Jump to content

καθε αρχη και δυσκολη


Recommended Posts

προγραμματιζω την κατασκευη/αγορα ενος νεου μεγαλυτερου ενυδρειου.

Περιμενα οτι θα δυσκολευτω στην αρχη μεχρι να αφομοιωσω ολες τις πληροφοριες που συλλεγω και μεχρι να αποκτησω λιγη πειρα.

Αλλα εγω εχω κολλησει στο μηδεν. :D

Κατ' αρχην σπαω το κεφαλι μου για να δω σε ποιο σημειο της οικιας θα τοποθετησω το ενυδρειο.

Στο σαλονι που ειναι ησυχο, σκιερο αλλα απομακρο απο τις παροχες νερου, δυσκολα (χρονικα) προσβασιμο

Στην κουζινοτραπεζαρια, στο ξυλινο παγκο οπου θα το βλεπω συνεχεια αλλα ο χωρος θορυβωδες με μυρωδιες και ενιοτε ψεκασμους με εντομοκτονα...

Ο ξυλινος παγκος θα αντεξει το βαρος? Θα με βολεψει το βαθος και το υψος? Τι διαστασεις να το κανω?

........................................................

Και εκει που αρχισα να κατασταλλαζω (στην εισοδο/χωλ οπου αφου φυγει ενα επιπλο θα εχω χωρο να κανω κατι μεγαλο :) ), σκεφτομαι, δεν ρωταω και ενα στατικο (πολιτικο μηχανικο) για να μου πει για την αντοχη της πλακας. Ποτε δεν ξερεις. Ε, τι το ηθελα. Με τα νουμερα που μου εδωσε δεν μπορω να κανω κατι σοβαρο.

Συγκεκριμενα μου ανεφερε μεγιστη φορτιση 200 χλγ/τμ. Αυτο σημαινει οτι το μεγιστο που μπορω να φτιαξω ειναι ενυδρειο με υψος εως 15-20 εκατοστα. :glare:

Προφανως εκτος απο το βαρος του νερου πρεπει να λαβουμαι υποψιν και τον εξοπλισμο και το χαλικι.

ΝΑι αλλα αυτα τα τεραστια ενυδρεια που στο καλο τοποθετουνται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα και καλή αρχή.

Αυτός ο λόγος 200 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο δεν ισχύει για πλάκα οικοδομής.

Το σκυρόδεμα που χρησιμοποιείται (σε ένα τεράστιο ποσοστό οικοδομών) είναι κατηγορίας C20/25, το οποίο σημαίνει πως έχει αντοχή 25 MPa αντοχή (ελάχιστο) ή από 600 κΝ ανά τετραγωνικό χιλιοστό και πάνω.

Αν τα 600000 Νιούτον τα διαιρέσεις με το 10 (περίπου) που είναι η επιταχυνση της βαρύτητας, βγάζεις 60000 κιλά ανά τετραγωνικό χιλιοστό.

Άρα είναι δύσκολο αυτό που λες...

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μου ανεφερε μεγιστη φορτιση 200 χλγ/τμ.

Mηπως αυτο ειναι λιγο υπερβολικο; :)

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτείς πιο απλά : ένα σύνθετο μπορεί να ξεπεράσει τα 200 κιλά...

Αυτό τί σημαίνει? δεν κάνει για σπίτι??

ή ακόμα πιο απλά:

κάποιος ο οποίος είναι υπέρβαρος...δεν μπορεί να μείνει σε διαμέρισμα???

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτείς πιο απλά : ένα σύνθετο μπορεί να ξεπεράσει τα 200 κιλά...

Αυτό τί σημαίνει? δεν κάνει για σπίτι??

ή ακόμα πιο απλά:

κάποιος ο οποίος είναι υπέρβαρος...δεν μπορεί να μείνει σε διαμέρισμα???

:):glare:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 400 λιτρα ενυδρειο ουτε που να κοιταξεις το βαρος του.

Εκτος κι αν εχεις παρκε κι αυτο παλιο.

Τσεκαρε μονο να ειναι επιπεδο το μερος με αλφαδι αλλιως θα βαλεις πηχακια στα ποδια του επιπλου αναλογα.

Προτιμησε το ησυχο μερος που δεν ειχει αποτομα περασματα ανθρωπων απο μπροστα, ουτε φωτα που ανοιγοκλεινουν τη νυχτα (πχ εγω στο σαλονι, οταν σπανια παιζει τηλεοραση και εχουν σβησει τα φωτα του ενυδρειου για βραδυ, το σκεπαζω με καλυμα) και να μη το χτυπανε καθολου ακτινες του ηλιου (για να μη βγαλει αλγη)

Link to comment
Share on other sites

Το σκυρόδεμα που χρησιμοποιείται (σε ένα τεράστιο ποσοστό οικοδομών) είναι κατηγορίας C20/25, το οποίο σημαίνει πως έχει αντοχή 25 MPa αντοχή (ελάχιστο) ή από 600 κΝ ανά τετραγωνικό χιλιοστό και πάνω.

Η κατοικια ειναι 40 ετων οποτε το σκυροδεμα μαλλον θα ηταν κατι σε C12/15.

Να σκεφτείς πιο απλά : ένα σύνθετο μπορεί να ξεπεράσει τα 200 κιλά...

Αυτό τί σημαίνει? δεν κάνει για σπίτι??

Μην μπερδευεσαι με το συνολικο βαρος. Σημασια εχει ο λογος βαρους /εμβαδου. Το συνθετο εχει μαλλον μεγαλη επιφανεια.

κάποιος ο οποίος είναι υπέρβαρος...δεν μπορεί να μείνει σε διαμέρισμα???

Σωστός. Σε αυτην την περιπτωση, με εναν προχειρο υπολογισμο, η φορτιση ανερχεται πανω απο 1300χγρ/τμ.

Εξαλλου στο δωμα υπαρχει εδω και χρονια μεταλλικη δεξαμενη καυσιμου 1m3.

Το βαρος πρεπει να φθανει τα 800χγρ το οποιο ομως μοιραζεται σε 4 ποδια (δυσμενεστερο).

Ρωτησα και αλλον στατικο. Ανεφερε φορτιση 380χγρ/τμ αλλα επισημανε οτι δυσκολα υπαρχει προβλημα αστοχιας σε πλακα (λογω συντελεστων ασφαλειας κα) ακομα και για 500χγρ/τμ.

Αφου τοσος κοσμος εχει παρομοιες κατασκευες χωρις προβλημα δεν νομιζω να ειμαι εγω ατυχος.

Προχωρω λοιπον, και θα φροντισω το καθαρο υψος να μην περασει τα 45-50εκ.

Τωρα οσον αφορα το δωματιο υπαρχουν 2 επιλογες:

1) κουζινοτραπεζαρια σε ξυλινο παγκο.

2) Εισοδος

Στην πρωτη περιπτωση εχω τα εξης μειονεκτηματα :

θα χρειαστει οπωσδηποτε δομικη ενισχυση της ξυλινης κατασκευης, απευθειας εκθεση στον ηλιο καποιες ημερες για λιγα λεπτα, θορυβος, μυρωδιες (απο παρασκευη φαγητου), ενιοτε ψεκασμος του χωρου με εντομοκτονα.

Στη δευτερη περιπτωση:

Καθημερινα και συχνα περασματα (αφου ειναι η εισοδος σχεδον σε ολα τα δωματια), ανοιγοκλεισιμο του φωτος, ο πιο σκιερος χωρος του σπιτιου (κεντρικος)

Ειναι κανενα απο τα παραπανω απαγορευτικος λογος (ωστε να αποκλεισω την μια περιπτωση)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...