης (αφου σε τετοιο θα τα εχουν 99% και στο πετσοπ).

Σταδιακα διαβαζωντας θα μαθαινε να τα βαλει και σε καλυτερες συνθηκες.

Αυτο που πρεπει να προσεξει απο την αρχη, ειναι να εχει σωστιο στησιμο γιατι δεν αλλαζει ευκολα η, πχ να μη βαλει ασβεστολιθικα υλικα ή λαθος συγκατοικους πχ νεον τετρα στυλ ψαρια που θα τα εξολοθρευσουν ή τιποτα ζωοτοκα που ζουν σε αλλα νερα.

Ενα 300αρι ενυδρειο μινιμιμουμ με 60εκ υψος μινιμουμ οπως ειπωθηκε.

Απλα πρεπει να βοηθησει τη φιλτρανση με ενα εξωτερικο φιλτρο με καλης ποιοτητας βιολογικο υλικο.

Να το στρωσει πρωτα να κανει τον κυκλο του αζωτου και μετα μαθαινει και για μαλακο και οξυνο νερο κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εγώ σήμερα αγόρασα το πρώτο μου "αγγελοψαρο" σκοπεύω όμως να αγοράσω 2-3 ακόμα, το ενυδρείο μου είναι 40λίτρα ποσα ψαρια μπορώ να χωρέσω? Eπίσης σήμερα παρατήρησα ότι το νερό έγινε λίγο θολο μήπως φταίει το χαλίκι η το ότι έγινε ζεστό το νερό ? η θερμοκρασία μου είναι 26-27 στο full τον έχω τον θερμοστάτη να δουλεύει !

Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα αγόρασα το πρώτο μου "αγγελοψαρο" σκοπεύω όμως να αγοράσω 2-3 ακόμα, το ενυδρείο μου είναι 40λίτρα ποσα ψαρια μπορώ να χωρέσω? Eπίσης σήμερα παρατήρησα ότι το νερό έγινε λίγο θολο μήπως φταίει το χαλίκι η το ότι έγινε ζεστό το νερό ? η θερμοκρασία μου είναι 26-27 στο full τον έχω τον θερμοστάτη να δουλεύει !

Πλάκα κανεις Έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rammer τα 40 λίτρα είναι πολύ λίγα για το είδος που επέλεξες. Η θολούρα που βλέπεις είναι πιθανότατα ξεσπασμα αμμωνίας. Ρίξε μια ματιά εδώ για να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο είδος και πράξε ανάλογα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα διαβασες πιο πανω, το καθε αγγελοψαρο θελει 40 λιτρα και ενυδρειο με μεγαλο υψος. Οπωτε ποσα μπορεις να βαλεις?

Κανενα φιλε μου!Το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο για αγγελοψαρα, δωστο πισω

Link to comment
Share on other sites

φίλε rammer εχω ένα rio 125 δηλάδή 100 λίτρα καθαρά.Πέρυσι αγόρασα 2 αγγελόψαρα με τη λογική 40 λίτρα ανα ψάρι το αποτέλεσμα είναι οτί έχουν φτάσει τους 12 πόντους, τσακόνωντε ( δεν υπάρχει κοπάδι) και γενικά καταλαβάινεις οτι το ενυδρείο είναι πολυ μικρό γι αυτά τα ψάρια. Μετά απο διάβασμα κατάλαβα οτι το ενυδρείο μου είναι για ψάρια με τελικό μέγεθος τους 10 πόντους και όταν μιλάμε για αγγελόψαρα , τότε μιλάμε για ενυδρείο με min τα 250 ΚΑΘΑΡΑ λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, όσοι θέλουν να βοηθήσουν το μέλος ας το κάνουν με τις συμβουλές τους...

