Jump to content

καινουριο ενυδρειο !!!βοηθεια


Recommended Posts

να σας πω επίσης οτι μετα από 8 ώρες η αμμωνία παραμένει στο 1mg/l.λέτε να βοηθήσει αν ξανακάνω μερικη αλλαγή νερού?????αν ναι να την κάνω πριν τα ταισω ή μετά????

Αλλαγη 40% με νερο με αντιοχώριο prime που εξεδουτερωνει και αμμωνια κλπ (ή οποια αλλο το κανει) διαβασ οδηγιες.

Και σωστη θερμοκρασια το νερο κοντνη με του ενυδρειου.

Ταισμα κομμενο.

ενα φυλαρακι στο καθε ψαρι καθε 2 μερες

ΥΓ Δεν πιστευω να ψωνισες παλι τα τεστ κλπ, απο το καλο μαγαζι που σε φορτωσε με οτι ειχε και δεν ειχε και μετα δεν δεχτηκε επιστροφη (εκτος κι αν ηταν δικο σου το λαθος και απαιτησες να παρεις ολα αυτα τα ζωντανα (μαζι και βατραχια) σε αστρωτο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 μέρα σήμερα και η αμμωνία στο φουλ της!!!δεν έκαναν οι αμπούλες τπτ!!!!!!εέτσι λοιπόν έκανα μερική αλλαγή νερού έβαλα biotopol μετά από μία ώρα denitrol kai ένα άλλο υγρο το Αm Guard που είναι κατάλληλο για αμμωνία!!!έριξα μισό καπάκι!!!!!Έβγλα όλα τα φυτά απο μέσα και κάνουμε τον σταυρό μας μπας και πέσει !Τα ψάρια ΄που έχω μέσα ειναι

10 χ rummy nose

1 x plecostomous

4 x Algeyeater

2 x clown fron red (βατραχακια)

1 χ ghost angel

1 x zebra angel

2 x corydras

δέχομαι και συμβουλες !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο όλων είναι να αγοράσεις ενα άλλο φιλτράκι ή να βάλεις στο υπάρχον(εαν υπαρχει χώρος βέβαια)βιολογικό υλικό,για κάτι οικονομικό καθώς με τη λάθος αρχή θα σου πρότεινα biopur forte της Sera ή Sintomec της JBL,χωρίς βιολογικό υλικό δεν θα μπορείς να κρατάς αποικία βακτηριδίων στη ποσότητα που θέλεις,φιλτράκια αν θέλεις μπορούμε να σου προτείνουμε,υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια.Το οτι σου βρήκαν αμμωνία στο ενυδρείο και τους έκανε και έκπληξη..είναι απλά τραγικό,μάλλον μεγάλωσε η μύτη τους εκείνη τη στιγμή.Τα τεστακια σου μια χαρά είναι για αυτο που θέλεις να κανεις.

Τα επίπεδα της αμμωνίας δεν θα πέσουνε μέσα σε ώρες και αν έχεις μόνο το σφουγγάρι στο φίλτρο τον πρώτο καιρό μόλις θα ταίζεις το ενυδρείο θα θαμπώνει απο αυξηση της αμμωνίας

Ελπίζω να βοήθησα Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

To να βάλω κατι που μ έδειξε στο φίκτρο μέσα της jbl απλα μου είπε να μην βιαστούμε και να καταφέρουμε να ρίξουμε πρώτα την αμμωνία και μετα να την διατηρήσουμε σταθερή!!!!!!!

Πάντως να ξέρετε οτι σας ευχάριστω όλους σας και σας είμα ευγνώμων για την τεράστια βοήθειά σας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To να βάλω κατι που μ έδειξε στο φίκτρο μέσα της jbl απλα μου είπε να μην βιαστούμε και να καταφέρουμε να ρίξουμε πρώτα την αμμωνία και μετα να την διατηρήσουμε σταθερή!!!!!!!

Πάντως να ξέρετε οτι σας ευχάριστω όλους σας και σας είμα ευγνώμων για την τεράστια βοήθειά σας!!!!!!!

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το post σου που παραθέτω παραπάνω,τα ψάρια σου δυστυχώς τα ψάρια σου δεν θα κάνουν υπομονή και μόλις μειωθεί η αμμωνία σεαιρά εχει ο νιτρίτης που πιθανά να δεις και απώλειες..

Το forum είναι εδω για να βοηθάει!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα απο αμμωνία ειμαι φουλ!!!!!!δεν πέφτει με τπτ!!!!τι άλλο πια να κάνω???????έλεος!!!!!νοτρίτης????άλλο πάλι είναι αυτο???????αυτο πως το ρίχνουνε?????????

