Jump to content

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω τη συμβουλή σας για ένα μικρό ενυδρείο, που ετοιμάζω.

Έχω φτιάξει έναν συνδυασμό από πέτρες για να προσφέρει κρυψώνες στα ψαράκια.

Τι όμως πρέπει να τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο, ώστε να μην έρχεται σε άμεση επαφή με το τζάμι της βάσης;

Υπάρχει κάποιο υλικό που θα παίξει σαν υπόστρωμα;

Σημειώνω, ότι δεν θέλω να βάλω άμμο και από πάνω τις πέτρες, γιατί φοβάμαι το "σκάψιμο" από τις κιχλίδες, που θα φιλοξενήσω.

Έτσι σκέφτομαι να βάλω τις πέτρες απ' ευθείας κάτω και μετά να "γεμίσω" το γύρω με άμμο.

Οπότε τι συστήνετε για να ακουμπήσουν οι πέτρες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έντυνα τις πέτρες από την κάτω μεριά με σιλικόνη. Είναι αναγκαίο όμως οι πέτρες που θα είναι από πάνω να είναι κολλημένες με τις από κάτω για να μην υπάρχουν πιθανότητες να πέσουν -εφόσον μιλάμε για μεγάλες πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έντυνα τις πέτρες από την κάτω μεριά με σιλικόνη. Είναι αναγκαίο όμως οι πέτρες που θα είναι από πάνω να είναι κολλημένες με τις από κάτω για να μην υπάρχουν πιθανότητες να πέσουν -εφόσον μιλάμε για μεγάλες πέτρες.

Ντύσιμο με σιλικόνη. Καλή ιδέα. Βέβαια οι επάνω έχουν κολληθεί με τις κάτω γιατί δεν είναι πολύ μεγάλες και υπήρχε φόβος κατάρρευσης. Οπότε έχουν γίνει ένα σώμα.

Πάντως σ ευχαριστώ για την ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

μπλε φελιζολ

Εννοείς μήπως το νταού, που χρησιμοποιείται στις οικοδομές ως μονωτικό;

Αν ναι:

1.- είναι ασφαλές ως προς την τοξικότητα;

2.- δεν φθείρεται με το χρόνο, αν παραμένει μέσα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Ντύσιμο με σιλικόνη. Καλή ιδέα. Βέβαια οι επάνω έχουν κολληθεί με τις κάτω γιατί δεν είναι πολύ μεγάλες και υπήρχε φόβος κατάρρευσης. Οπότε έχουν γίνει ένα σώμα.

Πάντως σ ευχαριστώ για την ιδέα...

Εφ'οσον εχουν γινει ενα σωμα με τις κατω πως θα πεσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπες ομως......ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο,και τι κιχλιδες θα φιλοξενησει; :(

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ειπες ομως......ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο,και τι κιχλιδες θα φιλοξενησει; :(

Επειδή είναι DIY είναι περίπου 120 και σκέφτομαι για αφρικάνες...

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον εχουν γινει ενα σωμα με τις κατω πως θα πεσουν;;;

Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι φοβόμουν να πέσουν οι πέτρες, αλλά ότι δεν ήθελα όλο το βάρος τους να είναι σε άμεση επαφή με το τζάμι της βάσης...

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά κάνεις! Αν έχει κάποια άκρη πιο μυτερή μια πέτρα ξέρουμε όλοι ότι η πίεση σε εκείνο το σημείο θα είναι μεγαλύτερη, δηλαδή το τζάμι θα καταπονείται περισσότερο. Είναι σαν το κόλπο που κάνει ο φακίρης με το κρεβάτι με τις πρόκες.

Αν πατήσει με το πόδι του θα τρυπηθεί, αν ξαπλώσει όμως δεν παθαίνει τίποτα.

Μπλε φελιζόν είναι εγγύηση και ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα χασεις ενα cm απο το συνολικο υψος και θα εχεις το κεφαλι σου ισυχο...

Και ας σκευτουμε και το αλλο..

Ενας κοκος αμομου να υπαρχει μεταξυ του γυαλιου και της πετρας μπορει να γινει το ανεπανορθωτο...

Εγω ειμαι της αποψης να μπαινει παντα φενιζολ σε τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο τέλος πάντων ή ότι άλλο θέλει να βάλει.

Μιας και δηλωνεις αρχαριος ........... δεν αφηνεις να του δωσει συμβουλες καποιος πιο εμπειρος στα αφρικανικα, που λεει οτι θελει να βαλει σε 120 λιτρα; :(

Link to comment
Share on other sites

Είπα κάποια ανακρίβεια; Ξέρω να διαβάζω και τα κανονικά γράμματα, ας αφήσουμε τα bold για αλλού. Ο άλλος μπορεί να έχει την τρέλα του και να βάλει λάσπη στα αφρικάνικά του, δεν με αφορά αυτό εγώ όποια συμβουλή έδωσα την έδωσα περί σιλικόνης και φελιζόλ. Δεν τον συμβούλεψα να βάλει χαλίκι, υποθετικά μίλησα. Αν είπα κάποια ανακρίβεια ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...