Jump to content

[b] [/b] ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΨΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΩΣ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σε λίγες μέρες θα εχω ενα στρωμενο ενυδρείο (ετσι θέλω να πιστευω. από 2/10 το εχω και δουλευει)

Τα τεστ δείχνουν σχεδόν μηδενικές τιμες για αμμωνια. Τωρα ειμαι στην φάση να μηδενιζουν και τα νιτρώδη.

Αλλά δεν ξέρω τι ψαρια να πάρω.....

εχω 90 λίτρα χωρίς αληθινά φυτά.

Ακούω διάφορα......να βάλω αληθινά φυτά, να βάλω γκάπις κ.α

Δεν θελω να βάλω αληθινά αλλά ούτε και γκάπις διότι δεν μου αρεσουν καθόλου.

Μου αρεσουν τα εξης :

Acanthophthalmus kuhli

(kuhli loach)

Chromobotia (Botia) macracanthus

(Clown loach)

Capoeta tetrazona

(Barbus tetrazona, Puntius tetrazona)

Rineloricaria eigenmanni

Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps

Corydoras panda

Pterophyllum scalare

ΤΟ ΣΚΑΛάΡΙ

Mikrogeophagus ramirezi

Colisa lalia

Trichogaster leeri

(Pearl gourami)

Trichogaster trichopterus

(μπλε ή πορτοκαλί “gourami”)

Gyrinocheilus aymonieri

αυτά είναι μερικά από τα είδη που μου αρεσουν πολύ......

αλλά κάποια θέλουν 3 τουλάχιστον, αλλά θέλουν μαλακό νερό, αλλά δεν ταιριαζουν μεταξύ τους...

εχω μπερδευτεί πολύ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες. Είναι καλύτερα να βάλεις ζωντανά φυτά (για πολλούς λόγους) και υπάρχουν πολλά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Οσο για τα ψάρια, σκαλάρια σε 90 λίτρα δεν μπαίνουν γιατί μεγαλώνουν αρκετά και πρέπει να είναι κοπάδι, επίσης θέλουν και αρκετά ψηλό ενυδρείο (50+cm). Τα Botia Macracanthus γίνονται τεράστια και θέλουν κι αυτά αρκετά μεγάλο ενυδρείο. Επίσης τεράστιος γίνεται και ο Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps. Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις αν είσαι διατεθιμένος να επεξεργάζεσαι το νερό σου (μείωση pH, gH) ή όχι και μετά να κοιτάξεις τι ψάρια θα βάλεις μέσα γιατί όπως είπες και εσύ άλλα θέλουν μαλακό, άλλα σκληρό νερό κ.ο.κ. Ρίξε και μια ματιά εδώ για πληροφορίες για ψάρια και φυτά και ψάξε και στο forum έχει πολύ υλικό...

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι αλλο?

οταν θα κάνω αλλαγή νερού, καλό ειναι να το αφησω καθόλου μέσα στο κουβα? αν ναι, πόση ώρα?

να ρίξω αντιχλώριο κατ'ευθειαν στο κουβα? ή μετα από κάποια ώρα?

θέλει και κάτι αλλο εκτος αντιχλώριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε λίγες μέρες θα εχω ενα στρωμενο ενυδρείο (ετσι θέλω να πιστευω. από 2/10 το εχω και δουλευει)

Τα τεστ δείχνουν σχεδόν μηδενικές τιμες για αμμωνια. Τωρα ειμαι στην φάση να μηδενιζουν και τα νιτρώδη.

Αλλά δεν ξέρω τι ψαρια να πάρω.....

εχω 90 λίτρα χωρίς αληθινά φυτά.

Ακούω διάφορα......να βάλω αληθινά φυτά, να βάλω γκάπις κ.α

Δεν θελω να βάλω αληθινά αλλά ούτε και γκάπις διότι δεν μου αρεσουν καθόλου.

