Jump to content

Φυσικό λυπαντικό για φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα

Αποφάσισα να καθαρίσω το φίλτρο (με νερό ενυδρείου, και όχι βίαια) αλλά νομίζω πως έκανα το λάθος και έπλενα και την προπέλα καθώς και την κοιλότητα του άξονα του μοτερ. Το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον το φίλτρο κάνει θόρυβο, όχι πολύ αλλά αντιληπτό σε σχέση με πριν.

Φαντάζομαι ότι έφυγε η λύπανση του κυλίνδρου και θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να την αναπληρώσω. Σκέφτηκα μια σταγόνα ελαιόλαδου.

Το φίλτρο είναι της Hailea, η μικρότερη έκδοση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μια σταγόνα ελαιόλαδου.

Βλακεία, απότι ξέρω το λάδι καταστρέφει το νερό, μη αφήνοντας το οξογόνο να εισέλθει απο την επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αποφάσισα να καθαρίσω το φίλτρο (με νερό ενυδρείου, και όχι βίαια) αλλά νομίζω πως έκανα το λάθος και έπλενα και την προπέλα καθώς και την κοιλότητα του άξονα του μοτερ. Το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον το φίλτρο κάνει θόρυβο, όχι πολύ αλλά αντιληπτό σε σχέση με πριν.

Φαντάζομαι ότι έφυγε η λύπανση του κυλίνδρου και θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να την αναπληρώσω. Σκέφτηκα μια σταγόνα ελαιόλαδου.

Το φίλτρο είναι της Hailea, η μικρότερη έκδοση

Ευχαριστώ

Εχω κι εγω το ιδιο φιλτρο..

Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι εννοεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενα λιπαντικο. Μηπως ο αξονας δεν εχει πατησει μεσα καλα η μηπως ακους τον αερα ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετά που το καθάρισες,δεν κούμπωσες/συναρμολόγησες σωστά το φίλτρο και γιαυτό κάνει κάποιο θόρυβο?

edit:Με πρόλαβε ο Churu. :blink:

Έγινε επεξεργασία - Maxus
Link to comment
Share on other sites

Είτε έχει φαγωθεί η τσιμούχα της προπέλας και θέλει αλλαγή (όλη η προπέλα) ή περίμενε λίγο και θα έχεις την πιο φυσική λίπανση... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες και καθαρισες την προπελα και τη κοιλοτητα που μπαινει ο αξονας.

Δεν εχει καποια λιπανση το εξαρτημα αφου δεν ερχεται σε επαφη με τα τοιχωματα. Μενει στον αερα απο το μαγνητισμο.

Δεν φταιει αυτο για τον θορυβο, εγω καθαριζω παντα φτερωτη οταν ανοιγω φιλτρο, αλλα δεν εχω θορυβο.

Αερας μαλλον υπαρχει ακομα μεσα.

Δοκιμασε και κατι αλλο, βγαλε και βαλε τη πριζα 2-3 φορες.

Το μονο συντηρητικο που χρησιμοποιω ειναι βαζελινη στα λαστιχα, (ιδιως στα φιλτρα που παραμενουν σε αχρησια).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το κόλπο με την πρίζα, το άφησα όπως είναι και μετά από 2 μέρες ο θόρυβος έφυγε. Ίσως αυτολιπάνθηκε όπως είπε ο φίλος viciouscircle

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...