Link to comment
Share on other sites

στα 40 λιτρα μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο η να το κανεις ενα φαντασικο γαριδαδικο.αλλα οχι αγγελοψαρα.εσυ πηγες και πηρες ενα για αρχη.επειδη εσυ φιλε μου παροτι σου απαντησαν πιο εμπειροι χομπιστες οτι δεν κανουν για τα λιτρα σου εσυ εισαι αποφασισμενος να κανεις το δικο σου.το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;μετρησεις εχεις κανει; σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και «σηκώθηκε» αυτό το πολύ ωραίο θέμα να προσθέσω και την δική μου περίπτωση, αν θεωρείται ότι βγαίνει εκτός θέματος παρακαλώ ας αποσπασθεί.

Έχω βάλει σε 200 λίτρα μικτά 5 μικρά σκαλάρια. Ύψος ενυδρείου 50cm και μήκος 100cm. Για να είμαι ειλικρινής την αναζήτηση για το προφίλ τους την έκανα γενικότερα στο Internet και είδα διάφορα. Καταστάλαξα στα πιο αυστηρό όπως ότι το τελικό τους μέγεθος είναι 15cm και όχι 25cm που διάβασα πιο πάνω. Ότι το μικρότερο ενυδρείο που μπορεί να τα φιλοξενήσει είναι από 160 έως 200 λίτρα και όχι 300. Επίσης διάβασα και για τις συνθήκες νερού (χαμηλό pH, σκούρο νερό κλπ), κάτι το οποίο είναι σχετικά εύκολο να το πετύχουμε, έχει μάλιστα ανέβει και πρόσφατα άρθρο σχετικά με την χρήση τύρφης. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αμφισβητήσω τους πολύ έμπειρους χομπίστες που απάντησαν στην αρχή του θέματος, θέλω όμως να ακούσω τις απόψεις και για το δικό μου ενυδρείο. Φυσικά και αυτές οι τιμές που αναφέρω είναι οριακές και καλό είναι να προσφέρουμε όσο περισσότερο χώρο μπορούμε στα ψάρια μας.

Για την περίπτωση του νέου μέλους έχω να πω ότι πρέπει να μπει στην λογική ότι φιλοξενεί έναν ζωντανό οργανισμό με ότι αυτό συνεπάγεται. Πληροφορίες υπάρχουν άφθονες για το χόμπι μας στο διαδίκτυο καθώς και πολύ πρόθυμοι συνχομπίστες στο φόρουμ διαθέσιμοι να δώσουν πληροφορίες για ότι σκεφτόμαστε να κάνουμε πριν το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν θα είναι καλύτερα να δώσεις το συντομότερο δυνατόν το ψάράκι πίσω στο pet shop που το πήρες για να μην ταλαιπωρείται και να ψάξεις λίγο στο forum, στο internet αλλά και στα διάφορά pet shops τι ψαράκια θα σου άρεσαν και ποιά θα μπορούσαν να ζήσουν χωρίς πρόβλημα στα λίτρα σου.

Έτσι, θα είναι και τα ζωντανά χωρίς προβλήματα και εσύ χωρίς στεναχώριες.

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει σε 200 λίτρα μικτά 5 μικρά σκαλάρια. Ύψος ενυδρείου 50cm και μήκος 100cm. Για να είμαι ειλικρινής την αναζήτηση για το προφίλ τους την έκανα γενικότερα στο Internet και είδα διάφορα. Καταστάλαξα στα πιο αυστηρό όπως ότι το τελικό τους μέγεθος είναι 15cm και όχι 25cm που διάβασα πιο πάνω. Ότι το μικρότερο ενυδρείο που μπορεί να τα φιλοξενήσει είναι από 160 έως 200 λίτρα και όχι 300. Επίσης διάβασα και για τις συνθήκες νερού (χαμηλό pH, σκούρο νερό κλπ), κάτι το οποίο είναι σχετικά εύκολο να το πετύχουμε, έχει μάλιστα ανέβει και πρόσφατα άρθρο σχετικά με την χρήση τύρφης. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αμφισβητήσω τους πολύ έμπειρους χομπίστες που απάντησαν στην αρχή του θέματος, θέλω όμως να ακούσω τις απόψεις και για το δικό μου ενυδρείο. Φυσικά και αυτές οι τιμές που αναφέρω είναι οριακές και καλό είναι να προσφέρουμε όσο περισσότερο χώρο μπορούμε στα ψάρια μας.

