Jump to content

Νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Μολις απεκτησα το τριτο μου ενυδρειο ενα JUWEL RECORD 80

(υπευθυνος γι αυτο ειναι ο Ν ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ και τα κλαδεματα του :) )

Επειδη θελω να το κανω αρκετα φυτεμενο θα ηθελα να μου πειτε αν η λαμπα που εχει 18watt ειναι αρκετη.

Εχω αγορασει υποστρωμα seachem και λεπτοκοκο μαυρο χαλικι.

Επισης αν καποιος γνωριζει για το φιλτρο του ενυδρειου θα ηθελα την γνωμη του.

Ψαρια θελω να βαλω 1 μονομαχο , 8-10 νεον , 2 οττο , 2 corry , 2 snail.

Πειτε μου εαν ειναι ο.κ στα 80 λιτρα αλλα και αν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις νεον να ξερεις πως καλο θα ειναι να φτιαξεις ρΗ και σκληροτητα νερου και θα σου ελεγα να μην βαλεις το betta

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον ζούνε μιά χαρά και σε Ph 7-7.5 Άλλωστε σε τέτοια νερά έχουν μεγαλώσει και σε τέτοια νερά έχουν γεννηθεί. Μην ξεχνάμε και τα νερά στα ενυδρεία των διαφόρων LFS. Έτσι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να μπεί και ο μονομάχος αρκεί το Ph να μην ξεπερνάει το 7.5

Αν τώρα θέλεις να το κάνεις φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων η λάμπα που έχει δεν θα σου κάνει. Καλύτερα να κάνεις κάποια πατέντα για 2 Τ5 λάμπες που θα σου δώσουν αρκετό φως για τα φυτά σου. Αυτά όμως σιγά σιγά χωρίς βιασύνες και πάντα με υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον ζούνε μιά χαρά και σε Ph 7-7.5 Άλλωστε σε τέτοια νερά έχουν μεγαλώσει και σε τέτοια νερά έχουν γεννηθεί. Μην ξεχνάμε και τα νερά στα ενυδρεία των διαφόρων LFS. Έτσι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να μπεί και ο μονομάχος αρκεί το Ph να μην ξεπερνάει το 7.5

Αν τώρα θέλεις να το κάνεις φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων η λάμπα που έχει δεν θα σου κάνει. Καλύτερα να κάνεις κάποια πατέντα για 2 Τ5 λάμπες που θα σου δώσουν αρκετό φως για τα φυτά σου. Αυτά όμως σιγά σιγά χωρίς βιασύνες και πάντα με υπομονή και επιμονή.

20124[/snapback]

Τα φυτα δεν ειναι καλυτερα να τα βαλω ολα απο την αρχη????

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - petsta
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα σιγά σιγά αν και πιο σωστή απάντηση θα σου πουν οι "κηπουροί". Φυσικά θα χρειαστείς Co2, λιπασματα και διάφορα άλλα για φυτά υψηλών απαιτήσεων εκτός από τον φωτισμό που αναφέρεις πιο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το μονομάχο θα σου έλεγα να μην τον βάλεις γιατί εκτός απ το ότι μπορεί να γίνει επιθετικός θα πρέπει να λάβεις υποψιν πως τους ενοχλει το εντονο φως και θα ειναι ολη την ωρα κρυμμένος και θα τον στρεσαρεις και απ τη στιγμή που θες να το κανείς φυτεμένο με δυνατές λάμπες γνώμη μου είναι να μην τον βάλεις γιατί θα τον πεδεψεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...