Jump to content

Προβλήματα ... πολλά προβλήματα


Recommended Posts

Γειά σας και από μένα και μπράβο για ό,τι κάνετε!

Στις αρχές του χρόνου απέκτησα νέο ενυδρείο (από το Carefur) 95 περίπου Lt (με εσωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη, φωτισμό, αεραντλία). Μετά το "στρώσιμο" εγκαταστάθηκαν εκεί 3 χρυσόψαρα, 4 κλόουν, 2 ξιφοφόροι, 4 σκαλάρια, 2 φαντασματάκια, και 5 γκάπι.

Όταν η γκαπίνα γέννησε (!) αποφάσισα να αγοράσω άλλο ένα ενυδρείο για να μεταφέρω εκεί όλα τα γκάπι (γονείς και νεογέννητα). Το δεύτερο ενυδρείο είναι μικρότερο -γύρω στα 55 Lt αν θυμάμαι καλά, με φίλτρο και φωτισμό- το αγόρασα και αυτό από Carefur, μαζί με χαλίκι (ποταμίσιο όπως έγγραφε στη συσκευασία). Την επόμενη μέρα της λειτουργίας του, μετέφερα τα γκάπι και όλα καλά. Μετά από δύο μέρες άρχισε να εμφανίζεται άλγη πάνω στο χαλίκι, η οποία σε λίγες μέρες είχε καλύψει το χαλίκι και κάποια φυτά που είχα φυτέψει. Αφαίρεσα το χαλίκι, άλλαξα σχεδόν όλο το νερό και για δύο μέρες το πρόβλημα περιορίστηκε (δεν εξαφανίστηκε όμως). Τώρα σχεδόν κάθε τέσσερεις μέρες η άλγη φουντώνει ... Από τα 11 μικρά γκάπι έχουν επιζήσει τα 5 (θλιβερό, το ξέρω).

Προβλήματα έχω και στο πρώτο ενυδρείο. Τα χρυσόψαρα (μετά την μεταφορά των γκάπι και χωρίς άλλη αλλαγή στο περιβάλλον του ενυδρείου) παρουσίασαν αρχικά θολάδα στα μάτια. Ένας κλόουν και ένα φαντασματάκι βρέθηκαν νεκρά προχθές το πρωί - ο κλόουν παρουσίασε αστάθεια μία μέρα πριν πεθάνει. Χθες παρατήρησα πως τα πτερύγια των σκαλαριών αρχίζουν να "ασπρίζουν" στις άκρες τους. Δεν είναι λευκά στίγματα, απλά οι άκρες τους σε ορισμένα σημεία γίνονται λευκές (από διάφανες που ήταν). Τους υπόλοιπους κλόουν σπάνια τους βλέπω (κρύβονται κάτω από το φίλτρο) ενώ η όρεξη των υπολοίπων δεν έχει μειωθεί. Τρώνε τρεις φορές τη μέρα. Η αλήθεια είναι πως η προσοχή μου ήταν στραμένη στα νεογέννητα και παραμέλησα λίγο την παρακολούθηση των άλλων ψαριών. Μετρήσεις δεν έχω κάνει σε κανένα ενυδρείο και αλλαγές νερού (30-35%) κάνω όσο πιο συχνά μπορώ (σχεδόν κάθε 10-12 μέρες). Χρησιμοποιώ Sera Aqutan και Toxivec σε κάθε αλλαγή και στα φυτά βάζω λίπασμα κάθε δύο αλλαγές νερού.

Όπως καταλαβαίνετε, αισθάνομαι "αποτυχημένη" μετά από όλα αυτά.

Τι μπορώ να κάνω τώρα??? Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά για τα ψαράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

:):D Τι μέθοδο στρωσιματος χρησιμοποιησες?Το μικρο ενυδρειο υποθετω στρωθηκε και αυτο.Μηπως εβαλες τα ψαρακια ολα μαζι?Τα βλεπεις καθολου να αναπνεουν στην επιφανεια?Μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ.Η αλγη που αναφερεις τι χρωμα ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=52 για τα φίλτρα γιατί έχω την εντύπωση ότι το ενυδρείο πάσχει από φίλτρα .

