Jump to content

εξαφάνιση ξιφοφόρου!!!


pet

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω ένα 60άρι φυτεμένο ενυδρείο και πριν από μία εβδομάδα (αφού το έστρωσα φυσικά) πρόσθεσα τα 4 πρώτα ψαράκια.

Δυστυχώς μάλλον, ακολούθησα τις συμβουλές των ανθρώπων του μαγαζιού και έβαλα 1 guppy, 1 moly balloon, 1 platy coral black και 1 ξιφοφόρο με σκοπό μετά από μερικές μέρες να προσθέσω άλλα 3-4 ψαράκια.

Από την πρώτη μέρα ο ξιφοφόρος ήταν λιγότερο κινητικός από τα υπόλοιπα που ήταν και είναι ιδιαίτερα ζωηρά και το απέδωσα στο ότι ήθελε κάποιο χρόνο προσαρμογής.

Για 2-3 μέρες εμφανιζόταν την ώρα του φαγητού αλλά στη συνέχεια εξαφανίστηκε. Μέχρι προχτές κατάφερνα να τον εντοπίσω ανάμεσα στα φυτά και τα ξύλα, αλλά τις τελευταίες δύο μέρες τον έχω χάσει τελείως.

Σήμερα δεν τον έχω δει καθόλου παρ' ότι έχω κουνήσει αρκετές φορές τα φυτά.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να έχει πεθάνει κάπου; :D

Δεν ξέρω καθόλου τη συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών, δεν ξέρω καν αν ταιριάζει με τα υπόλοιπα.

Η θερμοκρασία και οι τιμές νερού είναι φυσιολογικές.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας.

Υ.Γ. Έχω εδώ και ενάμισυ χρόνο ένα 60άρι φυτεμένο ενυδρείο με guppies, οπότε η ενημέρωση και η εμπειρία μου είναι μόνο για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιες συνθηκες ζουν ολα αυτα.

Αν και δεν θα τα εβαζα ολα μαζι γιατι καποια μεταξυ τους υβριδιζουν και δεν θα το ηθελα.

Πως το εστρωσες?

Μετρησεις νερου ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, gH, kH, θερμοκρασια.

Φωτο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιες συνθηκες ζουν ολα αυτα.

Αν και δεν θα τα εβαζα ολα μαζι γιατι καποια μεταξυ τους υβριδιζουν και δεν θα το ηθελα.

Πως το εστρωσες?

Μετρησεις νερου ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, gH, kH, θερμοκρασια.

Φωτο του ενυδρειου.

Το ξέρω ότι έκανα βλακία που τα έβαλα όλα μαζί, αλλά όπως σας είπα, άκουσα (για πρώτη φορά) τις προτάσεις του καταστήματος.

Τι να κάνω τώρα; ποιά από αυτά να κρατήσω;

Το έστρωσα με την διαδικασία των βακτηριδίων και βάζοντας κάποιες μέρες λίγη τροφή.

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: <1

ΚΗ: 6

GH: 8

PH: 7,5

Θερμοκρασία 27 C

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα; ποιά από αυτά να κρατήσω;
Πανω στη λεξη "υβριδιζουν" πιο πανω εχω βαλει ενα λινκ (συνδεσμο) που σε οδηγει σε μια σελιδα οπου αναφερει τους συνδυασμους ψαριων που υβριδιζουν.

Αν θελεις το διαβαζεις και "διορθωνεις" καταλληλα την συνθεση των ψαριων σου.

Αυτο που πρεπει να κανεις οπωσδηποτε ομως ειναι οατν ξεκαθαρισεις ποια ειδη θα κρατησεις, να διορθωσεις και την αναλογια αρσενικων προς θηλυκα σε 1αρσ προς 2-3 θηλυκα, για να μην εχεις προβληματα.

Οι τιμες ειναι καλες για ζωοτοκα.

Μετι τεστ μετρας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πανω στη λεξη "υβριδιζουν" πιο πανω εχω βαλει ενα λινκ (συνδεσμο) που σε οδηγει σε μια σελιδα οπου αναφερει τους συνδυασμους ψαριων που υβριδιζουν.

Αν θελεις το διαβαζεις και "διορθωνεις" καταλληλα την συνθεση των ψαριων σου.

Αυτο που πρεπει να κανεις οπωσδηποτε ομως ειναι οατν ξεκαθαρισεις ποια ειδη θα κρατησεις, να διορθωσεις και την αναλογια αρσενικων προς θηλυκα σε 1αρσ προς 2-3 θηλυκα, για να μην εχεις προβληματα.

Οι τιμες ειναι καλες για ζωοτοκα.

Μετι τεστ μετρας?

Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι υγρά της Tropic Marin.

Τελικά όμως τι μπορεί να έχει συμβεί με τον ξιφοφόρο; Σήμερα έκανα αλλαγή νερού και πάλι δεν τον βρήκα πουθενά. Το μόνο που δεν έκανα ήταν να μετακινήσω τα ξύλα γιατί πάνω τους έχω στηρίξει φυτά και δεν ήθελα να δημιουργήσω μεγάλη αναστάτωση.

Υπάρχει περίπτωση να τον έχουν φάει τα άλλα;

Θα έχω πρόβλημα με το τις τιμές νερού και πότε μπορώ να προσθέσω άλλα ψάρια;

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησεις αμμωνια τοτε καπου ειναι ψοφιος.

Ψαρια βαζουμε σταδιακα, για να προλαβαινει να φορτωνει βιολογια το φιλτρο σε καθε μικρη "φουρνια" ψαριων που βαζεις.

Αν δεις και δεν μηδενιζει η αμμωνια ή εβαλες περισσοτερα ψαρια απ'ουι πρεπει ή το φιλτρο δεν εχει καλα και πολλα υλικα.

Ξεκαθαρισε πρωτα τι συνθεση ψαριων θα εχει το ενυδρειο και βλεπουμε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...