Jump to content

Νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.. μια απορία έχω σχετικά με το νερό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας.. ο τρόπος που μέχρι τώρα πρoσθέτω νερό στο ενυδρείο μου είναι από την βρύση με αντί-χλώριο..

τώρα αν χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο νερού από αυτά τα κοινά του εμποριου για βρύσες θα έχω κάποιο θετικό αποτέλεσμα? δηλαδή ως αναφορά την ποιότητα του νερού.. θα αφαιρεθούν χρήσιμα ιχνοστοιχεία του νερού η μονο το χλώριο θα αφαιρεθεί.. έχει δοκιμάσει κανένας αυτό?

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ένα τέτοιο

http://www.filtersfast.com/WaterPik-F-5-En...ter-filters.asp

το ανταλλακτικό φίλτρο που έχει μέσα είναι αυτό

http://www.waterfilters.net/Waterpik-R-2C-...er_p_0-384.html

αλλα με ενδιαφέρει και γενικά.. αν είναι αυτό καλο, κάποιο άλλο κάνει καλύτερη δουλειά.. και γενικά ότι πληροφορία σχετική με φίλτρα και νερό ενυδρείου..

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα φίλτρα αυτά λειτουργούν με προφίλτρα μικροσωματιδίων και ενεργό άνθρακα που σημαίνει οτι αν οι σκληρότητες που βγάζει σε ικανοποιούν, είναι πολύ καλή ποιότητα για τα ψάρια και αν τραβάει και χλώριο-χλωραμίνες δεν χρειάζεσαι ούτε αντιχλώριο (εκτός αν το χρησιμοποιείς για να βοηθάει τον σχηματισμός της βλεννώδους μεμβράνης των ψαριών).

Το φίλτρο σου λέει:

The R-5 is a replaceable, easy to install, high performance 0.5 Micron, activated carbon filter for great tasting water from your faucet at a fraction of the cost of bottled water.

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αφαιρεί χλώριο και χλωραμίνες, λέει οτι αφαιρεί το 97% της γεύσης και οσμής του χλωρίου.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

οι σκληρότητες του νερού λογικά θα είναι ίδιες η πιθανόν λιγότερες από το νερό τις βρύσης.. αυτό δεν είναι καλύτερο? εγώ έχω την απορία μήπως κρατάει διαφορα υλικά του νερού που βοηθάνε στα φυτά η και τα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

... και αν τραβάει και χλώριο-χλωραμίνες δεν χρειάζεσαι ούτε αντιχλώριο ...
Λεει reduces chlorine.

Ελλατωνει το χλωριο (δεν το μηδενιζει) και δεν αναφερει χλωραμινη.

Οπως και να εχει κατι κανει το φιλτρακι αλλα μια μικρη τριων σταδιων αντιστροφη οσμωση δεν ειναι απιαστο ονειρο πλεον σημερα. (αν θελουμε φιλτραρισμενο 100% το νερο)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνήσω φιλε μου αλλα από το απλό νερό τις βρύσης που χρησιμοποιώ αυτό το πολύ οικονομικό φιλτρακι είναι ένα θετικό βήμα για καλύτερο νερό..

με την σκέψη πως το κόστος του ανταλλακτικού είναι μονο 5euro (στην ελλάδα) και μπορεί σχετικά εύκολα μονο με το ανταλλακτικό να έχουμε ένα υποτυπώδες φιλτράρισμα του νερού προτού μπει στο ενυδρείο σκέφτηκα να ρωτήσω για γνώμες..

ευχαριστώ για τις απόψεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να προετοιμάζεις το νερό σου με αντιχλώριο κάποια ώρα πριν την αλλαγή, τώρα τι να σου πω, μην το χρησιμοποιείς?

Έτσι κι αλλιώς η δουλειά που πρέπει να γίνει θα γίνει από το αντιχλώριο, κάτι κρατάει και ο άνθρακας αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, την ταλαιπωρία και (αν το ενυδρείο είναι μεγάλο) τα χρήματα για συχνότερα ανταλλακτικά...

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο που έχω εγώ σύμφωνα με τις οδηγίες στο κουτί του γραφει 3 μήνες ή 760lt
ε δεν ειναι και τοσο οικονομικο σε σχεση με τα 2 βασικα προφιλτρα (sediment και ανθρακα) της οσμωσης που εχουν 8 Ε και καθαριζουν 5000λιτρα και 10000 λιτρα αντιστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι.. αλλα για μένα που αλλάζω 20 λίτρα την φορα αυτό καλο είναι γιατί η διάρκεια του είναι 3 μήνες και εγώ δεν καλύπτω αυτό..

τώρα πληροφοριακά, αυτό το sediment που γραφεις μπορείς να κανεις την δουλειά μονο με το ανταλλακτικό? και η διάρκεια χρόνου ποσο είναι αν κάποιος δεν καλύψει τα 5000lt?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι.. αλλα για μένα που αλλάζω 20 λίτρα την φορα αυτό καλο είναι γιατί η διάρκεια του είναι 3 μήνες και εγώ δεν καλύπτω αυτό..

τώρα πληροφοριακά, αυτό το sediment που γραφεις μπορείς να κανεις την δουλειά μονο με το ανταλλακτικό? και η διάρκεια χρόνου ποσο είναι αν κάποιος δεν καλύψει τα 5000lt?

Καλυτερα ρωτα τους ειδικους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...