Μέχρι όμως να διαβάσεις κάνε αλλαγή νερού το 35% τώρα , σταμάτα το τάϊσμα για 3 τουλάχιστον ημέρες και αν μπορείς να κάνεις τεστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=44 :)

Βέβαια ο συνδυασμός των ψαριών ……. :D:lol::thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

γεια και και απο εμενα!καλως ηρθες στη μεγαλη παρεα του aquazone! :) τα χρυσοψαρα πρεπει να τα βγαλεις απο το ενυδρειο σου εφοσον ειναι ψαρια κρυου νερου!τωρα για το προβλημα που εχουν(θολαδα στα ματια) θα σου απαντησουν οι εμπειροτεροι απο εμενα που οφειλεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες κάποια διαδικασία για το στρώσιμο του ενυδρείου; Αν όχι βρήκαμε ήδη το πρώτο σου πρόβλημα.

Κάνε μετρήσεις για αμμωνία και ΝΟ2 για να το επιβεβαιώσεις. Αν δεν έχει στρωθεί το φίλτρο σου, θα πρέπει να λάβεις άμεσα μέτρα.

Επίσης έχεις πάρα πολλά ψάρια για το ενυδρείο σου. Πρέπει να τα μειώσεις δραστικά.

Τέλος έχεις ψάρια που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους π.χ. τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού με όλα τα υπόλοιπα, τα γκάπυ και τα ξιφοφοράκια που θέλουν πιο σκληρό νερό με τα σκαλάρια που θέλουν πιο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα της λειτουργίας του, μετέφερα τα γκάπι και όλα καλα

Δηλαδη μας λες οτι σε μια μερα προλαβες να στρωσεις ενα ενυδρειο 55 λιτρων

και να ειναι ολα καλα?Θα ηθελα να μου πεις την μεθοδο για να μην παιδευομαι 1 μηνα!

Link to comment
Share on other sites

Υποπτευομε οτι εχεις ξεκινησει λιγο λανθασμενα χωρις να σου εχουν δωθει οι σωστες και ολοκληρομενες πληροφοριες. Δεν υπαρχει κανενας λογος απογοητευσης μιας και σε αυτο το χωρο (ενυδρειο) δεν ειναι και το πιο σπανιο πραγμα ....

Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το στρωσιμο των ενυδρειων και των φιλτρων σου και πιστεψε με εισαι στο καταλληλο μερος για αντιμετωπιση προβληματων και σωστων πληροφοριων ....

Φιλικα ,Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις.

Και τα δύο ενυδρεία τα "έστρωσα" με βακτηρίδα σε υγρή μορφή, σύμφωνα με τις οδηγίες. Τα έβαλα να δουλεύουν (θερμοστάτης, φωτισμός, φίλτρο) και μετά από μία μέρα (24 ώρες) πρόσθεσα τα πρώτα ψαράκια μου (στο πρώτο ενυδρείο, αρχικά τα χρυσόψαρα και τα σκαλάρια - τα άλλα μπήκαν αργότερα, ενώ στο δεύτερο τα γκάπι μπήκαν όλα μαζί). Έπειτα και για λίγες μέρες έβαζα βακτηρίδια στο νερό (την ανάλογη ποσότητα σε κάθε ενυδρείο). Πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες!

Χθες επισκέφθηκα ένα PetShop και μου έδωσαν medimor να ξεκινήσω θεραπεία στο ενδυρείο με τα "πάρα πολλά" (όπως μου είπαν) ψάρια, χωρίς να αλλάξω τίποτα προς το παρόν και για όσο θα διαρκέσει η θεραπεία.

Αν είναι λάθος όλα αυτά, τώρα τι μπορώ να κάνω???

Στέλνω και δύο φωτογραφίες από το πρώτο ενδυρείο. Στην πρώτη ένα φυτό με πολύ περίεργα "τριχίδια" στο κάτω μέρος των φύλλων του και στη δεύτερη ένα σκαλαράκι με λευκά σημεία στα πτερύγια και στην ουρά.

post-1179-1147331714_thumb.jpg

post-1179-1147331771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι η άλγη στο ενυδρείο με τα γκάπι έχει χρώμα ανοιχτό καφέ. Τα γκαπάκια άλλοτε βρίσκονται στο βυθό ψάχνοντας και άλλοτε στην επιφάνεια (τις ώρες τουλάχιστον που είμαι σπίτι και τα παρακολουθώ). Αν δεν τα ταϊσω για τρεις μέρες μήπως από την πείνα τους τα μεγάλα φάνε τα μωρά???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Ο τροπος για να γνωριζουμε αν το νερο του ενυδρειου μας ειναι στρωμενο ειναι να κανουμε ορισμενες μετρησεις και να παιρνουμε συγκεκριμενες τιμες απο αυτες.Αν θελεις διαβασε τα παρακατω να παρεις μια ιδεα και οτι δεν καταλαβεις ρωτησε παλι.

