Jump to content

μια μικρη βοηθεια??


Recommended Posts

ρε παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα δεν μπορω να κανω τα τεστ του ενυδρειου μου πηγα και πηρα 2 τεστ για το ph και για τα Kh ,gh κανω οτι λεει αλλα δεν μου βγαινουν και γενικα δυσκολευομαι και θελω να κανω τις μετρησεις ποιος μπορει να με βοηθησει??και την γκαντεμια μου πληρωσα 30 ευρω τσαμπα... :welcome: και δεν ειναι τα λεφτα ειναι τωρα αυτο το να μην μπορω...

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα δεν μπορω να κανω τα τεστ του ενυδρειου μου πηγα και πηρα 2 τεστ για το ph και για τα Kh ,gh κανω οτι λεει αλλα δεν μου βγαινουν και γενικα δυσκολευομαι και θελω να κανω τις μετρησεις ποιος μπορει να με βοηθησει??και την γκαντεμια μου πληρωσα 30 ευρω τσαμπα... :welcome: και δεν ειναι τα λεφτα ειναι τωρα αυτο το να μην μπορω...

Οταν λές "δεν σου βγαίνουν" τι ενοείς? Δεν αλλάζουν χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν μπορω να τα κανω ...

Link to comment
Share on other sites

PH test:

Περνεις το δοκιμαστικο δοχειο το ξεπλενεις και αφου το καθαρισεις περνεις με την σιριγκα 5ml νερο απο το ενυδρειο και το ριχνεις μεσα μετα προσθετεις 5 σταγονες απο το διαλημα που εχεις και βλεπεις τι χρωμα θα βγει και συγκινεις με το χαρτι που εχει τα αποτελεσματα...

Που το δισκολο??? το γραφουν αναλητικα οι οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

για το Ph ok!!το κανω αλλο το Kh gh δεν μπορω...δεν αλλαζει χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα είναι το Gh/Kh?

Link to comment
Share on other sites

api

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δουλέψει...

Της Tetra που έχω βάζεις το νερό που ζητάει (5ml) και προσθέτεις μία μία σταγόνα ανακατεύοντας ώσπου να αλλάξει το χρώμα.Όταν αλλάξει μετράς πόσες σταγόνες έριξες και βγάζεις το αποτέλεσμα.

Αυτό γίνεται ξεχωριστά για το Gh και το Kh. Δηλαδή στο Gh πχ. 8 σταγόνες : Gh=8

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει οδηγίες στα Αγγλικά. http://www.marinedepot.com/Aquarium_Pharma...-FWTKAL-vi.html

Το Gh από πορτοκαλί θα γίνει πράσινο και το Kh από μπλε θα γίνει κίτρινο.

Μην ξεχνάς να ανακινείς σε κάθε σταγόνα που προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...