Jump to content

Προβλημα με αλγη ...


Recommended Posts

Καλημερα, λοιπον εχω προβλημα με green spot algea , εχει πιασει μπρος και πισω τζαμι.

Βγαινει με το νυχι αλλα θελει πολυ προσπαθεια και χρονο. Χθες προσπαθησα με βουρτσακι με μετρια τριχα , τιποτα, τα μ****α τα επερνε τα σκληρα τιποτα.

Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος αλλος τροπος π.χ καποιο χημικο σκευασμα ειδικα για αυτη την αλγη .

μετρησεις μην ρωτησετε δεν εχω κανει , μονο ph γυρω στα 8.5

φωτισμος ο στανταρ high lite της juwel ...

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την ξύσεις με μια τηλεκάρτα ή μια παλιά πιστωτική. Επίσης υπάρχουν μεταλικές ξύστρες σε καταστήματα ενυδρειακών ειδών αλλά θέλουν πολύ προσοχή στη χρήση ώστε να μην χαράξεις το τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ρωταω ενα υπαρχει καποιο σκευασμα , ή κατι οταν αδειασω το ενυδρειο που να την βγαζει !

το ξυσιμο το φοβαμαι !

Link to comment
Share on other sites

Eχει χρησιμοποιησει κανεις TetraAqua Algizit ;;;

εχει αποτελεσματα;;;

Link to comment
Share on other sites

εχεις μπλε λαμπα????

ποση ωρα εχεις ανοιχτο το φως???

ριχνεις τπτ λιπασματα???

θα σου προτηνα να μην πας στην λυση των σκεβασματων...ειμαι πολυ κατα.... κατι που μπορεις να το κανεις μονος σου καντο μονος σου καλυτερα χωρις χημικα και σκεβασματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίξεις τίποτα μες στο ενυδρείο σου από σκευάσματα γιατί μακροχρόνια θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Πρόσεξε πως ταίζεις, φειδωλά, κάνε μια μέρα την εβδομάδα νηστεία και να έχεις ακρίβεια στην φωτοπερίοδο, πχ 15:00 - 23:00 καθημερινά.

Α ναι και προπαντός πολύ υπομονή.

Κάποια στιγμή θα φύγει από μόνη της....

Link to comment
Share on other sites

Ωπα το τελευταιο μου αρεσε !!! Δηλαδη θα κανει κυκλο και θα φυγει;

Ο φωτισμος ειναι ο στανταρ, μια ζεστη ασπρη λαμπα και μια πιο κρυα (ενοω στον φωτισμο) ...

Σε ενα πετ σοπ που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι καλο σημαδι η υπαρξη της γιατι λεει γινεται σωστα ο κυκλος (αληθευει; )

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια παλια τηλεκαρτα οπως σου ειπαν και θα βγει.Για να φυγει μονη της ξεχασετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...