To "προβλημα" δεν ειναι τοσο το μηκος, οσο το υψος τους. Φτανουν και 40 εκ υψος με τα πτερυγια (απο την ακρη του πανω πτερυγιου ως την ακρη του κατω).

Αν δεν θελεις να βρισκουν τα πτερυγια στο καπακι και στο βυθο :) , (αν και δεν θα φτασουν ποτε αφου θα φαγωνονται ή/και θα μεινει καχεκτικο το ψαρι σε κοντο ενυδρειο) θελεις λοιπον ενυδρειο με υψος πανω απο 60 εκ (καθαρο νερο).

Για Altun δεν το συζηταμε, αυτα γινονται ακομα μεγαλυτερα σε υψος.

Τα Leopoldi γινονται ωστοσο πολυ πιο μικρα, οπως επισης και τα "Peru" δεν γινονται τοσο μεγαλα, (απο δικη μου παρατηρηση χωρις να το εχω διασταυρωσει με αλλες αναφορες).

Θα δεις και μονος σου στην πορεια, οτι ενα ενυδρειο στις διαστασεις που εχει ενα rio 300 (121 x 51 x 66 μικτα) ειναι το μινιμουμ που μπορεις να πεις οτι μπορεις να διατηρησεις αξιοπρεπως μια ομαδα (7-8 ατομα τουλαχιστον) Σκαλαριων.

Με οτιδηποτε μικροτερο, θα εχουν δυσκολιες ειτε για τα ψαρια (λογω μεγεθους αλλα και βιοφορτιου στο νερο*), ειτε εσυ στη συντηρηση αλλα και στο θεαμα που θα βλεπεις (ψαρια που δεν μπορουν να πανε πανω ή κατω, σαν να βλεπεις το Φασουλα σε χαμηλοταβανο δωματιο :)).

Και η συντηρηση δεν εχει να κανει με την ηλικια και το μεγεθος των ψαριων, αφου οταν ειναι μικρα θα πρεπει να ταιζεις τοσο πολυ και συχνα (αν θελεις να μεγαλωσουν καλα) που θα θελεις τις ιδιες αλλαγες με τη διατηρηση των ενηλικων.

* Και μη μου πεις οτι θα κρατησεις μονο 5 σκαλαρια στα 200 λιτρα χωρις να βαλεις αλλα ψαρια :)

Για να σου δωσω να καταλαβεις, υπολογιζετα σαν δισκους τα σκαλαρια στη συντηρηση, εχουν τις ιδιες απαιτησεις (μονο που δεν ειναι τοσο ευπαθη και ευαισθητα, αλλα ειναι πιο επιθετικα) ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δέσαμε... είπα και γώ κόλλισα με ένα ψάρι και μας έκανες μήλος.... Θα τα κρατήσω όμως 100% μέχρι να μεγαλώσουν όσο μεγαλώσουν σε αυτό το ενυδρείο και αργότερα βλέπουμε!

Ποιός είναι ο ρυθμός ανάπτυξής τους; Πόσο κάνει ένα σκαλάρι δηλαδή απο τους 5 να φτάσει τους 20 πόντους;

Ταίσμα κάθε πότε; Διάβασα οτι θέλει προσοχή μην παραταϊστούν γιατί δεν χωρταίνουν όσο και να δώσεις.

Άλλα ψάρια ναι :) έχω σκοπό να βάλω ένα κοπάδι τέτρα που να μπαίνει. Προς το παρόν δεν κάνω κίνηση, έχω καεί και έχω ταλαιπωρήσει ψάρια απο τον ενθουσιασμό μου, αυτή την φορά θέλω να το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα παθουν θα σκασουν απο το φαι?