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυσε τη φιλτρανση σου με καλυτερα ή/και περισσοτερα υλικα. (πχ siporax, substrat)

Εβαλες αποτομα και πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Πολλα απο αυτα δεν πρεπει να υπηρχαν ουτε και αν ηταν στρωμενο (βατραχια, common pleco, τα algea eater ποια απ'ολα ειναι?) και πρεπει να φυγουν και τωρα αν θελει να δωσεις μια ευκαιρια στο ενυδρειο να αντεξει.

ΚΟΨΕ το τασιμα και ΚΑΝΕ αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν οι τμες σε μη τοξικα επιπεδα.

Πρεπει να διαβασεις λιγο και να κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου.

Ξεκινα την συλλογη πληροφοριων απο εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Και μετα τα απαντα : Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα απο αμμωνία ειμαι φουλ!!!!!!δεν πέφτει με τπτ!!!!τι άλλο πια να κάνω???????έλεος!!!!!νοτρίτης????άλλο πάλι είναι αυτο???????αυτο πως το ρίχνουνε?????????

οταν πεσει η αμμωνια ακολουθουν τα νιτρωδη,ριξε μια ματια στον κυκλο του αζωτου.υπομονη και θα πεσει η αμμωνια!τι σου ειπαν να βαλεις μεσα στο φιλτρο σου?jbl filterboost?

Link to comment
Share on other sites

ωραία!να φυγουν τα ψάρια!!!!!1τα θέλει κανείς να του τα δώσω???????????????δεν έχω που να τα βάλω και είναι κρίμα να τα πετάξω ζωντανά!!!!για τον νιτρίτη τι να βάλω???????

Link to comment
Share on other sites

ωραία!να φυγουν τα ψάρια!!!!!1τα θέλει κανείς να του τα δώσω???????????????δεν έχω που να τα βάλω και είναι κρίμα να τα πετάξω ζωντανά!!!!για τον νιτρίτη τι να βάλω???????

Θα κάνεις το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου και "όλα" θα "φύγουν"...

Θέλεις να μας πείς λίγα στοιχεία για το φίλτρο σου??Ειναι HAILEA είπες,θυμάσαι μοντέλο?ΒΤ-400?ΗΒΤ 400?

είναι μαυρό?το σφουγγάρι είναι εμφανές??

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου και "όλα" θα "φύγουν"...

Θέλεις να μας πείς λίγα στοιχεία για το φίλτρο σου??Ειναι HAILEA είπες,θυμάσαι μοντέλο?ΒΤ-400?ΗΒΤ 400?

είναι μαυρό?το σφουγγάρι είναι εμφανές??

Ειναι HAILEA HL-BT700 είναι μαυρο το σφουγγάρι είναι μέσα απο τις τρύπες και πανω έχει άνθρακα που βγαίνει κιολας!!είναι απο 70-250 l και ανακυκλώνει 690 λίτρα την ώρα!!!

Σήμερα παρόλο που έκανα αλλαγή νερού η αμωνία δεν έπεσε και αρχίζει να μ ανεβαίνει και το ph τώρα!!!!και να σκευτεί κανεις πως αύριο θα πρέπει να ταισω και τα ψάρια!!!!!!

τι αλλο να κάνω παιδια έχω απελπιστεί!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τραγικοί αυτοί οι Κινεζοι..το βάζεις στο record 60 και μετά αν πας στο Rio 240 δε χρειάζεσαι να αλλάξεις φίλτρο...πέρα απο την πλάκα,το φιλτράκι σου δεν εχει ιδιαίτερο χώρο για βιολογικα υλικά,τι σου προτείνω εγω,αγόρασε ενα κουτί JBL micromec ή κάτι αντίστοιχο,γέμισε όλο τον κάδο σου με αυτό,απο μέσα θα βγάλεις και τον άνθρακα,θα κόψεις το σφουγγαράκι και θα αφήσεις μια λεπτή φέτα περίπου ενα δάχτυλο την οποία θα τοποθετήσεις στο πάνω μέρος του κάδου.Ελπίζω να χρησιμοποιείς το spraybar,τη φλογέρα για την έξοδο του νερού,θα την βάλεις ελάχιστα πάνω απο τη στάθμη το νερού για να πετύχεις μέγιστη ανάδευση,δε θα σου πω ψέματα,θα χρειαστείς φιλτρακι αν θέλεις να έχεις ενα ισσοροπημένο οικοσύστημα!

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ωραία!να φυγουν τα ψάρια!!!!!1τα θέλει κανείς να του τα δώσω???????????????δεν έχω που να τα βάλω και είναι κρίμα να τα πετάξω ζωντανά!!!!για τον νιτρίτη τι να βάλω???????
Τα ψαρια ειπωθηκε να φυγουν για να σωθουν. :excl:

Οχι απλα να φυγουν αλλα να πανε καπου ασφαλως.

