Jump to content

ερωτηση


Recommended Posts

γεια σας και παλι.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Μιας και θα ξεκινησω να φυτεβω το ενυδρειο με ευκολα φυτα ανουμπιες και κερατοφυλλο και οτι αλλο ευκολο για αρχη,τι"ακριβος" λαμπα θα πρεπει να ψαξω να παρω για τα φυτα στο 100 αρι ενυδρειο γιατι με τις λαμπες εχω χασει τη μπαλα λιγακι....μια μπλε ακτινικη που αγορασα μπορει να παιξει καποιο ρολο με τα φυτα?θετικο η αρνητικο εννοω..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Μιας και θα ξεκινησω να φυτεβω το ενυδρειο με ευκολα φυτα ανουμπιες και κερατοφυλλο και οτι αλλο ευκολο για αρχη,τι"ακριβος" λαμπα θα πρεπει να ψαξω να παρω για τα φυτα στο 100 αρι ενυδρειο γιατι με τις λαμπες εχω χασει τη μπαλα λιγακι....μια μπλε ακτινικη που αγορασα μπορει να παιξει καποιο ρολο με τα φυτα?θετικο η αρνητικο εννοω..

Αμα είχες απο τα άλλα τα "φυτα" δηλαδη τα κοράλλια θα εκανε...η μπλε ακτινικη δυστυχως δεν θα βοηθησει και ιδιαιτερα την αναπτυξη τους και ας εχεις ευολα φυτα...απο λάμπες υπάρχουν επιλογές απο ολες τις μάρκες...νομιζω αυτη της sera θα σε καλύψει(δε θυμαμαι το ονομα της)...θα σου απαντήσουν και οι "ζουγκλάδες"για καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ότι η ακτινικές σε γλυκό νερο δημιουργούν προβλήματα (αλγες) και δεν νομίζω πως τα φυτά καλύπτωντα ιμε εκείνο το φάσμα για να φωτοσυνθέσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, η λάμπα της Sera για φυτά είναι η Sera Plant Color στα 4900k, ροζ, έχω ακριβώς την ίδια σε 120λιτ. :P Αλλά κια μια Philips Grolux ή Osram Fluora να έβαζες θα σε κάλυπτε, είναι και φθηνότερες από αυτή της Sera (15€ την είχα πάρει).

Link to comment
Share on other sites

βγαζει και η philips grolux?

εγω νομιζα μονο η sylvania.

?

Παιδιά συγνώμη, έκανα λάθος sylvania grolux εννοούσα. :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις απο μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο:

Phillips aquarelle

Osram Fluora

Sylvania grolux

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...