Jump to content

μαζι με νεον ποιο αλλο ειδος?


Recommended Posts

Τι είδος ενοείς? Κοπαδόψαρα? Στο δικό μου που είναι 120 λίτρα έχω βάλει μόνο neon και cardinal (που είναι σχεδόν ίδια και φτιάχνουν ένα όμορφο κοπαδάκι όλα μαζί). Θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο 1 είδος από κοπαδόψαρα γιατί αν βάλεις κι άλλο το πιθανότερο είναι να μπερδεύονται τα κοπάδια και να μην σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα που εχεις ειναι πολυ ωραιο να εχεις ενα κοπαδι 10 - 15 νεον και ενα κοπαδι 8 - 10 cory.... τα πρωτα κολυμπουν απο το μεσο το ενυδρειου και πανω ενω τα cory στον πυθμενα...

βεβαια πρεπει να εχεις ΜΟΝΟ αμμο σαν βυθο... καθος και σιγκεκριμενες τιμες νερου...

πες μας περισοτερα για το ενυδρειο σου... και οταν λες λαβα??? σαν βυθο ή σαν πετρες (διακοσμητικες)....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αμμο βαλε μια ομαδα 10 cory (aeneus που ειναι πιο ευκολα)

Μη βαλεις κι αλλο κοπαδοψαρο που κολυμπαει στο ιδιο υψος νερου, θα "σπανε" τα κοπαδια.

Κανε τα τετρας μεγαλυτερο κοπαδι καλυτερα.

Για τα λιτρα σου αν εχεις καλη φιλτρανση και δεν στηριζεσαι σε κανενα εσωτερικο φιλτρακι μονο, μπορεις να βαλεις και 12-15 neon tetra.

Αλλιως μεινε σε μικρο αριθμο και neon (10) και cory (8) .

Με καλη φιλτρασνη μπορεις και ενα ζευγαρακι ancistrus cf. cirrhosus με μια σπηλια.

Προτιμησε ευκολα φυτα Ν. Αμερικης και οχι δυνατο φωτισμο (γι'αυτο χρησιμοποιησε και φυτα επιφανειας πχ Hydrocotyle leucocephala ή Pistia) , επισης αρκετες ριζες ξυλων.

Τυρφη για μαλακο και οξυνο νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οντως... μονο εαν εχεις αμμο βαλε corry και προτεινω τα aeneus.

Μεγαλωσε το κοπαδι σου.

Βαλε και κανενα σαλιγκαρι ή γαριδουλες....

Υπαρχουν κι αλλα πλεκο... τα οποια μεγαλωνουν όσο αυτα που προτεινει ο Σπυρος,αλλα ειναι λιγο τσιμπιμενα..

αυτα ειανι τα

L333

L270

L046

Link to comment
Share on other sites

...L333

L270

L046

Ο 333 ειναι λιγο μεγαλος για το ενυδρειο και οχι "εγγυημενος" για συγκατοικιση με cory και αλλα βυθοψαρα :)

Τον 46 μην τον προτεινεις σε νεους χομπυστες ποτε.

Θελει καποια εμπειρια και ειναι και κριμα το ψαρι και κριμα τοσα λεφτα που κανει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι μπορει να φθασει και τα 1000 ευρω..... :):glare:

1000 ευρω το ψαρι οσο μεγαλο και σπανια να ειναι , δεν θα το αγοραζα ποτε , τωρα μικρουλια να κανω αναπαραγωγη και να τα μοιραζω για 100 ευρω το ενα ..δεχομε :D

Link to comment
Share on other sites

τωρα μικρουλια να κανω αναπαραγωγη και να τα μοιραζω για 100 ευρω το ενα ..δεχομε :glare:
Πολλοι το επιθυμουν λιγοι το καταφερνουν :)
Link to comment
Share on other sites

Ρωτηστε και τον Husky.... :glare:

ΚΑι τον τρουπη.....

@Σπυρο... επειδη κι εγω εχω κορυ και που αρεσουν τρελα τα L333.... εχω ήδη συζητησει το θεμα με Νινταλ και Χασκυ... και οι δυο μου ειπαν το ιδιο.... στα 120λτρ που θελω να το βαλω δε θα έχω προβλημα... και ουτε τα κορυ με τα L333. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τα L-333 ειναι αχρηστα ........ σαν και του λογου σου!!!! :glare:

2. L-046 εχουν κι'αλλοι ... απο 10ετιες πριν μαλιστα. :) -

Link to comment
Share on other sites

1. Τα L-333 ειναι αχρηστα ........ σαν και του λογου σου!!!! :glare:

2. L-046 εχουν κι'αλλοι ... απο 10ετιες πριν μαλιστα. :) -

Γιατι ειναι άχρηστα?? Εξηγησε το...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω λαβα εννοω πετρες...και κατω εχω χαλικακι...επισης εχω και μια πολυ ωραια ριζα την οποια δεν την εβαλα γιατι μου ειπαν οτι θα κιτρινισει το νερο...αληθεια υπαρχει κατι (σε περιπτωση που το βαλω) να ξανακανει το νερο κρυσταλλινο??

Έγινε επεξεργασία - nikol_gouv
Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό το ψαράκι parotocinclus jumbo

έχω ένα ζευγάρι και είναι ότι πιο κινητικό έχω δει από πλέκο, δεν μεγαλώνουν πολύ (μέχρι 5 εκ.)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω λαβα εννοω πετρες...και κατω εχω χαλικακι...επισης εχω και μια πολυ ωραια ριζα την οποια δεν την εβαλα γιατι μου ειπαν οτι θα κιτρινισει το νερο...αληθεια υπαρχει κατι (σε περιπτωση που το βαλω) να ξανακανει το νερο κρυσταλλινο??

Υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα σκευάσματα που καθαρίζουν το νερό, αλλά το κιτρίνισμα θα φύγει και με τις αλλαγές νερού. Επίσης είναι ωραίο να είναι έτσι το νερό, σε πολλούς αρέσει (και εμένα μ'αρέσει) γιατί κάνει το ενυδρείο να δείχνει πιο φυσικό, εκτός αυτού τα ξύλα απελευθερώνουν στο νερό χουμικά οξέα, τανίνες και άλλα πολύτιμα συστατικά που κάνουν καλό στα ψάρια. Επίσης μαλακώνουν το νερό με φυσικό τρόπο, κάτι που είναι καλό και για τα ψάρια σου αφού τα νέον ζουν σε πολύ μαλακά νερά. Επίσης για να βγει αρκετή κιτρινίλα μπορείς να τα βράσεις πριν τα βάλεις στο νερό ή να τα αφήσεις λίγες μέρες μέσα σε ένα κουβά με νερό το οποίο θα το αλλάζεις συχνά, αλλά έτσι τα παραπάνω συστατικά θα χαθούν...

Link to comment
Share on other sites

1. δεν ειναι και σιγουρο οτι θα βγαλει κιτρινιλα..αλλα και να βγαλει που το κακο!? εδω εμεις βαζουμε και φυλλα για να μας κιτρινισει κιαλλο το νερο και να διχνει πιο βιοτοπικο.....

2. αν θελεις να βαλεις οποιοδιποτε ειδος πλεκο - γατοψαρου πρεπει το χαλικι να φυγει απο τον βυθο και να μπει αμμος....

3. ανεβασε μια φωτο αν σου ειναι ευκολο...το ενυδρειο σου θελει αρκετες αλλαγες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...