Jump to content

Βοήθεια!!! Διαρροη Juwel Rekord 800


Recommended Posts

Γειά σας!!! Αγόρασα πριν 2 βδομάδες ένα ενυδρείο Juwel Rekord 800!!!! Ξύπνησα σήμερα το πρωί και βλέπς να έχουν τρέξει πολλά νερά στο έπιπλο αλλά και στο πάτωμα!!! Τα σκουπιζω και μετά απο λίγη ώρα ξαναεμφανίζονται νερά στο έπιπλο!!!! έχω πιάσει το τζάμι γύρω - γύρω και δεν φαίνεται να έχει διαρροή απο το καπάκι!!! αφου τατζάμια είναι στεγνά!!! Μάλλον χάνει νερό απο κάτω!!! Τι κάνω τώρα???? Έχω βάλει και ψάρια μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σιγουρέψου πως χάνεις νερό από τον πάτο...αν και δεν νομίζω ότι από την στιγμή που χάνεις νερό μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα...

Όταν το πήρες δεν το δοκίμασες από άποψη στεγανότητας???

Μέσα σε 2 βδομάδες είναι έτοιμο και δέχθηκε και ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πολλά ψάρια!!! Είναι 3 και το βιολογικό υλικό είναι απο στρωμένο 1μιση χρόνο ενυδρείο!!! Όταν το πήρα το δοκίμασα απο άποψη στεγανότητας αλλα 2 βδομάδες τώρα δεν είχε στάξει ούτε σταγόνα!!! Σήμερα συνέβη αυτό!!! Είναι αγορασμένο απο γνωστό μαγαζί και θα έχει εγγύηση αλλα θέλω να ρωτήσω τι κάνω τώρα και πως θα καταλάβω απο που χάνει???

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρες δεν το δοκίμασες από άποψη στεγανότητας???

Μέσα σε 2 βδομάδες είναι έτοιμο και δέχθηκε και ψάρια???

Admin Note:

O άνθρωπος ζήτησε συμβουλή για το πρόβλημα του και όχι για να τον κράξουμε για το άν έβαλε ψάρια στις 2 εβδομάδες!!!Έλεος πιά!Γίναμε όλοι φτασμένοι χομπίστες και κρίνουμε τους πάντες.

Πρίν από 2 ημέρες έστησα ενυδρείο και έβαλα ψάρια στις 3 πρώτες ώρες.Σε προκαλώ να με ρωτήσεις σε νέο θέμα άν είχα στρωμένο φίλτρο ή όχι!!!!!!!

Από εδώ και πέρα απαντήσεις που δέν έχουν σχέση με το θέμα θα διαγράφονται!

Δεν έχει πολλά ψάρια!!! Είναι 3 και το βιολογικό υλικό είναι απο στρωμένο 1μιση χρόνο ενυδρείο!!! Όταν το πήρα το δοκίμασα απο άποψη στεγανότητας αλλα 2 βδομάδες τώρα δεν είχε στάξει ούτε σταγόνα!!! Σήμερα συνέβη αυτό!!! Είναι αγορασμένο απο γνωστό μαγαζί και θα έχει εγγύηση αλλα θέλω να ρωτήσω τι κάνω τώρα και πως θα καταλάβω απο που χάνει???

Δέν έχει νόημα να καταλάβεις από πού χάνει μιάς και το άμεσο είναι να μεταφέρεις τα ψάρια αλλά και να το αδειάσεις καθώς η διαρροή σε αυτές τις περιπτώσεις μεγαλώνει με το πέρασμα του χρόνου.

Τώρα για να δείς από πού χάνει έλεγξε προσεκτικά τις γωνίες καθώς κα με ένα χαρτί σκούπισε περιμετρικά για να δείς από πού δημιουργείτε η διαρροή.

Κουράγιο και άμεσα στο μαγαζί για αλλαγή... :)

Link to comment
Share on other sites

Admin Note:

Πρίν από 2 ημέρες έστησα ενυδρείο και έβαλα ψάρια στις 3 πρώτες ώρες.