Καλώς ήρθες. :thumbup:

Εννοείς δεν σου αρέσουν τα guppy's ή δεν σου αρέσουν και τα φυτά;

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι από τα 2 ισχύει;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

ta guppy's δεν μου αρεσουν....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι αλλο?

οταν θα κάνω αλλαγή νερού, καλό ειναι να το αφησω καθόλου μέσα στο κουβα? αν ναι, πόση ώρα?

να ρίξω αντιχλώριο κατ'ευθειαν στο κουβα? ή μετα από κάποια ώρα?

θέλει και κάτι αλλο εκτος αντιχλώριο?

πιο πανω μας λες πως η αμμωνια σου ειναι στο μηδεν και τα νιτρωδη ειναι ετοιμα να μηδενισουν κι αυτα.

αυτη η φραση σου μου δειχνει πως εισαι καποιος που αν και αρχαριος εχει διαβασει και ,πανω κατω, κατι γνωριζει.κι εδω σε βλεπω να ρωτας για το αντιχλωριο;;;;χωρις να το παρεις προσωπικα θελω να πω πως τον τελευταιο καιρο βλεπω πολλους καινουριους στο forum να ρωτανε πραγματα τα οποια εχουν ξαναρωτηθει απειρες φορες.οποτε αν δεν παιρνει καποιος απαντηση δεν ειναι γιατι δεν το γνωριζει κανεις αλλα γιατι εχει χιλιοειπωθει.ας διαβαζουμε ολοι μας λιγο πριν ρωτησουμε κατι.οσο για το αντιχλωριο που ρωτας: ριχνεις το νερο στον κουβα και αντιχλωριο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα εσωτερικό φίλτρο.

ATMAN AT-221BF 9W

HMAX:0.90M

QMAX:650 L/H

Και ρωτάω το εξης?

μήπως είναι δυνατό για το 90λιτρο ενυδρείο μου?

Αυτό ήταν μαζί με το ενυδρείο όταν το πήρα.

και κάτι αλλο,

από κάτω εχει ενα καλαθακι που ειναι για τα υλικα.

χωρίζετε σε 2 μικρότερα καλαθακια!!

στο πρώτο (αυτό που ειναι κάτω απο τον μηχανισμο) έχω ενα κίτρινο σφουγγαρι μέσα (το ειχε απο την μανα του).

Στο κάτω (αυτό που ειναι προς το βυθο) το εβγαλα το σφουγγαρι και θα βάλω μέσα σε τούλι απο μπομπονιερα τα εξης:

Tetratec Bio Filterballs BB 600/700/1200,

Sera Siporax,

Seachem de*nitrate

Ειμαι καλά?

κάνω κάτι λαθος? τα εχω σε σωστη σειρα?

Προτεινετε κάτι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

ta guppy's δεν μου αρεσουν....

Θέλεις 2 κλωνάρια cabomba να σου δώσω; Είναι λίγα βέβαια για τα λίτρα σου, αλλά πίστεψε με ότι κάθε ημέρα μεγαλώνουν 1 πόντο! και γήγορα θα έχεις όση θέλεις...

Cabomba_caroliniana.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις 2 κλωνάρια cabomba να σου δώσω; Είναι λίγα βέβαια για τα λίτρα σου, αλλά πίστεψε με ότι κάθε ημέρα μεγαλώνουν 1 πόντο! και γήγορα θα έχεις όση θέλεις...

Cabomba_caroliniana.jpg

ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση.... :thumbup:

αλλά δεν θέλω να βάλω αληθινα φυτά.....δεν θέλω να μπλεξω με υποστροματα, co2, λιπασματα, φαρμακα, βλετιωτικα, αρρωστιες και ο,τι αλλο εχει σχεση με φυτα.

Ξερω, όλοι λετε ότι υπαρχουν πολύ ευκολα φυτα. Αλλα δεν θελω να μπλεξω με τιποτα....μου αρεσουν μια χαρα τα ψευτικα. Επίσης ξερω ότι με αληθινα θα ειναι πιο ομορφο το ενυδρειο μου.....

