Jump to content

Botia Vs Red Cherry


Recommended Posts

Ποιο είναι το αποτέλεσμα; 1 ή Χ; Ξέρω οτι οι κλοουν ξεπαστρέφουν τα σαλιγκάρια. Με τις γαρίδες τι γίνεται;

Βρήκα κάτι μικρούς (3-4 εκ) και λέω να πάρω ενα ζευγάρι μεχρι να μεγαλώσουν και να τα δώσω σε κάποιον με μεγαλύτερο ενυδρείο. Α και μήπως ξέρει πόσο γρήγορα μεγαλώνουν οι κλοουν; Π.χ. απο 3-4 cm σε 6-7 μήνες πόσο θα γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουν αργά.

Ζούνε όμως και πολλά χρόνια.

Πιθανόν σε 6 μήνες να μην καταλάβεις διαφορά.

Οι περισσότεροι δεν ζούνε πάνω από 10μηνο σε μικρά ενυδρεία που δεν έχουν κρυψώνες.

Είναι πολύ γρήγοροι κολυμβητές και κινούνται σε όλο το ενυδρείο.

Θέλουν σκια αν υπάρχει δυνατός φωτισμός.

Μια σχετική ροή στο νερό δεν θα τους πείραζε.

Και θέλουν κοπαδάκι 5-6 ψαράκια κανονικά.

Τις γαρίδες θα τις τσακίσουν το 2ο βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουν γινονται αρκετα μεγαλα, οποτε θα σου ελεγα να μην τα παρεις καθολου γιατι δεν θα βρεις να τα χαρισεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πόσο καιρό θέλουν για να μεγαλώσουν, γιατι το καλοκαίρι ή το επόμενο φθινόπωρο θα κάνω καινούργιο ενυδρείο, μεγαΑΑΑααλο! Για το "κοπαδάκι" ο τύπος στο πετ σοπ μου είπε: "Αδιάφορο. Δεν είναι κοπαδόψαρα". Προφανώς οι συνήθεις μπούρδες;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πόσο καιρό θέλουν για να μεγαλώσουν, γιατι το καλοκαίρι ή το επόμενο φθινόπωρο θα κάνω καινούργιο ενυδρείο, μεγαΑΑΑααλο! Για το "κοπαδάκι" ο τύπος στο πετ σοπ μου είπε: "Αδιάφορο. Δεν είναι κοπαδόψαρα". Προφανώς οι συνήθεις μπούρδες;

:blush:

http://en.wikipedia.org/wiki/Botia_macracantha

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εκτός των άλλον (ρευμα, κρυψώνες, κοπάδι) διαβασα πως δεν πειράζουν τις γαρίδες. Απο αυτή την άποψη είμαι καλυμένος :blush:

Βασικά θέλω κάποιο ψάρι βυθού γιατί είναι πολύ αδειος. Μονο κανένα περαστικό γκαπυ που ψάχνει για πεσμένη τροφή παει κατα κει...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εκτός των άλλον (ρευμα, κρυψώνες, κοπάδι) διαβασα πως δεν πειράζουν τις γαρίδες. Απο αυτή την άποψη είμαι καλυμένος :blush:

Βασικά θέλω κάποιο ψάρι βυθού γιατί είναι πολύ αδειος. Μονο κανένα περαστικό γκαπυ που ψάχνει για πεσμένη τροφή παει κατα κει...

Λαθος διαβασες.

Το μονο σιγουρο ψαρι για τις γαριδες ειναι οι οτο.

Και α) επικινδυνος για τις γαριδες ειναι (και οχι μονο) και β) μεγαλωνει πολυ και γ) δυσκολα θα βρεις (καταλληλο) ενυδρειο για να τον δωσεις. (εκ πειρας)

Επισης ο βυθος θα συνεχισει να ειναι αδειος γιατι θα ειναι εξαφανισμενος παντα, απο τη στιγμη που δεν θα ειναι σε μεγαλο κοπαδι.

Εδω θα βρεις πολλα χρησιμα http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εαν εχεις φυτά θα σου κανει ζημιά εγώ εχω έναν εδω και ενα χρόνο δεν εχω καταλάβει διαφορά στο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εαν εχεις φυτά θα σου κανει ζημιά εγώ εχω έναν εδω και ενα χρόνο δεν εχω καταλάβει διαφορά στο μέγεθος.

Σε μένα ένα χρόνο τώρα δεν έχουν κάνει την παραμικρή ζημιά στα φυτά.

Ίσα ίσα, με το γρήγορο κολύμπι και το ψάξιμο με την μουσούδα

απομακρύνουν από τις ρίζες το καφετί υλικό που μαζεύουν καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος διαβασες.

Το μονο σιγουρο ψαρι για τις γαριδες ειναι οι οτο.

