Jump to content

Επιθετικη συμπεριφορα Swordtail ( Ξιφοφόρου)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα πρόβλημά πολύ επιθετικής συμπεριφοράς ενός αρσενικού Swordtail μέσα στο κοινωνικό μου ενυδρείο ο οποίος κυνηγάει και τσιμπάει με δύναμη τα υπόλοιπα αρσενικά. Να σας ενημερώσω οτι το συγκεκριμένο ψάρι έχει γεννηθεί μέσα στο ενυδρείο μου καθώς τα συγκεκριμένα ψάρια τα έχω χρόνια, είναι συνολικά 11 Swordtail (3 αρσενικά και 8 θηλυκές) τα οποία αναπαράγονται συνεχώς. Έχω ενα άδειο προς το παρών 60 λίτρο και σκέφτομαι ή να τον μεταφέρω εκεί ή να τον δώσω σε pet shop. Περιμένω τις προτάσεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική συμπεριφορά, είναι το κυρίαρχο αρσενικό.

Καλό θα ήταν να κρατήσεις 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

πραγματι και εμένα το ίδιο πραγμα γινόταν! αλλα χωρίς καμια απώλεια η καπιο τραυματισμό...

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική συμπεριφορά, είναι το κυρίαρχο αρσενικό.

Καλό θα ήταν να κρατήσεις 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά

Ναι εντάξει είναι λογικό να είναι κάποιο αρσενικό πιο κυρίαρχο απο κάποιο άλλο αλλά τόσα χρόνια δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα αν και είχα αρκετά αρσενικά μαζί. Εσύ δηλαδή μου προτείνεις να τα δώσω όλα και να κρατήσω μόνο 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά ;

Εσύ Tsago τι είχες κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φυσιολογικό, οι δικοί μου 3 αρσενικοί σκοτώνονται όλη μέρα, διεκδικώντας τις 7 θηλυκές.

Συνήθως είναι εκφοβισμός και επίδειξη δύναμης, χωρίς σοβαρές συνέπειες για τους πιο αδύναμους.

Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά 9 στις 10 δε χρειάζεται να ανησυχείς, ούτε απομόνωση, θα

βρούν την ιεραρχία μόνοι τους και θα λήξει το θέμα με μικροτραυματισμούς, χωρίς θανάτους.

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία μου μικρή αλλα πιστευω πως και να τους κρατήσεις δν θα έχεις πρόβλημα, εμένα πρωσωπικά δεν μου άρεσε αυτή η συμπεριφορά και κράτησα μόνο 1 αρσενικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο στρεσσάρονται άδικα τα υπόλοιπα, το καλύτερο πιστεύω είναι να κρατήσεις ένα αρσενικό και τα υπόλοιπα να τα χαρίσεις να πάνε σε άλλο ενυδρείο με το χαρεμάκι τους να περνάν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές θα το παρακολουθήσω και θα πράξω ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...