Jump to content

ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. :P

Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για το ποια θεωρείτε πιο ανθεκτικά ψάρια γλυκού νερού, από σκληρότητα νερού, pH, θερμοκρασία κ.λ.π. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ξιφοφοροι

+1, οι ξιφοφόροι δεν καταλαβαίνουν τίποτε, πολύ σκληροτράχηλα κι ανθεκτικά ψαράκια, τρώνε τα πάντα όλα,

αρρωσταίνουν σπανιότατα, δεν θέλουν σχεδόν τίποτε άλλο εκτός από καθαρό νεράκι βρύσης κι αντιχλώριο,

ταιριάζουν εύκολα με οποιοδήποτε ψάρι δεν έχει ειδικές απαιτήσεις, πολλαπλασιάζονται πανεύκολα και συνέχεια,

και είναι από τα πιο όμορφα και ζωηρά κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. :P

Θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για το ποια θεωρείτε πιο ανθεκτικά ψάρια γλυκού νερού, από σκληρότητα νερού, pH, θερμοκρασία κ.λ.π. :ninja:

Λέγοντας ανθεκτικά εννοείς ψάρια τα οποία ζούνε σε συνθήκες όσο πιο κοντά στο νερό βρύσης και χωρίς να +μεγάλη επεξεργασία νερού(+- ph =-KH,GH??

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιο ψάρι ως ανθεκτικό αλλά ώς ευαίσθητο ή μη ευαίσθητο ως προς τις αλλαγές των περιβαλλοντικών τους συνθηκών....οπότε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιο ανθεκτικό ψάρι εκτός αυτά που ζουν σε ακραίες συνθήκες(υπερ-οξινο ή υπεραλκαλικό νερό) ή τα ανάδρομα-κατάδρομα ψάρια...

Φιλικά Νίκος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

ξερουν οι μαγαζατορες γιατι δινουν χρυσοψαρα για στρωσιμο......

γιατι δεν δινουν ξιφωφορους?

ενα χρυσοψαρο ζει και σε μια λακουβα λασπη...

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ανθεκτικά εννοείς ψάρια τα οποία ζούνε σε συνθήκες όσο πιο κοντά στο νερό βρύσης και χωρίς να +μεγάλη επεξεργασία νερού(+- ph =-KH,GH??

Ακριβώς αυτό εννοώ. Να μην έχουν ιδιαίτερες... "απαιτήσεις"...

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιο ψάρι ως ανθεκτικό αλλά ώς ευαίσθητο ή μη ευαίσθητο ως προς τις αλλαγές των περιβαλλοντικών τους συνθηκών....οπότε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιο ανθεκτικό ψάρι εκτός αυτά που ζουν σε ακραίες συνθήκες(υπερ-οξινο ή υπεραλκαλικό νερό) ή τα ανάδρομα-κατάδρομα ψάρια...

Ποια είναι αυτά; Μπορείς να προτείνεις;

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Tα χρυσοψαρα τις περισσοτερες φορες πεθαινουν αργα και βασανιστικα απλα δε φαινεται...

Δεν ειναι οτι δε νιωθουν..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το χελί anguila anguila το κοινό χέλι θεωρώ ως πολύ ανθεκτικό καθώς ζει σε ποτάμια ανα όλο τον κόσμο και οταν είναι η περίοδος αναπαραγωγής μεταναστεύει μέχρι και την θάλασσα των Σαργάσσων...και γενικότερα όλα αυτά τα είδη.. αλλά και πάλι διαφωνώ με την 'ορολογία' ανθεκτικά...όσον αφορά τους ξιφοφορους δοκίμασε να τους βάλεις στους 30 για μια μερα και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου..Παρ ολα αυτά σαν "ανθεκτικό" ψάρι θα προτείνω τα Caroa Koi..τα έχω συναντήσει σε τρομερά ακραίες συνθήκες...

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Tα χρυσοψαρα τις περισσοτερες φορες πεθαινουν αργα και βασανιστικα απλα δε φαινεται...

Δεν ειναι οτι δε νιωθουν..!!!!

τι ειπες τωρα ρε Βαγγο! :P

και οι ξιφοφοροι τι νιωθουν η γιατι δεν νιωθουν για πες...... :ninja:

το προηγουμενο μηνυμα που ειναι χ3 να σβηστει!

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα ρε Βαγγο! :ninja:

και οι ξιφοφοροι τι νιωθουν η γιατι δεν νιωθουν για πες...... :hysterical:

το προηγουμενο μηνυμα που ειναι χ3 να σβηστει!