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Καλη επιτυχια! :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα μωρα guppy μην τα εχεις με τα μεγαλα γιατι αργα η γρηγορα θα φαγωθουν,εκτος αν τους παρεχεις μερη για να κρυφτουν οπως πυκνα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα θέματα που μου πρότεινε ο ΖΑΚ και ....

Τί να πω. Ξεκίνησα τελείως λάθος και πήρα στο λαιμό μου τόσες ψυχούλες.

Τώρα τί μπορώ να κάνω???

Υπάρχει περίπτωση να "στρώσω" τα ενυδρεία με τα ψάρια μέσα???

Μετρήσεις θα κάνω το συντομότερο, εκτός και αν με το φάρμακο που βάζω στο ένα ενυδρείο (medimor) δε θα έπρεπε. Τί λέτε??

Μήπως να χαρίσω τα ψαράκια μου σε φίλους και γνωστούς και να ξεκινήσω από την αρχή :) ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και παλι!Συγνωμη αν σε στεναχωρησα! :)

Οπως ειδες και εσυ "κατι" εχει ξεκινησει λαθος.Το νερο μπορει να στρωσει με τα ψαρακια μεσα, αυτο ομως θα τα ταλαιπωρησει αφανταστα ενω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για... απωλειες!

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι αν μπορεις να δωσεις σε καποιον φιλο-γνωστο τα ψαρακια για οσο διαστημα κρατησει το στρωσιμο και μολις αυτη η διαδικασια ολοκληρωθει τα επαναφερεις σιγα σιγα στο ενυδρειο σου.Δεν ξερω μηπως και το ιδιο το pet shop θα μπορουσε να σε βοηθησει σε αυτο.

Τωρα τη θεραπεια που κανεις προσωπικα δεν την ξερω(καποιος πιο εμπειρος ισως?), αλλα πιστευω οτι καλο ειναι να κανεις μια νεα αρχη.Δηλαδη, μολις βγουν τα ψαρακια κανε μια-δυο μεγαλες αλλαγες νερου και ξεκινησε το στρωσιμο.Οτι αλλο θες ρωτας. :D

Link to comment
Share on other sites

Το να δωσεις τα ψαρακια σου οπως λεει και ο ΖΑΚ ειναι το καλυτερο.Μπορεις-δεν μπορεις να τα δωσεις ομως συνεχισε ομως να προσθετεις βακτηριδια.Επισης πολυ καλο θα ηταν να παρεις και υλικο απο φιλτρο ή ακομα και απο υποστρωμα απο καποιο ηδη στρωμενο ενυδρειο.Το υλικο αυτο θα ειναι γεματο χρησιμα βακτηριδια που θα βοηθησουν το συστημα σου να βρει την ισορροπια του πιο γρηγορα.Προσοχη η μεταφορα του υλικου να γινει οπως ακριβως αν μετεφερες ψαρακια.Δηλαδη νερο ενυδρειου,συντομη μεταφορα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελειώνω με τη θεραπεία που άρχισα (10 μέρες κρατάει) και μοιράζω τα ψάρια μου (όσα καταφέρω). Και φτου κι απ' την αρχή! Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Α! χθες έκανα μετρήσεις PH και NH3/NH4. Πήρα τα test της Tetra. Στο ενυδρείο με τους "ασθενείς" οι τιμές ήταν 7,5 και 1,5 αντίστοιχα, ενώ στο ενυδρείο με τα guppies 7,5 και 0 (!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εφοσον εχεις μετρησημες τιμες στην αμμωνια σημαινει οτι δεν υπαρχει ο καταλληλος αριθμος βακτηριδιων για να την καταναλωσει και να περνεις μηδενικες τιμες.Αυτος ο πληθυσμος των βακτηριδιων θα δημιουργηθει κατα το στρωσιμο.Βεβαια, δεν ξερω κατα ποσο επιρρεαζεται η βιολογια του φιλτρου σου εφοσον κανεις και θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...