Οσο τρωνε μεταβολιζουν και μεγαλωνουν.

Δεν γινονται παχοσαρκα σαν τους ανθρωπους. Αλλο ειδος μεταβολισμου εμεις.

Ταισμα οσο γινεται περισσοτερο (αναλογα τις δυνατοτητες του ενυδρειου και του φιλτρου) και καλης ποιοτητας με ποικιλια τροφων και βιταμινες μια φορα την εβδομαδα και σπιρουλινα ενα γευμα. Στα νεαρα ψαρια πρωτεινη φουλ (βαζε και θαλασσινες τροφες πχ εγω δινω και prime reef και Formula One της Nutrution θαλλασινες) και φυσικα diskus flakes, spirulina flakes Ο.Ν .

Δινω και κοκκους d-allio και d-vital plus της tropical, tetra diskus της tetra, και αλλους κοκκους για δισκους sera, jbl, hikari κλπ

Και grindal δινω και artemia.

Σαν δισκους ταιζε τα. Καταλαβες.

Να γινουν γερα και μεγαλα ψαρια.

Αν βαλεις tetras πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο και γρηγορο ειδος και αυτο σημαινει κοψιμο λιτρων απο τα σκαλαρια.

Αντι να τα χαραμισεις σε αλλα ψαρια βαλε μονο σκαλαρια να γινει αξιοπρεπης ο αριθμος της ομαδας πχ 8

Εχε δυνατη βιολογια (πχ δυο καλα φιλτρα) και κανε συχνες αλλαγες να κρατας νιτρικα και φωσφορικα σε ασφαλη επιπεδα. (αλλιως αν δεν θελεις τρεξιμο, αστο με αυτα τα ψαρια μονο, αλλα ταιζε)

Σαν δισκοενυδρειο δηλαδη μονο που θα εχεις πιο ενδιαφεροντα ψαρια :-)

Αρχισε το σχεδια για μεγαλυτερο ενυδρειο οπου θα μπορεις να βαλεις και μερικα ψαρια ακομα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο αρχικά να σε ευχαριστήσω για την κατάθεση των εμπειριών σου, τελικά ήσουν πολύ προφητικός πέρσι το καλοκάιρι :) Επι του θέματος....

Συχνές αλλαγές νερού τί σημαίνει; Οι εβδομαδιαίες είναι αρκετές;

Ρώτησα πιο πάνω για το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν γιατί αν φτάσουν τους 20 πόντους σε 6 μήνες... δεν βάζω άλλα. Άλλη επιλογή εκτός απο το να προσθέσω σκαλάρια τι θα μου πρότεινες;

Λιπάσματα, co2 και φωτισμό έξτρα πώς τα βλέπεις; Θα κάνω παρουσίαση μόλις βρώ φωτογραφική, προς το παρόν μου κάηκε η λεντοταινια @#^Ρ^. Απο φωτισμό έχω 2Χ30 Watt T8, ένα μέτρο RGB LED και ένα μέτρο LED λευκά. Φυτά μόνο Vallisneria και δεν βλέπω να βάζω κάτι άλλο, έχω όμως άλγη και θέλω να την αντιμετωπίσω.

Το μεγαλύτερο ενυδρείο είναι κάτι που έχω στα σχέδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο αρχικά να σε ευχαριστήσω για την κατάθεση των εμπειριών σου, τελικά ήσουν πολύ προφητικός πέρσι το καλοκάιρι :) Επι του θέματος....

Συχνές αλλαγές νερού τί σημαίνει; Οι εβδομαδιαίες είναι αρκετές;

Δεν θυμαμαι ακριβως για ποιο θεμα βγηκα προφητικος, αλλα δεν το αποκλειω να εγινε :bigemo_harabe_net-74:

Οι συχνοτητα των αλλαγων δεν μπορει να καθοριστει ετσι αοριστα.

Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο και δεν μπορει να εχει ο καθενας να τους εχει υποψιν του, παρα μονο ο ιδιοκτητης του ενυδρειου που το βλεπει και καθημερινα,

Συνηθως καποιες ενδειξεις για τον καθορισμο της ρουτινας αλλαγων ειναι η μετρηση νιτρικων και φωσφορικων, αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρες αφου επηρεαζονται απο το στησιμο του καθε ενυδρειου και φυσικα τα νιτρικα και το φωσφορικα δεν ειναι τα μονο πραγματα που πλεοναζουν (ή και εκλειπουν) στο νερο, για να ειμαστε σιγουροι για την πραγματικη κατασταση του νερου.

Μια αλλη σημαντικη μετρηση ειναι αυτη του ORP, που μας δειχνει πολυ καλα την κατασταση του νερου.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι οσο πιο πολυ φορτωνουμε το ενυδρειο με ψαρια και τροφες, τοσο πιο συχνα θελει αλλαγες νερου.

Πχ για ενα 200λιτρο ενυδρειο με 2 ενηλικα ψαρια και νορμαλ ταισμα, οι 15νθημερες αλλαγες μπορει να ειναι πολυ συχνες, ενω σε αλλο 100 λιτρων με 10 νεαρα ψαρια και αναλογα πλουσιο και συχνο ταισμα, ακομα και οι μερα παρα μερα αλλαγες να μην ειναι αρκετες και να θελει καθημερινες αλλαγες.

Δεν ξερω αν το εχεις καταλάβει, αλλα τα αγγελοψαρα ειναι ακριβως σαν τους δισκους με τις ιδιες απαιτησεις (αναλογα αν ειναι wild ή εκτροφης), χωρις να ειναι τοσο ευαισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πιο πάνω για το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν γιατί αν φτάσουν τους 20 πόντους σε 6 μήνες... δεν βάζω άλλα. Άλλη επιλογή εκτός απο το να προσθέσω σκαλάρια τι θα μου πρότεινες;

Δεν μπορω να απαντησω σε λαθος ερωτηση, γιατι και η απαντηση θα ειναι λαθος.

Αν παρεις λαθος τρενο, οπου και να κατεβεις παλι λαθος θα εισαι.

Αν δεν βαλεις αλλα ψαρια μη βαλεις τιποτα αλλο για τον ιδιο λογο (ιχθυοφορτωση), που δεν θα βαλεις αλλα αγγελοψαρα.

Εκτος κι αν σου πω να βαλεις ενα ζευγαρι Ramirezi που ειναι δυο ψαρια μονο και σχετικα μικρα. Αν και παλι θα προτιμουσα να εβαζα ενα ακομα σκαλαρι στη θεση τους με λιγο ζορι.

Ολα τα ψαρια δεν μεγαλωνουν στο ιδιο μεγεθος ακομα και βρισκονται στο ιδιο ενυδρειο με ιδιες συνθηκες, ακομα κι αν ειναι αδερφια.

Σιγουρα το περισσοτερο μεγεθος τα αγγελοψαρα το παιρνουν στον πρωτο χρονο της ζωης τους (αν και μπορει να παιζει ρολο και η "ποικιλια" του ψαριου, πχ στους δισκους εκτροφης, καποιες ποικιλιες αργουν να ενηληκιωθουν συγκριτικα με αλλες).

Μετα θα συνεχισουν να μεγαλωνουν αργα για ολη τη διαρκεια της ζωης τους.

Σιγουρα ομως το τελικο μεγεθος τους το επηρεαζει πολυ -εκτος απο τη γεννετικη- η ποιοτητα και ποσοτητα της τροφης που θα τους παρεχουμε μεχρι να ενηλικιωθουν, η καθαροτητα και ποιοτητα του νερου και φυσικα ο διαθεσιμος χωρος.

