Jump to content

θελω τα φωτα σας!!


Recommended Posts

ειμαι ολοκαινουρια στο χομπι. να φανταστειτε δεν εχω αγορασει ακομη το ενυδρειο. και πανω σε αυτο θελω να ρωτησω το εξης. έψαξα λιγάκι και βρήκα ενα anubia (γλυκου νερου) 1,20m 240lt η γυαλα και το επιπλο κατι λιγοτερο απο 300 euro. ειναι καλη ευκαιρια ? που αλλου μπορω να το ψαξω? εχετε να μου προτεινεται κατι? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο waterinn με 337 εβρω παιρνεις το original ενυδρειο που παει να μιμιθει το anubias και που ειναι το Juwel RIO 240 (121 x 41 x 55υψος cm) με εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα.

Τα μισα χρηματα της αγορας (168,5 εβρω) επιστρεφονται ως δωροεπιταγη οποτε τα διαθετεις για να παρεις δωρεαν το επιπλο του που κοστιζει 148 εβρω και σου περισσεουν και 20,5 εβρω για να συμπληρωσεις για τις υπολοιπες αγορες σου για το ενυδρειο.

Θα προτεινα στην ιδια διασταση μηκους (1,20) εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα, ενα αλλο ενυδρειο της juwel το RIO300 που ειναι ομως λιγο πιο ψηλο και πιο πλατυ (121 x 51 x 66υψος cm) και δινει περισσοτερες δυνατοτητες στην επιλογη ψαριων κλπ.

Τιμη 447 εβρω.

Ισχυουν τα ιδια με τη δωροεπιταγη που ειναι 50% των 447 = 223,5 εβρω που με αυτα παιρνεις δωρεαν το επιπλο (192 εβρω) και περισσευουν και 31,5 εβρω για αλλες αγορες.

Το μονο που ελεγχεις με ενα τηλφωνο στο καταστημα ειναι η διαθεσιμοτητα :P

Link to comment
Share on other sites

200λιτ ενυδρειο με φιλτρο θερμοστατη φυτα 110ε!!!! by tourkey :P

Link to comment
Share on other sites

200λιτ ενυδρειο με φιλτρο θερμοστατη φυτα 110ε!!!! by tourkey :P

Τι θερμοστατη??

Τι φιλτρο??

Και κυριως... τι εγγυηση κατασκευης??

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. θα σου πρωτεινα juwell το οποιο ειναι με εσωτερικο φιλτρο

με σφουγγαρια,θερμοστατη, πολυ καλης κατασκευης και το βασικοτερο made in germany.

Link to comment
Share on other sites

Στο waterinn με 337 εβρω παιρνεις το original ενυδρειο που παει να μιμιθει το anubias και που ειναι το Juwel RIO 240 (121 x 41 x 55υψος cm) με εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα.

Τα μισα χρηματα της αγορας (168,5 εβρω) επιστρεφονται ως δωροεπιταγη οποτε τα διαθετεις για να παρεις δωρεαν το επιπλο του που κοστιζει 148 εβρω και σου περισσεουν και 20,5 εβρω για να συμπληρωσεις για τις υπολοιπες αγορες σου για το ενυδρειο.

Θα προτεινα στην ιδια διασταση μηκους (1,20) εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα, ενα αλλο ενυδρειο της juwel το RIO300 που ειναι ομως λιγο πιο ψηλο και πιο πλατυ (121 x 51 x 66υψος cm) και δινει περισσοτερες δυνατοτητες στην επιλογη ψαριων κλπ.

Τιμη 447 εβρω.

Ισχυουν τα ιδια με τη δωροεπιταγη που ειναι 50% των 447 = 223,5 εβρω που με αυτα παιρνεις δωρεαν το επιπλο (192 εβρω) και περισσευουν και 31,5 εβρω για αλλες αγορες.

Το μονο που ελεγχεις με ενα τηλφωνο στο καταστημα ειναι η διαθεσιμοτητα :P

το οτι παει να το μιμηθει το anubias σημαινει οτι ειναι κακο ποιοτικος?εχεισ ακουσει να εχουν προβληματα? και κατι αλλο, τι ειναι καλυτερο εσωτερικο ή εξωτερικο φίλτρο? το εσωτερικο δεν πιανει πολυ χωρο και φαινεται ασχημο? τι νομιζετε?

Link to comment
Share on other sites

το οτι παει να το μιμηθει το anubias σημαινει οτι ειναι κακο ποιοτικος?εχεισ ακουσει να εχουν προβληματα? και κατι αλλο, τι ειναι καλυτερο εσωτερικο ή εξωτερικο φίλτρο? το εσωτερικο δεν πιανει πολυ χωρο και φαινεται ασχημο? τι νομιζετε?

Σε αυτα τα λίτρα δε σε συμφερει να παρεις το ανουβια.

Εαν κερδισεις θα κερδισεις 20-30€.

Αυτη η διαφορα καλύπτεται με το υπολοιπο της δωροεπιταγης.

Εσυ τι λες... τι ειναι καλυτερο.... μια μερσεντες ήκατι που μοιαζει με μερσεντες??

