Jump to content

Ενυδρείο Ηθική και Υπευθυνότητα


Recommended Posts

Ενυδρείο Ηθική και Υπευθυνότητα

Περπατάς στο δρόμο και βλέπεις μια φωτεινή πηγή και κίνηση,πλησιάζεις και δε βλέπεις τιποτα άλλο απο ένα ενυδρείο,μέσα κολυμπούν διαφόρων ειδών ψάρια,φυσσαλίδες αέρα βγαίνουν απο τον βυθό και η διακόσμηση είναι ξεχωριστή…αμέσως αντιλαμβάνεσαι οτι το θέαμα σε γοητευει και σε ηρεμεί απο το μυαλό σου περνάει η σκέψη πως θα ήταν ωραία ιδέα να δημιουργήσεις και εσυ το δικό σου ενυδρείο και ξέρεις και σε ποιό σημείο του σπιτιού σου θα το τοποθετήσεις,θα το γεμίσεις ψάρια απο ολα τα χρώματα και τα είδη ωστε να είναι εντυπωσιακό και να μπορείς να το παρατηρείς με την παρέα σου για ώρες.

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι ενυδρέιο ψάρια νερό και τροφή…ααα,και ένα φίλτρο για να ανακυκλώνεται το νερό να μην χρειάζεται να αλλάζω το νερό όπως εκάνα με τη γυάλα που είχα παλαιότερα,κάθε εβδομάδα άλλαζα χρυσόψαρα..δε κρατούσαν για πολύ καιρό..γιατί αραγε??ποιος ξερει..τωρα με το φίλτρο δεν θα έχω τέτοιου είδος προβλήματα,θα παρω και πολλόυς γλύφτες που καθαρίζουν το ενυδρείο και είμαι Ο.Κ.Τόσος κόσμος εχει ενυδρείο,εγω δε θα τα καταφέρω?Μεχρι και ο ξάδελφος μου ο Μιχάλης έχει ενυδρείο που δε κατάφερε και τιποτα σημαντικό στη ζωή του.Αυριο άμεσως μετά τη δουλειά θα πάω να τα αγοράσω όλα απο το pet shop λίγο παρακάτω απο το σπίτι μου, θα πάρω μαζι και το κολλητό για να τελειώσουμε πιο γρήγορα και θα αράξουμε να δούμε τα ψάρια μου...ΤΕΛΕΙΑ!

Στο κατάστημα σου λένε παρε αυτό το φίλτρο,(το κινέζικο σκέφθεσαι καλύτερα είναι πιο οικονομικό,θα το καθαρίζω πιο σύντομα) πάρε και τη συσκευή να κάνει ¨μπουρμπουλήθρες¨ γιατί αλλιως τα ψάρια δε θα μπορουν να αναπνευσουν.Απο χαλίκι??τι να πάρω άραγε?αυτό το χρωματιστό μου φαίνεται ωραίο..ταιράζει και με το χαλί...Super!!Απο ψαρια τωρα,σίγουρα 2-3 γλύφτες και μερικά γατόψαρα να μην καθομαι και το καθαρίζω συνέχεια μερικά απο αυτά τα πολύχρωμα και καναδυό μεγάλα να μην εχουμε μόνο τις ψείρες θα βάλω και μερικά ψεύτικα φυτα,ενα ναυάγιο και την Ακρόπολη να εχει και το αρχαιοελληνικό στοιχείο,καλα ε,τέλειο θα γίνει...απο ενυδρείο θα πάρω ενα μικρό γιατί ειμαι αρχάριος και αργότερα παίρνω ενα μεγαλύτερο.

Στήνεις το ενυδρείο με το παρεάκι σου γρήγορα βάζεις το νερό,ρίχνες και τα «φάρμακα¨ που σου έδωσαν απο το μαγαζί τοποθετείς χαλικι και διακοσμητικά,βάζεις και τα κοχύλια που μάζεψες απο τη θάλασσα στις διακοπές το περασμένο καλοκαίρι και ολα πάνε ρολόι,το ενυδρείο είναι έτοιμο στημμένο,τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβα..τα έκανα όλα οπως μου είπαν!Όμως απο το ενυδρείο κάτι λείπει μου φαίνεται κάπως άδειο..αυρίο θα βάλω και άλλα ψάρια αυτό λείπει,μερικά ακομα!!Τις επόμενες ημέρες τα ψάρια είναι κάπως περίεργα,δεν δείχνουν ζωηρά,συνεχώς κρύβονται και τα χρώματα τους είναι κάπως ξεθωριασμένα,δεν τρώνε και καθόλου..και δεν αργούν οι απώλειες τις επόμενες ημέρες τα ψάρια πεθαίνουν και το νερό είναι κάπως θολο,τι πήγε στραβα???

