Jump to content

Διατήρηση βιολογίας φίλτρου


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω φτιάξει ένα καινούργιο tanganyika ενυδρείο που περιμένει τους κατοίκους του. Το έχω ήδη μπολιάσει από άλλο ενυδρείο που τρέχει, αλλά προβλέπεται να αργήσει τελικά να κατοικηθεί (καμμια εβδομάδα).

Αν του ρίχνω τροφή θα διατηρηθεί η βιολογία του; Αν ναι κάθε πότε κ πόσο; Ή να το αφήσω κ όταν παραλάβω τα ψαράκια να το ξαναμπολιάσω;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα διατηριθεί ενα μέρος απο την βιολογία εαν το μπολιασμα που έκανες ήταν σωστο!

Μετρήσεις εχεις κάνει; Θελεις να μας της δημοσιέυσεις;

Μην βάλεις όλα τα ψάρακια κατευθίαν!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει γιατί μόλις χθες το μπολιασα δε θα είχε νόημα. Τη Δευτέρα θα κάνω.

Για μπόλιο χρησιμοποίησα ολόκληρο κομμάτι σφουγγάρι που μετέφερα απτο ένα φίλτρο στο άλλο, οπότε πιστεύω σωστά θα έγινε.

Για ζευγαράκι neolabrologus brevis και μόνο πάω φίλε tsago οπότε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να τα βάλω μαζί στο ενυδρείο δεν πιστεύω να διαταραχθεί τόσο απότομα η ισορροπία.

:P

Link to comment
Share on other sites

ρίχνε τροφη, και πριν μπούν ψαρακια κανεις μετρήσεις, οτι σου πουν αυτές! κρινεις και πράτεις!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η βοήθεια που θα σου δίναμε θα ήταν πολύ μεγαλύτερη εφ όσον μας πεις ποιο φιλτρο έχεις και ποσά λιτρα είναι το ενυδριο σου, όπως επίσης από που πήρες το μπόλι και πόσο καιρό έτρεχε εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η βοήθεια που θα σου δίναμε θα ήταν πολύ μεγαλύτερη εφ όσον μας πεις ποιο φιλτρο έχεις και ποσά λιτρα είναι το ενυδριο σου, όπως επίσης από που πήρες το μπόλι και πόσο καιρό έτρεχε εκεί!!!

Το φίλτρο είναι ένα Juwel 280Lt/h, το μπόλι από άλλο ενυδρείο μου με ζωοτόκα Που τρέχει για πάνω από 4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...