Αλλά ΟΧΙ. Δεν θα βάλω!!

Ισως αργότερα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.......

Εχω σκοπό σε κανα χρόνο να βάλω 300λιτρα. Εκεί θα εχω τον χρόνο να κάνω ότι θελω, εφοσον θα εχω και αυτό....

Και πάλι ευχαριστω......

ΥΓ. Απο περιεργια πως θα μου το εστελνες φίλε μου? Ειμαι Βόλο εγω...

edit : ουπς....μόλις ειδα ότι δεν εισαι φίλος αλλα φίλη και ότι εισαι από Βόλο!!!

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν θελήσεις και αν ακόμα είμαστε καλά κι εδώ, πες μου να σου δώσω ότι θα έχω. Γιατί δεν θα βρεις και στο Βόλο.....από αλλού τα πήρα τα φυτά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση.... :thumbup:

αλλά δεν θέλω να βάλω αληθινα φυτά.....δεν θέλω να μπλεξω με υποστροματα, co2, λιπασματα, φαρμακα, βλετιωτικα, αρρωστιες και ο,τι αλλο εχει σχεση με φυτα.

Α! Πληροφοριακά απλά σου αναφέρω ότι ούτε λίπασμα έχω, το CO2 δεν μου πετυχαίνει με τη μαγιά οπότε δεν έχω, ούτε λιπάσματα και χημικά έβαλα γιατί δεν έχω. Μόνο άλγη έχω και αυτήν δεν εμποδίζει τα φυτά να μεγαλώνουν. Και ήμουν και παντελώς άσχετη!!! Για να μην νομίζεις ότι έχω καμιά εμπειρία. :bowdown:

Η απόφαση είναι δική σου.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Α! Πληροφοριακά απλά σου αναφέρω ότι ούτε λίπασμα έχω, το CO2 δεν μου πετυχαίνει με τη μαγιά οπότε δεν έχω, ούτε λιπάσματα και χημικά έβαλα γιατί δεν έχω. Μόνο άλγη έχω και αυτήν δεν εμποδίζει τα φυτά να μεγαλώνουν. Και ήμουν και παντελώς άσχετη!!! Για να μην νομίζεις ότι έχω καμιά εμπειρία. :thumbup:

Η απόφαση είναι δική σου.

kaτσε....δηλαδή δεν έχει βάλει τίποτα εξτρα? ούτε υπόστρωμα? τιποτα απολύτως? δηλαδη τα βάζω ετσι οπως ειμαι και τέλος?

δεν θέλει μετά φαρμακα? ούτε ενυσχιτικα? πχ σίδηρο?

ούτε υπάρχει κάποιος κίνδυνος απο τυχον σάπισμα ή αρρώστια?

Link to comment
Share on other sites

kaτσε....δηλαδή δεν έχει βάλει τίποτα εξτρα? ούτε υπόστρωμα? τιποτα απολύτως? δηλαδη τα βάζω ετσι οπως ειμαι και τέλος?

δεν θέλει μετά φαρμακα? ούτε ενυσχιτικα? πχ σίδηρο?

ούτε υπάρχει κάποιος κίνδυνος απο τυχον σάπισμα ή αρρώστια?

Το φυτό που σου προτείνει η φίλη όπως και πολλά άλλα απλά τα πετάς μέσα και μόνο καλό κάνουν (καθαρίζουν το νερό, εμποδίζουν τις άλγες να αναπτυχθούν) χωρίς να σε ζαλίζουν, ακόμα και να χαλάσουν απλά τα πετάς τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα, το πολύ πολύ να τα φάνε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό που σου προτείνει η φίλη όπως και πολλά άλλα απλά τα πετάς μέσα και μόνο καλό κάνουν (καθαρίζουν το νερό, εμποδίζουν τις άλγες να αναπτυχθούν) χωρίς να σε ζαλίζουν, ακόμα και να χαλάσουν απλά τα πετάς τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα, το πολύ πολύ να τα φάνε... :thumbup:

θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά στο επόμενο ενυδρείο που θα φτιάξω...μαλλόν δεν θα το σκεφτώ. σιγουρα θα βάλω αληθινά φυτά!!