Θέλοντας να μπούμε και εμείς σε αυτό το όμορφο hobby θα πρέπει να γνωρίζουμε κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό, ώστε να είμαστε απόλυτα σίγουροι οτι είμαστε σε θεση να ανταποκριθούμε στις ιδιαίτερες απαιτήσεις του.Τα βασικά χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει ενας ακουαρίστας είναι γνώσεις,ικανότητες,υπομονή και βασικότερο όλων,χρόνο και διάθεση να αφιερώσει.Ενα ενυδρείο δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το βλέπουμε,ώς γυαλί-νερό-ψάρια, πρόκεται για ενα υδάτινο οικοσύστημα κλειστού τύπου το όποιο εξαρτάται αποκλειστικά απο εμάς.

Η επιλογή και η προσθήκη κάθε οργανισμού στο ενυδρείο μας θα πρέπει να γίνεται έπειτα απο μελέτη των απαιτήσεων του, π.χ σε ποιό ποτάμι λίμνή ή θάλασσά το συναντάμε,σε τι είδους νερά ζει(Ph,Kh,Gh) και με ποιά ψάρια μπορεί να συγκατοικήσει?(Οτι καποια ψάρια υπάρχουν στο οικοσύστημα του δε σημαίνει οτι μπορούν να συμβιώσουν)Με τι τρέφεται? Δεν υπάρχουν ανθεκτικά ή μη ανθεκτικά ψάρια, ούτε ψάρια μηδενικών απαιτήσεων,ο κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός,έχει το δικό του βαθμό δυσκολίας και αυτός είναι ανάλογος της εμπειρίας μας.Το σημαντικότερο που θα πρέπει να κατανοήσουμε είναι οτι τα ψάρια δε ζούνε σε νερό βρύσης,αλλα σε νερό κατάλληλα επεξεργασμένο και προσαρμοσμένο στις απαίτησεις τους,διαδικασία η οποία ανάλογα με τη μέθοδο που θα επιλέξουμε μπορεί και να διαρκέσει εώς και μήνες.Η ευθύνη για τα ψάρια είναι καθαρά δική μας.Το οτι σε κάποιο ενυδρείο ζούν πολλά ψάρια απο διαφορετικές περιοχές,με διαφορετικές απαιτήσεις και χωρίς απώλειες δε σημαίνει τιποτα,η ποιότητα ζωής είναι το βασικό ζητούμενο,αν ενα ψάρι είναι συνεχώς στρεσαρισμένο δεν μπορεί να αναδείξει την συμπεριφορά ,ουτε τα φυσικά του χρώματα τότε εχει χαμηλή ποιότητα ζωής και ενδεχομένως μικρότερη διάρκεια ζωής.Οσο πιο περίπλοκο είναι ενα ενυδρείο τόσο περισσότερο χρόνο.

Ο σκοπός αυτού του άρθρου δεν είναι να σε αποτρέψει να ασχοληθείς με το hobby ,αλλά να σε πληροφορήσει οτι δεν είναι όσο εύκολο το φαντάστηκες και οτι δεν είναι κατάλληλο για όλους.Η λογική –αγοράζω ψάρια κάθε εβδομάδα- ή –αγοράζω τα φθηνά ψάρια, όταν ψοφήσουν να μην κλαίω τα χρήματα μου- είναι απολύτως λανθασμένη και δεν ταιριάζει σε χομπίστα η ενυδρειόφυλο,μόνο σε άνθρωπο που δε δείχνει σεβασμό στην πιό απλή μορφή ζωής και δε βλέπει ενα ψάρι αλλά ένα χρηματικό ποσό.Για αυτό σκέψου πριν αγοράσεις.......αν όντως σου ταιριάζει!!

Φιλικά Νίκος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

++++100000 ;)

πολυ σωστα ολα αυτα τα λεγομενα μακαρι να ξεκιναγαμε ολοι διαβαζμενοι

και να μην παθεναμε το παραμικρο με τους μικρους γυαλινους κοσμους μας

αλλα.... αν δεν παθεις ^_^ δεν θα μαθεις ^_^

thanks nick για αυτο το υπεροχο θεμα , μου ανοιξες κιαλλο τα ματια :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Μραβο και παλι μπραβο.

