Jump to content

Αυγά από παπαγαλάκι !


Geo

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι. Πριν λίγες μέρες σε ένα άλλο thread (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30688) είχα γράψει για την περίεργη συμπεριφορά από το παπαγαλάκι που έχω στο ενυδρείο. Έσκαβε συνέχεια τον πάτο του ενυδρείου και μου ήρθε η ιδέα να βγάλω από τη διακόσμηση του ενυδρείου ένα κάστρο που είχα και να βάλω μια παλιά γυάλα μήπως θελήσει να τη χρησιμοποιήσει για φωλιά του. Πριν 5 λεπτά που πήγα να τα ταΐσω έτσι όπως κάνω κάθε μέρα τέτοια περίπου ώρα παρατήρησα ότι το παπαγαλάκι ήταν πολύ φουσκωμένο και κοιτάζοντάς το καλύτερα είδα ότι στο κάτω μέρος της κοιλιάς του κάτι προεξείχε ! Ακριβώς από κάτω του στο κάτω μέρος της γυάλας ήταν γεμάτο αυγά !

Τώρα θέλω τη βοήθειά σας γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με τα αυγά. Δείχνουν προστατευμένα μέσα στη γυάλα και με το παπαγαλάκι από πάνω τους αλλά φοβάμαι μη γίνει τίποτα με τα Oscar. Μη μπούνε μέσα και τα φάνε ή τα σπάσουν. Άλλο ενυδρείο αυτή τη στιγμή δεν έχω για να τα βάλω εκεί. Σκέφτηκα να κλείσω το άνοιγμα της γυάλας με την απόχη έτσι ώστε να μη μπει κανένα ψάρι. Τι μου προτείνετε εσείς ; Και τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα για να δω "παιδάκια" ;

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω τους συνδεσους:

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...05205152AAvlCpi

υ.γ και αρσενικο να ειχες εκει μεσα δεν θα επιζουσαν τα αβγα , μιας και αυτο το ειδος ειναι στειρο τις παραπανω φορες

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθάτε έτσι .. Εγώ θα κάνω ότι μπορώ και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα.

Έγινε επεξεργασία - Geo
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να παρεις τα αβγα και να τα βαλεις σε μια γενιστρα και οτι γινει!

υ.γ. ποτε μην λες ποτε

Link to comment
Share on other sites

Oπως καποιος ειπε... και τα υβριδια έχουβ τη χαρη τους και τη χρησημοτητα τους.

Η ερωτηση δεν ειναι εαν θα χαρει, αλλα τι θα τα κανει ??

Link to comment
Share on other sites

Oπως καποιος ειπε... και τα υβριδια έχουβ τη χαρη τους και τη χρησημοτητα τους.

Η ερωτηση δεν ειναι εαν θα χαρει, αλλα τι θα τα κανει ??

Οχι η ερωτηση ειναι αν θα χαρει Νικο..

Προσπαθουμε να μην παιρνουμε τετοια ψαρια.. Οχι και να τα αναπαραγουμε :thumbup:

Παντως δεν νομιζω οτι θα γινει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανοτητες εχεις να ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα χωρις να εχεις αρσενικό?

Παρθενογενεση σε ψαρια εγω τουλαχιστον δεν εχω ακούσει...

Παραβλεπω το γεγονος οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι συνηθως στειρα...

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανοτητες εχεις να ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα χωρις να εχεις αρσενικό?

Παρθενογενεση σε ψαρια εγω τουλαχιστον δεν εχω ακούσει...

Παραβλεπω το γεγονος οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι συνηθως στειρα...

Λόγω κατασκευης αυτου του ψαριου, ειναι δυνατο καποιος να ξεχωρισειαρσενικο θυιλικο??

Υπαρχει διαφορα??

Μήπως ειναι το ίδιο??

Μήπως καταφερει το ιδιο να τα γονιμοποιεισει?

Μηπως τα γονιμοποιησει καποιο άλλο??? :thumbup:

Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Να χαρεί και να παραχαρεί! Ψάρια είναι! Κι αφού η φύση τα αναπαράγει, καλά θα κάνει να τα έχει και να τα χαίρεται! Μην ακούω ακρότητες!

Link to comment
Share on other sites

Να χαρεί και να παραχαρεί! Ψάρια είναι! Κι αφού η φύση τα αναπαράγει, καλά θα κάνει να τα έχει και να τα χαίρεται! Μην ακούω ακρότητες!

:thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

@vag0s: Για το θέμα περί ψαριών εργαστηρίου έχω απαντήσει σε προηγούμενό μου thread. Το link του οποίου είναι στο 1ο post μου εδώ πέρα. Δεν προσπάθησα να τα αναπαράγω , αλλά δε θα του αφαιρέσω και τη ζωή ή θα του σκοτώσω τα αυγά του επειδή κάποιος άλλος το "δημιούργησε" από απερισκεψία και εγώ από άγνοια το αγόρασα.

@Zorba: Το παπαγαλάκι είναι σχετικά νέο στο ενυδρείο μου , δεν ξέρω τι γινόταν στο μαγαζί πριν το αγοράσω όταν ήταν στο ίδιο ενυδρείο με άλλα παπαγαλάκια (προφανώς και αρσενικά).

