Jump to content

νεο ενυδρειο Sos προβλημα...


aquamike

Recommended Posts

καλησπερα παιδια μια ερωτηση κοιταχτε αρχισα το νεο μου ενυδρειο

ειναι ενα 60αρι που θα γινει για γκαπακια

Λοιπον τι εκανα σημερα

1)αφου ηταν τελειος αδειο και πλυμενο πηρα 4 κιλα αμμο θαλασσης που μου εδωσε ενα παδι απο το φορουμ

την επλυνα παρα πολυ καλα και αρχισα να το στρωνω εβαλα την αμμο και φυτεψα μερικα φυτα.και μετα εβαλα νερο και το εχω αφησει να κατακατσει η αμμος ωστε σε 1-2 μερες να βαλω το φιλτρο να αρχισει την δουλεια του ποιο ειναι το θεμα ομως πανω πανω στην επιφανεια του νερου εχουν μαζευτει κατι σαν φυσαλιδες να το πω αφρο να το πω δεν ξερω και εγω τι ειναι και το ενυδρειο ειναι παρα παρα πολυ θαμπο

λετε να μην μου πετυχει αυτο με την αμμο θα εχω προβλημα??

το ενυδρειο δεν θα φενεται καλα??

θα σας βαλω και φωτο σε λιγο ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

2gwhuag.jpg

το ενυδρειο οπως ειναι τωρα

Υ.Γ παιδια πριν μια ωρα την εβαλα την αμμο

και

αυτο που ειναι στην επιφανεια σαν αφρος... :thumbup: :P

2ecmecj.jpg

jh6jbt.jpg

περιμενω συμβουλες μαγκες εχω αγχωθει .... :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση κοιταχτε αρχισα το νεο μου ενυδρειο

ειναι ενα 60αρι που θα γινει για γκαπακια

Λοιπον τι εκανα σημερα

1)αφου ηταν τελειος αδειο και πλυμενο πηρα 4 κιλα αμμο θαλασσης που μου εδωσε ενα παδι απο το φορουμ

την επλυνα παρα πολυ καλα και αρχισα να το στρωνω εβαλα την αμμο και φυτεψα μερικα φυτα.και μετα εβαλα νερο και το εχω αφησει να κατακατσει η αμμος ωστε σε 1-2 μερες να βαλω το φιλτρο να αρχισει την δουλεια του ποιο ειναι το θεμα ομως πανω πανω στην επιφανεια του νερου εχουν μαζευτει κατι σαν φυσαλιδες να το πω αφρο να το πω δεν ξερω και εγω τι ειναι και το ενυδρειο ειναι παρα παρα πολυ θαμπο

λετε να μην μου πετυχει αυτο με την αμμο θα εχω προβλημα??

το ενυδρειο δεν θα φενεται καλα??

θα σας βαλω και φωτο σε λιγο ευχαριστω πολυ!!!

Eιχα παθει ακριβως το ιδιο στο ενυδρειο μου.

Αυτες οι φυσαλιδες ειναι επειδη δεν την επλυνες οσο επρεπε.Ουτε εγω την ειχα ξεπλυνει καλα και δε φαινοταν τιποτα μεσα. :thumbup:

edit* Μην αγχωνεσαι θα φυγει.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Eιχα παθει ακριβως το ιδιο στο ενυδρειο μου.

Θα φυγει η θολουρα.

Αυτες οι φυσαλιδες ειναι επειδη δεν την επλυνες οσο επρεπε.Ουτε εγω την ειχα ξεπλυνει καλα και δε φαινοταν τιποτα μεσα. :thumbup:

και πως θα φυγουν οι φισαλιδες εβαλα φωτο...

Να κανω τιποτα??

Και κατι αλλο να μην βαλω φιλτρο ακομα ε??

Link to comment
Share on other sites

δεν καθάρισες την αμμο πριν την βάλεις;

την καθαρισα δεν ξερω μαλλον οχι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θέμα βρίσκεται σε λάθος ''χώρο''!Εδω είναι οι αγγελίες γλυκού νερού!Να το ανοίξεις στην σωστή κατηγορία,ώστε να πάρεις και αρκετές απαντήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μην ανοίξεις άλλο thread, περίμενε κάποιος mod να το μεταφέρει καλύτερα!