Εαν ειναι δυνατον να μπορεουσες και να τα παρεις πισω οταν εισαι ετοιμος.

Εγω θα επαιρνα ενα eheim 2213 γεματο με υλικα ehfimech, σφουγγαρι, substrat pro και filterwool και θα ζηταγα μηπως εχει κανεις καλο και υγειες μπολι να ξεμπερδευω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιρνα ενα eheim 2213 γεματο με υλικα ehfimech, σφουγγαρι, substrat pro και filterwool και θα ζηταγα μηπως εχει κανεις καλο και υγειες μπολι να ξεμπερδευω.

:excl::excl:;)^_^

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικά τα καταφερα!!!!έδωσα τα ψάρια μου και είμαι ετοιμος για μια καινούρια αρχη σωστή αυτη τη φορά και μαζί μου εσείς τώρα.με τη βοήθεια σας θα τα καταφέρω μια χαρά!!!ακούω τώρα τι πρέπει να κάνω!!!άδειασα το ενυδρεί ο μου ξέπλυνα τα πάντα με καυτό νερόφίλτρα σφουγγαράκια φυτά θερμοστατες κτλ!!!να ξεπλύνω και το χαλίκι και το ενυδρείο?????????τι άλλο βασικό θα πρέπει να έχω για να ξεκινήσω??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό φιλτρακι είναι βασικο και ασε το hailea για spare,ποτε δε ξερεις.....

Αν πας για εξωτερικο eheim 2213 με βανακια και υλικά ehfimech, σφουγγαρι, substrat pro και filterwool οπως προειπε και ο Σπυρος,τα βανακια ειναι πολύ βασικά.

Tetratec 600 για τα λίτρα σου μια χαρά και τα υλικά είναι μέσα,

prime 10 απο Hydor

Αν θελεις εσωτερικο Jbl i100 το εχω δουλεψει,ειναι πολύ καλο

bluwave 03 δεν ειναι και ασχημο για αυτο τον τύπο φιλτρου.

Το φίλτρο αγοράζεται μια και καλή και να δωσεις βάση στα υλικά φίλτρανσης,αυτα κάνουν ολη τη δουλειά!!

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

οκ!σευχαριστώ!!!!!πες μου τα καλύτερα υλικα φίλτρανσης να πάω να τα πάρω μαζί με το φίλτρο και τι άλλο χρειαζομαι!!!αντλία αέρα έχω θερμοστάτη έχω .....τπτ άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το 2213 έχει μέσα τα υλικά φίλτρανσης που χρειάζεσαι.

Να προσέξεις να είναι συσκευασία με τα διπλά βανάκια.

Αν πάρεις το ΕΧ600 Tetratec επίσης έχει μέσα τα υλικά που χρειάζεσαι.

Ξεκινάς στρώσιμο από την αρχή.

Διάβασε αυτό το post και τα άρθρα που προτείνει πρώτα πριν συνεχίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το 2213 έχει μέσα τα υλικά φίλτρανσης που χρειάζεσαι.
Οχι παντα, σε ολα τα μαγαζια εχουν και διαφορετικες "εκδοσεις".

Καλυτερα να κανει ερωτηση πρωτα τι υλικα εχουν και τι συμπεριλαμβανουν απο σωληνες και βανακια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι παντα, σε ολα τα μαγαζια εχουν και διαφορετικες "εκδοσεις".

Καλυτερα να κανει ερωτηση πρωτα τι υλικα εχουν και τι συμπεριλαμβανουν απο σωληνες και βανακια.

Νομίζω Σπύρο ότι πλέον δεν κυκλοφορεί η λειψή έκδοση. Δηλαδή είναι και με τα υλικά και με τα διπλά βανάκια. Πάντως έχεις δίκιο, ας ρωτήσει ο φίλος να είναι η έκδοση με τα υλικά φίλτρανσης αλλά και με τα διπλά βανάκια. Άλλωστε μπορεί να το τσεκάρει από αυτά που γράφει στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::ooh2:

Απλα θα ελεγα να ταιζεις μια φορα καθε δευτερη μερα.

Καποια στιγμη να ξερεις οτι θα πρεπει να φυγουν καποια ψαρια.

Απο ποιο pet city τα πηρες?

Edit:Και αφου κανεις στρωσιμο με ψαρι μαθαινεις και ΑΥΤΟ καλα :bowdown:

Τωρα αυτη ειναι ερωτηση;;;;;

Η μηπως ειναι απαντηση στο θεμα;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...