Jump to content

Artemia Breeding


Recommended Posts

Έχω μια αποριά: Εχω ενα φακέλακι αρτέμια της Sera και λέω να το κάνω. Το θέμα είναι οτι πανω στο φακελάκι γράφει οτι θέλει μισό λίτρο νερό, ενώ απο διάφορες πηγές έχω διαβάσει σε ένα ή δυο λίτρα. Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να τις ενηλικιώσει; Αυτές οι τροφές που κυκλοφορούν λειτουργόυν; Σκέφτομαι οτι αμα τις μεγαλώσω

α) θα ζευγαρώνουν και θα'χω εφάπαξ αρτέμια :hysterical:

β) θα δώσω ζωντανή αρτέμια στην νεροχελώνα μου.

Y.Γ. τα fairy shrimps τα έχετε ακουστά; υπάρχουν στην ελλάδα; Είναι κάτι παραπλήσιο με τα brine shrimps αλλα εκολάπτονται σε γλυκό νερό.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ.. θα σε βοηθήσει...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...9%E3%DE+Artemia

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο το είδα. Λέει μόνο για συντήρηση αρτέμιας για 2-3 μέρες. Εγώ μιλάω για δημιουργία αποικίας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις κάτι τέτοιο ταΐζοντας μετά τη πρώτη / δεύτερη μέρα από την εκκόλαψη ζωντανό φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή και μετά τη δέκατη μέρα φυτοπλαγκτόν, η σπιρουλίνα ή μαγιά σε σκόνη όλα αυτά.

Σ ένα μικρό ενυδρειάκιμε φωτισμό και με πολύ χαμηλή χρήση της αεραντλίας... καθημερινό τάισμα με τα παραπάνω και κάποιες ανανεώσεις / αλλαγές στο νερό.

Όλα αυτά που σου λέω είναι θεωρητικά.. είμαι έτοιμος για το στάδιο της συντήρησης.. αλλά δεν βρήκα τον χρόνο και τη διάθεση να το κάνω πράξη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καλλιεργήσεις φυτοπλαγκτόν με το οποίο τρέφετε η αρτέμια και να την ταΐζεις.Μπορείς να το καταφέρεις να μεγαλώσει και με άλλο φαγητό όπως λέει ο αιλός απλά θα χάσει το σάκο της ο οποίος είναι και όλη η θρέψη και η ουσία .

Link to comment
Share on other sites

Η Hobby εχει έτοιμες τροφές για αυτον ακριβώς τον σκοπό, και (ειδικό) σετ για να εκτρεφεις αρτεμια

Το εχω κανει με επιτυχία,

αλλα σε διαβεβαιώ οτι δεν αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Γιατί δεν αξίζει;

Τελικά εσένα σου μεγάλωσαν; Είδες ενήλικα άτομα των 1-2 εκ. που γίνονται;

@ Αίολος: αλλαγές νερου..... πως;;;; θα φέυγουν οι μισές λαρβες...

Για φυτοπλαγκτόν λίγο απίθανο. Βασικά είναι τα λεγόμενα infusoria ή κάτι άλλο; Εγώ τις ειδικές τροφές είχα κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

@ Αίολος: αλλαγές νερου..... πως;;;; θα φέυγουν οι μισές λαρβες...

Για φυτοπλαγκτόν λίγο απίθανο. Βασικά είναι τα λεγόμενα infusoria ή κάτι άλλο; Εγώ τις ειδικές τροφές είχα κατα νου.

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν τρόποι και λύσεις.. μια απλή ιδέα είναι να προσαρμοστεί κάποιο είδος λεπτόκοκκου φίλτρου στον σωληνάκι αλλαγής νερού .. κλπ κλπ

Όπου είχα δει αναφορές για τη διατροφή των πρώτων ημερών ήταν για φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή λόγω του πολύ μικρού στόματος των νεογνών.

Μπορείς να κάνεις παραγωγή ζωντανού φυτοπλαγκτόν είναι πολύ απλή υπόθεση.. αν θέλεις να σου δώσω κάποια ποσότητα από το πρωτογενές υλικό να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα infusoria δηλαδή;

Είπα λίγο απίθανο, όχι για κάποιο άλλο λόγο, απλά επειδή ειδά αυτό, και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα για να ταϊσω.... το φαι :hysterical:

Πως ακριβώς μπορείς να κάνεις παραγωγή φυτοπλαγκτόν; Αμα είναι σχετικά ευκολο θα το σκεφτώ.