:blink::blink::hysterical:

Δεν ξερω για τους ξιφοφορους ρε παντως αυτο για τα χρυσοψαρα ισχυει :P

Ειναι και ανθεκτικα δε λεω...

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Το χελί anguila anguila το κοινό χέλι θεωρώ ως πολύ ανθεκτικό καθώς ζει σε ποτάμια ανα όλο τον κόσμο και οταν είναι η περίοδος αναπαραγωγής μεταναστεύει μέχρι και την θάλασσα των Σαργάσσων...και γενικότερα όλα αυτά τα είδη.. αλλά και πάλι διαφωνώ με την 'ορολογία' ανθεκτικά...όσον αφορά τους ξιφοφορους δοκίμασε να τους βάλεις στους 30 για μια μερα και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου..Παρ ολα αυτά σαν "ανθεκτικό" ψάρι θα προτείνω τα Caroa Koi..τα έχω συναντήσει σε τρομερά ακραίες συνθήκες...

Φιλικά Νικος

Εντάξει είπαμε να βρούμε ποια είναι πιο ανθεκτικά μην φθάσουμε όμως μέχρι και τη θάλασσα των Σαργάσσων :P

Απ' ότι βλέπω όμως τα επικρατέστερα είναι χρυσόψαρα ή ξιφοφόροι. Τώρα για να τους βάλουμε στους 30 θα έχουμε ψαρόσουπα, όπως λένε και οι πιο έμπειροι... :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Με τι κριτηριο ψαχνεις να βρει ανθεκτικο ψαρι..??

Με κριτηριο τις κακουχιες και τις λαθος συμθηκες νερου..??

Με κριτηριο τον μικρο χωρο..?

Με κριτηριο τις ασθενιες..??

Με κριτηριο τον Χρονο..??

Γενικα ομως εγω δεν θα ελεγα κανενα ψαρι ανθεκτικο...

Ειναι σαν να μου λες ποιος ανθρωπος ειναι πιο ανθεκτικος... :P

Link to comment
Share on other sites

Με τι κριτηριο ψαχνεις να βρει ανθεκτικο ψαρι..??

Με κριτηριο τις κακουχιες και τις λαθος συμθηκες νερου..??

Με κριτηριο τον μικρο χωρο..?

Με κριτηριο τις ασθενιες..??

Με κριτηριο τον Χρονο..??

Γενικα ομως εγω δεν θα ελεγα κανενα ψαρι ανθεκτικο...

Ειναι σαν να μου λες ποιος ανθρωπος ειναι πιο ανθεκτικος... :P

+1 Στον Κωστή :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

ενα χρυσοψαρο ζει και σε μια λακουβα λασπη...

Ναι,οταν θελει να κανει λασπολουτρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Με τι κριτηριο ψαχνεις να βρει ανθεκτικο ψαρι..??

Με κριτηριο τις κακουχιες και τις λαθος συμθηκες νερου..??

Με κριτηριο τον μικρο χωρο..?

Με κριτηριο τις ασθενιες..??

Με κριτηριο τον Χρονο..??

Γενικα ομως εγω δεν θα ελεγα κανενα ψαρι ανθεκτικο...

Ειναι σαν να μου λες ποιος ανθρωπος ειναι πιο ανθεκτικος... :ninja:

Ναι αν είχε τεθεί ανάλογο θέμα θα έλεγα, ότι οι ορεσίβιοι ή οι άνθρωποι της περιφέρειας είναι πιο ανθεκτικοί από όσους κατοικούν στο λεκανοπέδιο Αττικής. :blink:

Ψάχνω όμως το πιο ανθεκτικόψάρια απ' όλες τις παραμέτρους: που να μην απαιτεί ιδιαίτερες συνθήκες διαβίωσης (προετοιμασία νερού, χαμηλό pH, χαμηλές σκληρότητες κ.λ.π) να μην αρρωσταίνει με την παραμικρή λάθος κίνηση (πχ αν πέσει απότομα το pH), να μπορεί να αντέχει σε τυχόν κακουχίες και πολλά άλλα. Με δύο λόγια ψάρια, που δεν θα είναι τόσο ευπαθή, όσο τα περισσότερα απ' αυτά που γνωρίζουμε... :P

Link to comment
Share on other sites

ενα χρυσοψαρο ζει και σε μια λακουβα λασπη...