να και τρεις φώτο από το ενυδρείο μου....ελπίζω να μην κάνω αλλές αλλαγές!!! δεν αντέχω.....

μέχρι σήμερα έχω δώσει 600 ευρώ για ενα ενυδρείο 90 λίτρων!!!!

Αλλά πολύ το χαίρομαι....Αξίζει τα λεφτά του....

post-16016-1256854029_thumb.jpg

post-16016-1256854043_thumb.jpg

post-16016-1256854055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ασιατικά ψάρια που σου αρέσουν και μπορείς να βάλεις είναι:

Acanthophthalmus kuhli (ομάδα των 4-6 για αυτά τα λίτρα)

Ένα ζευγάρι Colisa lalia ή Trichogaster leeri (Pearl gourami) ή Trichogaster trichopterus (μπλε ή πορτοκαλί “gourami”)

Θα σου πρότεινα και ένα κοπαδάκι 10 ατόμων από Trigonostigma heteromorpha και αυτά ασιατικά όπως και 1-2 σαλιγγαράκια apple για λίγο χρώμα και ποικιλία παραπάνω αλλά και για να καθαρίζουν την άλγη που πιθανόν να εμφανιστεί.

Όσο για τη φίλτρανση καλύτερα βάλε siporax αντί για bioballs καθώς θα αποδώσει καλύτερα, το denitrate δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο, καλύτερα κάνε τεστάκια νιτρικών και αν δεν φτάνει η αλλαγή νερού 20% ανά εβδομάδα τότε χρησιμοποίησέ το ή βάλε κανένα κερατόφυλλο να πάνε όλα στο μηδέν. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα ασιατικά ψάρια που σου αρέσουν και μπορείς να βάλεις είναι:

Acanthophthalmus kuhli (ομάδα των 4-6 για αυτά τα λίτρα)

Ένα ζευγάρι Colisa lalia ή Trichogaster leeri (Pearl gourami) ή Trichogaster trichopterus (μπλε ή πορτοκαλί “gourami”)

Θα σου πρότεινα και ένα κοπαδάκι 10 ατόμων από Trigonostigma heteromorpha και αυτά ασιατικά όπως και 1-2 σαλιγγαράκια apple για λίγο χρώμα και ποικιλία παραπάνω αλλά και για να καθαρίζουν την άλγη που πιθανόν να εμφανιστεί.

Όσο για τη φίλτρανση καλύτερα βάλε siporax αντί για bioballs καθώς θα αποδώσει καλύτερα, το denitrate δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο, καλύτερα κάνε τεστάκια νιτρικών και αν δεν φτάνει η αλλαγή νερού 20% ανά εβδομάδα τότε χρησιμοποίησέ το ή βάλε κανένα κερατόφυλλο να πάνε όλα στο μηδέν. :blush:

φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Είναι η πρώτη φορά που μου αρέσει ο συνδιασμός ψαριων που μου προτείνουν.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι τα Trigonostigma heteromorpha. Ασε που στο www.tsamisaquarium.gr λέει τα εξής : Η τύρφη στα φίλτρα κρίνεται απαραίτητη και η στάθμη του νερού να μην υπερβαίνει τους είκοσι πόντους.

Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Απλά δεν τα θέλω.....

έχεις κάτι αλλο? μπορώ να βάλω κάτι παραπάνω σε γκουράμι?

σε αφρικανικές κιχλίδες το ξεχναω?

σε γατόψαρο και πλακόστομο μπορω να βάλω κάτι?

