Jump to content

οταν η ανουβια συναντα τη φακη...!!??


Recommended Posts

μηπως μπορει καποιος να μου το εξηγησει αυτο που φαινεται στις φωτο :IMG_2001.jpgIMG_2003.jpgIMG_2004.jpgIMG_2005.jpg

Πως πηγε η φακη και κολλησε κατω απο την ανουμπια και μετα απο 2 ημερες ολα καλα παλι?????? :)

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ''παλι ολα καλά'' τιεννοεις?Εχεις φακές άφθονες προφανώς και κάπου εκεί υπάρχει δυνατή ροή νερού(εξοδος απο φίλτρο π.χ) και τις μεταφέρει προς τα κάτω.Οι φακές κολλάνε παντού κατα κάποιο τρόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ''παλι ολα καλά'' τιεννοεις?Εχεις φακές άφθονες προφανώς και κάπου εκεί υπάρχει δυνατή ροή νερού(εξοδος απο φίλτρο π.χ) και τις μεταφέρει προς τα κάτω.Οι φακές κολλάνε παντού κατα κάποιο τρόπο. :)

ναι αλλα γιατι εγινε για 2 ημερες και μετα τελος? αυτο δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να άλλαξε η ροή του νερού, ή η δομή της ανούμπιας, να γύρισαν τα φυλλα π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Χιονισμένο τοπίο πάντως το ενυδρείο σου με τόση φακή :)

Δεν μου έχει τύχει, αν και έχω πολύ φακή και αρκετές Ανούβιες, και μου φαίνεται ιδιαίτερα παράξενο, αν και η μόνη λογική εξήγηση είναι αυτό που ανάφερε παραπάνω ο Δημήτρης!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γιατι εγινε για 2 ημερες και μετα τελος? αυτο δεν καταλαβα...

Στο σημείο αυτό είναι έξοδος φίλτρου τελικά?Μήπως-καθαρά υποθετικα- μπούκωσε καπως το φίλτρο,μειώθηκε η ροή του νερού ,με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνουν οι φακές χαμηλά και να μην πεφτουν πάνω στην ανούβια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό είναι έξοδος φίλτρου τελικά?Μήπως-καθαρά υποθετικα- μπούκωσε καπως το φίλτρο,μειώθηκε η ροή του νερού ,με αποτέλεσμα να μην κατεβαίνουν οι φακές χαμηλά και να μην πεφτουν πάνω στην ανούβια.... :thumbup:

[/quote/]

εκει ειναι η εξοδος του φιλτρου πανω απο το φυτο,τη φακη την εχω γιατι προσφερει σκια στον rhom που εχω μεσα, αλλα το φαινομενο η φακη να κατεβαινει και να κολαει στα φυλλα της ανουμπιας εδω και 6-7 μηνες που τρεχει το ενυδρειο δεν ειχε ξαναγινει...σαν να δημιουργονταν καποιος στροβιλισμος και κατεβαζε τις φακιες χαμηλα...τεσπα παντως ηταν ομορφο θεαμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...