Οντως μακαρι ολοι να ξεκινουσαμε διαβασμενοι,αλλα πρεπει να πω πως εχουν ενα μεριδιο ευθυνης και μερικοι πετ σοπαδες οι οποιοι δεν ενημερωνουν σωστα τον νεο που θελει να ασχοληθει με το χομπυ μας,εχοντας για κυριο στοχο να του πουλησει οσα περισσοτερα μπορει για $.

Ετσι λοιπον πολλοι απο μας τα παρατανε μετα απο ενα ατυχες συμβαν με το ενυδρειο ενω θα μπορουσαν να συνεχισουν εχοντας ενα ομορφο ενυδρειο αρκει να ηξεραν δυο τρια παραπανω πραγματα.

Δε λεω οτι ολοι οι καταστηματαρχες ειναι τετοιοι αλλα εχω προσωπικη εμπειρια και θελω να διαμαρτυρηθω γιατι καποιοι που κοιταζουν μονο το κερδος ανοιγουν καταστηματα χωρις να ξερουν πεντε βασικα πραματα και το μονο που καταφερνουν ειναι να απομακρυνουν "κοσμο" απο το χομπυ μας.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και δε θελω να παρεξηγηθω,απλως με ενοχλει παρα πολυ το γεγονος αυτο.

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

:excl:
Link to comment
Share on other sites

++++100000 ^_^

πολυ σωστα ολα αυτα τα λεγομενα μακαρι να ξεκιναγαμε ολοι διαβαζμενοι



και να μην παθεναμε το παραμικρο με τους μικρους γυαλινους κοσμους μας

αλλα.... αν δεν παθεις :blush: δεν θα μαθεις ^_^

thanks nick για αυτο το υπεροχο θεμα , μου ανοιξες κιαλλο τα ματια :excl::excl:

για το σχολιο σου και το ποστ του νικου, πολυ απλα και χωρις λογια ;)

Μραβο και παλι μπραβο.

Οντως μακαρι ολοι να ξεκινουσαμε διαβασμενοι,αλλα πρεπει να πω πως εχουν ενα μεριδιο ευθυνης και μερικοι πετ σοπαδες οι οποιοι δεν ενημερωνουν σωστα τον νεο που θελει να ασχοληθει με το χομπυ μας,εχοντας για κυριο στοχο να του πουλησει οσα περισσοτερα μπορει για $.

Ετσι λοιπον πολλοι απο μας τα παρατανε μετα απο ενα ατυχες συμβαν με το ενυδρειο ενω θα μπορουσαν να συνεχισουν εχοντας ενα ομορφο ενυδρειο αρκει να ηξεραν δυο τρια παραπανω πραγματα.

Δε λεω οτι ολοι οι καταστηματαρχες ειναι τετοιοι αλλα εχω προσωπικη εμπειρια και θελω να διαμαρτυρηθω γιατι καποιοι που κοιταζουν μονο το κερδος ανοιγουν καταστηματα χωρις να ξερουν πεντε βασικα πραματα και το μονο που καταφερνουν ειναι να απομακρυνουν "κοσμο" απο το χομπυ μας.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και δε θελω να παρεξηγηθω,απλως με ενοχλει παρα πολυ το γεγονος αυτο.

Φιλικα Γιαννης

γιαννη, δεν φταινε αυτοι που λες. οι πετσοπαδες οπως τους λες, εχουν πολυ μικρο μεριδιο ευθυνης μπροστα στο δικο μας. πρεπει απο μονοι μας να αναλογιστουμε τις ευθυνες που θα εχουμε απεναντι στους οργανισμους αυτους καθως και να αναρωτηθουμε σε τι συνθηκες ζουν. ολοι ξερουμε οτι υπαρχει αλμυρο και θαλασσινο νερο καθως και οτι ο υδατινος κοσμος ειναι καπως περιπλοκος. οποτε γιατι δεν σκεφτομαστε απο την αρχη οτι ισως υπαρχουν πολλες και μικρες "λεπτομερειες" που οφειλουμε να ερευνησουμε και να μαθουμε? αρα αρχικα φταιει η ανοησια μας, επειτα η ασχετοσυνη μας και γενικα μονο εμεις. εδω ολοι ξεκιναμε στραβα και επειτα μολις μπουμε στο ΑΖ και ακουσουμε τη σωστη αποψη (ή αν θελεις μια αλλη αποψη) εκνευριζομαστε γιατι απλα δεν μας "συμφερει" και πληγωνεται ο εγωισμος. ο εγωισμος που εχουμε ολοι εδω στην ελλαδα, ο εγωισμος του πολυξερου... τα βλεπεις καθημερινα.