περιμενω με αγώνια, απαντηση που θα χαρώ......

Link to comment
Share on other sites

το ξύλο που εχω μέσα εχει πιασει στις ακρες κάτι σαν ασπρη μούχλα.... ειναι λευκοδιαφανές. :blush:

Είναι φυσιολογικο? :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το ξύλο που εχω μέσα εχει πιασει στις ακρες κάτι σαν ασπρη μούχλα.... ειναι λευκοδιαφανές. :blush:

Είναι φυσιολογικο? :):thumbup:

νια θα φυγει μονο του σε λιγο καιρο
Link to comment
Share on other sites

σημερα έβαλα το πρώτα μου 2 ψαράκια......

τα χθεσινα τεστ εδειξαν μηδεν σε αμμωνια και ΝΟ2.

το πρωι εκανα μια αλλαγη νερού περίπου το 70-80%.

και το απογευμα εβαλα τα ψαρακια........ Δεν τα εχω δωσει καθολου φαγητό. Αυριο το βραδυ θα τα δωσω πριν κλεισει το φως.

Αν δεν κάνω λάθος ειναι "colisa lalia"? γιατί εκει τα εγραφε απλά γκουράμι.

Δεν ξέρω όμως τι ειναι..... αν ειναι αρσενικά ή θηλυκά ή ζευγάρι.......

αυτα....... αν θελετε πείτε μου την γνωμη σας και την συμβουλή σας........

post-16016-1257192164_thumb.jpg

post-16016-1257192207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..τα χθεσινα τεστ εδειξαν μηδεν σε αμμωνια και ΝΟ2....

Δεν ξέρω όμως τι ειναι..... αν ειναι αρσενικά ή θηλυκά ή ζευγάρι.......

ΝΙτρικα NO3 ποσο μετρησες? για να ξερεις αν εχει στρωσει.

Αρσενικα φαινονται και τα δυο, θα το καταλαβεις σιγουρα και απο το ξυλο που θα πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙτρικα NO3 ποσο μετρησες? για να ξερεις αν εχει στρωσει.

Αρσενικα φαινονται και τα δυο, θα το καταλαβεις σιγουρα και απο το ξυλο που θα πεφτει.

ειχα μετρησει την προηγούμενη εβδομαδα. είχε 0,5 αμμωνία, 40 ΝΟ2 και πολύ λίγο ΝΟ3 (δεν θυμάμαι).

Χθες που μέτρησα είχε 0 αμμωνία και μηδέν ΝΟ2. ΝΟ3 δεν εκανα μέτρηση. Θεώρησα αφου μήδενισε το ΝΟ2 θα ειχε ΝΟ3.

Η αμμωνία μηδένιζε από τις πρώτες 12 μέρες. και αλλες 18 εκανε να μηδενίσουν τα ΝΟ2.

Ακριβώς ενα μήνα εκανε για να στρώσει.... απο 2/10.

με βακτηρίδια και αμμωνια το εστρωσα......

το ενα είναι πολύ ζωηρό..... το αλλο όχι και τόσο. ειναι κρυμμενο...... βγαινει και αυτο αλλα λιγότερο.....

πάντως για την ωρα δεν εχουν μαλώσει......

ειδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι, αλλά φοβάμαι τις μύτες από τα ψεύτικα φυτά σου, μην τραυματίσουν κανένα ψάρι... :blush:

Γιατί σου πήγε τόσο ακριβό το ενυδρείο; Από Βόλο τα πήρες ολα;

Link to comment
Share on other sites

ειχα μετρησει την προηγούμενη εβδομαδα. είχε 0,5 αμμωνία, 40 ΝΟ2 και πολύ λίγο ΝΟ3 (δεν θυμάμαι).

Χθες που μέτρησα είχε 0 αμμωνία και μηδέν ΝΟ2. ΝΟ3 δεν εκανα μέτρηση. Θεώρησα αφου μήδενισε το ΝΟ2 θα ειχε ΝΟ3.