Ναι,οταν θελει να κανει λασπολουτρα. :P

Ένας κόκκος άμμου είναι η Γη μπροστά στο σύμπαν stav. :ninja: Προφανώς δεν εννοεί "λακόυβα". Αν θυμάσαι και εκείνο το περιστατικό με τα Κοϊ που είχαν βρεί στον πάτο ενος παρατημένου εργοταξίου νομίζω πως μπορείς να πιάσεις το τι εννοεί ο Κώστας.

Και πές τώρα οτι οι λίμνες στις οποιές ζουν τα χρυσοψαρα έχουν κρυστάλλινα νερά

Link to comment
Share on other sites

Το χελί anguila anguila το κοινό χέλι θεωρώ ως πολύ ανθεκτικό καθώς ζει σε ποτάμια ανα όλο τον κόσμο και οταν είναι η περίοδος αναπαραγωγής μεταναστεύει μέχρι και την θάλασσα των Σαργάσσων...και γενικότερα όλα αυτά τα είδη.. αλλά και πάλι διαφωνώ με την 'ορολογία' ανθεκτικά...όσον αφορά τους ξιφοφορους δοκίμασε να τους βάλεις στους 30 για μια μερα και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου..Παρ ολα αυτά σαν "ανθεκτικό" ψάρι θα προτείνω τα Caroa Koi..τα έχω συναντήσει σε τρομερά ακραίες συνθήκες...

Φιλικά Νικος

δεν ειδα καμια περιεργη συμπεεριφορα ακομα κ στους 30

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ατυχές του ερωτήματος, όμως αν ήταν να απαντήσω θα έλεγα zebra danios με βάση τα ερωτήματα που έθεσε ο Koing Koing

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είχε τεθεί ανάλογο θέμα θα έλεγα, ότι οι ορεσίβιοι ή οι άνθρωποι της περιφέρειας είναι πιο ανθεκτικοί από όσους κατοικούν στο λεκανοπέδιο Αττικής. :ninja:

Ψάχνω όμως το πιο ανθεκτικόψάρια απ' όλες τις παραμέτρους: που να μην απαιτεί ιδιαίτερες συνθήκες διαβίωσης (προετοιμασία νερού, χαμηλό pH, χαμηλές σκληρότητες κ.λ.π) να μην αρρωσταίνει με την παραμικρή λάθος κίνηση (πχ αν πέσει απότομα το pH), να μπορεί να αντέχει σε τυχόν κακουχίες και πολλά άλλα. Με δύο λόγια ψάρια, που δεν θα είναι τόσο ευπαθή, όσο τα περισσότερα απ' αυτά που γνωρίζουμε... :P

Tι να σου πω...Δεν νομιζω να υπαρχει ψαρι που να μπορει να αντεξει τις αποτομες αλλαγες του ph οπως λες στο παραδειγμα σου οποτε σου προτεινω τα πλαστικα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οταν θελει να κανει λασπολουτρα. :P

Ένας κόκκος άμμου είναι η Γη μπροστά στο σύμπαν stav. :ninja: Προφανώς δεν εννοεί "λακόυβα". Αν θυμάσαι και εκείνο το περιστατικό με τα Κοϊ που είχαν βρεί στον πάτο ενος παρατημένου εργοταξίου νομίζω πως μπορείς να πιάσεις το τι εννοεί ο Κώστας.

Και πές τώρα οτι οι λίμνες στις οποιές ζουν τα χρυσοψαρα έχουν κρυστάλλινα νερά

Δυστυχως δεν μπορω να πιασω τι εννοει ο Κωστας.Ευχαριστω για την διευκρινηση.

Link to comment
Share on other sites

τι λιτρα ειναι το ενιδριο γιατι εχο και τρελενομε γαιτα χρυσοπσαρα και 8ελουν 35 με 40 λιτρο το ενα αρα αν ειναι μικροτερο το ενιδριο μιν το επιχιρις με χρυσοπσαρα.

φιλικα παντα τα χρυσοπσαρα δεν ειναι αν8εκτικα επιδι πολοι διλαδι ολοι οι πετσοπαδεσ μασ τα σιστινουν ετσι και μας δινουν και μια γαιλιτσα για να ειναι μεσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αλλα απο ολα αυτα που εχω διαβασει ετσι εχο καταλαβει γιαυτο και εγω εχο 4 comet goldfish (χρυσοπσαρα) σε 180 λιτρα αλλα αν κανω λα8οσ διορ8οστε με δεν ειμαι σιγουροσ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...