Jump to content

Μύθος για τις σκληρότητα του νερού;


tsagos

Recommended Posts

Την δευτέρα που πέρασε που λετε φίλτατοι, είδα τον στέλιο(σκαλαρι) να καθαρίζει απο την άλγη ενα φύλλο απο μια βαλνισέρα που έχω, ε λέω καιρός να δωσω δρόμο τον sae, δεν κανει που δεν κάνει τίποτα! Μετά χαρητολογόντας απο μέσα μου λέω, λες να εχουμε γεννητουρια; Ελα που ο στέλιος μας βγήκε στέλλα! Να την χερωμαι κιόλλας σημερα μέρα που είναι! Γεμησε που λέτε το φύλλο με καμια εκατοστή αυγουλάκιαααα.... Ε λέω ενταξει, με τετοια σκληρώτητα στο νερό, ΔΕΝ υπαρχει ελπίδα! Ομως Αφησα να κυλήσουν τα πραγματα ομάλα, δεν πείραξα ΤΙΠΟΤΑ, ουτε αλλαγή στο νερό έκανα ουτε τα ασπρα αυγά έβγαλα τίποτα. Σημερα; ουρες! πολλες ουρές σαλέβουν απο τα αυγααα....

Ερωτηση για 100€: ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ;

Ερωτηση για 10000€: Τόσο καιρό διαβάζουμε μ!@(#* για την σκληρότητα του νερού, και οτι το σπέρμα δεν υπάρχει περίπτωση νε περάσει το τσόφλη του αυγου κτλ κτλ; Γιατί γεννησανε αφού δεν είναι σωστο το περιβάλον που ζουν!;!;!

Λιτρα 270 μεικτά!

θερμοκρασία: 27

Είδη ψαριών: 6 pterophullum scallare (Ο Σακης, Ο Μακής, Ο Λακης, ο Τάκης, ο Ακης και ο Στέλιος, Στελλα πλέον και ένα CAE <--- ο αριθμός πρέπει να μειωθεί σύντομα! ΠΟΛΥ ξυλο μετα την γέννα!

GH:19

KH:14

PH:7.2

No2:0

No3:1

NH3/4:0

Fe:0.8

Po4:0.1

Τροφές: 6 διαφορετικές απο sera, tetra!

βιταμήνες: Sera 1 φορα την εβδομάδα!

Φυτά: πολλα! εχινοδόροι, κρυπτοκορίνες, καμπομπα καρολιάνα κ.α

Co2: 35 με μπουκάλα υψηλής πίεσης 24/7

Οι μετρήσεις γινανε με υγρα τεστ της JBL και της SERA

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Το οτι γεννήσανε σε συνθήκες μη ανάλογες των φυσιολογικών δεν θα πρεπει να σε παραξεναυει ιδιαιτερα,η βιβλιογραφία πάντα αφορά το φυσικό περιβάλλον και τους παραμέτρους του,ένας εκτροφέας ψαριων ίσως να μην τηρεί αυτές τις συνθήκες ως προς τη διαβίωση τους,πόσο μαλλον σκέψου ενα ενυδρειακό κατάστημα(με εξαιρεσεις βέβαια) ή pet shop...Οι κανόνες υπάρχουν για να υπάρχουν και οι εξαιρέσεις....Και η θεωρια απο την πράξη απέχει πολύ,όπως απέχει και μερικές φορές η SERA απο τις πραγματικές τιμές.Να προσθέσω οτι εχω δει άπειρες αναπαραγωγές σε συνθήκες ακόμα πιο ακραίες για αυτα τα ψάρια απο τις δικές σου.

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά, εμείς προσπαθούμε να κάνουμε τα ψάρια να νιώσουν σαν το σπίτι τους και αυτά θα μας ανταποδώσουν με τέτοιες εκπλήξεις ακόμα και σε περίεργες συνθήκες.

Με λίγα λόγια δεν μπορούμε να συμπεράνουμε οτι τα σκαλάρια θα γεννήσουν και στη θάλασσα, απλά οτι έχουν μια ενδεχόμενη προσαρμοστικότητα, βέβαια και εμένα με εκπλήσσει το γεγονός οτι γονιμοποιήθηκαν και θα ήθελα να δω τι τιμές θα έβγαζαν τεστ άλλης εταιρίας για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

δενα απαντάτε ρε παίδες ομως, να τα αφήσω να πάρουν τον δρόμο τους η να βάλω χέρι μέσα; η δευτερη επιλογή δεν μου αρεσει να πω την αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο πρωτος ανορθόδοξος και myth buster αλλα με αλλα ψαρια στο ιδιο ενυδρείο δεν..... σου εύχομαι να καταρρίψεις και αυτον τον μύθο

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο με νερό από το κυρίως, καλή φίλτρανση και μπόλικες αλλαγές νερού ίδιας ποιότητας-θερμοκρασίας (αφού είναι της βρύσης δεν θα έχεις πρόβλημα) και απ' ότι φαίνεται θα δουλέψει, προσωπικά θα έριχνα αργά το ph με καμιά τύρφη όσο μεγαλώνουν γιατί ίσως αντέχουν έτσι καλύτερα στην ευαίσθητη ηλικία αλλά όλα παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν;

δεν θα την παλέψουν τα νεογνά;

Οχι. δεν πιστευω οτι υπαρχει νερο με 7.2 πεχα και 14 κεχα ταυτοχρονως.

Και συγνωμη.

Απο την αλλη σου ευχομαι να τα δεις να μεγαλωσουν υγειως και να τα χαιρεσαι, και να καταριψεις τον μυθο, γιατι οχι.

(αν οντως τον καταριπτεις

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών εχουμε και λέμε! Νεες απορίες!

Βρήκα σε διαφορα σίτε αυτα!

