Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!!


Recommended Posts

λοιπον παιδια μολις πηρα απο ενα φιλο ενα ενυδρειο και ειχε μεσα 4 ψαρια...το ενυδρειο του δακρυζε και το πηρα να το φτιαξω..λοιπον τα 2 ψαρια ειναι ασημενια μεγαλα στρογγυλα σαν σπαροι και κατω πισω απο την κοιλια τους εχουν κοκκινο πτεριγιο....φοβαμαι να τα βαλω στο ενυδρειο μου μηπος και ειναι αγρια και μου κανουν ζημια στα δικα μου...και τα εχω σε σακουλια εδω και 2 ωρες...πειτε μου σας παρακαλω τι ψαρια ειναι γιατι θα ψοφισουν στις σακουλεσ αν ειναι να τα δωσω σε καποιον αμεσως... μοιαζουν με δολαρια...αλλα ειναι σκετο ασημι....επισης να επισημανω οτι τα ψαρια που εχω μεσα ειναι νεον μολυ αρλεκινοι σκαλαρια και ξιφοφοροι...δειτε και τις φωτο περιμενω απαντηση..

post-8167-1259958255_thumb.jpg

post-8167-1259958267_thumb.jpg

post-8167-1259958278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια όντως είναι ασημένια δολλάρια και φαίνονται μεγαλούτσικα. Από αυτά που ξέρω είναι ήσυχα ψάρια και δεν πειράζουν τα άλλα, αλλά θέλουν και τα λίτρα τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντος απο αυριο θα φτιαξω το 200αρι και αργοτερα θα μπουν...εγινε σ'ευχαριστω φιλε....αν θελει και καποιος αλλος ας πει την γνωμη του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζουν τα ψάρια, αλλα πειράζουν τα φυτά.... Μπορεί να μοιάζουν με πιρανχα αλλα δεν είναι :)

Τι φυτα εχεις μέσα;

Καλύτερα να τα βάλεις μέσα όμως, γιατί όντως, θα ψοφήσουν, και τους βρίσκεις νεο σπίτι το συντομότερο δυνατό.... Αμα δεν τα θες, ή βαλ'τα αγγελία, ή ρώτα να τα παρει κανένα πετ σοπ.

Ο φίλος σου θα τα πάρει πίσω ή δεν θα ξανακάνει ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

καλα,τα ειχε ο φιλος σου και δεν ηξερε τι ειχε...?περιεργο...

ΥΓ.να ξερεις πως ειναι εντελως φυτοφαγα οποτε αν εχεις μεσα στο ενυδρειο σου ζωντανα φυτα,δεν θα μεινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω, τα σκληρά φυτά, (π.χ. ανούμπιες) δεν τα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα εβαλα μεσα παιδια..εχω κερατοφυλλο και ενα αλλο φυτο που δεν θυμαμαι πως λεγεται και μια μικρη ανουμπια..θα τα ξεσκησει ε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ασχετο αλλα το ενυδρειο που πηρα θα το κρατησω εγω γιατι το φιλαρακι δεν ασχολουταν και τα φροντιζε η μανα του που κουραστηκε...το ενυδρειο ειναι χειροποιητο 1,20χ60χ30 και θα το κανω σκαλαροενυδρειο αλλα δακδυζει απο καπου η μια πλευρα του στα αριστερα..αφτο για να κοληθει θελει ξεκολημα το τζαμι και ξανακολημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για την επισκευή, αλλα είναι μεγααααλο ενυδρείο. Αν σου αρεσουν, μπορείς να βάλεις τα δολλάρια με αρκετά ξύλα και ανούμπιες, και να βάλεις κι ενα ακόμα ζευγάρι δολλάρια και θα είναι τούρμπο. Το πρόβλημα με αυτά τα ψάρια είναι οτι θέλουν αρκετά χαμηλό πε-χα, αλλα νομίζω με τα ξύλα, και αμα βάλεις και τυρφη στο/στα φιλτρο/α σου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης μια πρόταση που έχω να σου κάνω είναι να κάνεις καλλιέργεια φακή και κερατόφυλλο.... Δεν θέλουν και τίποτα... Νερό και μία λάμπα, και θα έχεις τζάμπα φαί για τα δολλάριά σου :)

Link to comment
Share on other sites

λες ε?και που να κανω την καλιεργεια ρε τσουμ?ανα παρω και αλλο ενυδρειακι θα βγαλει δικανο η δικια μου...

Link to comment
Share on other sites

στις γυναικες αρεσουν γενικοτερα οι γλαστρες με τα φυτα. μπορεις λοιπον να βαλεις μια γλαστρα με νερο(με κλειστες τις τρυπες απο κατω), απλη αμμο απο μαντρα οικοδομων, ενα φυτο (δεν ξερω ποιο, ας σου προτεινει καποιος που γνωριζει) το οποιο να φυτευεται στο νερο και να βγαινει εξω απο την επιφανεια και τη φακη με το κερατοφυλλο να επιπλεει!! το μονο που θα χρειαστεις ειναι φωτισμος, αλλα πιστευω οτι με ενα απλο φωτιστικο οπως ενα φωτιστικο γραφειου θα κανεις δουλεια. και το νερο που θα αφαιρεις απο το ενυδρειο σου κατα τις αλλαγες θα το βαζεις στη γλαστρα ως φρεσκο καθως επισης και λιγη τροφη ωστε να εχουν τα φυτα σου να φανε.