Γενικά... οτι πληρωσεις παιρνεις.

Δε λεω οτι τα ανουβιας δεν ειναι καλα... αλλα τα juwel ειναι σιγουρα κααλυτερα.

Αλλωστε και το φίλτρο τους αν και εσωτερικο.... ειναι παρα πολυ καλο και κανει καταπληκτικη δουλεια.

Εχω juwel και μπηκα σε σκεψη να πάρω και ανουβια.

Αλλα ξαναλεω... στα λίγα λίτρα δεν αξιζει.... στα 800λτρ που θελω εγω... εκει έχεις μεγάλη διαφορα/// εως και το μισο μπορω να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

το οτι παει να το μιμηθει το anubias σημαινει οτι ειναι κακο ποιοτικος?εχεισ ακουσει να εχουν προβληματα? και κατι αλλο, τι ειναι καλυτερο εσωτερικο ή εξωτερικο φίλτρο? το εσωτερικο δεν πιανει πολυ χωρο και φαινεται ασχημο? τι νομιζετε?

Το οτι παει να μιμιθει δεν το βρισκω κακο (και τα elite το ιδιο κανουν αλλα καλυτερα) απλα δεν το κανουν καλα και δεν εχει σημαντικη διαφορα στην τιμη για να προτιμησω.

Μονο το φιλτρο που εχουν τα original φτανει να καλυψει τη διαφορα.

Αυτο που εχω δει ειναι σκευρωμενα καπακια απο τα φωτα σε ενυδρεια βιτρινας που δεν εχουν πωληθει ακομα και απο αναφορες αλλων, προβληματικο φωτιστικο εξοπλισμο (καιγονται συχνα λαμπες και μπαλαστ).

Αν ειχαν πιο χαμηλη τιμη θα το σκεφτομουν.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι παει να μιμιθει δεν το βρισκω κακο (και τα elite το ιδιο κανουν αλλα καλυτερα) απλα δεν το κανουν καλα και δεν εχει σημαντικη διαφορα στην τιμη για να προτιμησω.

Μονο το φιλτρο που εχουν τα original φτανει να καλυψει τη διαφορα.

Αυτο που εχω δει ειναι σκευρωμενα καπακια απο τα φωτα σε ενυδρεια βιτρινας που δεν εχουν πωληθει ακομα και απο αναφορες αλλων, προβληματικο φωτιστικο εξοπλισμο (καιγονται συχνα λαμπες και μπαλαστ).

Αν ειχαν πιο χαμηλη τιμη θα το σκεφτομουν.

το εσωτερικο φιλτρο δεν πιανει χωρο?δεν φαινεται ασχημο? εχει διαφορα στην αποδοση το εσωτερικο απο το εξωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο φιλτρο δεν πιανει χωρο?δεν φαινεται ασχημο? εχει διαφορα στην αποδοση το εσωτερικο απο το εξωτερικο φιλτρο?

Αλλους δεν τους πειραζει να φαινεται, αλλους ναι (αν και μπορει να κρυφτει).

Ο χωρος που πιανει δεν ειναι πολυς αναλογα και το ενυδρειο (σε ενα μικρο πιανει χωρο)

Το οτι κανει δουλεια και οτι αναβαθμιζεται ευκολα ειναι σιγουρο.

Αν δεν θελει καποιος το αφαιρει και ειτε το κραταει για αλλες δουλειες (πχ εγω το εχω στο βαρελι προετοιμασιας με τυρφη) ειτε το πουλαει κανα 50αρι εβρω.

Στην αποδοση παιζει ρολο παντα η ποιοτητα και ποσοτητα των υλικων, η λειτουργικοτητα και η αξιοπιστια των υλικων και οχι αν ειναι μονο εσωτερικο ή εξωτερικο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλους δεν τους πειραζει να φαινεται, αλλους ναι (αν και μπορει να κρυφτει).

Ο χωρος που πιανει δεν ειναι πολυς αναλογα και το ενυδρειο (σε ενα μικρο πιανει χωρο)

Το οτι κανει δουλεια και οτι αναβαθμιζεται ευκολα ειναι σιγουρο.

Αν δεν θελει καποιος το αφαιρει και ειτε το κραταει για αλλες δουλειες (πχ εγω το εχω στο βαρελι προετοιμασιας με τυρφη) ειτε το πουλαει κανα 50αρι εβρω.

Στην αποδοση παιζει ρολο παντα η ποιοτητα και ποσοτητα των υλικων, η λειτουργικοτητα και η αξιοπιστια των υλικων και οχι αν ειναι μονο εσωτερικο ή εξωτερικο το φιλτρο.

να σε ρωτησω και κατι αλλο..εχεις να μου προτεινεις κανα ειδος ψαριου,οχι πολυ μικρου μεγεθους και σχετικα ομορφο και ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

Απο τροπικα αφρικανες κιχλιδες και απο κρυου νερου χρυσοψαρα.

Επισης καποιες κιχλιδες αμερικης που δεν εχουν απαιτησεις στις τιμες του νερου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...