Jump to content

Ptychochromis Oligacanthus


Recommended Posts

Όταν είχαμε επισκεφθεί με το Γιώργο το Bolton Museum and Aquarium πήρα ένα ζευγαράκι Ptychochromis Oligacanthus. Σήμερα το πρωί, μετά από αρκετή ενθάρρυνση και TLC, είχα γεννητούρια!!!!

Περιττό να σας περιγράψω τη χαρά μου μιά και είναι η επίσημη "πρώτη" μου γέννα από κιχλίδες Μαδαγασκάρης. Και ο μπαμπάς (Φαγάνας) και η μαμά (Αλίνα) είναι μιά χαρά και παράτησαν τα αυγά τους με το που με είδαν να γυρίζω από τη δουλειά για να ζητήσουν φαγητό!!!

Ατυχώς δεν έχω χώρο να ανεβάσω τις φωτό συνημμένες. Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να δούν φωτό και βίντεο (ναί, υπάρχει και βίντεο!!!!) στήν επόμενη ανανέωση του MCH.

Aυτά και να μου ζήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρίνα! πάντα τέτοια!

Πρόβλημα χώρου δέν υπάρχει!Μπορείς να μου στείλεις το βίντεο στο husky_jim@aquazone.gr και θα το ανεβάσω εγώ για εσένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου Μαρίνα :)

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει Μαρινάκι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρεις. Συγχαρητήρια..

Να αναφέρω μόνον ότι πήγαμε με την Μαρίνα και κάναμε δωρεά στο Bolton Museum & Aquarium κάποια είδη Μαδαγασκάρης που δεν είχαν (Paratilapia sp. Andapa & Paretroplus damii για αρχή, έπεται συνέχεια) και φεύγοντας είδε η Μαρίνα αυτό το ζευγάρι ... τα υπόλοιπα λέγονται "έρωτας με την πρώτη ματιά".

Είναι ένα εκπληκτικό ψάρι τόσο από χρωματικής απόψεως όσο και από απόψεως μεγέθους (κάτω από 10 εκατοστά τελικό μέγεθος) και συνεπώς ίσως η καταλληλότερη κιχλίδα για να ξεκινήσει κανείς με την Μαδαγασκάρη. Περάσαμε ένα βράδυ κυττώντας τον Φαγάνα και την Αλίνα να κάνουν τα δικά τους και ομολογώ ότι με έπιασαν πάλι οι παλιές δοξασίες για τις μικρόσωμες κιχλίδες.

Αν και τα πιό δύσκολα έπονται (πάντα το πιό δύσκολο κομμάτι είναι η επιβίωση των μικρών) σε κάθε περίτπωση το να ζευγαρώσεις τέτοιες κιχλίδες μέσα σε μία εβδομάδα από την στιγμή που τις πήρες είναι ένα ρεκόρ. Τον επόμενο μήνα που θα ξανανέβω (για να φέρω και άλλες κιχλίδες στο Bolton) ελπίζω να τα δω ολοζώντανα τα μικρά, οπότε ο μεγαλύτερος κίνδυνος θα έχει πλέον παρέλθει. Τέλος να σημειώσω ότι μιλάμε για περισσότερα από 200 αυγά και ότι μέχρι τώρα δεν έχει πιάσει κανένα μήκυτες οπότε τα πράγματα πάνε πάρα πολύ καλά..

Πολλά φιλιά και στον ΜΝ !!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι απο μένα Μαρίνα.

Αν και νέος στο hobby έχω καταλάβει οτι η αναπαραγωγή ψαριών απο τη Μαδαγασκάρη πέρα απο τη χαρά που μας δίνει η κάθε αναπαραγωγή είναι και μια ανάσα ζωής για τα είδη που απειλούνται με εξαφάνιση.

Keep Walking !!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κι από μένα Μαρίνα. Πάντα τέτοια!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Τώρα το μεγάλωμα των μωρών είναι ο νέος στόχος - παραμένω αισιόδοξη μεν αλλά ελπίζω και σε "υψηλή" βοήθεια για να τα καταφέρω. 'Ηδη έχω κάποια σχεδιάκια.

Γιώργο ο ΜΝ είναι καλά και σου στέλνει θερμότατους χαιρετισμούς - περιμένει πότε θα σε ξαναδεί για να συνεχίσει την εκπαίδευση που ξεκινήσατε. Όσο για το επόμενο ταξείδι σου, ετοιμάσου να δεις τα μωρά τουλάχιστον 2 εκατοστά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο εκατοστά;; Αν και έχω εμπιστοσύνη στις ικανότητές σου, αυτό μάλλον ξεπερνάει το φυσικό και μπαίνει στο υπερφυσικό.. Με τελικό μέγεθος τα 8-10 εκατοστά, θα είσαι τυχερή αν έχουν αγγίξει τα 7χιλιοστά - τα μεγαλύτερα !!

