Jump to content

παλι την εκανα


Recommended Posts

πηγα κ πηρα ενα 50αρι ενυδρειο τισ hailea με σκοπο να βαζω εκει τα κλαδεματα απο τα αλλα ενυδρεια κ να βαλω μεσα κ 1 ζευγαρι μονομαχουσ.εβαλα το υποστρομα εβαλα μαυρο χαλικι ολα καλα.αρχισα να βαζω νερο πολυ αργα αλλα ολα το νερο εγινε καφε :angry2: παλι!!!!!!! :D .να βαλω τα φιλτρα να δουλεψουν η να το αφησω να κατσει?κ αν κατσει με κθε αναταραχη(π.χ φυτεμα)δεν τηα ξαναθολονει?

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι ΔΕΝ πάνε ζευγάρι!!! Που το άκουσες ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι ΔΕΝ πάνε ζευγάρι!!! Που το άκουσες ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο???

αρσενικο θηλικο λεω απλα για να ειναι 2 ψαρια κ ασ μη γινουν ποτε ζευγαρι.2 αρσενικα θα γινει χαμοσ λεσ κ μετο θηλικο να μανουργιασει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω. Είναι σίγουρο!!! Οι αρσενικοί μονομάχοι είναι εντελώς μοναχικά ψάρια. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις μέχρι 3 θηλυκές μόνες τους ή 1 και μόνο αρσενικό με 2-3 σαλιγκάρια και πιθανόν και μερικές γαριδούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω. Είναι σίγουρο!!! Οι αρσενικοί μονομάχοι είναι εντελώς μοναχικά ψάρια. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις μέχρι 3 θηλυκές μόνες τους ή 1 και μόνο αρσενικό με 2-3 σαλιγκάρια και πιθανόν και μερικές γαριδούλες!!!

:D xmmmm.μαλλον θα βαλω τον τυπα μονο του εφοσον τον εχω θα κανει παρτι εκει μεσα.αν βεβαια κατσει το χωμα.να βαλω τα φιλτρο η να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

:D xmmmm.μαλλον θα βαλω τον τυπα μονο του εφοσον τον εχω θα κανει παρτι εκει μεσα.αν βεβαια κατσει το χωμα.να βαλω τα φιλτρο η να περιμενω?

Περίμενε μία μέρα και λειτουργείς το φίλτρο από αύριο το πρωί. Εγώ έχω μονομάχο σε 75 λίτρα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα άδειασμα το ενυδρείο (όσο περισσότερο μπορείς-γίνεται) και ξαναγέμισμα αφού στρώσεις κάτω εφημερίδα ή σελοφάν για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα άδειασμα το ενυδρείο (όσο περισσότερο μπορείς-γίνεται) και ξαναγέμισμα αφού στρώσεις κάτω εφημερίδα ή σελοφάν για φαγητό.

Αυτό δεν το κατάλαβα Γιώργο... Εννοείς να στρώσε πάνω από τον βυθό εφημερίδα και μετά να γεμίσει? Σε αυτή τη περίπτωση δεν βγαίνουν "ουσίες" (βλαβερές ή μη) από την εφημερίδα προς το νερό του ενυδρείου?

Εγώ χρησιμοποιώ ένα πιάτο όπου το νερό πέφτει εκεί και εξαπλώνεται ομαλά χωρίς να αναταράσσει τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνει να βγει τίποτα σε μερικά λεπτά, αλλά πράγματι για ασφάλεια θα προτιμούσα την μεμβράνη φαγητού. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνει να βγει τίποτα σε μερικά λεπτά, αλλά πράγματι για ασφάλεια θα προτιμούσα την μεμβράνη φαγητού. :D

[χει ψιλοκατσει θα το αφησς κανα 2 μερεσ κ μετα βλεπουμε.κ γς με πιατο το εκανα κ ισα ισα ετρεχε το νερο κ το χαλικι ειναι τουλαχιστον 2.5 ποντουσ.τελοσ παντων λιγη υπομονη δεν βλαπτει.ευχαριστω παντωσ παιδεσ

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι το επλυνες μεχερι να βγαινει καθαρο το νερο?

ναι το επλυνα.θα καθαρισει καποα στιγμη απλα θα περιμενω.κ τα φυτα σε κουβα μεχρι τοτε :D

Link to comment
Share on other sites

ναι το επλυνα.θα καθαρισει καποα στιγμη απλα θα περιμενω.κ τα φυτα σε κουβα μεχρι τοτε :angry2:

τελικα τα εβγαλα τα φυτα απο τον κουβα κ τα εβαλα στο ενυδρειο ειναι λιγο καπωσ αλλα θα το βελτιωσω καποια στιγμη :D .τα φυτα ειναι απο διαφορα ενυδρεια κ τα περισοτερα ειναι κλαδεματα.α μεσα υπαρχει ενασ θυληκοσ μονομαχοσ

post-16644-1261762229_thumb.jpg

post-16644-1261762238_thumb.jpg

post-16644-1261762254_thumb.jpg

post-16644-1261762270_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπα εχει το ενυδρειο?

Μαρκο μοντελο βατ

ειναι 24 βατ.τωρα μαρκα μοντελο ιδεα δεν εχω.θα την αλλαξω την δευτερα παντωσ με μια phillips

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω μπλε χρωμα, παιζει να ειναι για θαλλασινο οποτε αυτο ειναι προβλημα για γλυκου νερου ενυδρειο και μαλιστα φυτεμενο.

Επισης πρεπει να ξερεις και την ηλικια της καθως μετα απο 6-18 μηνες (αναλογα το ballast αν ειναι ηλεκτρονικο ή οχι και αναλογα αν η λαμπα ειναι Τ5 ή Τ8), τελειωνει η σωστη λειτουργεια της στο φωτισμο και αλλαζει το φασμα της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...