Jump to content

Diy - Aquarium Background


Recommended Posts

θα ηθελα να φτιαξω ενα βραχωδες τοπιο στο πισω μερος του ενυδρειου αλλα χωρις να το επιβαρινω με το βαρος του πραγματηκου βραχου αλλα με κατι αλλο πιο ελαφρι

Εχω δει σε ιστοσελιδες με diy κατασκευαις να φτιαχνουν βραχους με πολυστερινη και να της κανουν στη μορφη του βραχου.

Το ερωτημα μου που δεν καταλαβα καλα ειναι η επικαλιψη αυτης της πολιστερινης

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να φτιαξω ενα βραχωδες τοπιο στο πισω μερος του ενυδρειου αλλα χωρις να το επιβαρινω με το βαρος του πραγματηκου βραχου αλλα με κατι αλλο πιο ελαφρι

Εχω δει σε ιστοσελιδες με diy κατασκευαις να φτιαχνουν βραχους με πολυστερινη και να της κανουν στη μορφη του βραχου.

Το ερωτημα μου που δεν καταλαβα καλα ειναι η επικαλιψη αυτης της πολιστερινης

Ορισμενες ειναι με τσιμεντο... απλα ανακατεμενο με νερο και τοποθετιμενο με πινελακι...

Δειξε μας όμως καλυτερα ποιες εννοεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες ειναι με τσιμεντο... απλα ανακατεμενο με νερο και τοποθετιμενο με πινελακι...

Δειξε μας όμως καλυτερα ποιες εννοεις.... :)

το τσιμεντο δεν ειναι ανθιγεινο για τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

το τσιμέντο είναι φτιαγμένο από διοξείδιο του πυριτίου (SiO2) και ασβεστόλιθο (CaCO3).

Για τα ψάρια δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα.

Ίσως σου ανεβάσει λίγο το ph.

Link to comment
Share on other sites

το τσιμέντο είναι φτιαγμένο από διοξείδιο του πυριτίου (SiO2) και ασβεστόλιθο (CaCO3).

Για τα ψάρια δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα.

Ίσως σου ανεβάσει λίγο το ph.

Πολυ σωστη απαντηση... ισως... και γιαυτο οπως φαινεται σε καποιο απο τα βιντεο που κυκλοφορουν... γεμιζει και αδειαζει το μικρο ενυδρειο αρκετες φορες για να φυγουν ας πουμε οι ουσιες αυτες που θα ανεβασουν το ph...

Ανεβαινει ελαχιστα..... δε θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η μέθοδος με το φελιζόλ που του δίνεις σχήμα με φλογοβόλο, το αλοίφεις με ενυδρειακή σιλικόνη και του πετάς σαν να σοφατίζεις χαλαζιακή ουδέτερη άμμο.

Είναι ακριβώς σαν βράχος, ελαφρύ όπως το θες και όμορφο. Έχει ξανασυζητηθεί εδώ, ρίξε μια αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Η βαφεις την πλατη του ενυδρειου με πλαστικο χρωμα,σε οτι φοντο θελεις,και γλυτωνεις και χωρο αφου δεν τοποθετεις τιποτα στο εσωτερικο......... :)

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικο;; τι εννοεις; αυτο δεν ειναι τοξικο;;

Πες μου οτι δεν εννοεις την εξωτερικη πλευρα!!!

@ακορντεον

Αυτο θελω να το κανω εγω στο φενιζολ το Μπλε αλλα σκεφτομουν να κοψω κομματια φενιζολ και να τα κολλησω με την συλλικονη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...