ετσι θα ειστε ολοι χαρουμενοι!!! εσυ, η γυναικα σου και τα ψαρακια σου!!!

δεν ξερω αν βοηθησα.... :) μια σκεψη εκανα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!καλο!αλλα η δικια μου δεν θελει ουτε γλαστρες γιατι δεν εχουμε χωρο για τιποτα...τεσπα θα δουμε τι θα γινει.....χαχαχαχα!καλη σκεψη παντως....

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιο απλό να κάνεις καλλιέργεια. Εναν κουβά, με φακή και κερατόφυλλο. Όσο περισσότερο φως έχεις απο πάνω τόσο καλύτερα (δηλαδή τόσο πιο γρήγορα θα μεγαλώνουν τα φυτά. Και λίγο λίπασμα να βάζεις, θα'σαι τούρμο!

Να φανταστείς έβγαλα πριν 3 μέρες περίπου το 80% της φακής που είχα και ξαναγεμίζει γ@$%@$ το στανιο μου!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω, τα σκληρά φυτά, (π.χ. ανούμπιες) δεν τα τρώνε.

Μην το λές....Τα είχε φίλος μου και τις ανούμπιες αργα ή γρήγορα τις κούρευαν.....!

Να φανταστείς έβγαλα πριν 3 μέρες περίπου το 80% της φακής που είχα και ξαναγεμίζει γ@$%@$ το στανιο μου!!!! :)

Φυτό μπελάς είναι!Για να την ξεφορτωθείς πρέπει να την καθαρίσεις τελείως!Εμένα μου πήρε πάνω απο 2 ώρες..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε τσουμ μην τη περας τη φακη να ερχομαι να την παιρνω εγω γιατι η δικια μου δεν πολλαπλασιαζεται γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Μην το λές....Τα είχε φίλος μου και τις ανούμπιες αργα ή γρήγορα τις κούρευαν.....!

Φυτό μπελάς είναι!Για να την ξεφορτωθείς πρέπει να την καθαρίσεις τελείως!Εμένα μου πήρε πάνω απο 2 ώρες..... :thumbup:

:thumbup::thumbup: . Δεν το ήξερα. Απ'οτι διάβασα δεν έτρωγαν, αλλα απ'οτι φαίνεται.... :thaman: . Θυμάμαι παλία στην σαλάτα μου, όταν ήμουν μικρός, έιχα ενα ζευγάρι. (μαζι με σκαλάρια, γλύφτη 20εκ, χρυσοψαρα, γκαπυ, νεον, αγγελόψαρα, και ότι αλλο θες, όλα σε 65 λίτρα :hysterical: ) Μια μερα λοιπόν πήρα ένα... γρασίδι ( :):thumbup::hysterical::buttrock: ) και όλος χαρά το ρίχνω μέσα (με το πλαστικό προφανώς). Την αλλη μέρα που ξύπνησα δεν είχε μείνει τίποτα!!! Ε ρε γλέντια.... :buttrock:

Οσο για την φακή, το κατάλαβα. Απλα μου φαίνεται θα την καλλιεργώ για να στέλνω στις καημένες τις κιχλίδες του πατέρα μου που δεν τρώνε τίποτα, και ζουνε σε πολυ λιγότερα λίτρα.(convict cichlids 5-6 σε 60 λιτρα :thaman: . Τουλάχιστον, μεσα στις διακοπες, θα τα αλλάξουμε σετ-απ για να νιωσουν καλύτερα, και θα προσπαθήσω για μεγαλύτερο ενυδρείο. Θυμα των πετ-σοπαδων βλέπετε.... )

ρε τσουμ μην τη περας τη φακη να ερχομαι να την παιρνω εγω γιατι η δικια μου δεν πολλαπλασιαζεται γρηγορα...

Ρε συ, έγω μόνο μία λάμπα έχω (dennerle T8 plant special) και πάνε όλα πολύ καλα. Βάλε κι εσύ μια ειδική για φυτά και θα δείς τρελή ανάπτυξη ειδικά στην αρχή. Πάντως, αμα θές, καθε Παρασκευή κατεβαίνω Παπάφη - Χαριλάου (κοντά στον Αρη), οπότε μπορώ να σου φέρνω όταν έχω. :thumbup:

Εσύ δεν είχες πάρει και πολλή φακη στην συνάντηση; Ή δεν είχες πάρει το δικό μου σακουλάκι;

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια στιγμή φώτογραφία απο τα ψάρια; Μου αρέσουν παρα πολύ τα συγκεκριμένα :band:

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε συ θα ανεβασω..την φακη νομιζω την ειχα παρει και την δικια σου αλλα οντος οπως ειπες τα δολαρια την ξεφτηλιζουν..θα την κανω την πατεντα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...