φιλτράκι με άνθρακα για να μαζέψει καμια επικίνδυνη ουσία ίσως να χρειάζεται. Δεν ξέρω όμως αν μπουκώνουν με την άμμο που δεν έχει κάτσει ακόμη. Δεν είχα ποτέ άμμο και δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα την μεταφερει καποιος διαχειρηστης. μην ανοιγεις αλλο θεμα. αλλη φορα να προσεχεις ομως.

την αμμο δεν την επλυνες, απλα τη ξεβγαλες 2-3 φορες. ξεκινα παλι απο την αρχη οσο ειναι καιρος. βγαλε την αμμο, πλυνε την καλα, μεχρι το νερο που θα πετας να ειναι ολοκαθαρο. καλο θα ειναι να την βρασεις μετα και να τη ξεβγαλεις παλι κανα δυο φορεςωστε να φυγει ολο το αλατι. επειτα στεισε παλι το ενυδρειο σου και αν ολα πανε καλα να μετρας τακτικα σκληροτητες και οξυτητα τις πρωτες εβδομαδες γιατι δεν ξερω αν κανει η αμμος αυτη για γκαπυ.

Link to comment
Share on other sites

θα την μεταφερει καποιος διαχειρηστης. μην ανοιγεις αλλο θεμα. αλλη φορα να προσεχεις ομως.

την αμμο δεν την επλυνες, απλα τη ξεβγαλες 2-3 φορες. ξεκινα παλι απο την αρχη οσο ειναι καιρος. βγαλε την αμμο, πλυνε την καλα, μεχρι το νερο που θα πετας να ειναι ολοκαθαρο. καλο θα ειναι να την βρασεις μετα και να τη ξεβγαλεις παλι κανα δυο φορεςωστε να φυγει ολο το αλατι. επειτα στεισε παλι το ενυδρειο σου και αν ολα πανε καλα να μετρας τακτικα σκληροτητες και οξυτητα τις πρωτες εβδομαδες γιατι δεν ξερω αν κανει η αμμος αυτη για γκαπυ.

παιδια με συγχωρειται καταλαθος το εβαλα εδω.......

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν ολα γινουν οκ και τελειωσω και με το στρωσιμο τι ψαρια μου προτινετε??ειναι μονο 60αρι :thumbup::P

απλα θελω κανενα ψαρακι που να κανει με την αμμο....

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν ολα γινουν οκ και τελειωσω και με το στρωσιμο τι ψαρια μου προτινετε??ειναι μονο 60αρι :thumbup::P

απλα θελω κανενα ψαρακι που να κανει με την αμμο....

βασικα ηθελα ζωοοτοκα αλλα....τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις χρονο και διαθεση αδειασε το, ξέπληνε λόγο τα υλικά του φίλτρου και ξέπληνε ξανα καλα την άμμο!!!

Αλλιως θα περιμενεις 4-5 μερες και θα πρεπει σχεδον κάθε μερα να αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι. (υαλοβαμβακα).

Επίσης σε τυχον διαταράξεις του βυθου, θα αργει να κάθεται η αμμος και θα δημιουργειτε μικρη θολουρα.

καλό λοιπον θα ήταν να κανει το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις χρονο και διαθεση αδειασε το, ξέπληνε λόγο τα υλικά του φίλτρου και ξέπληνε ξανα καλα την άμμο!!!

Αλλιως θα περιμενεις 4-5 μερες και θα πρεπει σχεδον κάθε μερα να αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι. (υαλοβαμβακα).

Επίσης σε τυχον διαταράξεις του βυθου, θα αργει να κάθεται η αμμος και θα δημιουργειτε μικρη θολουρα.

καλό λοιπον θα ήταν να κανει το πρώτο.

κατι ξερεις εσυ!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

παει πολυ καλα ...εννοω αρχιζει να φευγει σιγααααα σιγααα αλλα το καλο ειναι οτι πανω δεν εχει σχεδον καθολου φισαλιδες

θα ανοιξω ενα ποστ να ρωτησω κατι αλλο..

περιμενω απαντησεις

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολους καλοι μου φιλοι ..!!!

Link to comment
Share on other sites

κατι ξερεις εσυ!!!! :(

Επειδη σιγουρα κατι ξερω απο το θολό ενυδρειο..... να πω επισης οι μέχρι να ξεθωλωσει θα ξεκινηση και το bacteria bloom με αποτελεσμα να φτασεις σε σημειο να μην ξερεις εαν φταει η άμμος ή η εκρηση βακτηριδιων που γίνεται σε ενα νεο ενυδρειο που ξεκιναει το στρώσημο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...