Jump to content

Πολυ χαμηλό Ph


Recommended Posts

Οχι ειναι κομπλέ 5-2011.

Περιμενε τωρα που το ξαναμετρησα μου έδειξε 100 το NO3, μετα απο 10 δευτερα αφου το αφησα αρχιζε κ ρόζιζε!

Το ΝΟ2 ειναι 0

Το ΚΗ 7 περίπου

Το Ph 6 περίπου και κάτω ίσως!

- Στις οδηγιες των τεστ, ποση ωρα αφου βουτηξεις το στικ στο νερο, λεει να περιμενεις για να δεις τα αποτελεσματα των μετρησεων?

Το κανεις σωστα?

- Με τοσα ψαρια στο ενυδρειο και αλλαγες (αληθεια σε το ποσοστσο?) καθε 20 μερες ειναι φυσιολογικο να εχει πολλα νιτρικα.

Αυτα ξεκινανε απο το ταισμα.

Και μαζι με τα νιτρικα στις τροφες υπαρχουν και τα φωσφορικα. Αν κανεις μετρηση φωσφορικων μην εκπλαγεις αν δεις μεγαλη ποσοτητα.

Το φωσφορικο οξυ ειναι ο κυριος υπευθυνος της πτωσης του pH.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ λες εε? Θα παω να προμηθευτω αυτα τα τεστ να δω. Και εγω εκει νομιζω οτι προέρχεται γιατι ριχνω αρκετο φαι μεσα! Ναι μετα απο 60sec λεει

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση σημερινή:

ph 6,5

KH 6

NO3 100

To ph ανέβηκε σε πιο σωστα επίπεδα,

Το ΝΟ3 ομως ειναι σε ψηλά επίπεδα!

Έγινε επεξεργασία - dinos86
Link to comment
Share on other sites

τελικα με τι τεστ μετρας? στην αρχη καταλαβα οτι μετρουσες με στικς. πηρες υγρα και αν ναι τι μαρκα?

επισης που τα αποθηκευεις?

για εμενα φταινε τα τεστ σου. 100 νιτρικα δεν εχω ξαναδει.

μετρησες αν εχεις ολα τα ψαρια σου? εννοω μηπως ειχες κανενα θανατο.

επισης οι τιμες της ανθρακικης σκληροτητας που εχεις δεν επιτρεπουν στο ΡΗ να κανει μεγαλες διακυμανσεις. τα σαλιγκαρια που σε ρωτησε ο νικολουτσο και αν δεν κανω λαθος σου κατεβαζουν την ανθρακικη με αποτελεσμα να μεταβαλεται ευκολοτερα το ΡΗ. εσυ ομως δεν εχεις.

αν εισαι κοντα μου(γλυφαδα) και δεν εχεις υγρα τεστ, στειλε μου ΠΜ να συναντηθουμε και να σου δανεισω τα τεστακια μου για επαληθευση. ή ακομη καλυτερα βαλε σε ενα μπουκαλακι λιγο νερο απο το ενυδρειο σου, και παρακαλεσε ενα πετ σοπ να σου μετρησει το νερο με υγρα τεστ. PH, KH, GH, NO2, NO3, NH3/4. να δουμε ρε παιδι μου... εχεις αξιοπιστα τεστ?

εγω παντως παρακαλαω να γινει το νερο μου πιο οξυνο και με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Ναι αυτο που μου ειπες ειναι καλη ιδεα, θα παρω και θα ρωτησω αν μπορουν να μου το μετρησουν!

Μιας και μιλησες για θανάτους πριν 3 μηνες περίπου έχασα εναν γλύφτη! Πραγματικα εξαφανίστηκε! Λες και βγηκε απο το ενυδρειο κ περπατησε!

Φυσικα το ενυδρείο το ξεσήκωσα όλο και δεν βρήκα τίποτα! Περίεργο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...