Πχ. πηρα απο συνχομπιστα ενα σκαλαρι σχεδον ενος ετους, ο οποιος χωρις να ξερει τις απαιτησεις του, το ειχε σε 60λιτρο, και το ψαρι ειχε μεγεθος λες και ηταν 3 μηνων. Ευτυχως δεν ειχε επηρεαστει περισσοτερο απο το μικρο μεγεθος και κατα τα αλλα ηταν καλοσχηματισμενο. Μονο μεγεθος του ελειπε δλδ.

Μεσα σε 2 μηνες μσε δεκαπλασιο χωρο και με πολυ καλο ταισμα, ειχε γινει διπλασιο.

Και μεσα σε αλλους δυο μηνες, εφτασε σχεδον στο μεγεθος καποια μεγαλυτερης ηλικιας σκαλαρια που ειχα στο ιδιο ενυδρειο.

Εμενε ομως παντα λιγο πισω τους, στο μεγεθος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα, co2 και φωτισμό έξτρα πώς τα βλέπεις;
Τα βλεπω μια χαρα. :thumbup:

Αλλα για αλλο ενυδρειο :rasp:.

Ενυδρειο που πρωτο ρολο παιζουν τα φυτα και μεσα βαζουμε ψαρια που ειναι απολυτα συμβατα με αυτα τα κολπα.

Θα μου πεις, μα βλεπω τοσα φουλ φυτεμενα με αγγελοψαρα.

Και ποιος σου ειπε οτι αυτες ειναι οι ιδανικοτερες συνθηκες για τα ψαρια?

ΟΚ δεν λεμε να το κανεις και μαυριλα ξερο βιοτοπικο οπως αν ειχες wild ψαρια (εκτος κι αν εχεις wild :rolleyes: - δες πιο κατω φωτο*), αλλα δεν χρειαζεται να το πνιξεις στα διοξειδια και στα λιπασματα.

Εξαλλου οι βαλισνεριες δεν ειναι απαιτητικα φυτα. Ασε που δεν ειναι σωστα βιοτοπικα.

Χαθηκε κανενας εχινοδωρος, καμια subulata, pistia κλπ?

Για αλγες ΟΚ, η ελλειψη διοξειδιου ειναι απο τους κυριοτερους παραγοντες δημιουργιας αλγης, αλλα με μια σωστη συντηρηση δεν θα υπαρχουν προβληματα.

Εξαλλου δεν ειναι η μονη αιτια αλγης που πολλες φορες ειναι και ανεξηγητη (εχω εξωφρενικο παραδειγμα φιλου με ολοιδια ενυδρεια διπλα διπλα , που το ενα βγαζει φουλ αλγες και το αλλο τιποτα,αλλα δεν ειναι της παρουσης)

Μη θελεις ομως και εσυ το ενυδρειο να ειναι καθαρο σαν χειρουργειο.

Το μπροστινο τζαμακι να ειναι καθαρο και ολο το υπολοιπο εστω και με ιχνη αλγης, θα ειναι τελειο και πιο αληθινο (αφου στη φυση δεν βαζει κανεις παντου μπουκαλες διοξειδιου και οι αλγες κανουν παρτυ)

Δεν ειναι αρρωστια η αλγη.

Φυτο ειναι.

(μονο την bga προσεχε).

Γενικα, αν θελεις να βλεπεις καλα ψαρια θα προσεχεις τα ψαρια και θα βαζεις συμβατα φυτα που δεν ειναι απαιτητικα και δυσκολα.

Αν θελεις να βλεπεις καλα φυτα θα προσεχεις τα φυτα και θα βαζεις συμβατα ψαρια που δεν ειναι απαιτητικα και δυσκολα.

Ο συνδυασμος και των δυο, ειναι για πολυ μαστορες.

Εγω δεν ειμαι, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι και εκ φυσεως μπορει να γινει.

Με το καλο και το νεο ενυδρειο.

*

015.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πρόβλημά μου είναι οτι έχω πολύ bBa και είναι αντιαισθητική!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...