1)

Environment

Benthopelagic; freshwater; pH range: 6.0 - 8.0; dH range: 5 - 13

2)

pH should vary between 5.3 and 7.6;

dGH should be between 0 and 18;

παρατηρήσατε το dgh και ΌΧΙ mg/l? γερμανική μονάδα μετρησης!!!!!!!!!!!!!!! εγώ δεν το είχα παρατηρησει!

Τα τεστ μου βγάζουν 14 dGh ! και το πεχα μου σπύρο είναι τόσο χαμηλό απο το διοξίδιο την τυρφη και τα ξύλα....

Εαν σταματήσω την παροχή co2 θα ανέβει το πεχα στα ύψη. πανω απο 8 πιστέυω!

Βάση των παραπάνω σίτε τα ψάρια μου ζουν στις ιδανικές συνθηκες! Σωστα;

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?id=4717

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=angel

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

και το πεχα μου σπύρο είναι τόσο χαμηλό απο το διοξίδιο την τυρφη και τα ξύλα....

Εχουμε δυο θεματα προς συζητηση.

1. Η τυρφη και τα ξυλα (με τα χουμικα οξεα και τις τανινες) κατεβαζουν πρωτα την κεχα και ετσι πεφτει το πεχα.

Δεν βλεπω ομως επιδραση στην κεχα απο την τυρφη και τα ξυλα.

Το πεχα μπορει να πεφτει απο το διοξειδιο αλλα ποσο?

Απο 8+ σε 7,2 θελεις πολυ διοξειδιο και μαλλον θα ειχα προβλημα τα ψαρια με τοσο πολυ.

Οποτε καταληγουμε οτι οντως βοηθανε η τυρφη και τα ξυλα.

Που ειναι ομως η επιδραση τους σε gH και kH?

Κατι δεν παει λοιπον καλα στα δεδομενα που δινεις.

Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ομως η σκληροτητα και οχι η οξυτητα, για τη ευκολη γονιμοποιηση των αυγων.

Οπως ξερουμε σε σκληρο νερο το κελυφος των αυγων ειναι πιο δυσκολο να διαπεραστει απο τοι σπερμα το αρσενικου. Οχι αδυνατο, απλα πιο δυσκολο. Η σκληροτητα παιζει σημαντικο ρολο στον αριθμο των αυγων που θα γονιμοποιηθουν. Δηλαδη ποσοστιαια.

2. Ειπες για 100 αυγα.

Ποσα ασπρισαν?

Ποσα γονιμοποιηθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

αριθμο δεν μπορώ να σου πω Σπυρο αλλα θα σου πω οτι γονιμοποιηθηκαν το 80% χοντρικα. Σιγουρα πανω απο 70%~!~

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

για τα σιτε που εδωσα; οι τιμες ειναι λαθος; πεχα μεσο ορο στο 7 και κεχα 8; δεν απεχω πολυ απο τις ιδανικες τιμες, σωστα; με λιγο πιο μαλακο νερο θα ειμαι αρχοντας! θα δωσω ακομα ενα λινκ για αγγελους μονο και μονο για οποιον θέλει να μαθει λιγο παραπάνω σχετικα με αναπαραγωγες!

http://www.scielo.br/pdf/ni/v4n1/v4n1a09.pdf

και εδω για αναπαραγωγη ειχαν πεχα 7. σκληροτητες δεν ειδα αναφορα καπου δυστηχως,

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ καλο ποσοστο.

Πρεπει να τσεκαρεις και με αλλα τεστ τις σκληροτητες που σου λεω πιο πανω.

Δεν ειναι λογικες οι τιμες (kH 14, gH 19) για νερο με τυρφη, ξυλα και επιτυχη γονιμοποιηση σε τετοιο ποσοστο αυγων :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

2/2 Να ειναι λαθος; Θα προσπαθησω να κανω και αλλες μετρησεις! θα φερω στην Ελλαδα τα τεστακια να κανω συγκριση με ΑΡΙ η σαλιφερτ...

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση στο θέμα!

Τα μωρά εδω και μερικές ημέρες με το ξεκίνημα της φωτοπεριόδου κυκλοφορουν ελευθερα στο ενυδρείο μεχρι την συσκότηση που πάνε και κάθονται ολα μαζί, σε διαφορετικό τόπο καθε βράδυ!

Δεν τρώνε την τροφή της sera που είναι για νεογνα!

Εχω πάθει πλάκα με το πόσο προστατευτικοί είναι οι γονείς! Τα αλλα 4 σκαλάρια ειναι μονίμος κρυμένα γιατι εαν κανουν εμφανιση κάπου, ενας απο τους 2 γονεις θα του επιτεθεί μέχρι να τον κάνει να τραπεί σε φυγη! Εαν καποιο μωρό φύγει απο το κοπάδι τοτε καποιος απο τους γονείς θα το βάλει στο στόμα του και θα το επιστρέψει πίσω μαζί με τα υπόλοιπα! Κουβαλάνε με το στόμα τους εως και 10 μωρα! Παρα τις προσπάθιες τους ομως, οπως και εσείς είπατε πιο πάνω, είχαμε απώλειες αρκετές μιας και μπορώ να μετρήσω πλέον γύρω στα 50 μωρά!

Προσπαθώ να εχω σταθερές συνθήκες και δεν κανω αλλαγές στο νερό για να μην ανεβάσω το πεχα, Νο3 είναι παρα πολυ χαμηλα, λογο της μεγάλης φυτομάζας!

Σκευτομαι πλεον να αποχωριστώ τα 4 σκαλάρια μιας και ο αριθμός των ψαριών μέσα στο ενυδρείο εχει ξεφύγει, και είναι κρίμα τοσο ξύλο που τρώνε απο το ζευγάρι!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...