3 ωρες??????? Αργησες Μητσο...... :)

Στο θεμα μας τωρα. Οπως ειπε και ο Δημητρης καλο ειναι να αδειασεις το ενυδρειο σε ενα μεγαλο κουβα και να βαλεις μεσα και το φιλτρο να λειτουργει για να μην χασεις την βιολογια σου. Δεν πετας τιποτα μεχρι να αντικαταστησεις το ενυδρειο σου.

Κουραγιο...

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη από τον φίλο και από όσους "θίχτηκαν".

Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να κρίνω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη από τον φίλο και από όσους "θίχτηκαν".

Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να κρίνω κανέναν.

Η απάντηση μου δέν έχει μόνο αφορμή την απάντηση σου αλλά ένα γενικότερο πνεύμα που υπάρχει τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ, όπου αντί να δίνονται απαντήσεις στα προβλήματα γίνονται σχόλια και κραξίματα χωρίς λόγο, δημιουργώντας έτσι επιπλέον προβλήματα, ακυρώνοντας τον σκοπό δημιουργίας και λειτουργίας αυτού του φόρουμ που όπως έχω πεί και στο παρελθόν είναι η βοήθεια προς τους νέους και η ανάπτυξη του χόμπι....

Τέτοιες συμπεριφορές πλέον ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!

Και όπως έλεγαν και οι ισπανοί...NO PASARAN!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά αλλά σε μια ώρα έχω να πάω για δουλειά και αν τα βάλω σε κουβά πόσο αντέχουν??? Γιατί αύριο θα μπορέσω να κάνω τα υπόλοιπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι γνωστό ότι το φίλτρο του Juwel 800 δεν βγαίνει οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι μ' αυτό.

Γιώργο, αν έχεις διαθέσιμο κάποιο εξωτερικό φίλτρο ή έστω κάποιον κυκλοφορητή/ φίλτρο, βάλε όριμο υλικό από το φίλτρο σου και βάλε το στον κουβά να λειτουργεί με το νερό από το ενυδρείο.

Σε ύστατη περίπτωση βάλε σε ένα δυχτάκι ή κάλτσα βιολογικό υλικό από το φίλτρο και έναν κυκλοφορητή απλό να κινεί το νερό.

Περιτό να πω να μην ταίσεις καθόλου.

Αν στο δρόμο σου βρεις ενυδρεικά και έχει API AMO-LOCK πάρε για να βάλεις καλού κακού, για να βάλεις το βράδυ, ώστε και συγκεντρώσεις αμωνίας να υπάρχουν να δεσμευτούν μεχρι να μπορέσεις να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!!! Είσαι πάντα πρακτικός!!! Θα βάλω ένα κυκλοφορητή που έχω με substrat προ απο το εξωτερικό του άλλου ενυδρείου!!Νεότερα αύριο!!!Πάντως χάνει απο κάτω πολύ φοβάμαι πως ράγισε το τζάμι!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!!! Είσαι πάντα πρακτικός!!! Θα βάλω ένα κυκλοφορητή που έχω με substrat προ απο το εξωτερικό του άλλου ενυδρείου!!Νεότερα αύριο!!!Πάντως χάνει απο κάτω πολύ φοβάμαι πως ράγισε το τζάμι!!

Αφού ξεμπερδέψεις, καλό θα ήταν να τσεκάρεις (με αλφάδι) αν η επιφάνεια του επίπλου που πατάει το ενυδρείο είναι τελέιως επίπεδη.

Αν όχι είναι πιθανό μια μικρή στρέβλωση να ραγίσει το κάτω τζάμι, παρά το πλαστικό πλάισιο που έχουν τα Juwel από κάτω.

Για να αποφύγεις άλλα τρεχάματα. :)

Καλή τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!! Αγόρασα πριν 2 βδομάδες ένα ενυδρείο Juwel Rekord 800!!!! Ξύπνησα σήμερα το πρωί και βλέπς να έχουν τρέξει πολλά νερά στο έπιπλο αλλά και στο πάτωμα!!! Τα σκουπιζω και μετά απο λίγη ώρα ξαναεμφανίζονται νερά στο έπιπλο!!!! έχω πιάσει το τζάμι γύρω - γύρω και δεν φαίνεται να έχει διαρροή απο το καπάκι!!! αφου τατζάμια είναι στεγνά!!! Μάλλον χάνει νερό απο κάτω!!! Τι κάνω τώρα???? Έχω βάλει και ψάρια μέσα!!!
Αλλη αντιμετωπιση αυτη.