Οσο για τον ΜΝ.. που να δεις τι θα γίνει τώρα που θα αρχίσει η δική ΤΟΥ εκπαίδευση από μένα.. (νηστεία, προσευχή και κατάνυξη).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... τελικά σου έχω μιά εκπληξούλα.. Θυμάσαι που σου είπα ότι καιρό έχω να δω γέννα από τις κιχλιδάρες μου και ότι καιρός είναι να κάνουμε και εμείς κάτι πριν μας πάρουν τα πρωτεία οι νεοφώτιστοι;;

Λοιπόν, για δες "κιχλίδες Αμερικής" - ex-Cichlasoma festae...

(Μπορεί να μην είναι Μαδαγασκάρης αλλά έχουνε και αυτά την δυσκολία τους).

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!!! :):D:lol: Ελπίζω να τους καλοταίσεις τους γονείς για να γιορτάσουν το ευτυχές γεγονός.

Πάντως η Φατσούλα είναι όλα τα λεφτά ... αυτή θα κάνει ΤΑ κουκλιά ... και επιφυλάσσομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατάφερα να σβύσω μερικά άλλα συνημμένα που είχα και περίττευαν οπότε εξοικονόμησα λίγο χώρο για επισύναψη των καινούργιων.

Ακολουθούν φωτό από το ζευγάρι με τα αυγά των πτυχοχρωμίδων και από τα φεστάκια του Γιώργου, όπου φαίνονται τα μωρούλια να κολυμπούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια στη πρωτη φωτο ειναι πραγματικα καταπληκτικα !! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ !!!

Μπραβο και στους 2 σας .... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γεννες βλεπω!!!!Ο ρεκλος ειναι γνωστος μαιευτηρας αλλα βλεπω εδω εχουμε κι αλλη μαια.

Καλη συνεχεια παιδια.

Αντε να δουμε πως θα καταφερουμε να ζευγαρωσουμε τους δυσκολους γιωργο...... :thumbup:

Α! και να μην ξεχνιομαστε george ηρθε καλοκαιρι,ο καιρος ειναι ωραιος κτλ κτλ.....

Έγινε επεξεργασία - kroud
Link to comment
Share on other sites

(kroud) > Λόγω συχνών ταξιδιών (UK) είναι κάπως δύσκολη μία συνάντηση ενυδρειακού περιεχομένου αλλά θα γίνει (εντός του Μαϊου).. Οσο για την μαία, είναι απλά "νέα" στις κιχλίδες, αλλά "παλαιά" στα γατόψαρα !!

Οσον αφορά τα polleni, δεν βλέπω πολύ φως. Και αυτό οφείλεται εν πολλοίς και σε δικά μας λάθη μιά που τα ψάρια έκαναν το χρέος τους και μάλιστα πολλές φορές. Ελπίζω να μας δώσουνε άλλη μιά ευκαιρία.

(dartman1980) > Ναι, έχεις δίκιο, είναι από τις ομορφώτερες μεγαλόσωμες κιχλίδες που υπάρχουν. Μαζί με τα Andapa θα έλεγα από τις πιό εντυπωσιακές σε όψη και χαρακτήρα.. Στην επόμενη γέννα θα κρατήσω μερικά μικρά, οπότε, όσοι πιστοί (και κάτοχοι ανάλογων ενυδρείων) προσέλθετε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και ενώ τα μικρά από την πρώτη γέννα μεγαλώνουν (θα ακολουθήσει φωτό), ο μπαμπάς ξαναζευγάρωσε με τη δεύτερη από το χαρέμι του ....

Ιδού ο Φαγάνας με την Πάρτα και τα αυγά τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα ιδού οι φωτό από τα μωρά της πρώτης γέννας και τα πιτσιρίκια που μόλις άρχισαν να πεταρίζουν από τη δεύτερη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μιά πολύ δυναμική είσοδο στο χώρο των κιχλίδων, γέννες, μωρά, δεύτερες γέννες..

Μπορούμε να πούμε συμπερασματικά ότι

η νέα είναι ωραία

αλλά...

(βλέπε εδώ !!)

Link to comment
Share on other sites

Θα παλιώσω και εγώ, που θα μου πάει .... Άσε που έχω βάλει υποψηφιότητα για το μεγαλόσταυρο με τον Βίκτωρα-Ρωμύλο. Ετοιμάσου :thumbup::o:thumbdown:

Να σου πώ και το αστείο τώρα ... Ρώτησα σήμερα σε μερικά μαγαζιά για τα μωρά ... ΟΛΟΙ θέλουν τα efasciatus (ex-severus) - σε ποσότητες 40-60 τη φορά (από 4 εκατοστά και πάνω) και ΚΑΝΕΙΣ (μέχρι τώρα) δε θέλει Μαδαγασκάρης. Είναι λέει πολύ γκρί ....

