Jump to content

Test Strips


Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοι φίλοι

Τον τελευταίο καιρό λέω να παρατήσω ολα αυτά τα υγρα test και να τα αντικαταστήσω με 1 test strip για όλα. Υπάρχει καμιά πρόταση ή σκέψη στο θέμα αυτό??

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις δικιο για το ποια ειναι πιο αξιοπιστα αλλα εκτος απο το θεμα της τιμης ειναι και το θεμα του χρονου πχ προσωπικα για να κανω ολα τα τεστ με υγρα χρειαζομαι πανω απο μιση ωρα με αποτελεσμα να παραμελω πολλες φορες να κανω λογο ελειψης χρονου.

οπως και ο φιλος ετσι και εγω σκευτομαι τωρα που τελειωνουν τα υγρα να παρω χαρτακια...

δηλαδη ποση αποκλιση μπορει να εχουν τα χαρτακια απο τα υγρα?

δεν πιστευω πως χαθηκε ο κοσμος αντι για 8 kh να μου δειξει 9...

ασε που με τα 60 ευρω που κανει να παρεις τα υγρα περνεις μια ΑΟ

και βελτιωνεις την ποιοτητα του νερου σου και ασ μην ξερεις σιγουρα αν εχεις kh 5 η 6

να διευκρινισω πως ειμαι αρχαριος στο χομπυ αλλα δεν νομιζω να λεω κατ παραλογο..

Link to comment
Share on other sites

από όσα έχω δει (κάνω τεστ και με υγρά αλλά και με στριπ) έχουν διαφορές...

αρχικά στην ακρίβεια...με τα στριπς δεν είναι τόσο καθαρά τα αποτελέσματα (οπότε το αποτέλεσμά σου μπορεί να "παίζει" ανάμεσα σε δύο τιμές) και οι μετρήσεις που παίρνεις έχουν μικρότερη ακρίβεια (δηλαδή μία σου τιμή μπορεί να κυμαίνεται από 6 έως 10 με τα στριπς ενώ με το υγρό να σου βγει 7,5)...

κατά δεύτερον, όσα στριπ κυκλοφορούν (και που ξέρω) δεν έχουν το τεστ για αμμωνία...άρα για να μετρήσεις αμμωνία θα πρέπει να πάρεις υγρό...

από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής είμαι της άποψης πως παρόλο που κοστίζουν ακριβά. τα υγρά τεστ αξίζουν τα λεφτά τους... :)

Link to comment
Share on other sites

Παρε strips πριν τελειωσουν τα υγρα για να μπορεις να συγκρινεις μονος σου.

Εχουν βγει στριπς της APi (pH, kH ,gH, NO, NO3) και ξεχωριστα για αμμωνια.

Δοκιμασε τα και πες και τα συμπερασματα σου στο φορουμ.

5 τεστ σε 1 http://cgi.ebay.co.uk/API-5-in-1-Aquarium-...=item518caafb7f

Αμμωνια stripes (απο τον ιδιο πωλητη, δλδ στελνεις mail και ζητας να στα βαλει σε ενα πακετο με λιγοτερα μεταφορικα). http://cgi.ebay.co.uk/API-Ammonia-Test-Kit...=item334f2ebb02

Αν θες υγρο αμμωνιας εδω (απο αλλον) http://cgi.ebay.co.uk/API-Ammonia-Test-Kit...=item3ca7bf6acf

ΥΓ1 Τα υγρα ειναι πιο αξιοπιστα σιγουρα και πιο απαραιτητα σε νεο χομπυστα που δεν μπορει να "μυριστει" οπως ενα πιο εμπειρος τα προβληματα του ενυδρειου του και ετσι περιμενει απο τα τεστ να δεις πως παει.

Θα ελεγα λοιπον πως τα strips ειναι πιο καταλληλα για εμπειρους χομπυστες.

ΥΓ2 Μη ξεχνας οτι τα stripes ειναι μεν πιο οικονομικα αλλα ειναι μονο για 25 τεστ, ενω τα υγρα δεν τελειωνουν "ποτε".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις δικιο για το ποια ειναι πιο αξιοπιστα αλλα εκτος απο το θεμα της τιμης ειναι και το θεμα του χρονου πχ προσωπικα για να κανω ολα τα τεστ με υγρα χρειαζομαι πανω απο μιση ωρα με αποτελεσμα να παραμελω πολλες φορες να κανω λογο ελειψης χρονου.

Το να αφιερώνεις μισή ώρα την εβδομάδα ή κάθε 15 μέρες από τον χρόνο σου για να κάνεις τεστ δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα !!!

Με τη ίδια λογική θα φτάσει κάποιος να παραμελεί πολλά πράγματα σ ε΄να ενυδρείο.... (συντήρηση. αλλαγές.. καθαριότητα.. .. και το ενυδρείο τα χρειάζεται όλα αυτά !!!!

Εφ όσον αποφασίσαμε να έχουμε ενυδρείο με ζωντανούς οργανισμούς, αφιερώνουμε και τον ανάλογο χρόνο για τις ανάγκες τους.

Όσον αφορά τα "χαρτάκια" αυτά είναι για να πάρουμε χοντρικά μια ιδέα στο τι παίζει με τις μετρήσεις και κοστίζουν πολύ πιο ακριβά σε τελική ανάλυση απ ότι τα υγρά.

Για τους "τεμπελάκους" (καλοπροαίρετα το λέω) είναι μια λύση εφ όσον υπάρχουν στο ντουλάπι μας και τα υγρά, μέχρι να βρεθεί ο "μπούσουλας" και η σχετική εμπειρία από τους αρχάριους (δεν είναι προσωπική αναφορά.. αλλά γενική)

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ενυδρειο τρεχει αρκετο καιρο,τα χαρτακια ειναι μια χαρα για να εχεις ενδεικτικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονός παντως πως με τα strips οι τιμές παίζουν. Ισως επειδη ο ένας δείκτης λερώνει ελαχιστα τον άλλο αλλαζοντας του την απόχρωση. Το λέω αυτό γιατι αυτά που χρησημοποιώ στο kH συγκεκριμένα σε 4 ατομα που το έδειξα μου είπαν τιμές από 4 έως 10!!!!! :) Με το μέσο όρο μαλλον θα το πάω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...