Αν δεν εχεις επεμβει στο ενυδρειο πχ ξεκολλωντας το φιλτρο, τοτε ισχυει η εγγυηση του.

Εγω θα ειδοποιουσα τηλεφωνικως το καταστημα και θα κανονιζα να ερχοταν το ενυδρειο αντικαταστατης σπιτι να γινοταν επιτοπου η αλλαγη.

Θα εβαζα διπλα διπλα τα δυο ενυδρεια.

Θα εβγαζα τα υλικα του φιλτρου απο το καινουριο και θα τα φυλαγα σαν ανταλλακτικα.

Θα εβγαζα τα ψαρια (δυο αποχες) σε κουβα με νερο απο το ενυδρειο με αεραντλια και σε ζεστο μερος.

Θα μεταγγιζα το μισο νερο στο νεο ενυδρειο, θα εβγαζα απο τη θεση του το παλιο ενυδρειο και θα μετακινουσα στη θεση του το καινουριο. (δεν ειναι μεγαλο το ενυδρειο και μισογεματο μπορει να μετακινιθει)

Θα μετεφερα χαλικι-αμμο κλπ και θα μεταγγιζα και το υπολοιπο νερο στο καινουριο.

Θα εβαζα στο καινουριο φιλτρο τα υλικα του παλιου φιλτρου.

Αν εχεις υποστρωμα λιπανσης κατω απο το χαλικι θα παει χαμενο και θα πρεπει να αδειασεις και ολο το νερο απο το παλιο ενυδρειο στο καινουριο αφου δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με το νερο το υποστρωμα λιπανσης (θα γεμισει λιπασμα το νερο και θα γεμισει αλγες το ενυδρειο)

Φυσικα υπομονη και μαζεμα νερων μεχρι να ερθει το ενυδρειο ή μεταφορα σε προσωρινο δοχειο υποτυπωδες φιλτρανση κλπ

Αν δεν υπαρχει διαθεσιμο το ιδιο ενυδρειο θα επαιρνα ενα μεγαλυτερο (καθε εμποδιο για καλο).

Ξεχασα κατι? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νεότερα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! Είχα τα ψάρια σε κουβά πήγα στο μαγαζί και μου έδωσαν άλλο ενυδρείο και το έστησα!!! Πήρα και άλλο substrat pro απο το eheim ecco 2234 που έχω σε άλλο ενυδρείο και το έβαλα έριξα και πολλά αντι-στρες τα άφησα το βράδυ με σβηστά φώτα!!! Ήταν στην αρχή πολύ φοβισμένα αλλά σήμερα όσο δεν μας βλέπουν είναι μια χαρά μέσα στο ενυδρείο μόνο όταν εμφανίζομαι κρύβονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νεότερα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!! Είχα τα ψάρια σε κουβά πήγα στο μαγαζί και μου έδωσαν άλλο ενυδρείο και το έστησα!!! Πήρα και άλλο substrat pro απο το eheim ecco 2234 που έχω σε άλλο ενυδρείο και το έβαλα έριξα και πολλά αντι-στρες τα άφησα το βράδυ με σβηστά φώτα!!! Ήταν στην αρχή πολύ φοβισμένα αλλά σήμερα όσο δεν μας βλέπουν είναι μια χαρά μέσα στο ενυδρείο μόνο όταν εμφανίζομαι κρύβονται!!!

Καλησπέρα, λογικό είναι να έχουν στρεσαριστεί από το κυνηγητό και τις μεταφορές. Ρίξε και μια δόση βακτηρίδια, για τα λίτρα του, στο καινούργιο ενυδρείο.

Ελπίζω να είναι η τελική τους μεταφορά και να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω...αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...