Το καινούργιο σχέδιο είχει ως εξής: Αγόρασα ΤΟΝΝΟΥΣ φυτά, θα φτειάξω ένα ΚΟΥΚΛΙ 200άρι φυτεμένο με τα μωρά, θα τους πάω φωτό, και θα τους αφήσω να παρακαλάνε μόλις δούνε τα μπλε-μωβ από τις θηλυκές και τα ροζ-κίτρινα-μπλέ των αρσενικών. Άκου "πολύ γκρι...." τα κουκλάκια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Βίκτωρ Ρωμύλος είναι μιά πολύ μεγάλη υπόθεση. Αλλά έχει και ένα μικρό προβληματάκι αγαπητή συνάδελφε. Θα χρειαστείς κάποια γόνιμη θηλυκιά με διάθεση και εμπειρία από ζευγάρωμα. Από όσα ξέρω υπάρχουνε 4-5 σε όλο τον κόσμο και ... ξέρω κάποιον που έχει τις 2 από αυτές !!!!!!

Θυμάσαι τι σου έλεγα πριν από λίγες μέρες όταν τα βλέπαμε να ζευγαρώνουμε; Ωραίο σαν θέαμα αλλά μετά αρχίζουνε τα προβλήματα και αυτός είναι ο λόγος που έχω σταματήσει τα συνεχή ζευγαρώματα. Με 2 γέννες Andapa "γέμισε" η ελληνική αγορά για 2 σχεδόν χρόνια - τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα; Ηδη τα P. oligacanthus που έχεις είναι αρκετά για όλη τη Μ. Βρεττανία και την Ελλάδα μαζί. Τις μελλοντικές γέννες τι θα τις κάνεις ; Λάβε δε υπόψη σου ότι τα P. mangarahara είναι ακόμη πιό "γκρι" από τα P. oligacanthus.

Οσο για το φυτεμένο ενυδρείο, μάλλον θα κάνεις περιουσία αν τους φτιάχνεις και τα ενυδρεία, ώστε να παραδίδεις έτοιμα πακέττα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Βίκτωρ Ρωμύλος είναι μιά πολύ μεγάλη υπόθεση. Αλλά έχει και ένα μικρό προβληματάκι αγαπητή συνάδελφε. Θα χρειαστείς κάποια γόνιμη θηλυκιά με διάθεση και εμπειρία από ζευγάρωμα. Από όσα ξέρω υπάρχουνε 4-5 σε όλο τον κόσμο και ... ξέρω κάποιον που έχει τις 2 από αυτές !!!!!!

Τον ξέρω ΚΑΙ εγώ :thumbup::o:thumbdown: και τα κοριτσάκια τάχω κλείσει. Ποιά απ' αυτές θα πεί όχι στον κούκλο μου με τα ρόζ του αγόρι μου? Θα του κάνω πρώτα κάνα χρόνο σεμινάρια όμως, πώς να φέρεται σε κυρίες, γιατί είναι λίγο χαχόλος ο Monsieur ... μην πάνε κ' αυτές άκλαυτες ...

Θυμάσαι τι σου έλεγα πριν από λίγες μέρες όταν τα βλέπαμε να ζευγαρώνουμε; Ωραίο σαν θέαμα αλλά μετά αρχίζουνε τα προβλήματα και αυτός είναι ο λόγος που έχω σταματήσει τα συνεχή ζευγαρώματα. Με 2 γέννες Andapa "γέμισε" η ελληνική αγορά για 2 σχεδόν χρόνια - τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα; Ηδη τα P. oligacanthus που έχεις είναι αρκετά για όλη τη Μ. Βρεττανία και την Ελλάδα μαζί. Τις μελλοντικές γέννες τι θα τις κάνεις ; Λάβε δε υπόψη σου ότι τα P. mangarahara είναι ακόμη πιό "γκρι" από τα P. oligacanthus.

Τα mangarahara ΔΕΝ θα πάνε σε μαγαζιά, θα δωθούν επιλεκτικά σε συγκεκριμμένους χομπίστες. Ξέρεις πολύ καλά σε ποιούς - και ξέρεις ότι θα κάνουν και πάρτυ να τα πάρουν. Δεν υπάρχει λόγος να δίνονται ψάρια σε ανθρώπους που δεν τα εκτιμούν.

Οσο για το φυτεμένο ενυδρείο, μάλλον θα κάνεις περιουσία αν τους φτιάχνεις και τα ενυδρεία, ώστε να παραδίδεις έτοιμα πακέττα !!!

26029[/snapback]

Το δικό μου θα φτειάξω, όχι όλου του κόσμου!!! Θυμάσαι τι μας είπαν για τους Γιαπωνέζους και το καινούργιο ψάρι? Περίμενε να δείς τι θα γίνει σε λίγα χρόνια, θα το κυνηγάνε με μάτσα δολλάρια. Για τα oligacanthus δεν ανησυχώ, είναι κουκλάκια, μικρά και έχουν χαρακτήρα. Απλά δεν είναι γνωστά - αλλά θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...