Τα ψάρια το πλαγκτόν το τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υπάρχει στο link είναι μια πρόταση του εμπορίου.... άλλα πολύ απλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα μπουκάλι νερού των 500 ml

Εγώ χρησιμοποιώ τη θήκη από το τέταρτο στάδιο της αντίστροφης όσμωσης (αυτό που μπαίνει η ρητίνη) 12 ευρώ κάνει και κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Το φυτοπλαγκτόν είναι η κύρια τροφή για ζωοπλαγκτόν και κοραλλιών...και φυσικά για τα νεογνά artemia, δεν θα σου πάει χαμένο μιας και διατηρείται στο ψυγείο για 2-3 μήνες και μπορείς να το καταψύξεις κιόλας.

post-13206-1259700746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Γιατί δεν αξίζει;

Τελικά εσένα σου μεγάλωσαν; Είδες ενήλικα άτομα των 1-2 εκ. που γίνονται;

@ Αίολος: αλλαγές νερου..... πως;;;; θα φέυγουν οι μισές λαρβες...

Για φυτοπλαγκτόν λίγο απίθανο. Βασικά είναι τα λεγόμενα infusoria ή κάτι άλλο; Εγώ τις ειδικές τροφές είχα κατα νου.

Ειναι πολλη δουλεια για αυτο δεν αξιζει (αν εχεις χρονο μπορεις να ασχοληθεις)

Και ειδα μεγαλες και γεννούσαν φυσικά αν θες να κρατήσει η παραγωγη για μεγαλο χρονικό διάστημα ειναι σαν να εχεις θαλασσινό ενυδρείο θελει κοπο και χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλη δουλεια για αυτο δεν αξιζει (αν εχεις χρονο μπορεις να ασχοληθεις)

Και ειδα μεγαλες και γεννούσαν φυσικά αν θες να κρατήσει η παραγωγη για μεγαλο χρονικό διάστημα ειναι σαν να εχεις θαλασσινό ενυδρείο θελει κοπο και χρονο

:hysterical:

Αυγα λοιποοοον

Ποια προτινετε?

http://www.aquaristic.net/aquarium-product..._artperpage=100

Καποια αλλα?

Ποιο αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Από αυγά δοκίμασα τρεις μάρκες και τις παραθέτω με σειρά ποσοστού επιτυχίας εκκόλαψης

Sera

Artemia-Mix

Πολύ καλό ποσοστό

Hobby

ARTEMIX (όχι ASTERIX) :ooh2:

Πολύ καλό ποσοστό αλλά χρειάζεται ο διπλάσιος χρόνος από της Sera

Θέλει καλό ανακάτεμα λόγω του ότι έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος (αυγά / αλάτι)

OCEAN STAR INTERNATIONAL

Brine Shrimp Eggs – Artemia Cysts

(χρειάζεται η πρόσθεση αλατιού)... αλλά δεν λέει.. πολύ μικρό ποσοστό

(για να μη πετάξω τα καημενούλια αυγά τα πρόσθεσα στη συσκευασία της Hobby) :hysterical:

Μιά άλλη σκέψη ήταν να τα κρατήσω να τα βάψω κόκκινα για το Πάσχα !!!!

:bowdown::thumbup::thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησα κάποτε με μερική επιτυχία. Αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή το βαρέθηκα και το παράτησα. Χρησιμοποίησα το μείγμα της Sera και πρόσθεσα και επιπλέον αλάτι για να φέρω την αλατότητα στα επιθυμητά επίπεδα (1014 αν δεν κάνω λάθος). Θερμοστάτης στους 30 βαθμούς μονίμως, αεραντλία και λάμπα μονίμως αναμμένη (24/24) γα την δημιουργία άλγης. Τάιζα με σπιρουλίνα με αποτέλεσμα να μπορέσω να διατηρήσω αυτό το σύστημα για περίπου 2 μήνες. Οπότε είχα και ενήλικες. Φυσικά αλλαγές νερού δεν έκανα ποτέ. Ο λόγος που το παράτησα είναι ότι πραγματικά είναι σαν να κρατάς ένα επιπλέον ενυδρείο και μάλιστα πιο ευπαθές και πιο απαιτητικό από του γλυκού νερού κι ας μην έχει αλλαγές. Πιθανόν να αξίζει ως διαδικασία σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (πχ 50L) όπου ως σύστημα θα είναι πιο σταθερό από τα 2 λίτρα που είχα εγώ.

Να αναφέρω επίσης πως στην περίπτωση που θέλετε να διατηρήσετε ένα σύστημα με αρτέμιες ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσετε όλο το μείγμα που σας δίνεται. Όσο περισσότερες έχετε, τόσο πιο απαιτητικό είναι το σύστημα και δύσκολο στη διατήρησή του. Για να καταλάβετε εγώ χρησιμοποίησα ελάχιστα αυγά στη μύτη ενός μαχαιριού. Ως εμπειρία αξίζει, αλλά θέλει χρόνο και κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Αυγα ocean Nutrition και JBL εκκόλαψη 100%,

Αλατι θα ελεγα στην πρωτη δόση JBL που περιεχει και τροφη

για τες πρώτες μερες, μετα απλο ενυδρειακο αλατι

Link to comment
Share on other sites

Μμμ. Πολυ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Αυτά τα σετ της Sera και της Hobby πόσο πάνε; Είναι δυσευρετα;

Για το φυτοπλαγκτόν: το φώς αυτό τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...