Jump to content

Καλιμπράρισμα θερμοστάτη Jager


Recommended Posts

Καλησπέρα, πήγα και πήρα το απόγευμα ενα θερμοστάτη Jager 75W. Διάβασα τις οδηγίες όπου έγραφε ότι την πρώτη φορά δεν θέλει καλιμπράρισμα. Ετσι τον έβαλα στο ενυδρείο το οποίο εκείνη είχε θερμοκρασία 25C. Ρύθμισα και εγώ τον θερμοστάτη στους 25C αλλά το λαμπάκι του θερμοστάτη άναψε. Μετά το λαμπάκι ηταν αναμένο μέχρι που ανέβηκε η θερμοκρασία στους 26C άσχετα αν εγώ είχα ρυθμίσει το θερμοστάτη στους 25. Θέλει καλιμπράρισμα? Αν θέλει πάντως δεν ξέρω πως γίνεται, πήγα να σηκώσω εκείνο το κουμπί που έχει (σύμφωνα με τις οδηγίες) αλλά δε σηκωνώταν με τίποτα. Ξέρει κανείς τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ...

Αφου για θέρμανση ψάχνεις. Γιατί δεν πας πρώτα στο σωστό μέρος να δεις τι παίζει, μήπως βρείς απάντηση και μετά να ανοίξεις άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας κλειδωθεί το θέμα, θα το ανοίξω στην κατάλληλη κατηγορία. Πάλι συγνώμη για το άκυρο. :thumbup:

ΥΓ: φίλε tsoum όσο για το παραπάνω λίνκ, δεν με κάλυψε το διάβασα και πριν, γιατί είναι ο κλασσικός Jager. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τότε. sorry για τον τόνο μου! :thumbup:

Παντως:

α) Γιατι δεν το ανοιξες κατ'ευθείαν εκει;

β) Σε αυτό το θέμα λέει πως είναι ο καινούργιος, και πως ανάλογα με την θερμοκρασία που έχεις στο νερο μετακινείς το κόκκινο βελάκι.

Α, κατάλαβα. Ο δικός σου είναι ο κλασσικός.

Εγω σου συνιστώ να κάνεις αυτό που λεει ο Delta και αυτό που κάνω εγώ. Προσεγγιστικά. Αμα έχεις τη σωστή θερμοκρασία στο νερό σου τι σε νοιάζει αν ο θερμοστάτης είναι στους 20 ή 30 βαθμούς;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

ολοι οι θερμοστατες ανοιγουν και κλεινουν σε διαφορετικη θερμοκρασια. πχ στην περιπτωση σου μπορει να ανοιγει στους25 και να κλεινει στους 26. προσεξε σε ποια θερμοκρασια θα σβησει το λαμπακι, αρα και ο θερμοστατης.

ποιον εχει? το καινουριο ή τον παλιο?

Link to comment
Share on other sites

ο καινουριος ειναι αυτος του νικολουτσου στο λινκ που σου εδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Eχω ακριβως τον ιδιο....

Στην αρχη που ειναι καινουργιος δε θελει :thumbup:

Ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στο μαγαζι :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τον παλιό, δεν είναι σαν του νικολούτσου. Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ τον έχω ρυθμίσει στους 25 και το νερό του ενυδρείου είναι στους 25 σύμφωνα με το θερμόμετρο, ο θερμοστάτης ανάβει και ζεσταίνει παραπάνω το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις το θερμόμετρο; Εννοώ σε σχέση με τον θερμοστάτη.

Όταν ανάβει πόσο ανεβάζει την θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...