για οσους δεν με ξερουν δεν ειμαι "πετσοπας" και δεν εχω καμια σχεση ή συμφερον απο αυτους. προσπαθω να δω οσο πιο αντικειμενικά γινεται καποια πραγματα και να μην ριχνω ευθυνες στους αλλους. επισης να πω οτι ο ορος "πετσοπας" δεν μου αρεσει οπως επισης και ο ορος "λεωφορειατζης" που ειναι το επαγγελμα μου!!!

και παλι συγχαρητηρια στο νικο που αφιερωσε το χρονο του ωστε να εκφρασει (και εκ μερους πολλων παιδιων απο το ΑΖ) αυτο που ηθελε!!!

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το άρθρο σου φίλε Νίκο. Δυστυχώς ξεκινώντας κάνουμε αρκετά λάθη που στοιχίζουν στα ψαράκια που κατά καιρούς χάνουμε. Το σημαντικό είναι όταν πια αποκτούμε πρόσβαση στη γνωση και οι πιο έμπειροι μας λένε πέντε πράγματα, να ακούμε και να μην παραμένουμε κολλημένοι σ'αυτά που έχουμε φανταστεί ή μας λένε δεξιά κι αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο,μπραβο :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

πολυ ωραια τα ειπες! και τα παραδειγματα σου ΑΑΑΚΡΙΒΩΣΣΣ με ο,τι συμβαινει τις περισσοτερες φορες. η γνωμη μου ειναι: μακαρι να σκεφτουμε ενα τροπο τετοια αρθρα να τα βλεπει ο ενδιαφερομενος χομπιστας πριν ή τη στιγμη που θα σκεφτει να ασχοληθει με το χομπι!!!

μπραβο σου νικο!!

Link to comment
Share on other sites

Wow!!! :hysterical::hysterical:

Μπραβο!! Πολυ καλο το αρθρο σου!! Μακαρι να το ειχα διαβασει πριν αγορασω ενυδρειο!!

:):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το αρθρο σου.Πρεπει να ειναι μεσα σε μια κορνιζα αναρτιμενο σε καθε εισοδο των μαγαζιωνΣυμφωνω απολυτα με τον φιλο Fishaki απλα θα προσθεσω και αλλη μια λεξη.ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ.Πριν 10 χρονια περιπου εγινα μαρτυρας στο εξεις γεγονος.Ενας τυπος αγορασε τα παντα και τα ψαρακια στο σακουλακι παραμονη πρωτοχρονιας γιατι τον ελεγαν Βασιλη και αφησε στο μαγαζι 2800 ευρο.Τι να σου κανει ο μαγαζατορας.

Αν μου επιτρεπεται θα ηθελα να κανω και μια προταση προς τους ιθυνοντες.Σε καθε νεοεισερχομενο μεταξυ των :hysterical::buttrock::hysterical::hysterical: που ειναι πολυ καλα και ενθαρρυντικα,γιατη νιωθει οτι καποιοι υπαρχουν και θα τον στηριξουν,ετσι ενιωσα και εγω οταν σας βρηκα.Να του αποστελλετε αυτο το αρθρο.

και για να μην ξεχνιομαστε.Αυτο με το χαλικη και το χαλι μου αρεσε παρα πολυ. :ninja::ninja:

Τετοια αρθρα κοσμουν το forum. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το άρθρο σου φίλε Νίκο. Δυστυχώς ξεκινώντας κάνουμε αρκετά λάθη που στοιχίζουν στα ψαράκια που κατά καιρούς χάνουμε. Το σημαντικό είναι όταν πια αποκτούμε πρόσβαση στη γνωση και οι πιο έμπειροι μας λένε πέντε πράγματα, να ακούμε και να μην παραμένουμε κολλημένοι σ'αυτά που έχουμε φανταστεί ή μας λένε δεξιά κι αριστερά.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...