Jump to content

Αλλαγη βυθου...


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω το βυθο μου με αμμο αλλου χρωματος και οχι απο τη θαλασσα και η ερωτηση ειναι η εξης :

Μπορω να τη βγαζω σιγα σιγα με σιφωναρισμα του βυθου με τις αλλαγες και οταν την εχω ρουφηξει ολη να τη αντικαταστησω με την καινουργια με τον ιδιο τροπο? Χωρις να βγαλω τα ψαρια απο μεσα ?

Τι προβλημα μπορει να δημιοιυργησει αυτη η μεθοδος ? Το ενυδρειο τρεχει με δυο φιλτρα και εχει 3 corrydoras, 2 clown, 1 pleco και 1 angelfish.

Link to comment
Share on other sites

Και η βιολογία του βυθού σου?

Τα κόρυ τι θα κάνουν σε άστρωτο βυθό?

Η καλύτερη λύση είνα να στήσεις από την αρχή το ενυδρείο και να φιλοξενείς τα ψάρια κάπου αλλού μέχρι να στρωθεί το καινούριο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ψαρια ζουν στο ενυδρειο που αναφερεις στο προφιλ σου (CAYMAN 50 Professional) ; :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή βυθού με τα ψάρια μέσα είναι παρακινδυνευμένο λόγω στρες και σκόνης που μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις (το έχω πάθει...), καλύτερα να μείνουν τα ψάρια σε κουβά για καμία ώρα.

Όσο για τον άστρωτο βυθό, κράτα πολύ λίγη λάσπη από το παλιό χαλίκι και ρίχτη πάνω στο νέο, όταν κάτσει η πολλή σκόνη βάζεις και τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ψαρια ζουν στο ενυδρειο που αναφερεις στο προφιλ σου (CAYMAN 50 Professional) ; :thumbup:

οχι στο juwel 180 λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή βυθού με τα ψάρια μέσα είναι παρακινδυνευμένο λόγω στρες και σκόνης που μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις (το έχω πάθει...), καλύτερα να μείνουν τα ψάρια σε κουβά για καμία ώρα.

Όσο για τον άστρωτο βυθό, κράτα πολύ λίγη λάσπη από το παλιό χαλίκι και ρίχτη πάνω στο νέο, όταν κάτσει η πολλή σκόνη βάζεις και τα ψάρια.

Σκεφτομουν να το κανω σταδιακα με τις αλλαγες του νερου. Να βγαζω λιγη λιγη την αμμο και οταν εχει καθαρισει και εχει μεινει μονο το τζαμι να προσθετα την καινουργια παλι σιφωναροντας την, μεσα στο ενυδρειο αυτη τη φορα. Ισως, παλι σταδιακα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...