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P:hysterical:

Μη στραβώνεις καθόλου! Δεν είναι εργαστηριακά ψάρια. Η φύση τα αναπαράγει.

Link to comment
Share on other sites

Μη στραβώνεις καθόλου! Δεν είναι εργαστηριακά ψάρια. Η φύση τα αναπαράγει.

Δε στραβωσα :thumbup:

Δες καλυτερα το face!!

Σκεπτικος :P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα παπαγαλακια ειναι ψαρια εργαστηριου.

Λογικα θα ειναι τζουφια τα αυγα του αλλα κανε μια προσπαθια μπας και βγουνε.Σηγουρα αμα βγουνε δεν θα βγουνε παπαγαλακια αλλα καπως αλλιως ετσι οπως ηταν πριν μπουν στο εργαστηριο και ισως να τα βαζουν σε χημικα επειδη ειναι ανθεκτικα ψαρια,θα ηθελα πραγματικα να δω πως θα ηταν στην πραγματικοτητα οι γονεις!!!!!

Και εγω παλια ειχα κανει το λαθος να παρω παπαγαλοψαρα και μεσα στο ενυδρειο γινοταν μαχη με το παπαγαλο και ενα αλλο ψαρι,μετα απο λιγο καιρο το ψαρι που τσακωνονταν το παπαγαλοψαρο του εφαγε ολα τα πτεριγια,και εγω για να ανρωσει το χωρισα βαζοντας μια γιαλα μεσα στην γυαλα.Μετα απο ενα μηνα ειχαν βγει τα καινουριαα πτερυγια και το ενα ειχε παρει χρωμα μαυρο,εκει καταλαβα οτι αυτα τα ψαρια ειναι βαβενα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντος φίλε Geo πραγματικά δεν πιστεύω οτι ξέρει κάποιος εδω μέσα αρκετές πληροφορίες για την αναπαραγωγή ενός τέτοιου είδους,για τους γνωστους λόγους.Ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να ψάξεις info για την αναπαραγωγή των ειδών απο τα οποια το δημιουργησαν(Πιο πιθανα τα Paratheraps synspilus και Amphilophus citrinelum ή A. labiatum) και να δεις με ποια απο αυτά μοιαζει η συμπεριφορά του δικου σου.

Εγώ είχα ενημερωθει για το το ειναι τα παπαγαλόψαρα απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Η γονιμοποιηση γινεται εΞωτερικα ΜΕΤΑ την γεννηση των αυγων οποτε....

:P άκου αυτό που λέει ο Γιώργος, η γονιμοποίηση γίνεται αφού γεννήσει το ψάρι οπότε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: άκου αυτό που λέει ο Γιώργος, η γονιμοποίηση γίνεται αφού γεννήσει το ψάρι οπότε... :thumbup:

Eκτος αν προλαβει και παρει καποιο αρσενικο αμεσα :P

Link to comment
Share on other sites

Τα παπαγαλακια ειναι ψαρια εργαστηριου.

Οπότε αν εσύ πάρεις ένα Severum και ένα Amphilophus labiatus, τα βάλεις στο ενυδρείο σου και αυτά αναπαραχθούν και βγάλουν παπαγάλους, έχεις ένα εργαστήριο σπίτι σου???

Δεν είναι εργαστηριακά! Δεν χρησιμοποιούν μικροσκόπια, σταγονόμετρα και δεν κάνουν αναπαραγωγή σε "σωλήνες". Είναι η ίδια η φύση που τα αναπαράγει!

Link to comment
Share on other sites

... Δεν προσπάθησα να τα αναπαράγω , αλλά δε θα του αφαιρέσω και τη ζωή ή θα του σκοτώσω τα αυγά του επειδή κάποιος άλλος το "δημιούργησε" από απερισκεψία και εγώ από άγνοια το αγόρασα.....
:thumbup::P

Οσο για τις πιθανοτητες σου ειπε ο zorba, ακομα κι αν δεν ειναι "τζουφια" τα αυγα, δεν υπαρχουν πιθανοτητες για ψαρακια, γιατι δεν υπαρχει αρσενικο να τα γονιμοποιησει.

Οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τη διαιωνιση του.

Link to comment
Share on other sites

Eκτος αν προλαβει και παρει καποιο αρσενικο αμεσα :thumbup:

Πριν λίγο έλεγες ότι προσπαθούμε να μη παίρνουμε τέτοια ψάρια και τώρα μου λες να πάρω ένα αρσενικό ; :P

Δεν ξέρω πως να ξεχωρίζω τα αρσενικά από τα θηλυκά αλλά και να ήξερα δεν θα έπαιρνα.

@@nikos@@ Αυτό που λες με το διαφορετικό χρώμα πτερύγιο που βγήκε στο παπαγαλάκι σου είναι πολύ ενδιαφέρον. Όταν έβαλα το παπαγαλάκι στο ενυδρείο μου τσακωνόταν συνέχεια με το μεγάλο Oscar μέχρι που κάποια στιγμή το Oscar του δάγκωσε το άνω χείλος με αποτέλεσμα να του κόψει ένα μικρό κομματάκι. Όσο πέρναγαν οι μέρες το χείλος του "έφτιαχνε" και τώρα είναι πράσινο σκούρο-μαύρο χρώμα. Δεν ξέρω όμως αν αυτό αποτελεί απόδειξη ότι είναι βαμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...