Jump to content

Θερμοκρασια Νερου.


Recommended Posts

Εχουμε πει οι το καλυτερο για τα ψαρια ειναι να προσομοιωνουμε τις συνθηκες στο ενυδρειο συμφωνα με αυτες τις φυσης.

Το κάνουμε με το set up.... προσπαθωντας να δοσουμε το σωστο περιβάλλον.

Το κανουμε με το φως... προσπαθωντας να προσομοιωσουμε τον κυκλο ανατολης-δυσης-moonlight.

Tι κανουμε όμως και με τον κύκλο της θερμοκρασιας??

Πότε ανεβάζουμε και πότε κατεβαζουμε τι θερμοκρασια??

Πόσο??

Ειναι Νοεμβριος.. τα κρυα μπήκαν.... μήπως πρεπει να ριξουμε τη θεροκρασια?

Πόσους βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει οι το καλυτερο για τα ψαρια ειναι να προσομοιωνουμε τις συνθηκες στο ενυδρειο συμφωνα με αυτες τις φυσης.

Το κάνουμε με το set up.... προσπαθωντας να δοσουμε το σωστο περιβάλλον.

Το κανουμε με το φως... προσπαθωντας να προσομοιωσουμε τον κυκλο ανατολης-δυσης-moonlight.

Tι κανουμε όμως και με τον κύκλο της θερμοκρασιας??

Πότε ανεβάζουμε και πότε κατεβαζουμε τι θερμοκρασια??

Πόσο??

Ειναι Νοεμβριος.. τα κρυα μπήκαν.... μήπως πρεπει να ριξουμε τη θεροκρασια?

Πόσους βαθμους?

Γιατι να τη ριξουμε βρε εσυ Νικολα??Ποσο εχεις στο ενυδρειο τωρα??Η θεωρια απο τη πραξη απεχει πολυ,το εχουμε ξαναπει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τη ριξουμε βρε εσυ Νικολα??Ποσο εχεις στο ενυδρειο τωρα??Η θεωρια απο τη πραξη απεχει πολυ,το εχουμε ξαναπει...

Εχω τον eliwel ρυθμησμενο για 27-27,5 ±0,2

αρα στις ζεστε πήγαινε 27,7 με 27,5

Τωρα στα κρυα παέι 26,8-27,0

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον eliwel ρυθμησμενο για 27-27,5 ±0,2

αρα στις ζεστε πήγαινε 27,7 με 27,5

Τωρα στα κρυα παέι 26,8-27,0

Μια χαρα νομιζω ειναι οι θερμοκρασίες σου νομίζω..ας μην ξεχναμε οτι τα ψαρια μας ειναι αναπαραγωγης και οχι ψαρεμενα...επιπλεον το κλιμα αλλαζει και πρεπει να προσαρμοστουν ολοι σε αυτες τις αλλαγές ΙΜΟ παντα....εγω ειμαι στους 25,2 και τα βλέπω μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άγρια ψάρια ή κοντά στα άγρια, ψάξε να βρεις τη διακύμανση της θερμοκρασίας όλο τον χρόνο και ακολούθησε αυτή την αλλαγή, αν όλα τα ψάρια σου και τα φυτά σου είναι από το ίδιο μέρος μπορεί να δεις όμορφα πράγματα όπως διάθεση για αναπαραγωγή, άνθη κλπ.

Βέβαια μην περιμένεις να αυξάνεις τη θερμοκρασία το καλοκαίρι και να τη ρίχνεις το χειμώνα καθώς τα περισσότερα ζουν στην αντίθετη πλευρά του πλανήτη και οι οργανισμοί ξέρουν πότε είναι Φεβρουάριος και πότε Αύγουστος if you know what I mean... :blush: Βέβαια η θερμοκρασία θα έρχεται σε αντίθεση με το βαρομετρικό που είναι άλλος ένας σημαντικός παράγονταε στον ετήσιο κύκλο συμπεριφοράς των οργανισμών αλλά κάπου εδώ πλησιάζουμε στην παράνοια...

Εδώ βλέπεις άλλον έναν καλό λόγο του να έχεις όσο μπορείς βιοτοπική σύνθεση ψαριών-φυτών... και chiller... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε καταλαβαινω... αλλα σκεψου οτι θα έχουμε και απωλεια νερου και μεγαλη καταναλωση ρευματος το καλοκαιρι αλλα αι το χειμωνα...

Οποτε νομίζω πως δεν ειμαι παρανοικος για να το κάνω... και φυσικα το chiller γιαυτο δεν το παιρνω!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το να παίρνουμε τα ψάρια από τη θάλασσα, τα ποτάμια και τις λίμνες τους και να προσπαθούμε να κάνουμε ένα "ανθρώπινο", απομονωμένο κλειστό σύστημα, κατάλληλο για αυτά είναι τουλάχιστον αλαζονικό, ας το κάνουμε όσο καλύτερα μπορούμε αφού είμαστε τόσο ματαιόδοξοι αλλά ας μην γίνουμε επί πλέον και τρελοί...

Στην τελική, μέσα στη ματαιοδοξία ας ξεχάσουμε τις τύψεις και ας απολαύσουμε τη χαρά που μας δίνουν τα υγιή ψάρια. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική, μέσα στη ματαιοδοξία ας ξεχάσουμε τις τύψεις και ας απολαύσουμε τη χαρά που μας δίνουν τα υγιή ψάρια. :blush:

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακολουθω ενα κυκλο θερμοκρασιας αναλογα με τις εποχες.

Γινεται και οικονομια σε θερμανση και ψυξη ετσι.

Φυσικα σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με ψαρια που εχουν αρκετα διαφορετικες απαιτησεις στη θερμοκρασια, και εμεις εχουμε βρει ενα μεσο ορο για να ειναι ολα "ευχαριστημενα", δεν μπορουμε να παιξουμε πολυ με αλλαγες στις τιμες και πρεπει να κραταμε το μεσο ορο.

(πχ ενυδρειο με ψαρια που ζουν σε 18-27C και ψαρια που ζουν σε 25-30C μας "περιοριζει" να εχουμε σταθερη θερμοκρασια 26 με +/-1 βαθμο εναλλαγη μονο)

...Βέβαια μην περιμένεις να αυξάνεις τη θερμοκρασία το καλοκαίρι και να τη ρίχνεις το χειμώνα καθώς τα περισσότερα ζουν στην αντίθετη πλευρά του πλανήτη και οι οργανισμοί ξέρουν πότε είναι Φεβρουάριος και πότε Αύγουστος if you know what I mean...
:blush: Θελεις να πεις οτι τα ψαρια που "κατοικουν" Ελλαδα ξερουν οτι εκει που γεννηθηκαν (πχ Ν Αμερικη) ειναι αλλη εποχη αυτη τη στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Θελεις να πεις οτι τα ψαρια που "κατοικουν" Ελλαδα ξερουν οτι εκει που γεννηθηκαν (πχ Ν Αμερικη) ειναι αλλη εποχη αυτη τη στιγμη?

Εγώ ξέρω οτι ο Bleher πρότεινε τον Φεβρουάριο ως καταλληλότερο μήνα για προσπάθεια αναπαραγωγής δίσκου Heckel ακριβώς επειδή τον ίδιο μήνα αναπαράγεται και στην άλλη άκρη του κόσμου, τον Αμαζόνιο. :blush: Αλλά μην με ρωτήσεις πως ξέρει το ψάρι οτι είναι Φεβρουάριος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...