Η αμμωνία μηδένιζε από τις πρώτες 12 μέρες. και αλλες 18 εκανε να μηδενίσουν τα ΝΟ2.

Ακριβώς ενα μήνα εκανε για να στρώσει.... απο 2/10....

ΟΚ με αυτα τα δεδομενα φαινεται οτι εστρωσε και αφου ειπες οτι εκανες και μεγαλη αλλαγη θα αφαιρεσες και τα ΝΟ3.

Καλο θα ηταν ομως να ελεγχες το επιπεδο τους πριν βαλεις τα ψαρια, οπως και στη συνεχεια καλο ειναι να τσεκαρεις ποσο καιρο κανουν να ανεβουν σε ενοχλητικα επιπεδα ετσι ωστε να κανονισεις την ρουτινα της αλλαγης του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα στα ειπανε.

Ακριβως ετσι σκεφτομουν και εγω και τελικα καταλαβα οτι δεν χανει τιποτα να δοκιμασει καποιος.

Ακομα κι αν αποτυχει δεν θα εχει κανει κακο σε κανενα.

Αν διαλεξει μαλιστα "ευκολα φυτα" χωρις απαιτησεις, δεν θα κανει τιποτα γι'αυτα, εκτος απο το να κλαδευει και να χαριζει και σε αλλους.

Αν δεν εχεις χρονο για περιποιηση, κλαδεματα κλπ προσεξε εκτος απο ευκολα να ειναι και "αργης αναπτυξης", ετσι δεν θα μεγαλωνουν γρηγορα και δεν θα θελουν συχνη περιποιηση και συμμαζεμα με κλαδεμα.

Προετινω παντως ενα φυτο να ειναι γρηγορης αναπτυξης και αυτο για να τραβαει νιτρικα απο το νερο και να επιλεξεις αυτο το γρηγορο φυτο να ειναι φυτο που δεν φυτευεται στο βυθο αλλα να ειναι επιφανειας (πχ Hydrocotyle leucocephala, Pistia Stratiotes κλπ) θα ειναι πανευκολο το κλαδεμα, αφου θα σηκωνεις το καπακι και θα τραβας απλα μια ποσοτητα εξω (αυτο κανω εγω)

Οσο για την επιλογη των ψαριων εχω να σου προτεινω αυτα που προτεινα σε παρομοια ερωτηση εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229527

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι, αλλά φοβάμαι τις μύτες από τα ψεύτικα φυτά σου, μην τραυματίσουν κανένα ψάρι... :blush:

Γιατί σου πήγε τόσο ακριβό το ενυδρείο; Από Βόλο τα πήρες ολα;

και γω το φοβαμαι για τα φυτα. Συνεχεια πανε και τα τσιμπάνε.....

από βόλο και απο θεσ/νικη.

Από Βόλο πήρα ενυδρείο 200ευρω( με χαλικι, θερμοστάτη, φίλτρο και 2 μπουκαλακια sera(χλώριο, βακτηριδια))

Αλλα 100 ευρώ τα τεστ. Αλλα 100 ευρω κάτι διακοσμιτικα που τελικά δεν τα εβαλα γιατι ηταν σαν λατερνα.

Αλλα 100 για κάτι αλλα συμπληρώματα και τα φυτα. και αλλα 100 ευρώ αλλες διαφορες χαζομάρες για το φίλτρο κ.α .

Συνολικά 600 ευρώ!!! :thumbup:

Εκτος απο τα πρωτα 200 που τα πήρα από Βόλο, όλα τα υπόλοιπα τα πήρα απο Θεσ/νικη μέσω internet. που τελικά διαπίστωσα ότι ηταν φαρμακείο!!! Τωρα βρηκα αλλο σαιτ που ειναι σχεδον στην μισή τιμη!!!

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, πως θα γίνει να μου δώσεις το φυτό που λέγαμε??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...