Και α) επικινδυνος για τις γαριδες ειναι (και οχι μονο) και β) μεγαλωνει πολυ και γ) δυσκολα θα βρεις (καταλληλο) ενυδρειο για να τον δωσεις. (εκ πειρας)

Επισης ο βυθος θα συνεχισει να ειναι αδειος γιατι θα ειναι εξαφανισμενος παντα, απο τη στιγμη που δεν θα ειναι σε μεγαλο κοπαδι.

Εδω θα βρεις πολλα χρησιμα http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Most clown loaches accept commercial flake food and sinking pellets as their dietary staple, but thrive with a variety of food: live (worms, brine shrimp, small snails), plant matter, freeze-dried (tubifex worms, especially if it is fortified) and frozen brine shrimp (always thaw frozen food to aquarium temperature).

...

α) Μεγάλο κοπάδι τι θεωρείται; 4-5;

β) Το ξέρω

γ) Επαναλαμβάνω πως το καλοκαίρι ή μετά απο αυτό θα κάνω μεγαλύτερο...

καλημέρα εαν εχεις φυτά θα σου κανει ζημιά

Τι ζημία; Αν εννοείς οτι θα τα "ξεθάβει" αυτό δεν φταεί το ψάρι αλλα ο άνθρωπος που έβαλε λίγο χώμα :blush:

Πρώτη φορά ακούω για ζημία απο κλοουν πάντως.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μόνο ως ψάρι βυθού, καλύτερα να έπαιρνες 4-5 corydoras.

Εγω θα προτεινα τα aeneus τα οποια ειναι και τα πιο ανθεκτικα και τα πιο όμορφα κατα τη δική μου αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μόνο ως ψάρι βυθού, καλύτερα να έπαιρνες 4-5 corydoras.

Εγω θα προτεινα τα aeneus τα οποια ειναι και τα πιο ανθεκτικα και τα πιο όμορφα κατα τη δική μου αποψη.

Αυτό γίνεται... Θα δουμε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εκτός των άλλον (ρευμα, κρυψώνες, κοπάδι) διαβασα πως δεν πειράζουν τις γαρίδες. Απο αυτή την άποψη είμαι καλυμένος :)

Βασικά θέλω κάποιο ψάρι βυθού γιατί είναι πολύ αδειος. Μονο κανένα περαστικό γκαπυ που ψάχνει για πεσμένη τροφή παει κατα κει...

Προτασεις για κορυντορας κλπ. με γκαπυ στο ενυδρειο; :blush:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.. α) Μεγάλο κοπάδι τι θεωρείται; 4-5; .
Αυτο ειναι μια μινιμουμ ομαδα. Ετσι απλα θα ειναι λιγο πιο θαραλλεα και θα βγαινουν και καμια βολτα. :blush:

Κοπαδικη κινηση κανονικα σαν κοπαδοψαρο, ακομα και στο μεσο υψος του ενυδρειου, εχω δει σε ομαδα 20 ατομων και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πιο μικρα botia αν αρεσουν σε καποιον και δεν εχει το χωρο για clown.

Οσο για τα cory θελουν αμμο στο βυθο και καλο ειναι, για να εχουμε λιγοτερες πιθανοτητες απωλειων, να ειναι στρωμενος ο βυθος και να εχει πιασει βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θέλουν άμμο.... Τα γκάπυ δεν ξερω ποσο καιρο θα μείνουν... Μπορεί να τα αλλαξω με καρδιναλιους/ νεον/ αρλεκινους (ενα κοπαδι)

Ποια botia είναι μικρα;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ποια botia είναι μικρα;

www.loaches.com

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρόταση για άλλα, μικρότερα botia

αλλά έχω μια ερώτηση για όλους;

Έχετε δει ποτέ τέτοια ψάρια στα ελληνικά petshops;;;

Μήπως πρέπει να γίνει παραγγελία και όταν τύχει να έρθουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρόταση για άλλα, μικρότερα botia

αλλά έχω μια ερώτηση για όλους;

Έχετε δει ποτέ τέτοια ψάρια στα ελληνικά petshops;;;

Μήπως πρέπει να γίνει παραγγελία και όταν τύχει να έρθουν;

Ποια ειναι τα μικρα botia??

Πες μερικα.... να σου πως αν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

...Έχετε δει ποτέ τέτοια ψάρια στα ελληνικά petshops;;;
Εχω δει.
Ποια ειναι τα μικρα botia??

Πες μερικα.... να σου πως αν εχω δει.

www.loaches.com
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...k=1〈=en (παλιοτερη παραλαβη)

(Αθήνα)

... :)

Νικολουτσε (:blush:) μικρότερες είναι η Yoyo απ'οτι διάβασα και κάποιες άλλες

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

(Αθήνα)

... :)

Νικολουτσε (:blush:) μικρότερες είναι η Yoyo απ'οτι διάβασα και κάποιες άλλες

Αυτο ναι.. αλλα περα απο τις γογο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...