Jump to content

Bιοτοπικό???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

Είμαι σε φάση διαβάσματος και σκέψης για νέο σκηνικό στο ενυδρείο μου που τώρα είναι φυτεμένο και φιλοξενεί κάποια ψαράκια και πριν τα Χριστούγεννα θα εκκενωθεί ώστε να στηθεί κάτι καινούργιο...

Βλέποντας τα αποτελέσματα και τις συμμετοχές του AGA 2009 έπεσα πάνω σε αυτό...

http://showcase.aquatic-gardeners.or...1&a...ol=-1&id=33

Στέκει σαν βιοτοπικό??

Από καιρό είχα σταμπάρει τα Tanichthys albonubes και θα μου άρεσε να κάνω κάτι με αυτά ...

Διαθέτω ενυδρείου με ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με αυτό της συμμετοχής...

Τι λέτε????

Link to comment
Share on other sites

ο συνδεσμος δεν μου ανοιγει. τουλαχιστον σε εμενα...

Link to comment
Share on other sites

ο συνδεσμος δεν μου ανοιγει. τουλαχιστον σε εμενα...

Oυτε και σε εμενα ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Τα white cloud (Tanichthys albonubes) προέρχονται από την Νότια Κίνα, μπορείς να τα κρατήσεις σε ένα μικρό ενυδρείο ΙΜΟ το λιγότερο 50 λίτρα, με μέτριο φωτισμό, με (αν είναι δυνατόν) σκουρόχρωμο υπόστρωμα, πέτρες, ξύλα και αρκετά φυτά, σε θερμοκρασία 17 °C έως 22 °C.

To συγκεκριμένο ενυδρείο του διαγωνισμού δεν στέκει βιοτοπικά.

Το link ξανά :

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009...ol=-1&id=33

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ και εγώ αυτό υποψιάστηκα γιατί είχα διαβάσει αρκετά για το είδος αυτό του ψαριού και το περιβάλλον του....

Και να φανταστείτε πήρε και κάτι σαν τιμητική διάκριση....

Τελικά δεν λαμβάνουν υπ όψιν τους οι κριτές τίποτα άλλα παρα τη γενική αρχιτεκτονική?

Η εαν ταιριάζουν τα ψάρια και την ποιότητα της διαβίωσης τους.... μόνο το αν είναι καλές οι φωτογραφίες κοιτάνε..??

Συγγνώμη για τα παραπάνω σχόλια(είναι και off-topic) αλλά έφαγα αρκετή ώρα στο σαιτ του διαγωνισμού και ένοιωσα οτί τουλάχιστον οι ελληνικές συμμετοχές αδικήθηκαν κάπως....

Δηλαδή μπορεί να λέμε οτι οι Ασιάτες δεν παλεύονται από πλευράς στησίματος τοπίου, αλλά από πλευράς ψαροσυνθέσεων και ιχθυοφόρτισης είναι πολύ πίσω από τους δικούς μας έμπειρους χομπίστες και από ευρωπαίους... Και συνήθως τα είδη των ψαριών που βάζουν είναι πάνω κάτω τα συνηθισμένα και όχι τίποτα ζόρικα και απαιτητικά και υπέροχα ψάρια όπως οι αφρικάνες , ή οι δίσκοι...

Σόρυ και πάλι που είμαι off-topic άλλα έτσι ένιωσα και ήθελα να το εκφράσω ...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση όσον αφορά τις minnows...

Aντε και στον επόμενο διαγωνισμό να το σηκώσουν δικοί μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...