Jump to content

Νέο ενυδρείο 25lt. Ακούω προτάσεις!


Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι νέος στο άθλημα. Μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 25λίτρων. Θα ήθελα να μου πείτε μερικές προτάσεις σχετικά με τι ψάρια μπορώ να βάλω. Θα ήθελα να ασχοληθώ με το γλυκό νερό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ένας μονομάχος είναι ότι πρέπει :blush:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο. μαζί με μονομάχο μπορεί να συνυπάρξει ειρηνικά άλλο ψάρι? επίσης τα ψάρια καθαριστές πρέπει να υπάρχουν σε κάθε ενυδρείο ή είναι προαιρετικά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο. μαζί με μονομάχο μπορεί να συνυπάρξει ειρηνικά άλλο ψάρι? επίσης τα ψάρια καθαριστές πρέπει να υπάρχουν σε κάθε ενυδρείο ή είναι προαιρετικά?

ευχαριστώ

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο. μαζί με μονομάχο μπορεί να συνυπάρξει ειρηνικά άλλο ψάρι? επίσης τα ψάρια καθαριστές πρέπει να υπάρχουν σε κάθε ενυδρείο ή είναι προαιρετικά?

ευχαριστώ

Δυστυχως οχι φιλε μου.ΕΙΔΙΚΑ σε αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις ουτε γαριδουλες οπως βαζουν καποιοι μαζι με μονομαχο.Τα ψαρια που λες μπορουν να τα αντικαταστησουν 1-2 σαλιγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

οκ. δλδ από ότι καταλαβα ένας μονομάχος με 1-2 σαλιγκάρια θα είναι μια χαρά! μπορώ αντί μονομάχο να βάλω μερικά guppy?

Link to comment
Share on other sites

οκ. δλδ από ότι καταλαβα ένας μονομάχος με 1-2 σαλιγκάρια θα είναι μια χαρά! μπορώ αντί μονομάχο να βάλω μερικά guppy?

μονο ΜΟΝΟΜΑΧΟ τιποτα αλλο,αν θες να βαλεις γκαπυ θα πας να αγορασεις ενα νεο ενυδρειο απο 60 λτ και πανω ,θα το φυτεψεις και θα βαλεις εκει ενα ή δυο αρσενικα με τρια η εξι θηλικα.Σε αυτο που εχεις μονο ΜΟΝΟΜΑΧΟ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας πάλι. το άρθρο με το στρώσιμο ενυδρείου δεν δουλεύει. μπορείτε να το τσεκάρετε? επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Καθαρισμός του ενυδρείου πρέπει να γίνετε με σκούπα κάθε βδομάδα? δεν θα πρέπει να μένουν κ λίγα υπολείματα τροφής κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένα αρθρο περι σκούπας βυθού.

Εγώ προσωπικα στους δύο μήνες δεν έχω κάνει και δεν σκοπεύω να κάνω σύντομα. Απο κεί και πέρα... Ο καθένας το δικό του :blush:

Όσο για τα υπολείματα τροφής αν έχεις σαλιγκάρια μεσα, ναι καλό θα είναι για να τρώνε. Αν όχι, τότε δεν πρέπει να μένουν γιατι παράγουν πολύ αμμωνία!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

img0027xp.jpg

αυτό είναι το ενυδρείο μου. πείτε μου τη γνώμη σας ή συμβουλές για να κάνω κάποιες αλλαγές. Το χρυσόψαρο που είνια μέσα πρόκειται να μετακομίσει. Οι τιμές που είχα είναι οι εξής:

ph:6.8

KH:10

GH: 13

No2: 0

NO3: 10

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα κογχυλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...